Kobieta trzyma się za głowę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Choroby, nadmierny stres, niedobór witamin i uzależnienie mogą wywoływać zaburzenia pamięci

Zaburzenia pamięci mogą być skutkiem wielu różnych chorób zarówno psychicznych, jak i wewnętrznych. Negatywny wpływ na zapamiętywanie ma też silny stres, tym bardziej gdy jest długotrwały. Problemy z pamięcią często dotyczą też osób uzależnionych.

Zaburzenia pamięci mogą być skutkiem wielu różnych chorób zarówno psychicznych, jak i wewnętrznych. Negatywny wpływ na zapamiętywanie ma też silny stres, tym bardziej gdy jest długotrwały. Problemy z pamięcią często dotyczą też osób uzależnionych.

 

Leczenie zaburzeń pamięci polega na wyeliminowaniu przyczyny, jeśli jest to możliwe. Warto też wykonywać ćwiczenia usprawniające zapamiętywanie, np. mówienie na głos rzeczy wymagających zapamiętania.

Zaburzenia pamięci spowodowane chorobami mózgu

Duży wpływ na zaburzenia pamięci ma wiek. Na przykład gdy pojawia się demencja, czyli zaburzenia pamięci i intelektu. Objawem poprzedzającym demencję może być depresja, która także negatywnie wpływa na pamięć. Osoba cierpiąca na demencję w zaawansowanym stadium nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Zaburzenia pamięci są charakterystyczne także dla choroby Alzheimera – dotyka ona pamięci krótkotrwałej i średniotrwałej, długotrwałą pozostawiając bez uszczerbku. Przyczyną problemów z zapamiętywaniem mogą być fizyczne uszkodzenia mózgu, np. podczas wypadku, infekcje wirusowe tkanki mózgowej, a także nowotwór. Zaburzenia pamięci występują również przy udarze mózgu. Wiąże się to z innym powodem niedoskonałej pamięci – chorobami naczyniowymi. Jeśli do mózgu nie jest dostarczana niezbędna ilość krwi, a zatem tlenu i składników odżywczych, to nie może on funkcjonować prawidłowo. Do utraty części wspomnień i otępienia prowadzi także zatrucie np. czadem.

Psychiczne przyczyny zaburzenia pamięci

Jednym z głównych winowajców zaburzeń pamięci jest depresja. Oprócz złego samopoczucia objawem tej choroby jest też problem z koncentracją. On także przyczynia się do wystąpienia kłopotów z zapamiętywaniem. Część pamięci może ulec uszkodzeniu, gdy człowiek dozna ciężkiego wstrząsu emocjonalnego. Po zdarzeniu, które go wywołało, nie jest w stanie odtworzyć tego, co się z nim działo. Silna trauma czasem wytwarza luki w pamięci, których nie da się wypełnić bez pomocy specjalisty. Zaburzenia pamięci mogą być też skutkiem przyjmowania silnych leków oddziałujących na układ nerwowy, w tym uspokajających. Jednym z psychicznych powodów zaburzenia pamięci jest uzależnienie alkoholowe.

Zaburzenia pamięci a niedobory witaminy, składników odżywczych i hormonów

Problemy z pamięcią mają osoby, które odżywiają się nieprawidłowo, dostarczając sobie zbyt mało witaminy B1 i mikro- oraz makroelementów niezbędnych do funkcjonowania mózgu. Zaburzenia pamięci mogą wynikać również z niedoczynności tarczycy. Kłopoty z zapamiętywaniem czasem są skutkiem ostrej niedokrwistości, gdy mózg nie może być zaopatrywany w wystarczającą ilość tlenu.

Leczenie zaburzeń pamięci

Problem zaburzeń pamięci mogą pomóc rozwiązać specjaliści tacy jak neurolog, psychiatra. Chodzi o usunięcie przyczyny, jeśli jest to możliwe. Ponadto zaleca się włączenie do diety suplementów usprawniających czynności mózgu i rozszerzenie jej o produkty bogate w witaminy i kwasy omega-3. Pamięć wymaga też ciągłego ćwiczenia. Najlepszym sposobem jej rozruszania jest kojarzenie. Jeśli trzeba coś zapamiętać, należy utworzyć do tego szereg odniesień. Skojarzenia mogą być rysunkowe, muzyczne, dotyczyć czegoś dobrze znanego. Trening pamięci powinien być regularny, by przyniósł efekty. Ćwiczeniem poprawiającym pamięć jest też przypominanie sobie np. tego, co działo się rano albo dzień wcześniej. To pamięć krótkotrwała najczęściej ulega uszkodzeniu, dlatego takie krótkie wycieczki myślowe są bardzo wskazane. Metodą zapamiętywania jest też mówienie czy powtarzanie na głos tego, co ma zostać zapamiętane. Sprawdzają się też techniki oparte na kategoryzacji czy układaniu zabawnych historii. Przy zaburzeniach pamięci bardzo ważne jest prowadzenie higienicznego trybu życia – stosowania zdrowej diety, ograniczenie używek, zwłaszcza alkoholu i treningi mózgu.

mężczyzna trzymający się za szyję
© glisic_albina/Fotolia.com
Styl życia
Nietypowe objawy choroby tarczycy w nadczynności, chorobach Hashimoto i Gravesa-Basedova
Nietypowe objawy choroby tarczycy mogą być skutkiem raka tego gruczołu lub choroby autoimmunologicznej. Mało charakterystyczne objawy daje też nadczynność tarczycy. Zmiany zachodzące w organizmie mogą być widoczne gołym okiem, jak np. znaczny spadek masy ciała czy wole (przerost tarczycy).

Nietypowe objawy choroby tarczycy mogą być skutkiem raka tego gruczołu lub choroby autoimmunologicznej. Mało charakterystyczne objawy daje też nadczynność tarczycy. Zmiany zachodzące w organizmie mogą być widoczne gołym okiem, jak np. znaczny spadek masy ciała czy wole (przerost tarczycy).   Leczenie chorób tarczycy jest przyczynowo-objawowe. W lekkich przypadkach wystarczy leczenie farmakologiczne, w ciężkich konieczne jest wdrożenie chemio- lub radioterapii oraz leczenie chirurgiczne. Nietypowe objawy nadczynności tarczycy Chociaż nadczynność tarczycy jest częstą chorobą tego gruczołu, to niektóre objawy są dla niej nietypowe.   U chorych z nadczynnością tarczycy może wystąpić okresowe porażenie mięśni poprzecznie prążkowanych (szkieletowych). Po dostarczeniu do organizmu węglowodanów, zmarznięciu lub wysiłku fizycznym występuje nagłe osłabienie mięśni trwające kilka godzin lub nawet kilka dni. Objawem towarzyszącym jest hipokaliemia, czyli  niskie stężenie potasu we krwi.   Nietypowym objawem choroby tarczycy jest też hiperkalcemia. Polega ona na zbyt dużym stężeniu wapnia w organizmie. Objawia się m.in. wielomoczem, odwodnieniem, zaburzeniami łaknienia, wymiotami, osłabieniem mięśni i zaburzeniami psychicznymi. Mogą pojawić się również złogi wapnia w nerkach   Chorzy na nadczynność tarczycy niekiedy doznają też zaburzeń psychicznych, w tym apatii i zaburzeń utrudniających kontakt z otoczeniem (np. kłopoty z pamięcią i koncentracją). Te symptomy choroby tarczycy występują przeważnie u osób starszych. Nietypowa choroba tarczycy – choroba Hashimoto Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli choroba Hashimoto, polega na tym, że organizm niszczy własną tarczycę, bo uważa ją za obce ciało ( zobacz badania ). Konsekwencją jest niedoczynność tego gruczołu. Objawy choroby tarczycy związane z...

Drętwiejące dłonie.
©Remains/Fotolia
Styl życia
Przyczyny i objawy słabego krążenia krwi
Objawy słabego krążenia krwi mogą być różne zależnie od miejsca, w którym dochodzi do zaburzenia krążenia. Zaburzenie przepływu krwi polega na niewystarczającym dopływie krwi i tlenu do tkanek w obrębie organizmu. W wyniku słabego krążenia krwi w organizmie może dojść do przekrwienia. Słabe krążenie krwi może być spowodowane zwężeniem przepływu krwi (skurcz tętnicy), zatorem, wstrząsem, krwotokiem.

Objawy słabego krążenia krwi mogą być różne zależnie od miejsca, w którym dochodzi do zaburzenia krążenia. Zaburzenie przepływu krwi polega na niewystarczającym dopływie krwi i tlenu do tkanek w obrębie organizmu. W wyniku słabego krążenia krwi w organizmie może dojść do przekrwienia. Słabe krążenie krwi może być spowodowane zwężeniem przepływu krwi (skurcz tętnicy), zatorem, wstrząsem, krwotokiem. Objawy słabego krążenia krwi: zaburzenia czucia, drętwienie Objawy słabego krążenia krwi są różne w zależności od miejsca, w którym dochodzi do zaburzenia krążenia. Najczęściej objawami słabego krążenia są zaburzenia czucia, drętwienie kończyn, opuchlizna, owrzodzenia, bladość skóry i trudno gojące się rany. Słabe krążenie może objawiać się także utratą apetytu, sinicą (bladoniebieski kolor skóry), zawrotami głowy, utratą pamięci, zaparciami i ogólnym zmęczeniem. Długotrwałe osłabienie krążenia może objawiać się uciskowym bólem zlokalizowanym w okolicach klatki piersiowej. Ból może mieć charakter promieniujący do okolic żołądka i barków. Mogą wystąpić także duszności. Objawy słabego krążenia najczęściej zaczynają pojawiać się po wzmożonym wysiłku fizycznym i łagodnieją po odpoczynku. Przyczyny słabego krążenia – zła dieta, brak ruchu, choroby Słabe krążenie krwi może być spowodowane złym odżywianiem. Naczynia krwionośne w organizmie, do którego nie są regularnie dostarczane witaminy i minerały, są delikatne i wrażliwe na wszelkie uszkodzenia. Brak obecności przeciwutleniaczy (np. tłustych ryb) w diecie sprzyja nagromadzeniu toksyn i tworzeniu złogów utrudniających przepływ krwi w żyłach.   Problem osłabionej cyrkulacji dotyczy także osób, które mają siedzący tryb życia . Zbyt mała ruchliwość i brak wysiłku fizycznego osłabia krążenie krwi w kończynach dolnych. Powoduje tworzenie...

© goodluz/Fotolia.com
Styl życia
Choroba Alzheimera – gdy pamięć zawodzi
Choroba Alzheimera jest podstępną chorobą – jej objawy pojawiają się stopniowo przez wiele lat i chory często nie zdaje sobie z tego sprawy. Charakterystyczne dla niej są deficyty pamięci epizodycznej, w której przechowywane są ślady pamięciowe, zwane też stemplami.

Choroba Alzheimera jest podstępną chorobą – jej objawy pojawiają się stopniowo przez wiele lat i chory często nie zdaje sobie z tego sprawy. Charakterystyczne dla niej są deficyty pamięci epizodycznej, w której przechowywane są ślady pamięciowe, zwane też stemplami. Zaburzenia pamięci w chorobie Alzheimera Najbardziej dominującym objawem choroby Alzheimera są zaburzenia pamięci. Początkowo przybierają postać problemów z zapamiętywaniem nowych rzeczy – z trudnością przychodzi zapamiętanie numeru telefonu czy adresu . Towarzyszą temu problemy z koncentracją i chroniczne zmęczenie. Jednocześnie pamięć dotycząca dawnych wydarzeń – młodości, dzieciństwa – jest w dalszym ciągu sprawna, choć z czasem także ulega osłabieniu.   Deficyty pamięci świeżej mają postać dezorientacji – chory nie pamięta, co przed chwilą zrobił lub powiedział . Zapomina dokąd szedł, gdzie położył swoje rzeczy. Z czasem zaczyna mieć problemy w wykonywaniu nawet codziennych czynności. Pamięć epizodyczna w chorobie Alzheimera Pamięć epizodyczna odpowiada za przechowywanie w pamięci informacji na temat relacji między różnymi zdarzeniami . W nich przechowuje się także ślady pamięciowe dotyczące zdarzeń, które mają swoją przestrzenną i czasową lokalizację. Jej deficyty są bardzo charakterystyczne dla choroby Alzheimera. Według Endela Tulvinga pamięć epizodyczna odpowiada za poczucie ciągłości psychicznej i tożsamości. Alzheimer a agresja Brak ciągłości psychicznej wynikający z problemów z pamięcią epizodyczną jest dla osoby z Alzheimerem trudny do zniesienia. Nie dziwi więc, że chorzy w momencie tak dużej dezorientacji mogą zachowywać się agresywnie – wynika to z lęku i poczucia bezradności. Mogą pojawić się wahania nastroju , wyostrzenie pewnych cech charakteru lub jego całkowita zmiana. Przebieg choroby Alzheimera może być bardzo...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner