kobieta z piegami
Flickr/Peter Clark/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Przewlekła choroba skóry twarzy – trądzik różowaty

Trądzik różowaty (łac. acne rosacea) to choroba charakteryzująca się zespołem objawów o różnorodnej etiologii. Zaliczana jest do nerwic naczynioruchowych skóry. Trądzik różowaty najczęściej pojawia się u osób między 30 a 60 rokiem życia. Jest to bardzo dokuczliwa dermatoza ponieważ jej objawy negatywnie wpływają na psychikę oraz samoocenę osób nią dotkniętych.

Trądzik różowaty (łac. acne rosacea) to choroba charakteryzująca się zespołem objawów o różnorodnej etiologii. Zaliczana jest do nerwic naczynioruchowych skóry. Trądzik różowaty najczęściej pojawia się u osób między 30 a 60 rokiem życia. Jest to bardzo dokuczliwa dermatoza ponieważ jej objawy negatywnie wpływają na psychikę oraz samoocenę osób nią dotkniętych.

Trądzik różowaty – przyczyny (etiologia)

Na trądzik różowaty w przeważającej części cierpią kobiety między 30 a 40 rokiem życia. Mężczyźni stanowią znacznie mniejszą grupę osób dotkniętych tą chorobą. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się trądziku różowatego zalicza się:

  • długotrwałą ekspozycję na promieniowanie UV,
  • narażenie na sytuacje stresowe i gwałtowne, częste zmiany temperatur,
  • spożywanie alkoholu oraz ciężkostrawnych, ostrych i bardzo gorących potraw,
  • korzystanie z miejsc, w których ma się kontakt z intensywnie chlorowaną wodą, tj. basen, sauna,
  • występowanie chorób takich, jak: alergie, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia o podłożu hormonalnym (schorzenia związane z tarczycą oraz zaburzeniami miesiączkowania), opryszczka wargowa,
  • przyjmowanie zbyt wysokich dawek witaminy B6 i B12 oraz leków obniżających poziom kwasu nikotynowego i cholesterolu,
  • stosowanie preparatów glikokortykosteroidowych na skórę twarzy.

Trądzik różowaty – charakterystyczne objawy

Początkowym i najwcześniejszym symptomem trądziku różowatego jest częste, napadowe czerwienienie się skóry twarzy – tzw. prerosacea. Objawy występujące w trądziku różowatym można sklasyfikować ze względu na intensywność i stopień zaawansowania choroby:

Kasia gotuje z Polki.pl: jabłecznik

  • postać łagodna, to zmiany naczyniowe, takie jak rumień i teleangiektazje na twarzy (poszerzone drobne naczynia krwionośne – tzw. pajączki naczyniowe) – to objaw występujący u ponad 80% osób z trądzikiem różowatym, który utrzymuje się trwale,
  • postać umiarkowaną cechują (oprócz zaczerwienienia twarzy) piekące, swędzące czerwone grudki i krosty występujące na czole, nosie, policzkach i brodzie,
  • postać ciężka to zapalne nacieki oraz guzy, powiększone gruczoły łojowe, szczególnie na nosie, które w konsekwencji poprzez nadmiar tkanki powodują utrwalenie rumienia. Rhinophyma to jeden z objawów nieleczonego trądziku różowatego, występujący głównie u mężczyzn, polega na zniekształceniu nosa w wyniku przerośniętych tkanek i zmian naczyniowych. Towarzyszy mu stan zapalny. Nos jest czerwony a nawet siny. Zdarza się, że w obrębie przerośniętych tkanek rozwija się rak podstawnokomórkowy. Zmiany te są usytuowane przede wszystkim w dolnej części nosa, rzadziej na podbródku, policzku lub małżowinie usznej.

 

W momencie zauważenia u siebie objawów mogących świadczyć o trądziku różowatym należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa w celu diagnozy i podjęcia leczenia.


Mężczyzna i kobieta siedzą na kanapie, oboje mają czerwone nosy i chusteczki w rękach
©ladysuzi/Fotolia.com
Styl życia
Dlaczego mój nos jest czerwony? Najczęstsze przyczyny oraz leczenie czerwonego nosa
Czerwony nos może być jednym z objawów kataru oraz alergii. Rozszerzone naczynka, widoczne pod skórą w postaci pajączków są również charakterystyczne dla osób nadużywających alkoholu. Zaczerwieniony nos może być także objawem trądziku różowatego, a jeśli jest dodatkowo nienaturalnie duży, może świadczyć o tzw. rhinophymie czyli przeroście lub guzowatości nosa.

Czerwony nos może być jednym z objawów kataru oraz alergii. Rozszerzone naczynka, widoczne pod skórą w postaci pajączków są również charakterystyczne dla osób nadużywających alkoholu. Zaczerwieniony nos może być także objawem trądziku różowatego, a jeśli jest dodatkowo nienaturalnie duży, może świadczyć o tzw. rhinophymie czyli przeroście lub guzowatości nosa.   Częstą przyczyną zaczerwienienia skóry na nosie jest też używanie kosmetyków, które podrażniają i wysuszają skórę. Każdy kosmetyk do twarzy warto najpierw przetestować w mniej widocznym miejscu, np. na skórze wewnętrznej strony nadgarstka. Nieżyt nosa przyczyną czerwonego nosa Najczęstszą przyczyną czerwonego nosa jest zapalenie błony śluzowej nosa , czyli nieżyt nosa albo inaczej katar. Objaw ten często towarzyszy infekcyjnym chorobom górnych dróg oddechowych, np. przeziębieniu lub grypie. Jest też charakterystyczny dla alergii . Nos oprócz tego, że jest zaczerwieniony, staje się wówczas mniej drożny. Dodatkowymi objawami są: ściekanie wydzieliny, świąd, łzawienie oczu, niekiedy ból głowy. Jeżeli nieżyt nosa współwystępuje z infekcją bakteryjną lub wirusową, prawdopodobnie ustąpi wtedy, kiedy wyleczy się te choroby. Jeśli natomiast jest on jednym z objawów reakcji alergicznej, należy unikać kontaktu z alergenami i stosować leki odczulające , np. leki przeciwhistaminowe. Zaczerwienienie nosa podczas kataru wzmacniane jest przez mechaniczne podrażnianie skóry, np. podczas wycierania nosa. Podrażnieniom tym można zapobiec poprzez stosowanie kosmetyków natłuszczających skórę. Trądzik różowaty i rhinophyma Trądzik różowaty to choroba skóry naczynkowej, która często powoduje zmiany skórne w okolicy nosa . Ma...

Zaniepokojona dziewczyna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czynniki sprzyjające pojawieniu się trądziku różowatego
Trądzik różowaty (acne rosacea) to zapalna, przewlekła choroba twarzy. Charakterystycznymi objawami trądziku różowatego są: rumień, poszerzone naczynia krwionośne, grudki, krosty. Trądzik różowaty występuje u około 10% ludzi w wieku 30-55 lat. Jasna karnacja, jasne oczy i włosy sprzyjają powstaniu choroby, zwłaszcza u kobiet.

Trądzik różowaty (acne rosacea) to zapalna, przewlekła choroba twarzy. Charakterystycznymi objawami trądziku różowatego są: rumień, poszerzone naczynia krwionośne, grudki, krosty. Trądzik różowaty występuje u około 10% ludzi w wieku 30-55 lat. Jasna karnacja, jasne oczy i włosy sprzyjają powstaniu choroby, zwłaszcza u kobiet.   Przyczyn powstania trądziku różowatego oraz nasilenia zmian jest wiele. Należą do nich: stres; długotrwałe przebywanie na słońcu; ciężkostrawna dieta; alkohol; kawa; choroby tarczycy ; zaburzenia przewodu pokarmowego; zakażenie drożdżakami; zaburzenia miesiączkowania; zażywanie leków obniżających ciśnienie; kosmetyki na bazie alkoholu; chodzenie w miejsca, gdzie jest chlorowana woda, np. na basen; przedawkowanie witaminy B; opryszczka wargowa. Wszystkie zmiany trądzikowe są najbardziej widoczne w środkowej części twarzy (na nosie, policzkach i czole).   Osoby, które podejrzewają u siebie wystąpienie trądziku różowatego powinny udać się do dermatologa, który przepisze leczenie doustne i/lub miejscowe oraz dobierze odpowiednie kosmetyki.   Permanentny katar jest bardzo uciążliwy. Dowiedz się, jak diagnozuje się i leczy  przewlekły nieżyt nosa . Najczęstszą przyczyną tego, że nos jest zaczerwieniony jest katar i alergia. Poznaj inne przyczyny oraz sposób leczenia  czerwonego nosa .  Masz duży obrzęk błony śluzowej i ciągle kichasz? Zobacz, jak objawia się  naczynioruchowy nieżyt nosa, czyli katar naczynioruchowy .

Kobieta zakrywa twarz kapeluszem
©hramovnick.Fotolia
Fleszstyle
Leczenie trądziku różowatego za pomocą antybiotyków i delikatnej pielęgnacji
Trądzik różowaty to przewlekły stan zapalny naczyń krwionośnych Nie jest to odmiana trądziku pospolitego – nazwa pochodzi najprawdopodobniej od grudek, przypominających zmiany trądzikowe, ale krostki w trądziku różowatym nie zawierają ropy. Wybór metody leczenia trądziku różowatego uzależniony jest od stopnia nasilenia zmian chorobowych, wieku, płci i współtowarzyszących chorób.

Trądzik różowaty to przewlekły stan zapalny naczyń krwionośnych Nie jest to odmiana trądziku pospolitego – nazwa pochodzi najprawdopodobniej od grudek, przypominających zmiany trądzikowe, ale krostki w trądziku różowatym nie zawierają ropy. Wybór metody leczenia trądziku różowatego uzależniony jest od stopnia nasilenia zmian chorobowych, wieku, płci i współtowarzyszących chorób. Leczenie farmakologiczne trądziku różowatego – ogólne i miejscowe Medykamenty używane do hamowania objawów trądziku różowatego to antybiotyki: tetracykliny – enzymy, które niszczą włókna kolagenowe oraz zatrzymują stany zapalne; retinoidy – blokują gruczoły łojowe; kwas azelainowy – zmniejsza powstawanie czopów łojowych; metronidazol – usuwa pajęczaki. Pielęgnacja skóry a leczenie trądziku różowatego Kupując kosmetyki, należy wybierać środki pielęgnacyjne bez barwników, aromatów i alkoholu. Warto zaopatrzyć się w środki nawilżające dla cery z trądzikiem różowatym. Bardzo ważne jest, aby myć skórę delikatnie. Makijaż należy zmywać przy pomocy wacika, delikatnymi ruchami. Cerę z trądzikiem różowatym warto myć mieszaniną oleju lnianego i wody wapniowej (w proporcji 1:1). W zimie powinno się maksymalnie osłaniać twarz materiałem, bo żadne kremy nie uchronią jej przed chłodem. Niewskazane jest stosowanie fluidów, ponieważ zamykają pory i mogą sprawić, że obok trądziku różowatego, pojawi się zwykły trądzik. Blednięcie twarzy na kilka godzin zapewni krem, który w swoim składzie ma brymonidynę (lek w formie kropli do oczu).   Im wcześniej pójdzie się na wizytę do dermatologa i rozpocznie terapię – tym lepiej, jest bowiem większa szansa...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik