Szyszki chmielu działanie lecznicze zawdzięczają zawartości związku z grupy flawonoidów o nazwie ksantohumol, który wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Reklama

Szyszki chmielu ułatwiają zasypianie, koją nerwy, pomagają w infekcjach oskrzeli, łagodzą objawy klimakterium a nawet leczą łupież.

Chmiel: zastosowanie w fitoterapii (ziołolecznictwie)

Szyszki chmielu (Humulus Lupulus) to owocostany, które posiadają wiele właściwości leczniczych. Dzięki temu są szeroko wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości. Dzięki działaniu rozkurczowemu mogą łagodzić problemy z układem moczowym, działając też lekko moczopędnie.

Zobacz także

Zawarte w chmielu gorycze pobudzają wytwarzanie soku żołądkowego, dzięki czemu usprawnia on procesy trawienne i pobudza apetyt. Szyszki chmielu zapobiegają też wzdęciom i wzmożonej fermentacji jelitowej. Stosowanie wywaru z szyszek może być pomocne w łagodzeniu bólów reumatycznych lub lekkich stanów zapalnych skóry. W tym celu warto robić okłady oraz dodawać chmiel do kąpieli.

Zawarte w chmielu fitoestrogeny łagodzą objawy klimakterium. Są szczególnie pomocne w redukcji uderzeń gorąca i nadmiernej potliwości. Ponadto szyszki chmielu wykazują działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi oraz zapobiegające powstawaniu owrzodzeń.

Szyszki chmielu: zastosowanie w kosmetyce

Zawarty w szyszkach chmielu ksantohumol niszczy wolne rodniki, a więc jedną z głównych przyczyn starzenia się komórek organizmu. Ponadto jego szerokie właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybicze znajdują zastosowanie w terapii trądziku oraz łupieżu. Warto szukać w drogeriach i aptekach kosmetyków zawierających wyciągi z chmielu. Można również stosować napary, kąpiele i płukanki, które w naturalny sposób poprawią kondycję oraz wygląd skóry i włosów.

Reklama

Badania prowadzone nad zawartymi w chmielu substancjami rzucają nowe światło na ich właściwości. Dowiedziono bowiem, że mogą być one skuteczne w przeciwdziałaniu chorobom takim jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, próchnica a nawet nowotwory.

Reklama
Reklama
Reklama