Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Ból biodra
© twinsterphoto/Fotolia.com
Styl życia

Bóle w biodrach – jak je wyleczyć?

Ból bioder można złagodzić za pomocą fizykoterapii, np. ultradźwięków lub terapii zimnem. Pomocna bywa też terapia manualna lub kinezyterapia, która zmniejszy ból w biodrach.

Ból bioder można złagodzić za pomocą fizykoterapii, np. ultradźwięków lub terapii zimnem. Pomocna bywa też terapia manualna lub kinezyterapia, która zmniejszy ból w biodrach.

 

Osoby skarżące się na ból biodra powinny zostać poddane rehabilitacji. Kiedy doświadczają ostrego bólu, powinny sięgnąć po urządzenia wspomagające staw. Są to: wszelkie laski lub kule, a także aparaty i opaski stabilizujące biodra w czasie poruszania się. Najlepiej unikać przeciążeń i pozwolić stawom odpocząć.

Jak leczyć ból w biodrze: leki, plastry, wkładki ortopedyczne

Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, chorzy mogą zażywać przepisane przez lekarza leki, np.: niesteroidowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe. Pomogą iniekcje środków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych do stawu biodrowego.

 

Kiedy mamy do czynienia ze zwyrodnieniem lub zmianami degeneracyjnymi, podaje się preparaty z zawartością kwasu hialuronowego lub siarczanu glukozaminy. W pewnym stopniu odbudują one chrząstkę stawową i przeciwdziałają jej degradacji. Zmniejszą też ból.

 

Staw biodrowy po przeprowadzeniu badania mięśni i powięzi w okolicy biodra można okleić plastrami. Kinesiotaping poprawia funkcjonowanie stawu. Plastry zapewniają przepływ powietrza i nie wpływają na wykonywanie ruchów.

 

Przy bólach bioder stosowane są też wkładki ortopedyczne wykonywane na wymiar, które pozwalają przybrać prawidłową postawę i odciążyć okolice stawów biodrowych.

Rehabilitacja na ból bioder

Na ból bioder stosuje się szeroko zakrojoną rehabilitację. Obejmuje ona m.in.:

  • Kinezyterapię – ćwiczenia wykonywane w odciążeniu, oporowe i izometryczne. Mają za zadanie wzmocnić mięśnie stawów biodrowych. Zwiększają zakres ruchu w stawie.
  • Terapię manualną, na którą składa się badanie biodra i techniki manipulacji lub mobilizacji stawu. Badanie określa zakres oraz jakość ruchów, występowanie bólu oraz biomechanikę stawu. Manipulacja bądź mobilizacja mają na celu likwidację procesu zapalnego, zmniejszenie bólu i zwiększenie ruchomości biodra.
  • Fizykoterapię, w ramach której dostępny jest szereg zabiegów: leczenie zimnem (krioterapia), ultradźwięki, elektroterapia, nagrzewanie biodra, pole magnetyczne i laseroterapia. Ilość i rodzaj zabiegów określa lekarz biorąc pod uwagę stan pacjenta, a także choroby współistniejące i ewentualne przeciwwskazania do wykonania fizykoterapii.
  • Masaż punktów spustowych (wrażliwych miejsc w obrębie tkanki mięśniowej) oraz tkanek miękkich. Masaż ma rozluźnić mięśnie, zminimalizować zrosty znajdujące się między tkankami. Zmniejsza też ból i rozszerza zakres ruchu w stawie.
  • Naukę przyjmowania pozycji spoczynkowych. Są to pozycje, w których ból w biodrze się zmniejsza, a mięśnie wokół niego rozluźniają się.
  • Rollowanie wykonywane za pomocą rollera piankowego. Jest to forma automasażu całego ciała, w tym przypadku ze szczególnym skupieniem się na okolicach stawu biodrowego.
  • Ćwiczenia działające wzmacniająco na mięśnie tułowia, obręczy biodrowej i kończyn dolnych. Dobrane przez specjalistę ćwiczenia mają też pogłębić zakres ruchu w stawie.
  • Ćwiczenia działające rozciągająco na staw biodrowy, a także mięśnie nóg i obręczy biodrowej. Wykorzystuje się tu m.in. technikę poizometrycznej relaksacji (PIR). Przykurczone mięśnie stają się bardziej elastyczne i jednocześnie poprawia się też ich ukrwienie.
 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta trzyma się za bolące biodro
©WavebreakmediaMicro/fotolia
Styl życia
Schorzenia stawów – choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego
Bóle w pachwinie to częsty symptom postępującego zwyrodnienia stawu biodrowego. Innym objawem tej choroby jest znaczne ograniczenie ruchomości bioder, a z czasem nawet całkowita niemożność chodzenia. Choroba zwyrodnieniowa to najczęstsze schorzenie stawu biodrowego.

Bóle w pachwinie to częsty symptom postępującego zwyrodnienia stawu biodrowego. Innym objawem tej choroby jest znaczne ograniczenie ruchomości bioder, a z czasem nawet całkowita niemożność chodzenia. Choroba zwyrodnieniowa to najczęstsze schorzenie stawu biodrowego. Zwyrodnienie stawu biodrowego – przyczyny Zdarza się, że choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego rozpoczyna się od pozornie niegroźnego urazu, takiego jak stanięcie na krzywo ustawionej stopie, upadek, czy skręcenie. Pozostałe przyczyny tego schorzenia to m.in.: zaburzenia metaboliczne, osteoporoza i choroby układowe, wrodzona dysplazja stawu biodrowego, zmiany pourazowe, np. w wyniku złamania panewki biodrowej, jałowa martwica kości, zaburzenia nabyte podczas dojrzewania, np. choroba Parthesa, młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej. Ból pachwin, trudności z poruszaniem się – objawy choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego Wczesne objawy zwyrodnienia stawu biodrowego często są mało charakterystyczne i są to najczęściej: osłabienie nogi, zmniejszenie jej wydolności, wolniejszy chód, ból stawu kolanowego, ból w pachwinie po wewnętrznej stronie ud i kolan. W późniejszym czasie pojawia się ból biodra, występujący szczególnie po dużym wysiłku i nadmiernym chodzeniu. Ból pawie całkowicie ustępuje lub znacznie zmniejsza się podczas spoczynku. Wraz z postępowaniem choroby dochodzi do znacznego ograniczenia ruchu, przede wszystkim niemożliwe staje się wygięcie nogi na zewnątrz. Ból nasila się szczególnie podczas wchodzenia po schodach, zakładania butów lub krzyżowania nóg. Przypadki najbardziej zaawansowanego zwyrodnienia stawów biodrowych charakteryzują się również nocnymi i spoczynkowymi dolegliwościami bólowymi. Często konieczne jest...

aktywne dzieci
©Shmel/Fotolia
Styl życia
Niedostateczny rozwój kości, czyli dysplazja stawu biodrowego u dzieci
Dysplazja częściej występuje u dziewczynek niż chłopców. Polega na niedostatecznym rozwoju kości i elementów, które tworzą staw biodrowy. Najczęściej dysplazja dotyczy jednego biodra, choć znane są przypadki dysplazji obustronnej.

Dysplazja częściej występuje u dziewczynek niż chłopców. Polega na niedostatecznym rozwoju kości i elementów, które tworzą staw biodrowy. Najczęściej dysplazja dotyczy jednego biodra, choć znane są przypadki dysplazji obustronnej.   Leczenie zachowawcze dysplazji biodra przynosi pozytywne efekty w 90-99% przypadków, pod warunkiem, że zostanie jak najwcześniej wdrożone. Dysplazja stawu biodrowego i zwichnięcie stawu Dysplazja stawu biodrowego to niedostateczny rozwój kości i elementów tworzących staw biodrowy. Zbyt płaskie i strome brzegi panewki na kości biodrowej, w której umocowana jest kość udowa, powodują trwałe wysunięcie kości udowej z panewki poza staw. Dzieje się to pod wpływem zwiększania się siły mięśni i ich napięcia. Staw zostaje zwichnięty, a dziecko nie ma możliwości prawidłowo chodzić. W grupie ryzyka wystąpienia dysplazji stawu biodrowego są dzieci, które urodziły się z położenia pośladkowego oraz te, których rodzice lub rodzeństwo mieli dysplazję. Objawy dysplazji stawu biodrowego u dziecka Dysplazja stawu biodrowego objawia się: niestabilnością biodra. Kość udowa przesuwa się poza granice panewki i powoduje wyczuwalne przeskakiwanie w stawie biodrowym dziecka w trakcie przywodzenia i odwodzenia nóżek. po okresie noworodkowym odwodzenie nóżek w biodrach jest ograniczone (trudność w odchyleniu nóżek dziecka na boki). Leczenie dysplazji stawu biodrowego u dzieci Dysplazję stawu biodrowego można wyleczyć nieoperacyjnymi metodami. Warunkiem jest jednak jak najwcześniejsze wdrożenie leczenia. Jeżeli dojdzie do zwichnięcia stawu biodrowego może zajść konieczność długotrwałego unieruchomienia dziecka w gipsie lub leczenia operacyjnego.   Na początku leczenie dysplazji polega na szerokim rozstawieniu ud dziecka przez całą dobę. Aby utrzymać tę pozycję, nóżki należy skrępować pieluszką...

Ból bioder
© WavebreakMediaMicro/Fotolia.com
Styl życia
Dlaczego bolą biodra – przyczyny stawowe, okołostawowe i rzutowane bóle biodra
Bóle bioder wynikają z przyczyn stawowych, okołostawowych lub są wynikiem problemów z kręgosłupem lub narządami wewnętrznymi. Ból biodra pogłębia się przy niewłaściwej postawie ciała, chodzeniu po nierównych powierzchniach. Niekorzystny wpływ ma też zbyt duża masa ciała, uprawianie bardzo obciążających stawy sportów.

Bóle bioder wynikają z przyczyn stawowych, okołostawowych lub są wynikiem problemów z kręgosłupem lub narządami wewnętrznymi. Ból biodra pogłębia się przy niewłaściwej postawie ciała, chodzeniu po nierównych powierzchniach. Niekorzystny wpływ ma też zbyt duża masa ciała, uprawianie bardzo obciążających stawy sportów.   Bóle bioder mogą promieniować do pachwin, ud, podudzi, pleców. Mogą powodować ogromny dyskomfort i nieleczone trwać miesiącami, a nawet latami, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Bezpośrednie objawy dysfunkcji stawu biodrowego to bóle w pachwinach, okolicy krzyżowej i pośladków, mrowienie w bocznej stronie biodra. Skąd się biorą bóle bioder Przyczyny bólu biodra można podzielić na kilka grup. Stawowe przyczyny bólu – choroba zwyrodnieniowa stawu, jałowa martwica kości, zapalenie stawu. Okołostawowe przyczyny – zapalenie ścięgna, kaletek okołokrętarzowych, złamanie szyjki kości udowej, ucisk na nerw skórny boczny uda, przerzuty nowotworowe do kości, choroba Pageta. Rzutowany ból biodra – źródło problemu tkwi w narządach jamy brzusznej lub piersiowym bądź lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Zapobieganie bólom stawów biodrowych Biodro łatwo jest nadwyrężyć w każdym wieku , niezależnie od płci. Aby uniknąć bólu bioder , należy zrezygnować z przyjmowania pozycji ciała oraz czynności, które potęgują odczucia bólu. Dźwiganie zakupów, nieumiejętny i zbyt intensywny trening bez rozgrzewki czy spanie w niewygodnej pozycji również mogą przyczynić się do wystąpienia bólu.   Problemom z biodrami sprzyja również otyłość, która powoduje dodatkowe obciążenie stawów kolanowych, kręgosłupa, a także...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner