Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
kobieta w ciąży siedzi obok piłki gimnastycznej
©emilijamanevska/Fotolia
Styl życia

Bezpieczne ćwiczenia na piłce gimnastycznej w ciąży

Kup piłkę gimnastyczną, można na niej ćwiczyć w ciąży w bezpieczny sposób. O ile konieczność ograniczenia ruchu nie wynika z zaleceń lekarza prowadzącego ciążę, możesz, a nawet powinnaś, wykonywać ćwiczenia, które utrzymają cię w dobrej kondycji i złagodzą np. ból kręgosłupa. Dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć na piłce.

Kup piłkę gimnastyczną, można na niej ćwiczyć w ciąży w bezpieczny sposób. O ile konieczność ograniczenia ruchu nie wynika z zaleceń lekarza prowadzącego ciążę, możesz, a nawet powinnaś, wykonywać ćwiczenia, które utrzymają cię w dobrej kondycji i złagodzą np. ból kręgosłupa. Dowiedz się jak bezpiecznie ćwiczyć na piłce.

Skręty na piłce gimnastycznej

Usiądź na piłce gimnastycznej w dość szerokim rozkroku. Upewnij się, że twoja pozycja jest stabilna i bezpieczna. Zegnij ręce w łokciach i podnieś je tak, żeby znajdowały się prostopadle do podłogi na wysokości piersi. Powoli rób skręty: w prawo i w lewo. Wykonaj 20 skrętów.

Skłony bokiem na piłce gimnastycznej

Usiądź w stabilnej pozycji na piłce gimnastycznej. Unieś obie ręce wyprostowane. Z wyprostowanymi plecami sięgaj prawą ręką w lewą stronę, a lewą w prawą. Powtórz takie skłony 20 razy.

Kręcenie biodrami na piłce gimnastycznej

Usiądź w rozkroku na piłce gimnastycznej. Wykonuj na niej koliste ruchy biodrami, najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, potem odwrotnie. Staraj się, żeby twoje ruchy były powolne, płynne, ale też precyzyjne. Ćwicz tak przez 1 albo 2 minuty.

Podnoszenie bioder na piłce gimnastycznej

Połóż się na podłodze. Ręce powinny spoczywać wzdłuż ciała. Nogi zegnij w kolanach i połóż łydki na piłce gimnastycznej. Unoś biodra najwyżej, jak potrafisz, a następnie opuszczaj je powoli na podłogę. Powtórz to 10-15 razy.

Toczenie piłki gimnastycznej po podłodze

Uklęknij na podłodze przodem do piłki. Usiądź na piętach. Połóż na piłce obie dłonie. Powoli przesuwaj ją do przodu tak, żeby nie stracić równowagi. Następnie przytocz ją w ten sam sposób do siebie. Powtórz ćwiczenie 15-20 razy.

Jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży?

Wszystkie wykonywane przez ciebie ruchy powinny być delikatne i płynne. Zadbaj o to, żeby twoja pozycja podczas ćwiczeń była stabilna. Jeśli w trakcie ćwiczeń poczujesz jakiekolwiek niepokojące objawy, np. ból brzucha, skurcze, zawroty głowy, przerwij je. Jeśli objawy nie ustąpią, udaj się do lekarza.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta z piłką
©Voyagerix/Fotolia
Styl życia
Ćwiczenia na piłce gimnastycznej: utrzymaj równowagę i ćwicz!
Ćwiczenia na piłce gimnastycznej wymagają od trenującego o wiele więcej niż zwykły trening na macie. Musisz skoordynować swoje ruchy, utrzymywać równowagę i wykonywać poprawnie zadania treningowe. Na piłce gimnastycznej możesz wzmocnić mięśnie pośladków, ud i brzucha.

Ćwiczenia na piłce gimnastycznej wymagają od trenującego o wiele więcej niż zwykły trening na macie. Musisz skoordynować swoje ruchy, utrzymywać równowagę i wykonywać poprawnie zadania treningowe. Na piłce gimnastycznej możesz wzmocnić mięśnie pośladków, ud i brzucha.   Piłka fitball (potocznie nazywana w Polsce piłką gimnastyczną) jest powszechnie wykorzystywanym przyrządem do ćwiczeń na sali klubu fitness, salach rehabilitacyjnych oraz w domowym zaciszu. Polecana jest kobietom w ciąży, które dzięki piłce gimnastycznej ćwiczą mięśnie biorące udział w trakcie porodu: pośladków, ud i brzucha. Piłka fitball redukuje bóle pleców oraz relaksuje. Ćwiczenia na piłce na pośladki Połóż się na piłce na brzuchu, wyprostuj nogi . Postaraj się unosić na zmianę jedną, a następnie drugą nogę. Zachowaj wciąż wyprostowaną postawę. Staraj się nie ślizgać na piłce, wykonuje co najmniej 10 powtórzeń na jedną nogę. Pozostając w tej pozycji zegnij jedną nogę w kąt prosty względem reszty ciała i staraj się ją podnosić, tak jakby stopa miała dotknąć sufitu. Najpierw wykonaj ćwiczenie prawą, a następnie lewą nogą. Powtórz podnoszenie jednej nog i 10 razy. Ćwiczenia na piłce na uda Połóż się na podłodze i oprzyj wyprostowane nogi na piłce . Staraj się ją przybliżyć do siebie za pomocą nóg. Musisz mieć w tym ćwiczeniu biodra uniesione nad podłogą. Gdy czujesz, że piłka jest maksymalnie blisko, powoli powracaj do pozycji wejściowej. Oprzyj się bokiem na piłce, uklęknij na jedno kolano, a drugą nogę wyprostuj w bok. Starając się utrzymać równowagę, unoś lekko wyprostowaną nogę. Powtórz ćwiczenie 10 razy, starając się, aby noga nie dotknęła podłogi. Ćwiczenia na piłce na brzuch Połóż się na piłce na plecach, zapleć ręce z tyłu szyi i postaraj się wykonać 10 półbrzuszków. Staraj...

kobieta trzyma pod pachą matę do ćwiczeń
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha do wykonania w domu
Mięśnie skośne brzucha można wzmocnić, wykonując w domu ćwiczenia. Do ćwiczeń przydadzą się gruba mata treningowa oraz piłka gimnastyczna.

Mięśnie skośne brzucha można wzmocnić, wykonując w domu ćwiczenia. Do ćwiczeń przydadzą się gruba mata treningowa oraz piłka gimnastyczna.   Mięśnie skośne brzucha: wewnętrzny i zewnętrzny umożliwiają zginanie i skręty tułowia oraz unoszenie miednicy. Ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha bez piłki gimnastycznej 1. Połóż się na boku. Nogi powinny być wyprostowane i złączone. Unoś obie nogi. Powtórz 30 razy. Następnie odwróć się na drugi bok i wykonaj ćwiczenie 30 razy.   2. Pozostań w pozycji leżącej na boku ze złączonymi nogami. Unoś nogi, zginając je w kolanach i przyciągaj je do zginanego jednocześnie łokcia. Powtórz ćwiczenie 30 razy na jednym boku i 30 razy na drugim.   3. Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami. Unieś obie nogi ok. 15 cm nad podłogą. Rób nożyce: poruszaj nogami poziomo tak, żeby raz prawa znalazła się nad lewą, a raz lewa nad prawą. Powtórz ćwiczenie 30 razy.   4. Połóż się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach. Pod głowę podłóż ręce zgięte w łokciach. Staraj się dosięgnąć prawym łokciem do lewego kolana, a lewym do prawego. Powtórz ćwiczenie 30 razy. Ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha z piłką gimnastyczną 1. Połóż się bokiem na podłodze. Umieść piłkę gimnastyczną między kostkami nóg. Unoś piłkę do góry, przytrzymując ją nogami. Unieś piłkę 30 razy. Powtórz to samo na drugim boku.   2. Połóż plecy na piłce , ręce podłóż pod głowę. Delikatnie podrywaj tułów do góry, kierując przy tym prawy łokieć w lewo, a lewy w prawo. Powtórz ćwiczenie 30 razy.   3. Połóż się na plecach. Ręce ułóż wzdłuż tułowia. Złap piłkę kostkami nóg i unieś do góry tak, żeby nogi utworzyły z podłogą kąt prosty. Przekładaj piłkę raz na prawą, raz na lewą stronę. Powtórz ćwiczenie 30 razy. Rozciąganie...

Kobieta ćwicząca brzuszki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
7 minut ćwiczeń pobudzi organizm do spalania tłuszczu
7-minutowy trening obwodowy błyskawicznie rozrusza wszystkie partie mięśni. Dzięki niemu nie tylko wzmacnia się mięśnie, ale też spala tłuszcz. Wykonywanie treningu 7-minutowego regularnie, przynajmniej 3 razy w tygodniu poprawia metabolizm. Taki błyskawiczny trening może zastąpić ci poranną kawę: pobudzi krążenie krwi i poprawi nastrój.

7-minutowy trening obwodowy błyskawicznie rozrusza wszystkie partie mięśni. Dzięki niemu nie tylko wzmacnia się mięśnie, ale też spala tłuszcz. Wykonywanie treningu 7-minutowego regularnie, przynajmniej 3 razy w tygodniu poprawia metabolizm. Taki błyskawiczny trening może zastąpić ci poranną kawę: pobudzi krążenie krwi i poprawi nastrój. 1. minuta: Pompki Podeprzyj się o podłogę wyprostowanymi ramionami, dłonie niech leżą płasko na podłodze, stopy niech opierają się o podłogę na palcach. Uginaj ręce w łokciach i prostuj je. Powtarzaj to ćwiczenie przez minutę albo tyle razy, na ile wystarczy ci sił. 2. minuta: Wypady nóg do tyłu Stań prosto ze złączonymi nogami. Wysuń prawą nogę do tyłu i ugnij kolana tak, żeby prawe dotknęło podłogi. Wyprostuj nogi. Powtórz to samo lewą nogą. Wykonuj wypady raz prawą, raz lewą nogą przez minutę. 3. minuta: Brzuszki Połóż się na plecach i ugnij kolana, możesz podłożyć sobie matę do ćwiczeń lub koc. Podłóż pod głowę ręce ugięte w łokciach. Niech dłonie lekko dotykają głowy, nie możesz za ich pomocą dźwigać górnej połowy ciała. Następnie staraj się zbliżyć głowę do kolan, nie odrywając od ziemi pleców w części krzyżowej. Kiedy poczujesz, że nie uda ci się przysunąć głowy bliżej kolan, wytrzymaj w tej pozycji przez 2 sekundy. Powtarzaj ćwiczenie przez minutę . 4. minuta: Unoszenie bioder tyłem Ułóż się na podłodze na brzuchu. Podeprzyj górną część ciała na łokciach, a dolną na palcach. Unieś biodra do góry najwyżej, jak potrafisz. Powtarzaj to ćwiczenie przez minutę. 5. minuta: Przysiady Stań prosto na stabilnym podłożu i wyciągnij przed siebie wyprostowane ręce. Uginaj nogi w kolanach i prostuj je. Niech stopy przez cały czas całą powierzchnią dotykają podłogi. Wykonuj przysiady przez minutę....

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner