©Mikkel Bigandt/Fotolia
Styl życia

Łupież u psa – jego występowanie, przyczyny i leczenie

Łupież u psa może być wynikiem złej diety, nieprawidłowego mycia lub też chorób skórnych. Przed wybraniem sposobu jego leczenia warto skonsultować się z weterynarzem.

Łupież u psa może być wynikiem złej diety, nieprawidłowego mycia lub też chorób skórnych. Przed wybraniem sposobu jego leczenia warto skonsultować się z weterynarzem.

 

Łupież to dolegliwość, która dotyczy nie tylko ludzi. Złuszczający się naskórek, którego regeneracja została zaburzona, dotyczy również psów i kotów. Może występować u nich z różnych przyczyn. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na walkę z psim łupieżem.

Występowanie łupieżu u psów

Łupież u psów występuje w postaci tzw. „paprochów” lub „płatków”, które osadzają się na skórze i sierści czworonoga. Często towarzyszy temu łojotok. Niestety łupież u psów może być początkiem poważnych zaburzeń skórnych, wraz z którymi mogą pojawić się wypryski, owrzodzenia lub wysypka.

Przyczyny łupieżu u psów

Do przyczyn występowania łupieżu u czworonogów zalicza się:

Zaburzenia w regeneracji naskórka psa pojawiają się, gdy jego dieta uboga jest w aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe (dodatkowo wpływa to na zły stan sierści). Na występowanie łupieżu wpływa również zła kąpiel przy użyciu nieodpowiednich szamponów lub zbyt gorącej wody. Ponadto tzw. „białe płatki” na skórze psa mogą być przyczyną stresu, niedoboru witamin czy też przesuszonego powietrza.

Leczenie łupieżu u psów

Podstawowym sposobem na pozbycie się łupieżu u czworonoga jest zmiana jego diety. Należy unikać karm z supermarketów. Zamiast nich wybierać takie, które bogate są w białko, kwasy tłuszczowe, nie zawierają konserwantów ani ulepszaczy. Dodatkowo, by poprawić stan sierści psa, do każdego posiłku można dodawać łyżkę oleju z łososia lub oliwy z oliwek.

 

Jeżeli przyczyną łupieżu u naszego pupila jest zła kąpiel, należy zakupić specjalny szampon przeznaczony dla psów z problemami skórnymi (ważne, by zawierał substancje łagodzące, takie jak pantenol czy kwas salicynowy). Jeśli jego sierść nadal będzie sucha, do mycia można użyć odżywki nawilżającej. Jest prosta w przygotowaniu. Wystarczy 1 litr ciepłej wody i jedna łyżka stołowa octu. Należy jednak pamiętać, by omijać wrażliwe okolice czworonoga, takie jak oczy, uszy czy pysk.

 

Leczenie łupieżu u psa domowymi sposobami nie powinno trwać dłużej niż dwa miesiące. W sytuacji, w której nie widać efektów kuracji, należy zgłosić się do weterynarza, który sprawuje opiekę nad naszym psem. Niestety, łupież może być wynikiem poważnych chorób skórnych, takich jak nużyca (choroba skóry wywołana przez pasożyty), może powodować łysienie i łuszczycę, w niektórych przypadkach także ropne krosty) czy grzybica. 


Kot owinięty w ręcznik, świeżo po kąpieli
©fotosmile777/Fotolia.com
Styl życia
Czy trzeba kąpać kota: przygotowanie do kąpieli, szampon i suszenie
Kąpiel kota to stresujące wydarzenie dla zwierzaka. Trzeba przygotować ręczniki i szampon dla kotów. Można też skorzystać z pomocy drugiej osoby, która przytrzyma zwierzę w trakcie mycia.

Kąpiel kota to stresujące wydarzenie dla zwierzaka. Trzeba przygotować ręczniki i szampon dla kotów. Można też skorzystać z pomocy drugiej osoby, która przytrzyma zwierzę w trakcie mycia.   Koty krótkowłose powinno się kąpać tylko wtedy, gdy pobrudzą czymś futro. Długowłose zwierzęta wymagają regularnych kąpieli , ponieważ same nie są w stanie zadbać o czystość sierści. Nie można kąpać kociąt i kotek w ciąży. Jak przygotować kota do kąpieli? Kota najlepiej kąpać wtedy, kiedy jest ciepło. Dobrze jest poprosić kogoś o pomoc. Wygodnie będzie zrobić kąpiel w brodziku lub pod prysznicem. W te miejsca można wejść razem z kotem – będzie go łatwiej trzymać.   Przed kąpielą dobrze jest zaznajomić i oswoić kota z miejscem, w którym będziemy go myć, np. wanną. Powinno się to zrobić nawet na kilka dni przed zabiegiem. Można wyłożyć spód wanny lub kabiny prysznicowej matą antypoślizgową, aby kot mógł swobodnie się po niej przejść. Dobrze jest się kilka razy pobawić ze zwierzakiem i np. nakarmić go jakimś smakołykiem w łazience, aby dobrze kojarzył miejsce. Kąpiel powinna trwać krótko, ponieważ stresuje kota. Przed myciem trzeba przygotować sobie dwa albo trzy ręczniki , by móc szybko wytrzeć zwierzę. Nie może zmarznąć, ani wychodzić na zewnątrz, zanim futro nie będzie całkiem suche. Użyj specjalnego płynu dla kotów, ponieważ ludzkie kosmetyki mogą mu zaszkodzić. Dla kotów o białej sierści przeznaczone są specjalne szampony, które bardzo mocno czyszczą. Po ich użyciu warto nałożyć odżywkę na futro. Koty długowłose również mają odrębne kosmetyki, które zapobiegają plątaniu się sierści, ułatwiają rozczesanie i chronią przed pojawieniem się kołtunów. Jak kąpać kota? Zanim przyniesiesz kota do...

©Natalia Chircova/Fotolia
Styl życia
Toksokaroza, czyli choroba wywoływana przez glistę psią lub kocią. Przyczyny, objawy i leczenie choroby odzwierzęcej
Choroby odzwierzęce mogą być przenoszone przez różne zwierzęta. Do jednej z najgroźniejszych zalicza się toksokarozę wywoływaną przez glistę psią lub kocią. Człowiek zaraża się pasożytem drogą pokarmową.

Choroby odzwierzęce mogą być przenoszone przez różne zwierzęta. Do jednej z najgroźniejszych zalicza się toksokarozę wywoływaną przez glistę psią lub kocią. Człowiek zaraża się pasożytem drogą pokarmową.   Toksokaroza jest odzwierzęcą chorobą pasożytniczą , na którą przede wszystkim narażone są dzieci . Pasożyty dostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową, a następie wraz z krwią wędrują do innych narządów: wątroby, płuc, oka, układu nerwowego, a także do mięśnia sercowego. Toksokaroza – co to za choroba? Toksokaroza zaliczana jest do pasożytniczych chorób odzwierzęcych, określanych również mianem zoonoz . Jest wywoływana przez larwy nicieni jelitowych – Toxocara. Są to najczęstsze pasożyty (glisty) atakujące psy oraz koty (stąd ich nazwy: glista psia i glista kocia). Zwierzę wydala bytujące w jego przewodzie pokarmowym nicienie, które tym sposobem przedostają się do środowiska przyrodniczego. Do inwazji pasożyta na człowieka dochodzi na skutek spożycia zanieczyszczonej wody lub żywności jajami nicienia. Dzieci często zarażają się chorobą w konsekwencji zabrudzenia rąk jajami pasożyta (na przykład po zabawie w piaskownicy, na placu zabaw, na podwórku) i dotykania nimi ust lub jedzenia. Objawy toksokarozy Jaja nicienia przez jamę ustną dostają się do przewodu pokarmowego człowieka, w którym wylęgają się larwy pasożyta . Kolejnym etapem jest przemieszczenie się nicieni wraz z krwią do wątroby, w której pozostają. Jednakże część pasożytów może dalej wędrować umiejscawiając się w płucach lub w ośrodkowym układzie nerwowym, mięśniu sercowym, mięśniach szkieletowych lub na dnie oka. Objawy toksokarozy są zależne od miejsca lokalizacji pasożytów, ze względu na którą wyróżnia się cztery postaci choroby:...

©kulkann/Fotolia
Styl życia
Wścieklizna u kota – objawy, przyczyny i postępowanie
Objawy wścieklizny u kota to przede wszystkim brak apetytu, kłapanie zębami, agresywne zachowanie oraz ślinotok. W przypadku wystąpienia tych symptomów niemożliwe jest leczenie i konieczne niestety będzie uśpienie pupila. Nie wynaleziono jeszcze lekarstwa na wściekliznę u zwierząt. Na zarażenie szczególnie narażone są koty wychodzące.

Objawy wścieklizny u kota to przede wszystkim brak apetytu, kłapanie zębami, agresywne zachowanie oraz ślinotok. W przypadku wystąpienia tych symptomów niemożliwe jest leczenie i konieczne niestety będzie uśpienie pupila. Nie wynaleziono jeszcze lekarstwa na wściekliznę u zwierząt. Na zarażenie szczególnie narażone są koty wychodzące.   Bardzo charakterystyczne w przypadku zakażenia wirusem wścieklizny jest zjadanie przez zwierzę przedmiotów niejadalnych. W Polsce szczepienie kotów przeciwko tej chorobie nie jest obowiązkowe. W jaki sposób dochodzi do zarażenia wścieklizną u kota Do zakażenia może dojść w różnych okolicznościach. Kot został pogryziony przez inne zwierzęta (szczególnie dzikie, np. lisy). Mamy podejrzenie, że kot zjadł nietoperza, szczura, mysz lub innego gryzonia (na wściekliznę chorują wszystkie ssaki – ptaki, gady i ryby są bezpieczne). Kot często wychodzi na zewnątrz i porusza się po obszarze usytuowanym blisko lasu lub miejsca, do którego przychodzą dzikie zwierzęta.   Od momentu wniknięcia wirusa do organizmu zwierzęcia, do czasu pojawienia się pierwszych objawów choroby może minąć od 10 dni, do a nawet 2 lat . Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka (szczepienia) i obserwowanie pupila. Objawy wścieklizny u kota Wściekliznę dzieli się (ze względu na intensywność objawów) na gwałtowną i spokojną.   Objawy wścieklizny gwałtownej (agresywnej) – występującej najczęściej u kotów: niepokój, wzmocnione reakcje na bodźce, podwyższona ciepłota ciała, agresywne zachowanie – najpierw w stosunku do obcych, później także do domowników, „dzikie” spojrzenie, brak apetytu lub spaczenie apetytu, jedzenie niejadalnych przedmiotów , np....

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner