Smutna kobieta stoi na balkonie
©Focus Pocus LTD/Fotolia
Styl życia

Objawy choroby neurologicznej: depresja, omdlenia, lęki, światłowstręt

Choroba neurologiczna silnie oddziałuje na cały organizm. Jest związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jej główne objawy to: zawroty głowy, zaburzenia widzenia, omdlenia czy zaburzenia psychiczne.

Choroba neurologiczna silnie oddziałuje na cały organizm. Jest związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jej główne objawy to: zawroty głowy, zaburzenia widzenia, omdlenia czy zaburzenia psychiczne.

Choroby układu nerwowego występują tak często, jak zaburzenia innych systemów. Jednak podstawowa funkcja układu nerwowego (m.in. odbiór bodźców i kontrola narządów wewnętrznych) sprawia, że choroby z nim związane są niezwykle ciężkie oraz uniemożliwiają pracę całego organizmu.

Choroby układu nerwowego – ogólna charakterystyka objawów

Choroby neurologiczne zaczynają się niepostrzeżenie. Wiele zaburzeń może rozwijać się przez lata, pozostając niezauważone. Najczęściej pierwsze objawy są ogólne, przez co choroba jest trudna do zdiagnozowania.

Zawroty głowy – diagnostyka i konsekwencje

Zawroty głowy mogą mieć podłoże neurologiczne wtedy, gdy powtarzają się regularnie lub powodują zagrożenie dla zdrowia. Objawiają się poczuciem braku „twardego gruntu” pod stopami, zawirowaniami w głowie lub lękiem przed nagłym upadkiem. Potencjalne choroby neurologiczne, które mogą wywoływać zawroty głowy, to: uszkodzenia nerwów czaszkowych, ataksja (problemy z koordynacją ruchów i utrzymaniem równowagi), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub udar mózgu.

Zaburzenia psychiczne – występowanie

50% pacjentów trafiających do neurologa skarży się na zaburzenia psychiczne. Do podstawowych nieprawidłowości świadczących o chorobie neurologicznej można zaliczyć:

  • zaburzenia depresyjne: patologiczne przypadki tej choroby występują w większości chorób neurologicznych (u osób cierpiących na chorobę Parkinsona, depresja diagnozowana jest w 50% przypadków, natomiast w przebiegu padaczki może dotyczyć nawet 75%);
  • zaburzenia świadomości: dezorientację, zaburzenia myślenia i pamięci, urojenia;
  • zaburzenia lękowe: paniczny lęk, zaburzenia snu, zaburzenia rytmu serca.

Omdlenia – niebezpieczeństwo czy fałszywy alarm?

Najczęstsze typy omdleń to omdlenia ortostatyczne, odruchowe i pochodzenia sercowego. Omdlenia pochodzenia ortostatycznego (czyli nagły spadek ciśnienia krwi przy zmianie pozycji ciała na pionową) to jedyny rodzaj omdleń, który może mieć podłoże neurologiczne. W przypadku jednorazowego epizodu, nie powinno być powodów do obaw. Jeśli natomiast sytuacje takie pojawiają się systematycznie, przyczyna może znajdować się w układzie neurologicznym. Potencjalne choroby neurologiczne, których objawem mogą być omdlenia ortostatyczne, to: neuropatie (zaburzenia przewodzenia informacji ruchowych i czuciowych), stwardnienie rozsiane, guzy mózgu.

Światłowstręt – przyczyny i rodzaje

Światłowstręt to nadwrażliwość na światło. Powoduje go zwykle zaburzone funkcjonowanie elementów oka, czyli spojówki, rogówki oraz tęczówki. Jeśli wizyta u okulisty nie wykazuje nieprawidłowości oka, przyczyny można szukać w neurologii. Potencjalne choroby neurologiczne, przy których występuje światłowstręt, to: choroby ze spektrum autyzmu, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego i krwawienia podpajęczynówkowe.

 
  • Kamica nerkowa to choroba, która powoduje ból przy oddawaniu moczu. Poznaj, inne objawy piasku w nerkach.
  • Zażółcone białka oka to częsty objaw żółtaczki oraz problemów z wątrobą. Dowiedz się więcej, o tym czego objawem są żółte białka oczu.
  • Mechaniczne uszkodzenie lub choćby podrażnienie oczu sprawia, że zaczynają one łzawić. Dowiedz się, jak leczyć łzawiące oczy

Para spaceruje z psem po lesie.
©Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Neuroborelioza – choroba układu nerwowego wywoływana przez kleszcze. Stadia rozwoju choroby i leczenie
W przebiegu neuroboreliozy dochodzi do stanu zapalnego tkanki nerwowej i uszkodzenia struktur mózgu. U osoby chorej początkowo pojawia się depresja, bóle głowy i mięśni. Następnie może dojść do porażenia mięśni, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, niedowładów oraz psychoz.

W przebiegu neuroboreliozy dochodzi do stanu zapalnego tkanki nerwowej i uszkodzenia struktur mózgu. U osoby chorej początkowo pojawia się depresja, bóle głowy i mięśni. Następnie może dojść do porażenia mięśni, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, niedowładów oraz psychoz.   Neuroborelioza jest choroba układu nerwowego , w której można wyróżnić trzy stadia charakteryzujące się innymi, specyficznymi objawami. Schorzenie to wywoływane jest przez ugryzienie zakażonego kleszcza . Neuroborelioza poddaje się leczeniu za pomocą antybiotyków.   Neuroborelioza – czym jest?   Neuroborelioza, czyli inaczej borelioza układu nerwowego , jest chorobą spowodowaną przedostaniem się do organizmu bakterii – Borrelia burgdorferi. Nosicielem tego patogenu są zakażone kleszcze. Po ugryzieniu człowieka bakterie atakują układ nerwowy, prowadząc do procesu zapalnego tkanki nerwowej. Dochodzi do uszkodzenia struktur anatomicznych mózgu , czego konsekwencją są objawy neurologiczne oraz zmiany w zachowaniu osoby chorej. Profilaktyka neuroboreliozy opiera się na ochronie przed kleszczami, zwłaszcza w okresie od marca do listopada. Wybierając się na wycieczkę do lasu, parku, na łąkę lub inne trawiaste i zadrzewione miejsce, należy zakładać ubranie zasłaniające ciało. Po powrocie do domu konieczne jest dokładne obejrzenie skóry w celu sprawdzenia, czy nie zostało się ugryzionym przez kleszcza stanowiącego potencjalne zagrożenie dla zdrowia.   Jak objawia się neuroborelioza? Stadia choroby   U chorych na boreliozę występują zauważalne objawy, takie jak: zachowania agresywne, nieuzasadnione napady złości, zaburzenia koordynacji ruchowej, apatia, nadpobudliwość, zaburzenia snu , trudności z zasypianiem, uczucie ciągłego zmęczenia , obniżona...

Jak odróżnić zaburzenia psychiczne od chorób neurologicznych?
© wayne_0216/Fotolia.com
Styl życia
Jak odróżnić zaburzenia psychiczne od chorób neurologicznych?
Zaburzenia psychiczne niekiedy mogą być mylone z chorobami neurologicznymi. Jest to możliwe ze względu na podobieństwo objawów – w obu przypadkach mogą pojawiać się zaburzenia świadomości, koncentracji, a także omamy i halucynacje. Szczególnym typem choroby psychicznej, mylonej ze schorzeniami somatycznymi, jest nerwica lękowa.

Zaburzenia psychiczne niekiedy mogą być mylone z chorobami neurologicznymi. Jest to możliwe ze względu na podobieństwo objawów – w obu przypadkach mogą pojawiać się zaburzenia świadomości, koncentracji, a także omamy i halucynacje. Szczególnym typem choroby psychicznej, mylonej ze schorzeniami somatycznymi, jest nerwica lękowa.   Po zauważeniu pierwszych objawów, mogących sugerować chorobę o podłożu psychicznym, należy udać się do psychiatry. We wszystkich większych miastach działają ośrodki leczenia psychicznego , w których na bezpłatną wizytę specjalisty nie trzeba długo czekać. Jeśli psychiatra zauważy niepokojące objawy, mogące sugerować chorobę neurologiczną, skieruje pacjenta do neurologa i na specjalistyczne badania. Zaburzenia psychiczne – objawy Zaburzenia psychiczne to grupa niejednorodnych problemów, związanych z różnymi aspektami życia człowieka. Wyróżnia się wiele typów tych zaburzeń, różniących się od siebie objawami oraz grupą wiekową, w jakiej zazwyczaj występują. Zalicza się do nich m.in.: nerwicę, depresję, autyzm, ADHD , schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową , demencję starszą oraz anoreksję (typ nerwicy natręctw). Najczęstsze z nich to zaburzenia nerwicowe, którym towarzyszy: silny lęk , napady paniki, wzmożone reakcje na sytuacje stresogenne oraz zaburzenia snu . Ponadto w wielu zaburzeniach psychicznych mogą pojawić się zawroty głowy, omdlenia, napady agresji oraz zaburzenia osobowości. Choroby neurologiczne – jak je odróżnić od zaburzeń psychicznych? Bardzo często choroby neurologiczne bywają mylone z zaburzeniami psychicznymi ze względu na podobieństwo niektórych objawów. W większości przypadków ciężkich chorób neurologicznych pojawiają się zawroty głowy, mrowienie kończyn, zaburzenia...

©RioPatuca Images/Fotolia
Styl życia
Choroby ośrodkowego układu nerwowego: przyczyny, objawy i skutki. Zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
Zakażenia OUN, czyli ośrodkowego układu nerwowego, mogą być wywołane przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Objawiają się zwykle bólami głowy i gorączką. Czasem występują zaburzenia czucia i mowy lub poruszania się.

Zakażenia OUN, czyli ośrodkowego układu nerwowego, mogą być wywołane przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Objawiają się zwykle bólami głowy i gorączką. Czasem występują zaburzenia czucia i mowy lub poruszania się.   Zakażenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN) mogą różnić się objawami . Symptomy zależą od przyczyn, które wywołały infekcję . Objawy wspólne dla wszystkich zakażeń OUN to pogorszenie samopoczucia, osłabienie i brak chęci do życia. Charakterystyka zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Cechy wspólne wszystkich chorób ośrodkowego układu nerwowego wywołanych przez infekcję to: kłopoty z rozpoznaniem choroby i jej leczeniem, postacie kliniczne różniące się nasileniem objawów i przebiegiem: łagodne, podostre, ostre oraz przewlekłe, niekiedy prowadzące do śmierci, różne okresy wylęgania choroby i jej leczenia. Przyczyny zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Zakażenie ośrodkowego układu nerwowego wywołują bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby. Najczęściej występują zakażenia bakteryjne. Mają też najcięższy przebieg. Bakterie stają się odporne na antybiotyki, dlatego leczenie zakażeń jest coraz bardziej utrudnione. Objawy zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Objawy pojawiające się przy zakażeniach ośrodkowego układu nerwowego to: wysoka gorączka, silny ból mięśni , zaburzenia świadomości, nieprzemijające uczucie senności , bóle głowy i światłowstręt spowodowane zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym, nudności i wymioty, sztywność karku, wybroczyny na skórze, zwolnienie lub przyspieszenie akcji serca, zwiększona potliwość, czasem ślinotok. Skutki zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Skutkiem infekcji ośrodkowego układu nerwowego...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner