Rodzice z niemowlęciem.
©Boggy/Fotolia
Styl życia

Czym grozi pierwsza ciąża po 30-tce? Ryzyko poronienia, nadciśnienie i cukrzyca

Z wiekiem płodność spada, a zwiększają się wahania hormonów i podatność na niektóre choroby w trakcie ciąży. Jeśli decyzja o urodzeniu pierwszego dziecka zapada po 30. roku życia, wymaga to przygotowania i stałej opieki lekarza. Do 35 lat kobieta może urodzić pierwsze dziecko bez większego ryzyka i bez wspomagania. Po przekroczeniu tej granicy rośnie ryzyko poronienia i wystąpienia u płodu wad genetycznych.

Z wiekiem płodność spada, a zwiększają się wahania hormonów i podatność na niektóre choroby w trakcie ciąży. Jeśli decyzja o urodzeniu pierwszego dziecka zapada po 30. roku życia, wymaga to przygotowania i stałej opieki lekarza. Do 35 lat kobieta może urodzić pierwsze dziecko bez większego ryzyka i bez wspomagania. Po przekroczeniu tej granicy rośnie ryzyko poronienia i wystąpienia u płodu wad genetycznych.

Pierwsze dziecko po 30 to nie patologia

W związku ze zmianami społecznymi i ekonomicznymi 30-letnia pierwiastka nie wzbudza sensacji. Stabilna sytuacja finansowa pozwala na podjęcie świadomej i przemyślanej decyzji o zajściu w ciążę. Kobiety decydujące się na pierwsze dziecko po 30. muszą się jednak liczyć z tym, że zarówno samo poczęcie, jak i urodzenie zdrowego dziecka może być bardziej skomplikowane niż u matek od 20. do 30. roku życia. Po około 28. roku życia płodność zaczyna maleć, m.in. dlatego trudniej jest zajść w ciążę. Trudności może powodować też długotrwale przyjmowana antykoncepcja hormonalna. A gdy dojdzie już do zapłodnienia, istnieje większe niż w przypadku młodych matek ryzyko poronienia. Znacznie wzrasta ono dopiero po 35. roku życia, a wśród kobiet po 45 wynosi aż 90%. W przedziale wiekowym 30-35 lat nad przebiegiem ciąży powinien czuwać nie tylko ginekolog, ale i okulista czy kardiolog. Pierwsze dziecko po 30. wymaga dokładnego zaplanowania, np. kilka miesięcy przed poczęciem należy przyjmować kwas foliowy, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.

Ryzyko związane z rodzeniem pierwszego dziecka po 30.

Chociaż ciężarna kobieta regularnie wykonuje badania i jest pod stałą opieką ginekologa i innych specjalistów, to gdy zachodzi w ciążę po 30. – jest zagrożona nadciśnieniem i cukrzycą. Wraz z wiekiem rośnie też zagrożenie otyłością i zaburzeniami pracy tarczycy. Kobieta w ciąży nie powinna przytyć więcej niż około 14 kilogramów. Ostrożność zalecana jest tym bardziej, jeśli pierwiastka przed ciążą miała nadwagę i skłonność do tycia. Pierwsze dziecko po 30. rozregulowuje gospodarkę hormonalną kobiety, przez co nie tylko łatwiej o chorobę tarczycy, ale i rośnie ryzyko poronienia. Późny wiek – o matkach po 32. roku życia mówi się „stara pierwiastka” – nie sprzyja też rozwojowi dziecka. Kobiety po skończeniu 35 lat częściej tracą ciążę albo rodzą niepełnosprawne dziecko, nie jest to jednak reguła. Wiele zależy od kondycji fizycznej, ogólnego stanu zdrowia i warunków środowiskowych. Nie można zatem przesądzać, że pierwsze dziecko po 30. to zły lub dobry pomysł. Faktem jednak jest, że dzieci matek rodzących po ukończeniu 30 lat mają mniejszą masą urodzeniową, często przychodzą na świat za wcześnie albo rodzą się martwe bez wyraźnej przyczyny.

 

Kobieta w ciąży po 35 roku życia
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia
Ciąża po 35. roku życia musi być szczególnie nadzorowana
Po trzydziestce z każdym rokiem trudniej jest zajść w ciążę i ją utrzymać. Przełomowy jest 35. rok życia, po którym urodzenie dziecka może być jeszcze bardziej skomplikowane ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Ciąża po 35. roku życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia u dziecka wad genetycznych i niektórych chorób, np. cukrzycy czy nadciśnienia.

Po trzydziestce z każdym rokiem trudniej jest zajść w ciążę i ją utrzymać. Przełomowy jest 35. rok życia, po którym urodzenie dziecka może być jeszcze bardziej skomplikowane ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Ciąża po 35. roku życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia u dziecka wad genetycznych i niektórych chorób, np. cukrzycy czy nadciśnienia. Trudności z zajściem w ciążę po 35 roku życia Z biologicznego punktu widzenia najlepszy czas na rodzenie dzieci to okres od 23. do 27. roku życia. Po tym czasie płodność stopniowo zaczyna spadać – pierwszym progiem spadku jest 30 lat , kolejnym 35 lat, wówczas znacznie wzrasta ryzyko poronienia i wystąpienia wad genetycznych u dzieci, a po 45. roku życia odsetek poronień sięga aż 90%. Wiąże się to ze zmianami w gospodarce hormonalnej i zużyciem materiału genetycznego. Komórek jajowych jest coraz mniej, ponieważ kobieta ma ich określoną liczbę i są one uwalniane w cyklach miesięcznych. Utrzymanie ciąży również może być problemem, ponieważ spada ilość wytwarzanych hormonów za to odpowiedzialnych. Zdrowa ciąża po 35. roku życia Świadome i dojrzałe macierzyństwo u kobiet 35-letnich i starszych niesie wiele korzyści dla dziecka. Przeważnie ma ono zapewnione dobre warunki do rozwoju, a matka jest do niego bardziej cierpliwa. Jeśli kobieta jest w dobrej formie fizycznej, nie choruje przewlekle np. na nadciśnienie i bardzo chce mieć dziecko, nikt nie powinien jej tego odradzać ze względu na wiek. Zakres badań polecanych kobietom w ciąży po 35. roku życia Ciąża po 35. roku życia wymaga dokładnego zaplanowania i wykonania badań, które pozwolą ocenić ryzyko. Ważne są badania prenatalne , które pozwolą wykryć wady genetyczne i wszelkie nieprawidłowości. USG daje obraz płodu , na jego podstawie można naocznie stwierdzić ewentualne uszkodzenia. Test potrójny ocenia...

©Karelnoppe/Fotolia
Styl życia
Trojaczki, czyli efekt późnego wieku matki lub leczenia niepłodności
Przyczyną powstania ciąży trojaczej jest zapłodnienie kilku komórek jajowych oraz ich podział. Ciąża trojacza może pojawić się w wyniku korzystania z zapłodnienia metodą in vitro.

Przyczyną powstania ciąży trojaczej jest zapłodnienie kilku komórek jajowych oraz ich podział. Ciąża trojacza może pojawić się w wyniku korzystania z zapłodnienia metodą in vitro.   Do ciąży trojaczej dochodzi wtedy, gdy w organizmie kobiety jednocześnie rozwijają się trzy zarodki. Przyszła mama trojaczków powinna być pod stałą opieką lekarzy, gdyż podczas ciąży może dojść do obumarcia jednego z płodów, odklejenia łożyska lub poronienia. Kiedy dochodzi do ciąży trojaczej? Do ciąży trojaczej dochodzi w trzech przypadkach. Każdy z nich zależy od liczby lub podziału komórek jajowych:   Trojaczki jednojajowe – do tego typu podziału dochodzi, gdy komórka jajowa dzieli się na pół, a jedna z części również się rozdwaja. Dzieci mają identyczny zestaw genów, tę samą płeć i podobny wygląd. Trojaczki dwujajowe – w tej sytuacji dochodzi do zapłodnienia dwóch różnych komórek jajowych, z czego jedna ulega podziałowi. Z podzielonej komórki urodzą się bliźnięta jednojajowe, o tej samej płci i materiale genetycznym oraz podobnym wyglądzie. Trzecie dziecko będzie różniło się cechami fizycznymi i (być może) także płcią od pozostałej dwójki. Trojaczki trzyjajowe – trzy odrębne komórki jajowe zostają zapłodnione przez różne plemniki. W ten sposób rodzą się dzieci o odmiennym wyglądzie i zestawie genów. Czynniki, które zwiększają ryzyko zajścia w ciążę trojaczą Istnieją 4 główne czynniki zwiększające ryzyko ciąży trojaczej.   Przyjmowanie leków zwiększających płodność – osoby, u których stwierdzono bezpłodność powinny przyjmować środki hormonalne (zgodnie z zaleceniami lekarzy). U kobiet są to tabletki pobudzające owulację. Leki leczące bezpłodność sprawiają, że ciało kobiety ma tendencję do wytwarzania więcej, niż jednej komórki jajowej. Korzystanie z...

Badania w ciąży
© Dmitriy Melnikov/Fotolia.com
Styl życia
Test potrójny w ciąży: badania, interpretacja i sprawdzalność wyników
Test potrójny polega na oznaczeniu poziomu alfa-fetoproteiny (AFP), wolnego estriolu (uE3) i gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Jest wykonywany u kobiet w ciąży - pomaga wykryć m.in.zespół Downa lub zespół Edwardsa.

Test potrójny polega na oznaczeniu poziomu alfa-fetoproteiny (AFP), wolnego estriolu (uE3) i gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Jest wykonywany u kobiet w ciąży - pomaga wykryć m.in.zespół Downa lub zespół Edwardsa.   Test potrójny wykonuje się w drugim trymestrze ciąży. Można go zrobić od 14. do 20. tygodnia. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać – nie ma znaczenia, czy kobieta jest na czczo czy też nie. Badanie polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej. Kiedy wykonuje się test potrójny? Test potrójny mogą wykonać kobiety, które nie zdążyły zrobić testu PAPP-A (badania prenatalnego określającego prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka zespołu Edwardsa , zespołu Downa lub zespołu Pateau) między 10. a 14. tygodniem ciąży.   Przeprowadzenie testu jest też zalecane, gdy: w rodzinie pojawiały się już choroby genetyczne, kobieta urodziła wcześniej dziecko z wadą ośrodkowego układu nerwowego (np. wodogłowiem), z wadą genetyczną (np. z zespołem Downa) lub też z chorobą metaboliczną, kobieta ma więcej niż 35 lat. Jak interpretować wyniki testu potrójnego? Wyniki badań prenatalnych nie powinny być analizowane samodzielnie i tylko w oparciu o jeden test . Lekarz bierze pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą wpływać na rezultat badania.   Test potrójny może świadczyć o ryzyku pojawienia się u dziecka np. rozszczepu kręgosłupa. Przy tej chorobie, a także przy wrodzonym zespole nerczycowym i wytrzewieniu, poziom AFP ( alfa-fetoproteiny) we krwi przyszłej mamy zwiększa się kilkukrotnie. Poziom AFP wzrasta także w przypadku prawdopodobieństwa wystąpienia u dziecka wady cewy nerwowej. Jeśli badanie wskazuje na zespół Downa , AFP i estriol jest wyższy o 30% niż zakłada norma, a stężenie HCG rośnie aż o...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner