Kot leży w skrawkach papieru toaletowego.
©kozorog/fotolia
Styl życia

Tresura kota w praktyce: obcinanie pazurów i oduczanie chodzenia po stole

Tresura kota niektórym może wydawać się niemożliwa, bo to bardzo niezależne zwierzę. Warto jednak zaznaczyć, że wytrenowanie pewnych nawyków znacznie ułatwia kotu funkcjonowanie i zmniejsza stres odczuwany przez zwierzę. Obcinanie pazurków oraz oduczenie chodzenia po stole – to dwa bardzo przydatne elementy tresury kota, od których warto rozpocząć trening.

Tresura kota niektórym może wydawać się niemożliwa, bo to bardzo niezależne zwierzę. Warto jednak zaznaczyć, że wytrenowanie pewnych nawyków znacznie ułatwia kotu funkcjonowanie i zmniejsza stres odczuwany przez zwierzę. Obcinanie pazurków oraz oduczenie chodzenia po stole – to dwa bardzo przydatne elementy tresury kota, od których warto rozpocząć trening.

 

Jeśli chcesz, by twój kot czegoś nie robił, zastanów się, dlaczego postępuje w dany sposób. Tak samo jest z sytuacjami, w których chcesz, żeby kot np. dał sobie obciąć pazury, ale trudno go tego nauczyć.

Jak przyzwyczaić kota do obcinania pazurów?

Pazury powinny być obcinane regularnie kotom, które nie wychodzą na zewnątrz. Zapobiega to bolesnemu wrastaniu paznokci w opuszki łapek oraz zadrapaniom na ciałach domowników. Koty wychodzące będą bezpieczniejsze z nieobciętymi pazurami.

 

Na kilka tygodni przed pierwszym obcinaniem pazurków, przyzwyczajaj swojego mruczka do dotykania jego łapek. Wiele kotów tego nie lubi, dlatego warto wtedy nagradzać ich zgodę przysmakiem. Bierz do ręki kocią łapkę i wysuwaj przy tym jego pazury, cały czas pamiętając o przysmaku.

 

Kup specjalne nożyczki do obcinania kocich pazurków i dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo to wykonać. Pamiętaj o żywej części pazurów, które są silnie unerwione.

 

Kot przyzwyczajony do tego, że jego łapki są dotykane i zgoda na to mu się opłaca (nagrody), jest gotowy do zabiegu. Przygotuj stanowisko, zaopatrując się w miseczkę z przysmakami, lampkę (pod światło łatwiej zauważyć, gdzie kończy się różowa część pazura) i nożyczki. Połóż kota na kolanach, brzuchem do góry i ogonem w twoim kierunku. Tego typu pozycja nie jest lubiana przez koty, dlatego już na początku warto dać mu przysmak. Obcinaj pazury, zaczynając od tylnych łapek. Za każdym razem, gdy zwierzę zaczyna się niepokoić, dawaj mu nagrodę.

 

Nie martw się, gdy uda ci się obciąć tylko jeden pazur. Nie rób nic na siłę – bo wtedy nawet przysmaki nie pomogą.

Jak oduczyć kota chodzenia po stole?

Kot najczęściej wchodzi na stół, ponieważ znajduje się tam atrakcyjne dla niego jedzenie. Większość osób wtedy krzyczy i zgania mruczka, upominając go, żeby więcej tego nie robił. Taki sposób jest w niemal 100% przypadków nieskuteczny.

 

W momencie, gdy kot wskoczył na stół, ściągnij go i rób to za każdym razem, gdy sytuacja się powtórzy. Tutaj najważniejsza jest konsekwencja. Nie dopuszczaj do tego, by zwierzak kradł ze stołu jedzenie.

 

Kota, który szykuje się do wskoczenia na stół, spróbuj zająć czymś innym. Daj mu przysmak w momencie, gdy opiera łapki o stołową lub twoją nogę. Możesz puknąć palcami o miejsce, w którym ma położyć łapki i dać mu przysmak, kiedy to zrobi. Powtarzaj to za każdym razem, gdy zobaczysz, że zwierzak czai się do wykonania zakazanego skoku. Na początku zawsze nagradzaj właściwe zachowanie. Później rób to coraz rzadziej. Pamiętaj, żeby raz na jakiś czas dać mu przysmak, kot musi pamiętać, że tego typu zachowanie jest właściwe i „się opłaca”.

 

Innym sposobem oduczenia kota wskakiwania na stół, jest spryskiwanie pyszczka wodą. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, bo kot się przestraszy. Zwierzęta, które przeszły traumę lub których przeszłości nie jesteś pewny mogą bardzo ucierpieć w momencie, gdy zostaną tak potraktowane lub po prostu mogą zareagować bardzo agresywnie. 


 

Leżący kot, który jest czesany przez człowieka.
©Konstantin Aksenov/fotolia
Styl życia
Najważniejsze zasady pielęgnacji kota: czesanie, przycinanie pazurów, czyszczenie oczu i uszu, kąpiel
Pielęgnacja kota obejmuje obcinanie pazurów, czesanie i ewentualną kąpiel. Do tego należy czyścić uszy i dbać o oczy zwierzęcia.

Pielęgnacja kota obejmuje obcinanie pazurów, czesanie i ewentualną kąpiel. Do tego należy czyścić uszy i dbać o oczy zwierzęcia.   Przedmioty potrzebne do pielęgnacji kota Do pielęgnacji każdego mruczka będą potrzebne: gęsty grzebień, w przypadku kota długowłosego - rzadki grzebień do wyczesywania poplątanego futra, cążki do obcinania pazurów, waciki do przemywania oczu, patyczki do czyszczenia uszu, preparat przeciw pchłom, ewentualnie szampon dla zwierząt i ręcznik do osuszania kota. Pielęgnacja kocich pazurów Zapewnij swojemu kotu drapak, aby na bieżąco mógł ścierać swoje pazury. Oprócz tego zwierzęciu regularnie skracaj pazury . Aby to zrobić, należy unieruchomić kota i wysunąć mu pazur przez naciśnięcie na dół i górę palca. Obetnij białą/przezroczystą część paznokcia. Uważaj na różową część pazura. To żywa, ukrwiona i unerwiona tkanka, która będzie krwawić po przecięciu.   Przyzwyczajaj kota do obcinania pazurków już od małego . Zwierzęta nie lubią tego momentu pielęgnacji, dlatego dobrze jest je oswoić jak najszybciej. Przed pierwszym obcięciem pazurów warto zobaczyć, jak robi to osoba doświadczona, np. lekarz weterynarii. Pielęgnacja oczu u kota Sprawdzaj codziennie lub co kilka dni, jak wyglądają kocie oczy. Zwróć uwagę na obecność wydzieliny – jeśli ją zauważysz, usuń ją wacikiem zwilżonym ciepłą wodą, solą fizjologiczną bądź herbatą. W razie pojawienia się zaczerwienienia, łzawienia bądź dużej ilości wydzieliny, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Czyszczenie uszu u kota Uszy możesz wyczyścić kotu , kiedy zauważysz dużą ilość woskowiny w ich wnętrzu. Nie rób tego jednak zbyt często, ponieważ możesz zwiększyć produkcję wydzieliny.  ...

©annaav/Fotolia
Styl życia
Jak skompletować podstawową wyprawkę dla kota?
Drapak dla kota, kuweta, żwirek, miski i karma to elementy podstawowe, w które należy się zaopatrzyć, gdy w domu ma się pojawić koci lokator. Kuweta może nie być niezbędna, jeśli kot będzie miał możliwość załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz.

Drapak dla kota, kuweta, żwirek, miski i karma to elementy podstawowe, w które należy się zaopatrzyć, gdy w domu ma się pojawić koci lokator. Kuweta może nie być niezbędna, jeśli kot będzie miał możliwość załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz.   Z małym kociakiem lub dorosłym kotem, którego przeszłości nie znamy, trzeba będzie odwiedzić weterynarza w celu szczepienia, sprawdzenia stanu zdrowia i odrobaczenia. Konieczny będzie zakup transportera lub szelek ze smyczą. Miski dla kotów – jakie wybrać i gdzie je ulokować Najlepiej kupić trzy miski: na karmę suchą, mokrą oraz na wodę lub mleko. Niektóre koty zamiast z miski, wolą pić z wanny, zlewu, brodzika lub szklanek czy kubków domowników. Po kilku dniach nowy mieszkaniec określi swoje preferencje , dlatego na początek lepiej kupić tylko dwie miski. Mogą być plastikowe lub ceramiczne. Miski blaszane, stalowe czy metalowe często nie sprawdzają się – szczególnie do płynów. Kot nie widzi tafli wody, dlatego ma opory przed napiciem się z takiego naczynia.   Miski najlepiej ulokować w kuchni. Wygodne miejsce jest np. pod ścianą. Najlepiej ustawić je tam, gdzie rzadko się chodzi, ale kot ma do niego łatwy dostęp . Miski dla kotów (szczególnie  dorosłych) mogą stać np. na parapecie lub na szafce. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdy w domu jest też pies.   Kocie miski nie muszą być duże. Pojemność 0,3 ml będzie odpowiednia . Niektóre koty lubią jeść, wyjmując karmę łapką na podłogę. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas silikonowa lub plastikowa podkładka. Kuweta i żwirek dla kota Kot, pozostający przez cały czas w domu, będzie potrzebował kuwety. W zależności od tego, gdzie zostanie postawiona, można odpowiednio dobrać jej rozmiar. Koty potrafiące korzystać z...

Psia łapa w ludzkiej dłoni
©manushot/Fotolia.com
Styl życia
Obcinanie psich pazurów krok po kroku. Kiedy obciąć psu pazury?
Psie pazury obcina się, gdy są przerośnięte, a ich długość utrudnia zwierzęciu chodzenie. Przed zabiegiem należy zaopatrzyć się w przyrządy do skracania pazurów. W sklepach zoologicznych można kupić specjalny pilnik, cążki lub gilotynę dla zwierząt. Spokojna atmosfera w czasie zabiegu pozwoli uniknąć agresji pupila.

Psie pazury obcina się, gdy są przerośnięte, a ich długość utrudnia zwierzęciu chodzenie. Przed zabiegiem należy zaopatrzyć się w przyrządy do skracania pazurów. W sklepach zoologicznych można kupić specjalny pilnik, cążki lub gilotynę dla zwierząt. Spokojna atmosfera w czasie zabiegu pozwoli uniknąć agresji pupila.   Podczas zabaw na świeżym powietrzu pies w sposób naturalny ściera swoje pazury. Dzieje się tak za sprawą kontaktu z twardym podłożem np. kamieniami, betonem, ziemią, piaskiem, asfaltem lub drzewami. Obcinanie psich pazurów – ceny Obcięcie psich pazurów powinno być poprzedzone doborem specjalistycznego sprzętu. W sklepach zoologicznych są dostępne różne rodzaje cążek, gilotyn oraz pilników dla mniejszych i większych zwierząt . Rodzaj narzędzia należy dobrać do rasy i wielkości pupila. Do twardych, masywnych pazurów idealnie sprawdzą się duże gilotyny, do mniejszych pasują cążki. Podczas zabiegu nie powinno się stosować obcinaczy dla ludzi. Taki sprzęt jest zbyt delikatny dla psów i może poszarpać ich płytki paznokci. Narzędzia do obcinania i piłowania psich pazurów kosztują około kilkunastu złotych. Jeśli właściciel boi się, że podczas usuwania płytki pupil go ugryzie, może wkładać psu kaganiec. Cena kagańca wynosi kilkadziesiąt złotych. Psie pazury można obciąć też w salonach dla zwierząt. Koszt zabiegu to kilkanaście złotych. Obcinanie psich pazurów gilotyną lub cążkami Obcinanie pazurów jest dla psów bezbolesne. Ból może sprawić dotknięcie nerwu , który znajduje się u nasady płytki. Zabieg powinien przebiegać w następującej kolejności: Małego psa należy posadzić na kolanach, tyłem do siebie. Duży powinien siedzieć na podłodze, a łapę mieć uniesioną na krześle lub stoliku. Mebel można...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak