Trądzik różowaty (łac. acne rosacea) to choroba charakteryzująca się zespołem objawów o różnorodnej etiologii. Zaliczana jest do nerwic naczynioruchowych skóry. Trądzik różowaty najczęściej pojawia się u osób między 30 a 60 rokiem życia. Jest to bardzo dokuczliwa dermatoza ponieważ jej objawy negatywnie wpływają na psychikę oraz samoocenę osób nią dotkniętych.

Reklama

Trądzik różowaty – przyczyny (etiologia)

Na trądzik różowaty w przeważającej części cierpią kobiety między 30 a 40 rokiem życia. Mężczyźni stanowią znacznie mniejszą grupę osób dotkniętych tą chorobą. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się trądziku różowatego zalicza się:

  • długotrwałą ekspozycję na promieniowanie UV,
  • narażenie na sytuacje stresowe i gwałtowne, częste zmiany temperatur,
  • spożywanie alkoholu oraz ciężkostrawnych, ostrych i bardzo gorących potraw,
  • korzystanie z miejsc, w których ma się kontakt z intensywnie chlorowaną wodą, tj. basen, sauna,
  • występowanie chorób takich, jak: alergie, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia o podłożu hormonalnym (schorzenia związane z tarczycą oraz zaburzeniami miesiączkowania), opryszczka wargowa,
  • przyjmowanie zbyt wysokich dawek witaminy B6 i B12 oraz leków obniżających poziom kwasu nikotynowego i cholesterolu,
  • stosowanie preparatów glikokortykosteroidowych na skórę twarzy.

Trądzik różowaty – charakterystyczne objawy

Początkowym i najwcześniejszym symptomem trądziku różowatego jest częste, napadowe czerwienienie się skóry twarzy – tzw. prerosacea. Objawy występujące w trądziku różowatym można sklasyfikować ze względu na intensywność i stopień zaawansowania choroby:

  • postać łagodna, to zmiany naczyniowe, takie jak rumień i teleangiektazje na twarzy (poszerzone drobne naczynia krwionośne – tzw. pajączki naczyniowe) – to objaw występujący u ponad 80% osób z trądzikiem różowatym, który utrzymuje się trwale,
  • postać umiarkowaną cechują (oprócz zaczerwienienia twarzy) piekące, swędzące czerwone grudki i krosty występujące na czole, nosie, policzkach i brodzie,
  • postać ciężka to zapalne nacieki oraz guzy, powiększone gruczoły łojowe, szczególnie na nosie, które w konsekwencji poprzez nadmiar tkanki powodują utrwalenie rumienia. Rhinophyma to jeden z objawów nieleczonego trądziku różowatego, występujący głównie u mężczyzn, polega na zniekształceniu nosa w wyniku przerośniętych tkanek i zmian naczyniowych. Towarzyszy mu stan zapalny. Nos jest czerwony a nawet siny. Zdarza się, że w obrębie przerośniętych tkanek rozwija się rak podstawnokomórkowy. Zmiany te są usytuowane przede wszystkim w dolnej części nosa, rzadziej na podbródku, policzku lub małżowinie usznej.

W momencie zauważenia u siebie objawów mogących świadczyć o trądziku różowatym należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa w celu diagnozy i podjęcia leczenia.

Zobacz także

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama