zmartwiona mama
©Samo Trebizan/Fotolia
Styl życia

Co oznacza gorączka u niemowlaka?

Gorączka u niemowlaka może być spowodowana zbyt ciepłym ubraniem, nierzadko świadczy też o wyrzynaniu się pierwszych ząbków. Kiedy dochodzi do infekcji wirusowej lub bakteryjnej, gorączce towarzyszą także inne charakterystyczne objawy. Jeśli temperatura u dziecka gwałtownie wzrasta, trzeba natychmiast reagować, bo to znak rozpoznawczy sepsy.

Gorączka u niemowlaka może być spowodowana zbyt ciepłym ubraniem, nierzadko świadczy też o wyrzynaniu się pierwszych ząbków. Kiedy dochodzi do infekcji wirusowej lub bakteryjnej, gorączce towarzyszą także inne charakterystyczne objawy. Jeśli temperatura u dziecka gwałtownie wzrasta, trzeba natychmiast reagować, bo to znak rozpoznawczy sepsy.

Kiedy niemowlak ma gorączkę?

U niemowląt nie jest jeszcze w pełni wykształcony mechanizm termoregulacji, dlatego ich temperatura utrzymuje się na wyższym poziomie niż u większych dzieci. Za normę uznaje się 37,5–38ºC. Dopiero powyżej 38ºC można mówić o gorączce. Niestety, już przy temperaturze o 0,5ºC wyższej mamy do czynienia z wysoką gorączką, którą trzeba zbijać farmaceutykami, a jeśli nie ustępuje – zgłosić się niezwłocznie do lekarza. U noworodków warto zachować większą ostrożność i skonsultować się z pediatrą zanim temperatura przekroczy 38ºC.

Co może być przyczyną wysokiej temperatury u niemowlaka?

1. Przegrzanie.

Kasia gotuje z Polki.pl - Mazurek na płatach waflowych

Podwyższona temperatura u dziecka nie musi oznaczać choroby. Często zdarza się, że jej przyczyną jest przegrzanie malucha. Łatwo to sprawdzić – wystarczy rozkryć niemowlę, zdjąć z niego wierzchnią warstwę ubrania lub zrobić mu kąpiel w letniej wodzie, a po kilkunastu minutach ponownie zmierzyć temperaturę.

 

2. Ząbkowanie.

Gorączkowanie u dzieci to symptom wyrzynania się pierwszych ząbków. Można mieć prawie całkowitą pewność, że przyczyną wysokiej temperatury jest ząbkowanie, jeśli gorączka współwystępuje z nadmiernym ślinotokiem, obrzękiem i zaczerwienieniem dziąseł oraz nasilonym odruchem wkładania do ust rąk i przedmiotów.

 

3. Infekcja wirusowa.

Gorączka może być też sygnałem, że organizm dziecka toczy walkę z infekcją wirusową. Najczęściej zdarzają się infekcje górnych dróg oddechowych albo przewodu pokarmowego, zatem by rozpoznać rodzaj choroby trzeba bacznie obserwować zachowanie dziecka i objawy towarzyszące. Oprócz towarzyszącym wszelkim dolegliwościom rozdrażnieniu i płaczliwości dziecka mogą się pojawić:

  • nieżyt nosa,
  • zaczerwienienie gardła,
  • chrypka,
  • kaszel,
  • biegunka,
  • wymioty.

Wystąpienie takich objawów oznacza konieczność wizyty u lekarza, bo może świadczyć nie tylko o zwykłym nieżycie żołądka czy przeziębieniu, ale także o zapaleniu gardła, krtani, oskrzeli, płuc czy ucha środkowego.

 

4. Infekcja bakteryjna.

Objawiające się gorączką zatrucie może mieć też podłoże bakteryjne, co częste zwłaszcza u ząbkujących niemowląt, które trzymają brudne ręce w ustach. Bakterie niejednokrotnie atakują też układ moczowy, zwłaszcza u dziewczynek, które mają krótszą cewkę moczową niż chłopcy. Jest ona zlokalizowana w sąsiedztwie odbytu, co znacznie zwiększa ryzyko przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną gorączki u niemowlaka jest właśnie infekcja dróg moczowych, jeśli współtowarzyszy jej częste moczenie pieluchy.

Gorączka u niemowlaka – kiedy reagować natychmiast?

Gorączka jest też pierwszym objawem posocznicy (sepsy). Można ją rozpoznać po gwałtownym przebiegu. Kiedy temperatura szybko wzrasta, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza, zanim dojdzie do zaburzeń oddychania i zatrzymania moczu. Bardzo niepokojącym objawem towarzyszącym gorączce są też drgawki, które mogą świadczyć o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych lub o zaburzeniach neurologicznych.  

Matka tuli płaczące niemowlę
© Halfpoint/Fotolia.com
Styl życia
Co robić, gdy niemowlę ma suchy lub mokry kaszel?
Kaszel u niemowląt, jest objawem infekcji wirusowej i wymaga wizyty u lekarza, szczególnie jeśli towarzyszy mu gorączka. W innym wypadku suchy kaszel u niemowlaka można zwalczyć domowymi metodami, m.in. nawilżając śluzówkę dziecka. Przy mokrym kaszlu niemowlaka należy dbać przede wszystkim o odksztuszanie wydzieliny.

Kaszel u niemowląt, jest objawem infekcji wirusowej i wymaga wizyty u lekarza, szczególnie jeśli towarzyszy mu gorączka. W innym wypadku suchy kaszel u niemowlaka można zwalczyć domowymi metodami, m.in. nawilżając śluzówkę dziecka. Przy mokrym kaszlu niemowlaka należy dbać przede wszystkim o odksztuszanie wydzieliny. Kaszel u niemowlaka bez gorączki Podrażniona śluzówka jest najczęstszą przyczyną suchego kaszlu u niemowlaka, który nie ma gorączki. Dziecko reaguje w ten sposób na niewystarczająco wilgotne powietrze , dym, pył i bardzo intensywne zapachy (np. mocne perfumy). Dlatego bardzo ważne jest, żeby nie narażać dziecka na działanie tych czynników i odpowiednio nawilżać powietrze. Suchy kaszel u niemowlaka może mieć także podłoże alergiczne. Żeby odkryć, co jest alergenem , trzeba bacznie obserwować, kiedy dziecko zaczyna kasłać. Uczulić może sierść zwierząt, a także pokarmy, pyłki i kurz (roztocza). Doraźnie pomóc niemowlęciu możemy, nawilżając jego śluzówkę, np. solą fizjologiczną czy morską aplikowaną do noska. W suchym kaszlu u niemowlaka dobrze jest też nawadniać dziecko. Nadają się do tego woda, napary z ziół i herbatki. Suchy kaszel u niemowlaka z gorączką – infekcja Jeśli oprócz suchego kaszlu u niemowlaka występuje też gorączka , to znaczy, że naszą pociechę zaatakowały wirusy. Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu oskrzeli, przeziębieniu, astmie, a nawet początkowej fazie zapalenia krtani i tchawicy. Należy jak najszybciej udać się do lekarza. Mokry kaszel u niemowlaka Jeśli po 2-3 dniach suchy kaszel zamienia się w kaszel mokry, znaczy to, że niemowlę ma infekcję. Może to być zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, gruźlica albo nawet obrzęk płuc wywołany przez chorobę serca. Pediatra przepisze maluchowi odpowiednie leki i ustali leczenie. Gdy dziecko nie ma gorączki, mokry kaszel może wywoływać...

mierzenie dziecku temperatury
©Imcsike/Fotolia
Styl życia
Wysoka temperatura u małego dziecka – kiedy jechać do szpitala?
Gorączka u niemowlaka to mechanizm, dzięki któremu organizm najczęściej broni się podczas infekcji przed namnażaniem się bakterii i wirusów. Jeśli temperatura nie przekracza 39ºC, można leczyć dziecko na własną rękę dostępnymi w aptece lekami przeciwgorączkowymi. Trzeba jednak być wyczulonym na wszelkie objawy towarzyszące, bo wystąpienie niektórych wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej.

Gorączka u niemowlaka to mechanizm, dzięki któremu organizm najczęściej broni się podczas infekcji przed namnażaniem się bakterii i wirusów. Jeśli temperatura nie przekracza 39ºC, można leczyć dziecko na własną rękę dostępnymi w aptece lekami przeciwgorączkowymi. Trzeba jednak być wyczulonym na wszelkie objawy towarzyszące, bo wystąpienie niektórych wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Wysoka gorączka jest zawsze niebezpieczna Pierwszym i najważniejszym wyznacznikiem zagrożenia zdrowia, a nawet życia gorączkującego dziecka jest wysokość temperatury. Za wartość progową przyjmuje się 40ºC – większa powoduje uszkodzenie białek w receptorach mózgowych. Nie wolno dopuścić, by niemowlę pozostawało bez opieki lekarskiej , kiedy temperatura zbliża się do wartości granicznej. Dla noworodka, który nie przekroczył 3. miesiąca życia niebezpieczna jest nawet nieznaczna gorączka, za którą uznaje się u dzieci 38,5ºC. Już wtedy trzeba się udać do szpitala. Dziecku powyżej 3. miesiąca życia można podać lek przeciwgorączkowy (ibuprofen lub paracetamol) i poczekać na poprawę od 0,5 do 1 godz. Jeśli ta nie nastąpi, także trzeba skontaktować się z lekarzem. Bardzo groźny jest szybki i nagły wzrost temperatury ciała – objaw charakterystyczny wielu groźnych chorób, np. sepsy. Wówczas skuteczność leczenia zależy w głównej mierze od tego, jak szybko dziecko otrzyma pomoc lekarską. Gorączka u niemowlaka – groźne objawy towarzyszące Drugim sygnałem ostrzegawczym są objawy towarzyszące gorączce, które oznaczają, że dziecko mogło zapaść na chorobę wymagającą podjęcia dodatkowego leczenia (oprócz podawania środków przeciwgorączkowych). Takimi objawami są wymioty, biegunka , bóle brzucha, ból gardła, ból ucha czy ból podczas oddawania moczu. U niemowląt o wiele trudniej niż u większych dzieci zauważyć niektóre z tych dolegliwości,...

dziewczynka ma katar
© mbt_studio/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny kataru u niemowląt – nie tylko infekcje
Katar u niemowlaka może, ale wcale nie musi, wskazywać na infekcję. Przyczyną zatkanego noska u niemowlęcia równie dobrze może być zanieczyszczone lub zbyt suche powietrze albo obecne w mieszkaniu alergeny.

Katar u niemowlaka może, ale wcale nie musi, wskazywać na infekcję. Przyczyną zatkanego noska u niemowlęcia równie dobrze może być zanieczyszczone lub zbyt suche powietrze albo obecne w mieszkaniu alergeny. Katar u niemowlęcia objawem wirusowego zapalenia górnych dróg oddechowych Katar może być spowodowany przeniknięciem wirusa do organizmu dziecka. Niemowlęta najczęściej zarażają się wirusem drogą kropelkową od rodziców, rodzeństwa, innych osób, z którymi mają kontakt.   O tym, że przyczyną kataru jest wirus, świadczy to, że wydzielina z nosa jest wodnista i przezroczysta. Takiemu katarowi często towarzyszy utrzymująca się od 1 do 3 dni gorączka (od 37 do 40 stopni), ból gardła i chrypka, kaszel oraz powiększenie węzłów chłonnych na szyi. Katar u niemowlęcia objawem infekcji bakteryjnej Przyczyną kataru u niemowlęcia może być też infekcja bakteryjna, np. wywołana przez paciorkowca angina czy spowodowane przez gronkowca zapalenie migdałków. Objawy infekcji bakteryjnej przypominają objawy infekcji wirusowej. Charakterystyczny dla infekcji wywołanej przez bakterie jest jednak tzw. ropny katar, czyli żółtawa lub zielonkawa wydzielina z nosa. Niektórym chorobom bakteryjnym, np. anginie , towarzyszy bardzo wysoka gorączka : 39 stopni i więcej. Obecne w otoczeniu niemowlęcia czynniki przyczynami kataru Innymi przyczynami kataru u niemowląt mogą być: Suche powietrze – zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa niemowlę, może podrażniać błonę śluzową nosa. Skutkiem tego może być wodnisty, niezbyt obfity katar. Drażniące substancje w powietrzu – podobny rodzaj kataru wywołują obecne w powietrzu zanieczyszczenia: kurz, dym z papierosów, substancje chemiczne, np. farby i rozpuszczalniki. Alergeny – wodnisty katar może być też objawem reakcji uczuleniowej, powszechnym alergenem jest np. sierść zwierząt...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik