Kobieta w ciąży przykłada do brzucha zdjęcie USG.
©michaladamski/Fotolia.com
Styl życia

Czym jest hipotrofia płodu? Rodzaje, przyczyny i sposoby leczenia tego schorzenia

Hipotrofia jest spowolnieniem wzrostu dziecka podczas życia płodowego. Do niskiej wagi płodu może przyczyniać się przyjmowanie antybiotyków, palenie papierosów w ciąży, nadciśnienie tętnicze, wady serca oraz niedokrwistość. Wyróżnia się: hipotrofię symetryczną, pojawiającą się przed 20. tygodniem ciąży oraz hipotrofię asymetryczną, która występuje po 20. tygodniu ciąży.

Hipotrofia jest spowolnieniem wzrostu dziecka podczas życia płodowego. Do niskiej wagi płodu może przyczyniać się przyjmowanie antybiotyków, palenie papierosów w ciąży, nadciśnienie tętnicze, wady serca oraz niedokrwistość. Wyróżnia się: hipotrofię symetryczną, pojawiającą się przed 20. tygodniem ciąży oraz hipotrofię asymetryczną, która występuje po 20. tygodniu ciąży.

 

Hipotrofia jest nieprawidłowością w rozwoju płodu. Jednakże w niektórych przypadkach, np. ciąży bliźniaczej nie stanowi ona odstępstwa od normy.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z zupki chińskiej

 

Hipotrofia symetryczna i asymetryczna

 

Wyodrębnia się dwa podstawowe typy spowolnienia wzrostu dziecka podczas życia płodowego. Jednym z nich jest hipotrofia symetryczna, która rozpoczyna się w II trymestrze ciąży. W takim przypadku płód ma mniejszy obwód brzucha i głowy. Ten rodzaj schorzenia spowodowany jest mutacjami genetycznymi oraz infekcjami wewnątrzmacicznymi. Drugim typem hipotrofii jest hipotrofia asymetryczna, która pojawia się pomiędzy II a III trymestrem ciąży. Skutkuje ona niską wagą urodzeniową dziecka, które ma nieproporcjonalne dużą głowę w stosunku do reszty ciała. Ten typ hipotrofii jest częstszy – występuje u 70-80% wszystkich przypadków niskiej wagi płodu.

 

Hipotrofia – przyczyny

 

Przyczyny hipotrofii mogą być wewnętrzne – płodowe oraz zewnętrzne – łożyskowe i matczyne. Wśród pierwszych można wymienić: mutacje genetyczne, bezmózgowie, zespół Pottera oraz agenazję trzustki. Niebezpieczne dla rozwoju płodu mogą być również infekcje wewnątrzmaciczne. Z kolei do łożyskowych przyczyn hipotrofii można zaliczyć: wady w budowie pępowiny, zakrzepicę żyły pępkowej oraz krwiaki łożyskowe. Wyróżnia się także czynniki matczyne: choroby (nadciśnienie tętnicze, wady serca, anemię) i infekcje (różyczkę, toksoplazmozę, opryszczkę oraz ospę wietrzną)

 

Hipotrofia – sposoby leczenia

 

Diagnostyka hipotrofii polega na wykonaniu badania USG oraz morfologii krwi. Spowolnienie wzrostu płodu nie jest stanem bezpośrednio zagrażającym jego życiu. W takim przypadku ustala się optymalny termin zakończenia ciąży (zazwyczaj poród należy wywoływać mechanicznie) oraz monitoruje się stan matki i dziecka. Oprócz tego kobiecie w ciąży zaleca się wzbogacenie diety o produkty bogate w kwas foliowy, witaminę C oraz magnez.

kobieta u lekarza bada ciśnienie
©drubig-photo/Fotolia
Styl życia
Nadciśnienie w ciąży: przewlekłe i ciążowe
Nadciśnienie tętnicze w ciąży to zaburzenie, które może być wynikiem zmian zachodzących w organizmie kobiety przed zapłodnieniem (przewlekłe) lub efektem powikłań występujących w czasie ciąży (ciążowe). Zarówno nadciśnienie przewlekłe, jak i ciążowe stanowią ryzyko dla prawidłowego rozwoju płodu.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży to zaburzenie, które może być wynikiem zmian zachodzących w organizmie kobiety przed zapłodnieniem (przewlekłe) lub efektem powikłań występujących w czasie ciąży (ciążowe). Zarówno nadciśnienie przewlekłe, jak i ciążowe stanowią ryzyko dla prawidłowego rozwoju płodu. Przyczyny nadciśnienia w ciąży Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą prowadzić do podwyższonego ciśnienia tętniczego u kobiety. Do najważniejszych z nich należą: powikłania podczas pierwszego porodu , wczesne zajście w ciążę (poniżej 18. roku życia) lub zbyt późne (powyżej 35. roku życia). Ryzyko nieprawidłowego ciśnienia niosą także schorzenia naczyń krwionośnych, choroby układowe, cukrzyca , stres, obrzęk płodu, czy też nieodpowiednia dieta kobiety ciężarnej. Występowanie powyższych czynników powinno dać sygnał przyszłej matce do szczególnej ostrożności i częstej kontroli zdrowia w czasie ciąży. Nadciśnienie przewlekłe w ciąży Jeśli po 20 tygodniu ciąży badanie stwierdza wartość RR (zapis stosowany do określenia ciśnienia tętniczego) powyżej 140/90 mm Hg, oznacza to prawdopodobnie występowanie przewlekłego nadciśnienia tętniczego u kobiety w ciąży. Przebieg ciąży u kobiety, która ma nieprawidłowe ciśnienie tętnicze wymaga stałego dozoru specjalisty. Należy w jej czasie wykluczyć ze swojej diety wysoko nasycone tłuszcze oraz unikać zbędnego wysiłku.   Ciąża u kobiety z przewlekłym nadciśnieniem tętniczym może być zagrożona obumarciem płodu, zbyt wczesnym oddzieleniem się łożyska lub wystąpieniem stanu przedrzucawkowego . Jest to stan, w którym u kobiety ciężarnej występuje białko w moczu po 20. tygodniu ciąży. Może on doprowadzić do rzucawki, czyli drgawek toniczno-klonicznych (padaczki). Nadciśnienie tętnicze ciążowe Stan podwyższonego ciśnienia tętniczego ciążowego występuje...

Ciężarna kobieta z wagą
© adrian_ilie825/Fotolia.com
Styl życia
Jak otyłość w ciąży wpływa na matkę i dziecko?
Statystyki pokazują, że otyłość w ciąży stanowi zagrożenie i dla dziecka, i dla matki. Wzrasta ryzyko powikłań w trakcie ciąży i podczas porodu, a także wydłuża się połóg.

Statystyki pokazują, że otyłość w ciąży stanowi zagrożenie i dla dziecka, i dla matki. Wzrasta ryzyko powikłań w trakcie ciąży i podczas porodu, a także wydłuża się połóg.   Z powodu otyłości matki, dziecko może urodzić się za wcześnie lub w trakcie życia płodowego osiągnąć rozmiar większy niż normalny. Otyłość w ciąży a zagrożenia dla matki Otyłe kobiety w ciąży są bardziej narażone na cukrzycę ciążową oraz nadciśnienie, zakrzepicę żylną i powstawanie zatorów. Mogą mieć też problemy z donoszeniem ciąży. Nadciśnienie i cukrzyca w ciąży są niebezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka. W niektórych przypadkach choroby te wywołują stan przedrzucawkowy , w większości znacznie pogarszają samopoczucie i mogą skutkować komplikacjami podczas porodu i po nim. Otyłość w ciąży stwarza większe ryzyko konieczności wykonania cesarskiego cięcia. Ze względu na tkankę tłuszczową na brzuchu może być ono utrudnione, a rana dłużej będzie się goiła. Również krwotok jest bardziej prawdopodobny w przypadku rodzących kobiet o bardzo dużej masie ciała. W trakcie połogu otyłość sprawia, że organizm jest bardziej podatny na infekcje i stany zapalne . Częściej niż u kobiet o prawidłowej wadze występuje też zakrzepica żył głębokich. Otyłość w ciąży odbija się na zdrowiu dziecka Chorobliwie duża waga w ciąży stwarza szereg zagrożeń nie tylko dla matki, ale i dla dziecka. Najczęstszą anomalią jest hipertrofia wewnątrzmaciczna, czyli zbyt duża masa płodu w stosunku do jego wieku. Następstwem jest makrosomia czyli zbyt duże rozmiary dziecka po porodzie. Statystyki pokazują, że otyłość w ciąży niesie ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych , w tym wad układu krwionośnego, niedorozwój układu moczowego (nerek i moczowodów), niedorozwój kości krzyżowej, a nawet rozszczep kręgosłup a. Są to skutki...

Kobieta trzymająca się za brzuch
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dlaczego czasami przyczyny poronienia są niezauważalne dla kobiety?
Przyczyny poronienia mogą być spowodowane czynnikami pochodzącymi od matki i płodu. Ok. 50% kobiet traci ciążę, nie wiedząc, że są brzemienne. Poronienie w rodzinie, która stara się o dziecko przez długi czas, jest bolesnym doświadczeniem.

Przyczyny poronienia mogą być spowodowane czynnikami pochodzącymi od matki i płodu. Ok. 50% kobiet traci ciążę, nie wiedząc, że są brzemienne. Poronienie w rodzinie, która stara się o dziecko przez długi czas, jest bolesnym doświadczeniem.   Poronienie to wydalenie płodu (bądź zarodka) w momencie, gdy nie jest wystarczająco rozwinięty, aby żyć poza ciałem matki. Jest to również śmierć zarodka w łożysku. Przyczyny poronienia ze strony płodu (zarodka) Główną przyczyną śmierci zarodka jest wada genetyczna jajeczka płodowego . Inne powody to: puste jajeczko płodowe , zaśniad – deformacja rozwijającego zarodka (nieprawidłowy rozwój lub jego zanik, zaburzenia chromosomalne, przekrwienie). Przyczyny poronienia ze strony matki Główną przyczyną śmierci zarodka jest niedobór hormonów kobiecych , które odpowiadają za utrzymanie ciąży, głównie progesteronu. Inne powody to: niestabilny układ odpornościowy , wada wrodzona macicy, która nie jest odpowiednim otoczeniem dla dziecka, infekcje , choroby przewlekłe – np. cukrzyca, wady serca, złe odżywianie, stres, nadużywanie alkoholu i narkotyków, palenie papierosów, przedwcześnie otwierająca się szyjka macicy, zakażenie macicy.   Poronienie może mieć również psychiczne podłoże – istnieje teoria, że kobieta, która nie chce urodzić dziecka, doświadczy utraty dziecka. Odbywa się to na zasadzie zaburzeń psychosomatycznych , czyli psychika wpływa na organizm. Jest to jednak teoria niepotwierdzona badaniami, funkcjonuje jako hipoteza.  

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik