Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
kobieta w łóżku
Flickr/PROMislav Marohnić/PROMislav Marohnić https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Przyczyny zawrotów głowy: zatrucia, hipoglikemia, miażdżyca

Lekkie zawroty głowy, szczególnie przy nagłej zmianie pozycji, są normalną reakcją organizmu. Jednak gdy zaczynają zdarzać się coraz częściej i bez wyraźnej przyczyny, nie można ich bagatelizować.

Lekkie zawroty głowy, szczególnie przy nagłej zmianie pozycji, są normalną reakcją organizmu. Jednak gdy zaczynają zdarzać się coraz częściej i bez wyraźnej przyczyny, nie można ich bagatelizować.

Dlaczego kręci się w głowie?

Zawroty głowy są objawem zaburzenia funkcji układu nerwowego, a dokładniej części, która odpowiada za utrzymanie równowagi. Największe znaczenie ma błędnik, będący częścią ucha wewnętrznego, ale ważną funkcję mają także dotyk i wzrok. Nawet niewielkie zaburzenie komunikacji między strukturami może wywołać zawroty głowy.

Rodzaje zawrotów głowy – o czym świadczą

Przewlekłe zawroty głowy o niezbyt dużym nasileniu – mogą być wywołane przez:

  • miażdżycę naczyń mózgowych – prowadzi do zmniejszenia światła naczyń krwionośnych lub zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym, co utrudnia przepływ krwi do mózgu,
  • guz mostkowo-móżdżkowy – towarzyszą mu ból głowy i jednostronne osłabienie słuchu.

Uporczywe zawroty głowy połączone z osłabieniem – mogą świadczyć o anemii lub udarze słonecznym (szczególnie, gdy wzmagają się podczas ekspozycji na słońce).

 

Nagłe, krótkotrwałe i silne zawroty głowy – mogą wynikać po prostu ze zmiany pozycji ciała lub hiperwentylacji (wywołanej zbyt szybkim i głębokim oddychaniem). Mogą jednak sygnalizować także poważniejsze choroby takie jak:

  • choroba Meniere'a, towarzyszą jej szumy uszne i postępujące osłabienie słuchu, a także nudności;
  • hipoglikemia, czyli nagły spadek cukru we krwi. Zawroty głowy występują wtedy z bólem głowy, głodem, drżeniem rąk i niepokojem;
  • niewydolność tętnic szyjnych;
  • zatrucie toksynami, lekami i bakteriami (np. aspiryną, grzybami, chininą, jadem kiełbasianym, alkoholem), zwłaszcza gdy zawrotom głowy towarzyszy wysoka temperatura ciała, biegunka, wymioty i wysypka.

 

Nagłe i silne zawroty głowy, które trwają kilka dni – mogą być wywołane urazami lub chorobami błędnika i nerwu przedsionkowego.

Sposoby leczenia zawrotów głowy

Leczenie zawrotów głowy zależy od tego, czym są wywołane. Jeśli są konsekwencją zatrucia, po odtruciu dolegliwości powinny minąć, a w przypadku przypadku hipoglikemii należy podać jak najszybciej glukozę. Gdy pojawiają się regularnie po nagłej zmianie pozycji (w wyniku hipotonii ortostatycznej), wystarczy pamiętać o tym, by podnosić się spokojnie. Jeśli nie można samodzielnie zdiagnozować przyczyny zawrotów głowy, należy udać się do lekarza, który po dokładnym wywiadzie stwierdzi diagnozę i rozpocznie właściwe leczenie.

 

 

 

 

Hipoglikemia
© Kwangmoo/Fotolia.com
Styl życia
Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie: objawy, przyczyny i leczenie oraz dieta
Pocenie się, osłabienie, niepokój czy kołatanie serca to niektóre objawy hipoglikemii. Niedocukrzenie jest skutkiem m.in. spożycia zbyt małej ilości cukrów lub przyjęcia za dużej dawki insuliny lub leków od cukrzycy. Leczenie hipoglikemii polega na podaniu glukozy i wezwaniu pogotowia.

Pocenie się, osłabienie, niepokój czy kołatanie serca to niektóre objawy hipoglikemii. Niedocukrzenie jest skutkiem m.in. spożycia zbyt małej ilości cukrów lub przyjęcia za dużej dawki insuliny lub leków od cukrzycy. Leczenie hipoglikemii polega na podaniu glukozy i wezwaniu pogotowia.   Hipoglikemia to spadek poziomu glukozy we krwi poniżej 70 miligramów na decylitr. Wówczas pojawiają się pierwsze objawy niedocukrzenia . Brak reakcji w tym czasie może skutkować ciężką hipoglikemią, czyli obniżeniem stężenia glukozy poniżej 40 miligramów na decylitr krwi. Grozi to śpiączką hipoglikemiczną i śmiercią. Objawy hipoglikemii i ryzyko związane z niedocukrzeniem Niezależnie od przyczyny hipoglikemii jej objawy są zwykle takie same. Dolegliwości związane z niedocukrzeniem mogą wystąpić w różnym nasileniu i nie wszystkie jednocześnie. Należą do nich: osłabienie, drżenie rąk, niepokój, nagłe silne uczucie głodu, nerwowość, zaburzenie koncentracji , napięcie mięśni, zaburzenie widzenia, rozszerzenie źrenic, pocenie się, kołatanie serca, zaburzenie koordynacji ruchowej, w ciężkiej hipoglikemii śpiączka i śmierć na skutek zatrzymania krążenia.   Hipoglikemia u dzieci w pierwszych 4 tygodniach życia jest fizjologiczna i jej epizody nie powinny się powtarzać po 1. miesiącu życia. Niedocukrzenie u noworodka można rozpoznać po szybkim wychładzaniu ciała, zaburzeniach oddychania, dreszczach, czasem występują też wymioty, bladość skóry i ogólna apatyczność. Dziecko z niedocukrzeniem jest rozdrażnione i nie ma apetytu. Przyczyny hipoglikemii i hipoglikemia poposiłkowa Przyczyną hipoglikemii najczęściej jest spożycie niewystarczającej ilości cukrów lub nadmiar insuliny. Do niedocukrzenia mogą...

kobieta w ciąży z lekarką
©uzhursky/Fotolia.com
Styl życia
Niskie ciśnienie w ciąży – czy jest niebezpieczne dla przyszłej matki i jej dziecka? Objawy wskazujące na niedociśnienie
Niedociśnienie w ciąży może wywoływać u kobiety bóle i zawroty głowy, ogólne osłabienie, spadek energii, a nawet prowadzić do omdleń. Najczęstszymi przyczynami niedociśnienia są: niewystarczające nawodnienie organizmu, nagła zmiana pozycji ciała lub długotrwałe stanie.

Niedociśnienie w ciąży może wywoływać u kobiety bóle i zawroty głowy, ogólne osłabienie, spadek energii, a nawet prowadzić do omdleń. Najczęstszymi przyczynami niedociśnienia są: niewystarczające nawodnienie organizmu, nagła zmiana pozycji ciała lub długotrwałe stanie. Niskie ciśnienie w ciąży nie stanowi poważnego zagrożenia dla kobiety i rozwijającego się płodu. Może być jednak przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, np. nadmiernej senności czy ciągłego uczucia zmęczenia. Jakie są najczęstsze przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży? Niedociśnienie w ciąży, czyli niskie ciśnienie tętnicze krwi, nie jest tak niebezpieczne jak nadciśnienie, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, zarówno dla przyszłej matki, jak też dla jej dziecka. Spadek wartości ciśnienia u kobiety ciężarnej jest związany ze zmianami w funkcjonowaniu układu krążenia oraz z wahaniami poziomów hormonów. Częstą przyczyną niedociśnienia jest odwodnienie organizmu. Podczas ciąży u kobiety wzrasta zapotrzebowanie na płyny, dlatego każda ciężarna powinna przyjmować co najmniej półtora litra płynów dziennie, najlepiej naturalnej, niegazowanej wody mineralnej. Niskie ciśnienie może pojawiać się również w wyniku długotrwałego stania, które sprzyja gromadzeniu się krwi w nogach. Skutkiem tego jest zmniejszenie się ilości krwi krążącej w żyłach, a tym samym jej ilości w wyższych partiach organizmu. Niekiedy dochodzi do niedostatecznego dopływu krwi i tlenu do mózgu, co może powodować omdlenia. Niedociśnienie w ciąży częściej rozwija się u kobiet z małą aktywnością ruchową oraz narażonym na stres. Symptomy wskazujące na niskie ciśnienie u kobiety ciężarnej Niedociśnienie w ciąży stwierdza się, jeżeli pomiar ciśnienia krwi wskazał wartość 90/60 mmHg. Stan ten nie jest...

Zasinienia na skórze
© hriana/Fotolia.com
Styl życia
Skaza krwotoczna, czyli nadmierne krwawienie i skłonność do siniaków: przyczyny, objawy, leczenie
Skaza krwotoczna, w zależności od tego, czy jest naczyniowa, płytkowa, czy osoczowa, będzie miała różne objawy i przyczyny. Leczenie skazy krwotocznej polega głównie na doprowadzeniu do wzrostu liczby płytek krwi w organizmie.

Skaza krwotoczna, w zależności od tego, czy jest naczyniowa, płytkowa, czy osoczowa, będzie miała różne objawy i przyczyny. Leczenie skazy krwotocznej polega głównie na doprowadzeniu do wzrostu liczby płytek krwi w organizmie.   Zaburzenia homeostazy hamują wypływanie krwi poza naczynia krwionośne . W przypadku, gdy proces ten zostanie zaburzony, pojawiają się nadmierne krwawienia. Skaza krwotoczna – przyczyny skłonności do krwawień Przyczyny skazy krwotocznej zależą od rodzaju skazy, jaka wystąpiła w organizmie. Wyróżnia się skazy: naczyniowe, płytkowe oraz osoczowe. Przyczyny skazy naczyniowej to zaburzenia lub uszkodzenia naczyń krwionośnych. Niedobory lub niewłaściwe działanie płytek krwi (trombocytów) są przyczyną skazy krwotocznej płytkowej. Z kolei skazy osoczowe powodują zaburzenia białek znajdujących się we krwi, odpowiedzialnych za procesy krzepnięcia. Objawy skazy krwotocznej Objawy schorzenia to zasinienia wywołane przez krwawienia podskórne. W celu rozróżnienia czy plamy na ciele są oznaką skazy krwotocznej czy innej dolegliwości wystarczy ucisnąć na ciemniejsze miejsce . W przypadku skazy krwotocznej plamka nie blednie. Z kolei kolor chwilowo ustępuje, kiedy siniak powstał, np. z powodu powiększonych naczyń krwionośnych.   Najbardziej charakterystyczne objawy skazy krwotocznej to: ciemne plamki na ciele, tworzące swego rodzaju wysypkę, skłonność do tworzenia się siniaków, przedłużające się krwawienia, np. po wyrwaniu zęba, krew w kale i moczu , problem z tworzeniem się naturalnych skrzepów (strupów), zmiany zwyrodnieniowe w stawach, powtarzające się krwawienie do stawów (głównie kolanowych i łokciowych). Skaza krwotoczna – jak przebiega leczenie W przypadku wad wrodzonych i genetycznych, jak...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner