kobieta z bólem głowy
©contrastwerkstatt/Fotolia
Styl życia

Schorzenia neurologiczne: dlaczego drży głowa?

Przyczyny drżenia głowy mogą być różne, bo objaw ten towarzyszy wielu stanom chorobowym. Zwykle jest związany ze schorzeniami neurologicznymi. Oprócz tego drżenie głowy mogą powodować zaburzenia metaboliczne, endokrynologiczne czy zażywanie niektórych leków. Jest też wiele przypadków, w których etiologia drżenia głowy jest niezbadana (np. drżenie samoistne). Leczenie drżenia głowy rzadko jest skuteczne, zwłaszcza jeśli schorzenie to towarzyszy chorobom przewlekłym.

Przyczyny drżenia głowy mogą być różne, bo objaw ten towarzyszy wielu stanom chorobowym. Zwykle jest związany ze schorzeniami neurologicznymi. Oprócz tego drżenie głowy mogą powodować zaburzenia metaboliczne, endokrynologiczne czy zażywanie niektórych leków. Jest też wiele przypadków, w których etiologia drżenia głowy jest niezbadana (np. drżenie samoistne). Leczenie drżenia głowy rzadko jest skuteczne, zwłaszcza jeśli schorzenie to towarzyszy chorobom przewlekłym.

Drżenie głowy – czy to choroba?

Drżenie głowy to mimowolny ruch o charakterze oscylacyjnym i rytmicznym, wynikający z naprzemiennych bądź synchronicznych skurczów antagonistycznych mięśni. Nie jest to choroba, ale może być objawem jakiegoś schorzenia. Ryzyko wystąpienia drżenia głowy wzrasta wraz z wiekiem, ale dolegliwość ta może się pojawić też u ludzi młodych.

Przyczyny drżenia głowy: choroby

U młodych ludzi (10–40 lat) drżenie głowy może wystąpić jako objaw choroby Wilsona. Choroba Wilsona to uwarunkowane genetycznie schorzenie metaboliczne, które powstaje, kiedy w organizmie odkłada się miedź. Prowadzi to do uszkodzenia wielu organów wewnętrznych. Drżenie głowy po 35. roku życia może natomiast sugerować pląsawicę Huntingtona – genetyczną chorobę ośrodkowego układu nerwowego, w wyniku której w komórkach nerwowych gromadzi się nieprawidłowe białko. W wyniku pląsawicy Huntingtona stopniowo obumierają receptory nerwowe. Drżenie głowy może być też objawem innych chorób ośrodkowego układu nerwowego – stwardnienia rozsianego i choroby Parkinsona. Dolegliwość ta pojawia się też często u osób z zaburzeniami psychicznymi. Może towarzyszyć silnemu stresowi, nerwicy lub fobii społecznej. Najmniejsze ryzyko wiąże się z chorobami objawiającymi się drżeniem głowy i innych kończyn, których etiologia nie jest jeszcze znana – z dystonią i drżeniem samoistnym. Nie zagrażają one życiu, ale znacznie utrudniają funkcjonowanie.

Przyczyny drżenia głowy: przyjmowanie lekarstw

Drżenie głowy może mieć też przyczyny farmakologiczne. Wywołują je takie lekarstwa, jak:

  • amiodaron,
  • teofilina,
  • pseudoefedryna,
  • lit,
  • leki przeciwdepresyjne.

Objaw też pojawia się też w wyniku odstawienia benzodiazepiny.

Leczenie drżenia głowy

O metodzie leczenia drżenia głowy decyduje rozpoznanie przyczyny. Z taką dolegliwością najlepiej udać się do neurologa bądź psychologa. Całkowite wyleczenie jest możliwe w przypadku choroby Wilsona (podaje się środki chelatujące i octan cynku) i choroby o podłożu psychicznym (wdraża się terapię psychologiczną uzupełnianą w razie potrzeby lekami antydepresyjnymi lub psychotropowymi). Nie ma natomiast lekarstwa na pląsawicę Huntingtona, dystonię i drżenie samoistne. Nie da się też zatrzymać postępującego stwardnienia rozsianego ani choroby Parkinsona. Istnieją jednak metody leczenia, które łagodzą przebieg tych chorób (rehabilitacja połączona z indywidualnie dobraną farmakologią).


mężczyzna trzymający szklankę w dłoni
© tolikoff2013/Fotolia.com
Styl życia
Niepoznane przyczyny drżenia samoistnego. Jak objawia się i kiedy jest leczona choroba Minora?
Drżenie samoistne jest aż w połowie przypadków chorobą o nieznanych przyczynach. Objawia się drżeniem głowy, warg i zazwyczaj kończyn górnych. Chorobę Minora leczy się, jeśli objawy uniemożliwiają funkcjonowanie. Stosuje się metody farmakologiczne lub operacyjne.

Drżenie samoistne jest aż w połowie przypadków chorobą o nieznanych przyczynach. Objawia się drżeniem głowy, warg i zazwyczaj kończyn górnych. Chorobę Minora leczy się, jeśli objawy uniemożliwiają funkcjonowanie. Stosuje się metody farmakologiczne lub operacyjne.   Chorobie Minora często towarzyszą inne objawy, takie jak kurcze powiek, parkinsonizm (zespół objawów typowych dla choroby Parkinsona ) lub dystonia ( mimowolne ruchy ). Mogą one opóźniać postawienie diagnozy.  Niepoznane do końca przyczyny drżenia samoistnego Przyczyny choroby Minora są zróżnicowane. Połowa chorych dziedziczy schorzenie, natomiast u pozostałych przyczyna jest nieznana. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się z wiekiem.   Choroba Minora jest schorzeniem w obrębie części ośrodkowego układu nerwowego - układu pozapiramidowego. Odpowiada on, wraz z układem piramidowym, za czynności ruchowe.   Zmiany w układzie nerwowym odpowiadające za tę chorobę nie zostały poznane. Nie potwierdzono też nieprawidłowości w działaniu układu odpowiedzialnego za wytwarzanie neuroprzekaźnika dopaminy. Dopamina odpowiada m.in. za koordynację i napięcie mięśni. Kiedy ujawnia się drżenie samoistne i jak się rozwija? Choroba objawia się najczęściej w okolicach 20. roku życia. Objawy są nasilone, natomiast potem następuje stabilizacja na kilkanaście lat. Po 65. roku życia objawy znów ulegają nasileniu. Objawy drżenia samoistnego: jakie części ciała obejmuje drżenie? Drżenie samoistne obejmuje ręce, wargi, głowę, język. Wpływa też na sposób mówienia. W przebiegu choroby może ją znacząco zakłócić.    Częstość epizodów choroby Minora to około 10 napadów na sekundę. Drżenia zwiększają swoje nasilenie w przypadku silnych emocji. Kiedy...

Objawy Parkinsona
© Sandor Kacso/Fotolia.com
Styl życia
Jak rozpoznać chorobę Parkinsona?
Objawy choroby Parkinsona mogą występować już po 21. roku życia. Na początku osoba szybko się męczy, jest osłabiona i spowolniona ruchowo. Równowaga jest zaburzona, pojawiają się: drżenie rąk, trudności z precyzyjnymi czynnościami, obniżenie sprawności umysłowej.

Objawy choroby Parkinsona mogą występować już po 21. roku życia. Na początku osoba szybko się męczy, jest osłabiona i spowolniona ruchowo. Równowaga jest zaburzona, pojawiają się: drżenie rąk, trudności z precyzyjnymi czynnościami, obniżenie sprawności umysłowej.   Przyczyną licznych chorób układu nerwowego jest zwyrodnienie komórek nerwowych czyli neurodegeneracja. Proces ten postępuje i doprowadza do trwającego latami obumierania neuronów . Poważnie uszkodzone komórki nie są w stanie spełniać swoich funkcji. Objawy choroby Parkinsona w młodym wieku Po raz pierwszy symptomy choroby Parkinsona, występującej już od starożytności, opisane zostały w 1871 roku przez londyńskiego lekarza, którego nazwiska używa się od tej pory do określania tego schorzenia. Choroba Parkinsona to najbardziej powszechna choroba zwyrodnieniowa dotykająca układ nerwowy. Za wystąpienie objawów choroby odpowiada postępujące uszkodzenie oraz zanik komórek istoty czarnej mózgu, a także zmniejszenie ilości dopaminy. Najwcześniejsze objawy choroby Parkinsona, występujące nawet po 21. roku życia, pojawiają się jedynie u 5-10% chorych. Dotyczą głównie jednej strony ciała. Pojawiają się stopniowo i narastają powoli, w ciągu kilku lat.   To przede wszystkim objawy niespecyficzne, jak: szybka męczliwość, osłabienie, ogólne spowolnienie ruchowe , niezgrabne, sztywne ruchy, problemy z precyzyjnymi czynnościami (pisanie, zapinanie guzików).   Następnie nasilają się: zaburzenia równowagi, problemy ze wstawaniem z łóżka, krzesła, z rozpoczęciem ruchu, drżenie rąk (o wiele częstsze niż nóg, tułowia bądź głowy), przypominające manipulacje palcami podczas liczenia pieniędzy, w spoczynku, podczas rozluźniania...

Dłonie dwóch osób, jedne należą do osoby starszej. Osoby trzymają się za ręce.
©mickyso/Fotolia.com
Styl życia
Drżenie zamiarowe i spoczynkowe – mimowolne ruchy rąk
Drżenie zamiarowe występuje podczas wykonywania ruchu. Drżenie spoczynkowe pojawia się w spoczynku, gdy ręce są stabilnie podparte. Oba rodzaje drżenia wynikają z deficytu komórek mózgu. W pierwszym przypadku – uszkodzenia móżdżku, w drugim – obumierania komórek na skutek choroby.

Drżenie zamiarowe występuje podczas wykonywania ruchu. Drżenie spoczynkowe pojawia się w spoczynku, gdy ręce są stabilnie podparte. Oba rodzaje drżenia wynikają z deficytu komórek mózgu. W pierwszym przypadku – uszkodzenia móżdżku, w drugim – obumierania komórek na skutek choroby.   Najczęstszymi przyczynami drżenia rąk u osób młodych są: silne pobudzenie emocjonalne, stres lub niedobór magnezu. Mimowolne ruchy rąk mogą być spowodowane także nadczynnością tarczycy bądź chorobami neurologicznymi , np. stwardnieniem rozsianym. Drżenie zamiarowe podczas wykonywania ruchu Drżenie zamiarowe to mimowolne ruchy wykonywane przeważnie rękoma . Są nierytmiczne i mają różne nasilenie. Charakterystyczne dla drżenia zamiarowego jest jego nasilenie podczas wykonywania ruchu (np. ręką). Ponadto w miarę zbliżania się do celu, np. żeby przesunąć przedmiot czy go podnieść, dłoń drży coraz mocniej. Drżenie zamiarowe zazwyczaj występuje tylko po jednej stronie ciała.   Przyczyną drżenia zamiarowego jest uszkodzenie móżdżku , czyli części mózgu odpowiadającej m.in. za zdolność zachowania równowagi i koordynację ruchową. Uszkodzenie może być wynikiem: genetycznej choroby Friedreicha polegającej na zwyrodnieniu części układu nerwowego oraz serca, rozwijającego się w móżdżku guza, zakażenia i powstania ropnia, udaru niedokrwiennego lub krwotocznego, stwardnienia rozsianego. Towarzyszące drżeniu zamiarowemu objawy to: ataksja – zaburzenie koordynacji ruchowej, zaburzenia mowy, dysmetria – brak możliwości zatrzymania ruchu w dowolnym momencie, brak możliwości prawidłowej oceny odległości, adiadochokineza – niezdolność do wykonywania ruchów naprzemiennych z zachowaniem odpowiedniego tempa, np. otwieranie i zamykanie dłoni. Drżenie spoczynkowe a choroba Parkinsona O drżeniu spoczynkowym...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner