tablica z napisem kobieta
Flickr/Michael Coté/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Najchętniej wybierane zioła o działaniu moczopędnym

Pokrzywa, mniszek lekarski, skrzyp, lubczyk i dzika róża to najpopularniejsze zioła moczopędne. Częste oddawanie moczu wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu człowieka, oczyszcza go z toksyn i usuwa szkodliwe dla zdrowia produkty przemiany materii.

Pokrzywa, mniszek lekarski, skrzyp, lubczyk i dzika róża to najpopularniejsze zioła moczopędne. Częste oddawanie moczu wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu człowieka, oczyszcza go z toksyn i usuwa szkodliwe dla zdrowia produkty przemiany materii.

 

Naturalnym sposobem na częstsze oddawanie moczu jest picie ziół moczopędnych takich jak: pokrzywa, mniszek lekarski, skrzyp czy dzika róża.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z kolorowym makaronem, boczkiem i kukurydzą

 

Zioła moczopędne to te, które zwiększają ilość oddawanego moczu. Są to suplementy diety. Mają za zadanie zwiększyć częstotliwość i ilość wytwarzania moczu w organizmie. Wiąże się to z częstszym usuwaniem płynów z organizmu, co jest ważnym elementem w przypadku leczenia chorób nerek. Wraz z moczem organizm usuwa szkodliwe dla zdrowia produkty przemiany materii. Zaletą ziół jest to, że nie wywołują żadnych skutków ubocznych (o ile są odpowiednio stosowane).

Jak działają zioła na częste oddawanie moczu?

Osoby, którym poleca się stosowanie ziół moczopędnych cierpią zwykle na infekcje układu moczowego i pęcherza, zapalenie prostaty, kamicę nerkową itp. Zadaniem ziół jest zminimalizowanie ilości wody, która gromadzi się w organizmie. Dzięki temu płyn nie zalega w tkankach, a organizm produkuje więcej moczu. Cechą dodatnią ziół jest to, że nie powodują ubytku elektrolitów (w odróżnieniu od środków dostępnych w aptece). Organizm nie traci więc ważnych jonów.

 

Zioła na częste oddawanie moczu występują zazwyczaj w postaci herbat, kapsułek lub ekstraktów dostępnych bez recepty. Herbatę przygotowuje się zalewając łyżkę suszonych ziół wrzątkiem i pozostawiając ją do zaparzenia na około 10-15 minut. Napar można pić w czystej postaci lub osłodzić go odrobiną miodu. Dobowa dawka spożycia ziół moczopędnych to niecała filiżanka.

Najczęściej wybierane zioła moczopędne

Istnieje cała gama ziół moczopędnych. Część z nich zwalcza bakterie, inne pobudzają działanie układu odpornościowego, a jeszcze inne, zapobiegają tworzeniu kamieni nerkowych i powstrzymują skurcze. Do najbardziej popularnych ziół na częste oddawanie moczu należą:

  • Zielona herbata – napar z zielonej herbaty ma działanie hamujące rozwój bakterii. Pobudza działanie pęcherza moczowego i przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Zielona herbata poprawia pracę serca i układu pokarmowego.
  • Pokrzywa zwyczajna – ma działanie moczopędne i oczyszczające. Pokrzywa wykorzystywana jest w leczeniu stanów nieżytowych i zapaleniach dróg moczowych.
  • Mniszek lekarski – jest drogocennym źródłem potasu. Poprawia pracę nerek, wątroby i śledziony. Oczyszcza krwiobieg. Zawarte w nim substancje czynne działają żółciotwórczo i żółciopędnie. Mniszek lekarski wykorzystywany jest w kamicy moczowej, schorzeniach reumatyzmu i początkowym okresie cukrzycy.
  • Skrzyp polny – to środek moczopędny, który stosuje się w lekkich schorzeniach dróg moczowych i kamicy nerkowej.
  • Dzika róża – owoc dzikiej róży to cenne źródło witaminy C. Jest środkiem pomocniczym przy zapaleniach nerek, dróg żółciowych oraz stanach zapalnych drobnych naczyń krwionośnych.
  • Lubczyk ogrodowy – stosowany wewnętrznie w dolegliwościach, tj. ból brzucha, niedobór żółci, osłabienie czynności wątroby.

Zioła są naturalnym skarbem ziemi. Nie można jednak zapominać, by korzystać z ich dobra według zaleceń i nie przekraczać określonej dawki spożycia. Taka sytuacja grozi odwodnieniem, zmniejszeniem objętości krwi lub biegunką.


napar z ziół i przyprawy
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Moczopędne działanie przypraw i ziół
Zioła i przyprawy działające moczopędnie pomagają usunąć resztki toksyn z organizmu, wspomagają prace wątroby i nerek. Dodatkowo zioła moczopędne skutecznie zwalczają kamicę nerkową, radzą sobie także z infekcją dróg moczowych.

Zioła i przyprawy działające moczopędnie pomagają usunąć resztki toksyn z organizmu, wspomagają prace wątroby i nerek. Dodatkowo zioła moczopędne skutecznie zwalczają kamicę nerkową, radzą sobie także z infekcją dróg moczowych. Co działa moczopędnie? Właściwości ziół i przypraw moczopędnych żurawina – pomocna przy zwalczaniu infekcji dróg moczowych, dodatkowo chroni pęcherz i cewkę moczową przed bakterią Eschiericha coli; liść brzozy – sok z liści wspomaga przemianę materii, dodatkowo poprawia wydolność nerek; zapobiega powstawaniu kamieni w nerkach; skrzyp polny – zapobiega zatrzymywaniu się wody w organizmie, likwiduje obrzęki i opuchlizny; pokrzywa – jest pomocna przy stanach zapalnych układu moczowego; czarny bez – zapobiega powstawaniu wolnych rodników dzięki flawonoidom i garbnikom, dodatkowo przeczyszcza, oczyszcza i uśmierza ból. Moczopędnie działają zarówno kwiaty, jak i liście, owoce i kora korzenia; mniszek lekarski – ma działanie moczopędne oraz odtruwające, a oprócz tego oczyszcza wątrobę i wspomaga prace nerek, żołądka i trzustki; lubczyk ogrodowy – moczopędny oraz przeciwgrzybiczy, dodatkowo łagodzi bóle menstruacyjne oraz działa rozkurczająco; pietruszka zwyczajna – pomocna przy kamicy nerkowej, działa moczopędnie oraz rozkurczowo; jałowiec pospolity – oprócz działania moczopędnego posiada właściwości wspomagające apetyt oraz hamujące powstawanie kolek u dzieci. Zawiera flawonoidy oraz olejki eteryczne; lipa – pomocna przy przeziębieniach i infekcjach, pomocna dla osób z nadciśnieniem oraz z migrenowymi bólami głowy, oczyszcza drogi moczowe; zielona herbata – oprócz działania moczopędnego hamuje obite krwawienie oraz sprzyja szybszemu gojeniu się ran; pokrzywa – pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu oraz usuwa toksyny;...

Kobieta odczuwająca ból
© pathdoc/Fotolia
Styl życia
Jakie są skuteczne zioła na zapalenie pęcherza?
Skuteczne zioła na zapalenie pęcherza pomagają uśmierzyć ból przy oddawaniu moczu. Jednym z nich jest mącznica, która działa przeciwzapalnie, rozkurczowo i moczopędnie.

Skuteczne zioła na zapalenie pęcherza pomagają uśmierzyć ból przy oddawaniu moczu. Jednym z nich jest mącznica, która działa przeciwzapalnie, rozkurczowo i moczopędnie .   Zapalenie pęcherza jest nieprzyjemną dolegliwością, z którą należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Dokładną diagnozę urolog stawia na podstawie wyników antybiogramu ( specjalistycznego badania moczu).   Leczenie zapalenia pęcherza może trwać nawet do tygodnia , jednak możemy ten czas skrócić, wzmacniając organizm dodatkową terapią ziołową. Zioła na zapalenie pęcherza: mącznica czy skrzyp? Napary z ziół działają głównie przeciwzapalnie i odkażająco, co jest ważne przy leczeniu zapalenia pęcherza . Zaniedbana choroba może doprowadzić nawet do zaburzenia funkcjonowania nerek, a to z kolei do dializ. Zioła pomocne w przypadku zapalenie pęcherza to m.in.: skrzyp , mącznica, sok z brzozy, nawłoć pospolita, dziurawiec.   Nie powinno się przyjmować tych ziół w nadmiernych ilościach ( więcej niż 2 filiżanki napoju dziennie ), ponieważ doprowadzić to może do uszkodzenia nerek.   Zioła na zapalenie pęcherza nie powinny być jedynym sposobem na zwalczanie tej dolegliwości. Mogą wzmacniać proces powrotu do zdrowia , ale nie powinny całkowicie zastępować leczenia. Częste oddawanie moczu zapobiega infekcjom pęcherza. Moczopędne działanie mają pokrzywa, skrzyp i dzika róża.  Dnę moczanową pokonasz stosując zioła. Funkcjonowanie układu moczowego wspiera dziurawiec, sok z brzozy i skrzyp .  Dzięki ziołom oczyścisz organizm z toksyn. Moczopędnie działają skrzyp polny, pokrzywa i żurawina . 

herbata pokrzywowa
©perikatipole/Fotolia
Styl życia
Przepisy na herbatki moczopędne: skrzyp, pokrzywa, jałowiec lub krwawnik
Zioła moczopędne zwiększają ilość wydalanego moczu. Dzięki temu pozbywamy się z organizmu toksyn. Aby oczyścić organizm, można przyjmować apteczne leki działające moczopędnie, jednak lepiej stosować własnoręcznie przyrządzone domowe herbaty moczopędne.

Zioła moczopędne zwiększają ilość wydalanego moczu. Dzięki temu pozbywamy się z organizmu toksyn. Aby oczyścić organizm, można przyjmować apteczne leki działające moczopędnie, jednak lepiej stosować własnoręcznie przyrządzone domowe herbaty moczopędne.   Herbatki z moczopędnych ziół przeważają nad lekami aptecznymi, bo są naturalne i nie powodują wypłukiwania elektrolitów z organizmu. Zioła moczopędne: działanie Oprócz wypłukiwania toksyn , zioła działające moczopędnie zapobiegają zatrzymywaniu się wody w organizmie – usuwają tym samym obrzęki. Mają właściwości oczyszczające, a dodatkowo pomagają wydalić z organizmu piasek nerkowy i zmniejszają ciśnienie krwi . Przy jakich dolegliwościach zaleca się stosowanie herbat moczopędnych? Choroby, przy których zaleca się stosowanie herbat moczopędnych: rwa kulszowa, zapalenie pęcherza, zapalenie prostaty, kamica nerkowa , infekcje dróg moczowych. Jakie zioła działają moczopędnie? Zioła działające moczopędnie: skrzyp polny – oprócz działania moczopędnego, skrzyp zwalcza obrzęki powstałe w wyniku zatrzymywania się wody w organizmie. Jest także dobry na poprawę kondycji włosów i paznokci; pokrzywa – pomaga pozbyć się chlorku i mocznika z organizmu, a także usuwa stany zapalne układu moczowego; krwawnik pospolity – obniża ciśnienie krwi, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie; brzoza brodawkowata – dzięki zawartym flawonoidom oraz garbnikom działa oczyszczająco, ma również działanie przeciwzapalne. Z brzozy można zrobić herbatę albo sok brzozowy; jałowiec – pomocny przy kamicy nerkowej i przy trudnościach z oddawaniem moczu. Podobnie jak brzoza, zawiera drogocenne flawonoidy; mniszek lekarski – dzięki dużej zawartości potasu pomaga uzupełnić niedobory elektrolitów. Przepis na ziołowe...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik