Drżenia nóg są nieprzyjemną dolegliwością, która najczęściej wskazuje na zespół niespokojnych nóg. Diagnostyka choroby polega przede wszystkim na wykluczeniu zaburzeń neurologicznych i metabolicznych, którym często towarzyszy RLS.

Reklama

Drżenie nóg jest niepokojącym objawem skłaniającym do wizyty u lekarza. Ta specyficzna dolegliwość najczęściej związana jest zaburzeniem o podłożu neurologicznym.

Zespół niespokojnych nóg

RLS, czyli zespół niespokojnych nóg jest jedną z częstszych przyczyn występowania u pacjenta drżenia nóg. Objawem towarzyszącym chorobie jest uczucie przymusu poruszania nogami oraz ruchy mimowolne. Pacjent odczuwa zmęczenie oraz ciężkość nóg, pojawiają się parestezje polegające na nieprzyjemnym uczuciu mrowienia. Dolegliwości nasilają się w ciągu nocy, co skutkuje bezsennością. Zespół niespokojnych nóg znacznie pogarsza jakość życia osoby chorej, która odczuwa ciągły niepokój w nogach.

Wtórny zespół niespokojnych nóg

RLS może występować pod dwoma postaciami: pierwotną oraz wtórną. Przyczyna pierwotnego zespołu zazwyczaj nie jest znana, a dotychczasowe badania naukowe wskazują na uwarunkowania genetyczne. Natomiast wtórny zespół niespokojnych nóg pojawia się wskutek istnienia innego schorzenia. Wtórny RLS może towarzyszyć różnym stanom, na przykład niedoborom żelaza, schyłkowej niewydolności nerek, stwardnieniu rozsianemu, chorobom reumatycznym oraz cukrzycy. Również ciąża, niewydolność żylna czy zażywanie określonych substancji jak alkohol, nikotyna, leki przeciwdepresyjne mogą predysponować do rozwoju wtórnego zespołu niespokojnych nóg.

Zobacz także

Inne przyczyny drżenia nóg

Do innych przyczyn powstawania drżenia nóg zalicza się zaawansowane drżenia samoistne oraz chorobę Parkinsona. Drżenie nóg w przebiegu choroby Parkinsona jest symptomem rzadkim, ale może towarzyszyć innym objawom tej choroby. Schorzenie najczęściej objawia się drżeniem rąk o charakterze naprzemiennym, które pojawia się w momencie spoczynku. W przypadku choroby jaką są drżenia samoistne, dolegliwości ze strony kończyn dolnych są charakterystyczne dla zaawansowanego stadium choroby. Pierwszymi symptomami są drżenia kończyn górnych, języka oraz warg.

Diagnostyka zespołu niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg najczęściej przebiega wtórnie do innych chorób. W celu zdiagnozowania schorzenia osoba chora musi zostać objęta dokładnymi badaniami, które mają na celu wykluczenie zaburzeń neurologicznych oraz metabolicznych, takich jak niewydolność nerek, niedobór żelaza, magnezu i cukrzyca. Ważną rolę odgrywa wnikliwy i szczegółowy wywiad, w którym należy zwrócić szczególną uwagę na przyjmowane przez pacjenta leki wpływających na ośrodkowy układ nerwowych, takie jak leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki, lit czy leki przeciwhistaminowe.

Aktygrafia – metoda diagnostyczna

Wśród metod diagnostycznych skutecznie wykrywających zespół niespokojnych nóg wyróżnia się aktygrafię. Badanie polega na rejestrowaniu ruchów kończyn w ciągu dnia i nocy, co umożliwia ocenę stopnia zaburzenia ciągłości snu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama