©kulkann/Fotolia
Styl życia

Wścieklizna u kota – objawy, przyczyny i postępowanie

Objawy wścieklizny u kota to przede wszystkim brak apetytu, kłapanie zębami, agresywne zachowanie oraz ślinotok. W przypadku wystąpienia tych symptomów niemożliwe jest leczenie i konieczne niestety będzie uśpienie pupila. Nie wynaleziono jeszcze lekarstwa na wściekliznę u zwierząt. Na zarażenie szczególnie narażone są koty wychodzące.

Objawy wścieklizny u kota to przede wszystkim brak apetytu, kłapanie zębami, agresywne zachowanie oraz ślinotok. W przypadku wystąpienia tych symptomów niemożliwe jest leczenie i konieczne niestety będzie uśpienie pupila. Nie wynaleziono jeszcze lekarstwa na wściekliznę u zwierząt. Na zarażenie szczególnie narażone są koty wychodzące.

 

Bardzo charakterystyczne w przypadku zakażenia wirusem wścieklizny jest zjadanie przez zwierzę przedmiotów niejadalnych. W Polsce szczepienie kotów przeciwko tej chorobie nie jest obowiązkowe.

W jaki sposób dochodzi do zarażenia wścieklizną u kota

Do zakażenia może dojść w różnych okolicznościach.

 • Kot został pogryziony przez inne zwierzęta (szczególnie dzikie, np. lisy).
 • Mamy podejrzenie, że kot zjadł nietoperza, szczura, mysz lub innego gryzonia (na wściekliznę chorują wszystkie ssaki – ptaki, gady i ryby są bezpieczne).
 • Kot często wychodzi na zewnątrz i porusza się po obszarze usytuowanym blisko lasu lub miejsca, do którego przychodzą dzikie zwierzęta.

 

Od momentu wniknięcia wirusa do organizmu zwierzęcia, do czasu pojawienia się pierwszych objawów choroby może minąć od 10 dni, do a nawet 2 lat. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka (szczepienia) i obserwowanie pupila.

Objawy wścieklizny u kota

Wściekliznę dzieli się (ze względu na intensywność objawów) na gwałtowną i spokojną.

 

Objawy wścieklizny gwałtownej (agresywnej) – występującej najczęściej u kotów:

 • niepokój, wzmocnione reakcje na bodźce,
 • podwyższona ciepłota ciała,
 • agresywne zachowanie – najpierw w stosunku do obcych, później także do domowników,
 • „dzikie” spojrzenie,
 • brak apetytu lub spaczenie apetytu, jedzenie niejadalnych przedmiotów, np. szkła, kamieni,
 • ślinotok z powodu skurczów mięśni przełyku,
 • kłapanie zębami,
 • światłowstręt i wodowstręt,
 • nierównomierne rozszerzenie źrenic,
 • głośne mruczenie lub nietypowe miauczenie,
 • gryzienie siebie, różnych przedmiotów – rzeczywistych i wyimaginowanych,
 • brak wrażliwości na ból.

 

Objawy wścieklizny spokojnej:

problem z koordynacją ruchową, chwiejny sposób poruszania się,
problem ze wskakiwaniem na meble i pokonywaniem przeszkód, które do tej pory nie były trudnością,
z powodu paraliżu mięśni szyi i gardła, kot nie może wydać z siebie żadnego dźwięku ani unieść głowy,
duszenie się i krztuszenie.

 

Po około 7 dniach od wystąpienia powyższych objawów zwierzę zwykle zapada w śpiączkę, ma drgawki i umiera w wyniku uduszenia spowodowanego paraliżem mięśni oddechowych.

Postępowanie z kotem zarażonym wścieklizną

W przypadku, gdy zaobserwujemy u kota niepokojące objawy lub gdy mamy podejrzenie, że mogło dojść do zakażenia, natychmiast należy go odseparować od reszty zwierząt oraz domowników i udać się z nim do weterynarza.


Pies stoi na zewnątrz i szczerzy kły.
©plysuikvv/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie wścieklizny u psa. Sczepienia przeciwko wściekliźnie
Wścieklizna, zwana również wodowstrętem, to choroba odzwierzęca (zoonoza). Oznacza to, że chorują na nią również ludzie. Wścieklizna u psa objawia się najczęściej nagłym brakiem apetytu i pragnienia, połykaniem i gryzieniem niejadalnych przedmiotów, zmianą dotychczasowych nawyków i agresją.

Wścieklizna, zwana również wodowstrętem, to choroba odzwierzęca (zoonoza). Oznacza to, że chorują na nią również ludzie. Wścieklizna u psa objawia się najczęściej nagłym brakiem apetytu i pragnienia, połykaniem i gryzieniem niejadalnych przedmiotów, zmianą dotychczasowych nawyków i agresją.   Wścieklizny nie da się wyleczyć, jest to choroba śmiertelna . Jedynym sposobem na ochronę pupila przed zakażeniem (a także ludzi zagrożonych chorobą) jest szczepienie. W Polsce szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe i powinno być przeprowadzane rokrocznie. Jak dochodzi do zakażenia wścieklizną u psa Wirus wywołujący wściekliznę, to Lyssavirus (rodzina Rhabdoviridae). Atakując układ nerwowy, prowadzi do zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego.   Ślina zarażonego wścieklizną zwierzęcia jest silnie zakaźna na długo przed wystąpieniem u niego objawów choroby. Okres wylęgania trwa, od dwóch tygodni do trzech miesięcy u zwierząt mięsożernych oraz od 20 do 150 dni u roślinożerców.   Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek ugryzienia przez zainfekowane zwierzę lub w wyniku dostania się jego śliny do organizmu zdrowego osobnika przez ranę czy zadrapanie.  Na wściekliznę chorują wszystkie ssaki, w tym człowiek. Gady, płazy i ptaki są na nią odporne. Przebieg i objawy wścieklizny u psów Objawy wścieklizny u psa, ze względu na dwie postaci choroby, dzieli się na grupy: gwałtowną (szałową) i porażenną (cichą) .   Od momentu wystąpienia pierwszych symptomów wścieklizny aż do śmierci zwierzęcia, choroba trwa najczęściej od 1 do 7 dni w fazie gwałtownej i 2 – 4 dni w fazie cichej.   1. Gwałtowną postać wścieklizny cechują: diametralna zmiana zachowania pupila. Jeżeli...

lekarz robiący zastrzyk
©thodonalFotolia
Styl życia
Szczepionka ratunkiem na wściekliznę
Na wściekliznę co roku umiera 100 tysięcy osób. Głównie w krajach tropikalnych, w których nie szczepi się zwierząt. W Europie przypadki zakażenia się wścieklizną występują sporadycznie.

Na wściekliznę co roku umiera 100 tysięcy osób. Głównie w krajach tropikalnych, w których nie szczepi się zwierząt. W Europie przypadki zakażenia się wścieklizną występują sporadycznie. Szczepionka po zakażeniu wścieklizną Wścieklizna to choroba nieuleczalna i śmiertelna. Jej wirusy można zneutralizować dzięki szczepionce, na którą organizm odpowiada, wytwarzając przeciwciała zapobiegające rozwojowi choroby. W przypadku wścieklizny szczepionkę podaje się wówczas, gdy już dojdzie do zakażenia. Szczepionkę należy podać w ramię lub pod łopatkę w ciągu 10 dni od ugryzienia przez zwierzę lub od polizania przez nie rany na ciele człowieka. Nie wystarczy jeden zastrzyk, szczepienie należy powtórzyć pięciokrotnie. Czy zwierzę było szczepione? Trzeba ustalić, czy zwierzę było szczepione przeciw wściekliźnie . W przypadku braku chęci współpracy właściciela wzywa się policję lub straż miejską. Zwierzę musi zbadać weterynarz, a od wyników badania zależy dalsze postępowanie. Jeśli zwierzę jest chore, pacjentowi podaje się zastrzyk, jeśli jest zdrowe, pozostaje on pod obserwacją przez 2 tygodnie. Wskazaniem do szczepień jest ugryzienie w głowę lub szyję i pogryzienie przez zwierzę, które nie ma właściciela, i zwierzę dzikie. Szczepienia rozpoczyna się w ciągu 10 dni po niebezpiecznym kontakcie ze zwierzęciem.   Szczepionkę podaje się, zanim wystąpią objawy charakterystyczne dla wścieklizny. Pierwszą dawkę tuż po ugryzieniu lub polizaniu przez zwierzę, drugą – 3 dni później, trzecią – tydzień od pierwszego szczepienia. Czwartą dawkę podaje się 2 tygodnie od pierwszej dawki, a piątą – po miesiącu i w końcu szóstą po upływie 3 miesięcy, jeśli zdiagnozowano poważne zagrożenie wścieklizną. Profilaktyka wścieklizny Aby zapobiegać...

©Natalia Chircova/Fotolia
Styl życia
Toksokaroza, czyli choroba wywoływana przez glistę psią lub kocią. Przyczyny, objawy i leczenie choroby odzwierzęcej
Choroby odzwierzęce mogą być przenoszone przez różne zwierzęta. Do jednej z najgroźniejszych zalicza się toksokarozę wywoływaną przez glistę psią lub kocią. Człowiek zaraża się pasożytem drogą pokarmową.

Choroby odzwierzęce mogą być przenoszone przez różne zwierzęta. Do jednej z najgroźniejszych zalicza się toksokarozę wywoływaną przez glistę psią lub kocią. Człowiek zaraża się pasożytem drogą pokarmową.   Toksokaroza jest odzwierzęcą chorobą pasożytniczą , na którą przede wszystkim narażone są dzieci . Pasożyty dostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową, a następie wraz z krwią wędrują do innych narządów: wątroby, płuc, oka, układu nerwowego, a także do mięśnia sercowego. Toksokaroza – co to za choroba? Toksokaroza zaliczana jest do pasożytniczych chorób odzwierzęcych, określanych również mianem zoonoz . Jest wywoływana przez larwy nicieni jelitowych – Toxocara. Są to najczęstsze pasożyty (glisty) atakujące psy oraz koty (stąd ich nazwy: glista psia i glista kocia). Zwierzę wydala bytujące w jego przewodzie pokarmowym nicienie, które tym sposobem przedostają się do środowiska przyrodniczego. Do inwazji pasożyta na człowieka dochodzi na skutek spożycia zanieczyszczonej wody lub żywności jajami nicienia. Dzieci często zarażają się chorobą w konsekwencji zabrudzenia rąk jajami pasożyta (na przykład po zabawie w piaskownicy, na placu zabaw, na podwórku) i dotykania nimi ust lub jedzenia. Objawy toksokarozy Jaja nicienia przez jamę ustną dostają się do przewodu pokarmowego człowieka, w którym wylęgają się larwy pasożyta . Kolejnym etapem jest przemieszczenie się nicieni wraz z krwią do wątroby, w której pozostają. Jednakże część pasożytów może dalej wędrować umiejscawiając się w płucach lub w ośrodkowym układzie nerwowym, mięśniu sercowym, mięśniach szkieletowych lub na dnie oka. Objawy toksokarozy są zależne od miejsca lokalizacji pasożytów, ze względu na którą wyróżnia się cztery postaci choroby:...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner