Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
mężczyzna siedzący na łóżku
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia

Jak obniżyć wysoki cholesterol? Leczenie hipercholesterolemii

Hipercholesterolemię, czyli zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi można leczyć za pomocą leków lub niefarmakologicznie. Metodę terapii wyznacza lekarz po rozpoznaniu chorób towarzyszących. Cholesterol jest niekiedy odporny na działanie leków – wówczas trzeba wypróbować kilka metod. Najczęściej jednak wystarcza leczenie niefarmakologiczne.

Hipercholesterolemię, czyli zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi można leczyć za pomocą leków lub niefarmakologicznie. Metodę terapii wyznacza lekarz po rozpoznaniu chorób towarzyszących. Cholesterol jest niekiedy odporny na działanie leków – wówczas trzeba wypróbować kilka metod. Najczęściej jednak wystarcza leczenie niefarmakologiczne.

Niefarmakologiczne metody leczenia hipercholesterolemii

W leczeniu hipercholesterolemii rzadko konieczna jest farmakologia. Nie obejdzie się natomiast bez wprowadzenia zdrowego stylu życia. Niezwykle istotna jest zmiana diety na niskotłuszczową (tłuszcze nienasycone, np. oliwa z oliwek), bogatą w owoce, warzywa, ryby morskie czy też nasiona roślin strączkowych. Zaleca się także zwiększenie ilości posiłków w ciągu dnia do 5 (wtedy dania są mniej obfite). Poza tym trzeba również zwiększyć aktywność fizyczną (poprzez codzienny chód, jazdę na rowerze czy też bieganie) oraz zrezygnować z istotnych czynników ryzyka, takich jak np. palenie papierosów. Ważne jest również utrzymanie poziomu ciśnienia tętniczego na minimalnym poziomie 140/90 mmHg.

Farmakologiczne leczenie hipercholesterolemii – statyny

Leczenie farmakologiczne jest konieczne, jeśli poziom cholesterolu utrzymuje się na wysokim poziomie mimo zmiany stylu życia i jeśli chory narażony jest na inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Konieczność przyjmowania leków zachodzi też wtedy, gdy wysoki cholesterol współwystępuje z miażdżycą. Najczęstszą farmakologiczną metodą leczenia hipercholesterolemii jest przyjmowanie statyn, które hamują działanie enzymu odpowiedzialnego za wytwarzanie „złego cholesterolu” przez wątrobę. Środki te mają jednak wiele działań niepożądanych, jak:

  • bóle głowy,
  • bóle stawów,
  • bezsenność,
  • zaburzenia widzenia,
  • wysypka,
  • dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

W skrajnych przypadkach mogą też doprowadzić do uszkodzenia mięśni i zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych w surowicy. Statyn nie mogą przyjmować osoby z nadwrażliwością na te substancje i z chorobami wątroby. Przeciwwskazane są też dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią.

Inne farmakologiczne metody leczenia wysokiego cholesterolu

Alternatywą dla statyn mogą być leki z grupy inhibitorów konwertazy proproteinowej subtylizyny/keksyny 9 (inhibitory PCSK9). Zawierają one przeciwciała monoklonalne, które redukują blisko 70% LDL. Możliwa jest także terapia zwana LDL-aferezą stosowana u pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną, u których poprawa lipidogramu nie następuje w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia przyjmowania statyn czy innych leków hipolipemizujących. LDL-afereza polega na pobraniu krwi i mechanicznym oddzielaniu osocza i elementów morfotycznych od LDL-C. Przefiltrowaną krew z powrotem przetacza się pacjentowi. Metoda ta jest jednak bardzo uciążliwa – procedura trwa 2–4 godziny i trzeba ją powtarzać raz na 1–2 tygodnie. Podczas jednego zabiegu filtruje się 8–9 litrów krwi.

 

Po uzyskaniu odpowiedniego stężenia cholesterolu we krwi nie można mówić o wyleczeniu hipercholesterolemii. Warunkiem utrzymania dobrego stanu zdrowia na stałe jest prowadzenie zdrowego stylu życia. 

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
stetoskop i serce
© jarun011/Fotolia.com
Styl życia
Statyny: wskazania i przeciwwskazania do stosowania oraz korzyści i skutki uboczne
Statyny zmniejszają poziom cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu). Są włączane do terapii po wykonaniu badań krwi i wykryciu wysokiego stężenia cholesterolu.

Statyny zmniejszają poziom cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu). Są włączane do terapii po wykonaniu badań krwi i wykryciu wysokiego stężenia cholesterolu.   Najważniejsza w profilaktyce miażdżycy i innych chorób serca jest dieta zawierająca m.in. zdrowe, nienasycone tłuszcze, np. te zawarte w tłustych rybach i orzechach. Jedzenie grejpfrutów i picie soku z tych owoców, podwyższa poziom statyn we krwi. Może też zwiększyć ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. Jeśli zmiana diety nie obniży cholesterolu, z pomocą mogą przyjść leki lub zioła obniżające jego poziom. Decyzję o podawaniu statyn podejmuje lekarz. Działanie statyn U osób, które przyjmują statyny, wątroba wytwarza mniejszą ilość cholesterolu. Oprócz tego leki zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca, zapobiegając pękaniu blaszek miażdżycowych . Mają też działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne.   Statyny działają na zasadzie blokady dla enzymu, który jest odpowiedzialny za łączenie cząstek cholesterolu i białek transportujących go. Ponadto statyny wychwytują zły cholesterol i przenoszą go do wątroby. Wątroba natomiast usuwa cholesterol LDL z organizmu. Przyjmowanie statyn zmniejsza poziom złego cholesterolu o 18-55% oraz stężenie trójglicerydów o 7-30%. Leki te zwiększają poziom dobrego cholesterolu HDL o 5-15%. Długotrwałe przyjmowanie statyn przez osoby zagrożone kamicą żółciową zmniejsza ryzyko pojawienia się kamieni. Statyny ograniczają również ryzyko wystąpienia udaru mózgu.   Najbardziej znane badania na temat statyn to np. WOSCOPS przeprowadzone przez West of Scotland Coronary Prevention Study Group ( zobacz badania ) i badania Scandinavian Simvastatin Survival Study, tzw. 4S ( zobacz badania ). Kto może stosować statyny, a kto powinien ich unikać? Statyny są podawane osobom, u których została rozpoznana choroba...

kobieta u lekarki
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Jak rozpoznać hipercholesterolemię?
O hipercholesterolemii mogą świadczyć przebarwienia skórne, ale najczęściej choroba ta przebiega bezobjawowo i zostaje wykryta dopiero wówczas, gdy w jej wyniku pojawia się inne schorzenie. Dlatego tak ważna jest diagnostyka stężenia cholesterolu we krwi, którą przeprowadza się za pomocą testu punktowego i badania lipidogramowego.

O hipercholesterolemii mogą świadczyć przebarwienia skórne, ale najczęściej choroba ta przebiega bezobjawowo i zostaje wykryta dopiero wówczas, gdy w jej wyniku pojawia się inne schorzenie. Dlatego tak ważna jest diagnostyka stężenia cholesterolu we krwi, którą przeprowadza się za pomocą testu punktowego i badania lipidogramowego. Objawy hipercholesterolemii Hipercholesterolemia jest nieprawidłowością niezwykle trudną do zdiagnozowania, gdyż zwykle rozwija się bezobjawowo. Jej skutki mogą być widocznie dopiero, gdy wystąpią jako powikłania w postaci miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy niedokrwienia mózgu. Jedynymi charakterystycznymi objawami, jakie pojawiają się przy hipercholesterolemii są białożółte, płaskie przebarwienia: na powiekach (żółtaki płaskie powieki), na skórze, najczęściej w okolicy stawów łokciowych i kolanowych (żółtaki guzowate lub wyniosłe), w obrębie ścięgien (żółtaki ścięgien), w postaci rąbków starczych rogówki. Przebarwienia są wynikiem nagromadzenia zbyt dużej ilości cholesterolu w tkankach. Zdarza się, że w parze z hipercholesterolemią idzie otyłość . Objawy te nie występują jednak często i niekoniecznie wszystkie równocześnie. Diagnostyka hipercholesterolemii W celu wczesnego wykrycia hipercholesterolemii niezbędne jest wykonanie testu punktowego , zwłaszcza w przypadku osób młodych oraz takich, u których w poprzednich pokoleniach występowały przypadki zawałów serca, udarów mózgu lub innych chorób krążenia. Test ten jest rodzajem kwestionariusza wypełnianego wraz z lekarzem. Kwestionariusz ten pozwala określić prawdopodobieństwo występowania podwyższonego cholesterolu. U osób z podejrzeniem hipercholesterolemii konieczne jest oznaczenie lipidogramu, który informuje o stężeniu we krwi: cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL ,...

bakłażan na białym tle
©Leonid Nyshko/Fotolia
Styl życia
Bakłażan, czyli gruszka miłości. Pobudza, odchudza, zwalcza cholesterol
Bakłażan, gruszka miłości, oberżyna, psianka podłużna, bakman – 5 nazw, 1 warzywo, niezliczone właściwości zdrowotne. Bakłażan pomaga w odchudzaniu, działa w profilaktyce chorób układu krążenia i nowotworów, a przy tym zawiera mnóstwo witamin, które wzmacniają cały organizm. Poza tym z powodzeniem może zastąpić kawior na romantycznej kolacji...

Bakłażan, gruszka miłości, oberżyna, psianka podłużna, bakman – 5 nazw, 1 warzywo, niezliczone właściwości zdrowotne. Bakłażan pomaga w odchudzaniu, działa w profilaktyce chorób układu krążenia i nowotworów, a przy tym zawiera mnóstwo witamin, które wzmacniają cały organizm. Poza tym z powodzeniem może zastąpić kawior na romantycznej kolacji... Wartość odżywcza bakłażanów Bakłażany słyną z dwóch właściwości – są niskokaloryczne (ok. 24 kcal w 100 g) i wysokobłonnikowe (zawierają 3,4 g błonnika na 100 g, czyli więcej niż jabłko czy gruszka). Za jego charakterystyczny granatowy kolor odpowiadają przeciwutleniacze ( antyoksydanty ), które także pełnią niebagatelną rolę w organizmie – hamują procesy starzenia i zapobiegają powstawaniu komórek rakowych. Aż 90% procent bakłażana to woda. Węglowodanów jest w nim tylko 2%. Bakłażan zawiera też niewielkie ilości tłuszczów, są to jednak głównie tłuszcze zdrowe – kwasy tłuszczowe jednonienasycone i wielonienasycone, omega-3 i omega-6. Oprócz tego znajduje się w nim białko, szereg witamin (A, D, E, K, C, B1, B2, B3, B6, B12) i takie składniki odżywcze, jak np. fosfor, magnez, wapń, potas, sód i fitosterole. Nie zawiera natomiast cholesterolu – przeciwnie, zapobiega jego odkładaniu się w tętnicach. Kto powinien jeść bakłażany? Bakłażany są wskazane dla osób z chorobami układu krążenia – nie tylko ze względu na zdolność zapobiegania miażdżycy, ale również dlatego, że obniżają ciśnienie krwi. Poza tym są świetnym składnikiem diety odchudzającej – zawierają mało kalorii, a przy tym są sycące i bogate w witaminy . Bakłażany zalecane są też jako element profilaktyki chorób nowotworowych i uzupełnienie terapii antybiotykowej (właściwości detoksykacyjne). Poza tym nie bez przyczyny zyskały miano gruszek miłości – to afrodyzjaki, które wzmagają pożądanie i...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner