kobieta z piegami
Flickr/Peter Clark/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Przewlekła choroba skóry twarzy – trądzik różowaty

Trądzik różowaty (łac. acne rosacea) to choroba charakteryzująca się zespołem objawów o różnorodnej etiologii. Zaliczana jest do nerwic naczynioruchowych skóry. Trądzik różowaty najczęściej pojawia się u osób między 30 a 60 rokiem życia. Jest to bardzo dokuczliwa dermatoza ponieważ jej objawy negatywnie wpływają na psychikę oraz samoocenę osób nią dotkniętych.

Trądzik różowaty (łac. acne rosacea) to choroba charakteryzująca się zespołem objawów o różnorodnej etiologii. Zaliczana jest do nerwic naczynioruchowych skóry. Trądzik różowaty najczęściej pojawia się u osób między 30 a 60 rokiem życia. Jest to bardzo dokuczliwa dermatoza ponieważ jej objawy negatywnie wpływają na psychikę oraz samoocenę osób nią dotkniętych.

Trądzik różowaty – przyczyny (etiologia)

Na trądzik różowaty w przeważającej części cierpią kobiety między 30 a 40 rokiem życia. Mężczyźni stanowią znacznie mniejszą grupę osób dotkniętych tą chorobą. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się trądziku różowatego zalicza się:

  • długotrwałą ekspozycję na promieniowanie UV,
  • narażenie na sytuacje stresowe i gwałtowne, częste zmiany temperatur,
  • spożywanie alkoholu oraz ciężkostrawnych, ostrych i bardzo gorących potraw,
  • korzystanie z miejsc, w których ma się kontakt z intensywnie chlorowaną wodą, tj. basen, sauna,
  • występowanie chorób takich, jak: alergie, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia o podłożu hormonalnym (schorzenia związane z tarczycą oraz zaburzeniami miesiączkowania), opryszczka wargowa,
  • przyjmowanie zbyt wysokich dawek witaminy B6 i B12 oraz leków obniżających poziom kwasu nikotynowego i cholesterolu,
  • stosowanie preparatów glikokortykosteroidowych na skórę twarzy.

Trądzik różowaty – charakterystyczne objawy

Początkowym i najwcześniejszym symptomem trądziku różowatego jest częste, napadowe czerwienienie się skóry twarzy – tzw. prerosacea. Objawy występujące w trądziku różowatym można sklasyfikować ze względu na intensywność i stopień zaawansowania choroby:

  • postać łagodna, to zmiany naczyniowe, takie jak rumień i teleangiektazje na twarzy (poszerzone drobne naczynia krwionośne – tzw. pajączki naczyniowe) – to objaw występujący u ponad 80% osób z trądzikiem różowatym, który utrzymuje się trwale,
  • postać umiarkowaną cechują (oprócz zaczerwienienia twarzy) piekące, swędzące czerwone grudki i krosty występujące na czole, nosie, policzkach i brodzie,
  • postać ciężka to zapalne nacieki oraz guzy, powiększone gruczoły łojowe, szczególnie na nosie, które w konsekwencji poprzez nadmiar tkanki powodują utrwalenie rumienia. Rhinophyma to jeden z objawów nieleczonego trądziku różowatego, występujący głównie u mężczyzn, polega na zniekształceniu nosa w wyniku przerośniętych tkanek i zmian naczyniowych. Towarzyszy mu stan zapalny. Nos jest czerwony a nawet siny. Zdarza się, że w obrębie przerośniętych tkanek rozwija się rak podstawnokomórkowy. Zmiany te są usytuowane przede wszystkim w dolnej części nosa, rzadziej na podbródku, policzku lub małżowinie usznej.

 

W momencie zauważenia u siebie objawów mogących świadczyć o trądziku różowatym należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa w celu diagnozy i podjęcia leczenia.


Mężczyzna i kobieta siedzą na kanapie, oboje mają czerwone nosy i chusteczki w rękach
©ladysuzi/Fotolia.com
Styl życia
Dlaczego mój nos jest czerwony? Najczęstsze przyczyny oraz leczenie czerwonego nosa
Czerwony nos może być jednym z objawów kataru oraz alergii. Rozszerzone naczynka, widoczne pod skórą w postaci pajączków są również charakterystyczne dla osób nadużywających alkoholu. Zaczerwieniony nos może być także objawem trądziku różowatego, a jeśli jest dodatkowo nienaturalnie duży, może świadczyć o tzw. rhinophymie czyli przeroście lub guzowatości nosa.

Czerwony nos może być jednym z objawów kataru oraz alergii. Rozszerzone naczynka, widoczne pod skórą w postaci pajączków są również charakterystyczne dla osób nadużywających alkoholu. Zaczerwieniony nos może być także objawem trądziku różowatego, a jeśli jest dodatkowo nienaturalnie duży, może świadczyć o tzw. rhinophymie czyli przeroście lub guzowatości nosa.   Częstą przyczyną zaczerwienienia skóry na nosie jest też używanie kosmetyków, które podrażniają i wysuszają skórę. Każdy kosmetyk do twarzy warto najpierw przetestować w mniej widocznym miejscu, np. na skórze wewnętrznej strony nadgarstka. Nieżyt nosa przyczyną czerwonego nosa Najczęstszą przyczyną czerwonego nosa jest zapalenie błony śluzowej nosa , czyli nieżyt nosa albo inaczej katar. Objaw ten często towarzyszy infekcyjnym chorobom górnych dróg oddechowych, np. przeziębieniu lub grypie. Jest też charakterystyczny dla alergii . Nos oprócz tego, że jest zaczerwieniony, staje się wówczas mniej drożny. Dodatkowymi objawami są: ściekanie wydzieliny, świąd, łzawienie oczu, niekiedy ból głowy. Jeżeli nieżyt nosa współwystępuje z infekcją bakteryjną lub wirusową, prawdopodobnie ustąpi wtedy, kiedy wyleczy się te choroby. Jeśli natomiast jest on jednym z objawów reakcji alergicznej, należy unikać kontaktu z alergenami i stosować leki odczulające , np. leki przeciwhistaminowe. Zaczerwienienie nosa podczas kataru wzmacniane jest przez mechaniczne podrażnianie skóry, np. podczas wycierania nosa. Podrażnieniom tym można zapobiec poprzez stosowanie kosmetyków natłuszczających skórę. Trądzik różowaty i rhinophyma Trądzik różowaty to choroba skóry naczynkowej, która często powoduje zmiany skórne w okolicy nosa . Ma...

Zaniepokojona dziewczyna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czynniki sprzyjające pojawieniu się trądziku różowatego
Trądzik różowaty (acne rosacea) to zapalna, przewlekła choroba twarzy. Charakterystycznymi objawami trądziku różowatego są: rumień, poszerzone naczynia krwionośne, grudki, krosty. Trądzik różowaty występuje u około 10% ludzi w wieku 30-55 lat. Jasna karnacja, jasne oczy i włosy sprzyjają powstaniu choroby, zwłaszcza u kobiet.

Trądzik różowaty (acne rosacea) to zapalna, przewlekła choroba twarzy. Charakterystycznymi objawami trądziku różowatego są: rumień, poszerzone naczynia krwionośne, grudki, krosty. Trądzik różowaty występuje u około 10% ludzi w wieku 30-55 lat. Jasna karnacja, jasne oczy i włosy sprzyjają powstaniu choroby, zwłaszcza u kobiet.   Przyczyn powstania trądziku różowatego oraz nasilenia zmian jest wiele. Należą do nich: stres; długotrwałe przebywanie na słońcu; ciężkostrawna dieta; alkohol; kawa; choroby tarczycy ; zaburzenia przewodu pokarmowego; zakażenie drożdżakami; zaburzenia miesiączkowania; zażywanie leków obniżających ciśnienie; kosmetyki na bazie alkoholu; chodzenie w miejsca, gdzie jest chlorowana woda, np. na basen; przedawkowanie witaminy B; opryszczka wargowa. Wszystkie zmiany trądzikowe są najbardziej widoczne w środkowej części twarzy (na nosie, policzkach i czole).   Osoby, które podejrzewają u siebie wystąpienie trądziku różowatego powinny udać się do dermatologa, który przepisze leczenie doustne i/lub miejscowe oraz dobierze odpowiednie kosmetyki.   Permanentny katar jest bardzo uciążliwy. Dowiedz się, jak diagnozuje się i leczy  przewlekły nieżyt nosa . Najczęstszą przyczyną tego, że nos jest zaczerwieniony jest katar i alergia. Poznaj inne przyczyny oraz sposób leczenia  czerwonego nosa .  Masz duży obrzęk błony śluzowej i ciągle kichasz? Zobacz, jak objawia się  naczynioruchowy nieżyt nosa, czyli katar naczynioruchowy .

Kobieta zakrywa twarz kapeluszem
©hramovnick.Fotolia
Fleszstyle
Leczenie trądziku różowatego za pomocą antybiotyków i delikatnej pielęgnacji
Trądzik różowaty to przewlekły stan zapalny naczyń krwionośnych Nie jest to odmiana trądziku pospolitego – nazwa pochodzi najprawdopodobniej od grudek, przypominających zmiany trądzikowe, ale krostki w trądziku różowatym nie zawierają ropy. Wybór metody leczenia trądziku różowatego uzależniony jest od stopnia nasilenia zmian chorobowych, wieku, płci i współtowarzyszących chorób.

Trądzik różowaty to przewlekły stan zapalny naczyń krwionośnych Nie jest to odmiana trądziku pospolitego – nazwa pochodzi najprawdopodobniej od grudek, przypominających zmiany trądzikowe, ale krostki w trądziku różowatym nie zawierają ropy. Wybór metody leczenia trądziku różowatego uzależniony jest od stopnia nasilenia zmian chorobowych, wieku, płci i współtowarzyszących chorób. Leczenie farmakologiczne trądziku różowatego – ogólne i miejscowe Medykamenty używane do hamowania objawów trądziku różowatego to antybiotyki: tetracykliny – enzymy, które niszczą włókna kolagenowe oraz zatrzymują stany zapalne; retinoidy – blokują gruczoły łojowe; kwas azelainowy – zmniejsza powstawanie czopów łojowych; metronidazol – usuwa pajęczaki. Pielęgnacja skóry a leczenie trądziku różowatego Kupując kosmetyki, należy wybierać środki pielęgnacyjne bez barwników, aromatów i alkoholu. Warto zaopatrzyć się w środki nawilżające dla cery z trądzikiem różowatym. Bardzo ważne jest, aby myć skórę delikatnie. Makijaż należy zmywać przy pomocy wacika, delikatnymi ruchami. Cerę z trądzikiem różowatym warto myć mieszaniną oleju lnianego i wody wapniowej (w proporcji 1:1). W zimie powinno się maksymalnie osłaniać twarz materiałem, bo żadne kremy nie uchronią jej przed chłodem. Niewskazane jest stosowanie fluidów, ponieważ zamykają pory i mogą sprawić, że obok trądziku różowatego, pojawi się zwykły trądzik. Blednięcie twarzy na kilka godzin zapewni krem, który w swoim składzie ma brymonidynę (lek w formie kropli do oczu).   Im wcześniej pójdzie się na wizytę do dermatologa i rozpocznie terapię – tym lepiej, jest bowiem większa szansa...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner