Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

uśmiechnięta dziewczyna w okularach
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Zapobieganie ciąży – wady i zalety spirali antykoncepcyjnej

Spirala jest szczególnie polecana kobietom, które mają za sobą pierwszy poród, są aktywne seksualnie i cenią komfort wypływający z braku troski o antykoncepcję hormonalną każdego dnia.

Spirala jest szczególnie polecana kobietom, które mają za sobą pierwszy poród, są aktywne seksualnie i cenią komfort wypływający z braku troski o antykoncepcję hormonalną każdego dnia.

Jak wygląda i na czym polega działanie spirali?

W czasie miesiączki lub zaraz po niej, lekarz ginekolog zakłada zbudowaną z plastiku z domieszką srebra lub miedzi, zaopatrzoną w pojemniczek z progesteronem wkładkę w kształcie litery T. Stopniowe uwalnianie progesteronu na błonę śluzową macicy zagęszcza jej śluz przez co staje się on nieprzenikalny dla plemników oraz zmniejsza ich ruchliwość w jajowodach. Nie mają wówczas szansy, by zapłodnić komórkę jajową. Zdejmowanie spirali odbywa się również podczas miesiączki.

Zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

Największe korzyści płynące ze stosowania tej metody to przede wszystkim jej wysoka skuteczność (według wskaźnika Pearla wynosi: 0,1), długi czas działania (zabezpiecza przed ciążą od 2 do 6 lat), możliwość stosowania przez matki karmiące, skrócenie krwawień menstruacyjnych (1-2 dni), zapobieganie rozwojowi mięśniaków, polipów i rozrostowi błony śluzowej macicy, ekonomiczność – koszt spirali waha się w granicach 500-1100 zł (rozbieżność w cenie jest uzależniona od rodzaju materiału z jakiego wykonana jest spirala, ponieważ zdarzają się również takie pokryte złotem oraz tego, czy będziemy korzystać z dodatkowych usług, tj. znieczulenie ogólne), przy czym należy zaznaczyć, że jest to jednorazowy wydatek, który rozkłada się na kilka lat.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z kurczakiem i ananasem

Spirala antykoncepcyjna - przeciwwskazania

Jak każda hormonalna forma zapobiegania ciąży wkładka domaciczna posiada całą gamę przeciwwskazań do jej stosowania, tj.:

  • ostre schorzenia wątroby (m.in. guzy);
  • przebyte ciąże pozamaciczne;
  • wady budowy macicy, tj. mięśniaki, deformacje szyjki w wyniku ciąży; bardzo mała lub bardzo duża macica;
  • rak sutka lub jego podejrzenie;
  • krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej etiologii;
  • zakrzepowe zapalenie żył lub choroba zakrzepowo-zatorowa (ŻchZZ);
  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik wkładki;
  • trwające bądź niedawno przebyte/nawracające zapalenia narządów miednicy mniejszej (PID);
  • osłabiona odporność immunologiczna.

 

Spirala może zwiększyć długość i intensywność krwawień menstruacyjnych – zwłaszcza przez pierwsze miesiące od założenia i nie jest polecana kobietom, które nigdy nie rodziły, ponieważ jej zakładanie może doprowadzić do uszkodzenia szyjki macicy, co może wpłynąć na przebieg ciąży.  


tabletki białe w opakowaniu
Flickr/Iain Watson/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
„Pigułka po stosunku” – pierwsza pomoc w sytuacji awaryjnej
Antykoncepcja po stosunku może zapobiec ciąży po seksie bez zabezpieczenia lub w sytuacji, kiedy inne metody zawiodły, np. pękła prezerwatywa, zapomniałaś wziąć tabletkę antykoncepcyjną. Antykoncepcja awaryjna od pewnego czasu dostępna jest też bez recepty.

Antykoncepcja po stosunku może zapobiec ciąży po seksie bez zabezpieczenia lub w sytuacji, kiedy inne metody zawiodły, np. pękła prezerwatywa, zapomniałaś wziąć tabletkę antykoncepcyjną. Antykoncepcja awaryjna od pewnego czasu dostępna jest też bez recepty. Rodzaje pigułek po stosunku i ich skuteczność W aptekach można kupić dwa rodzaje „tabletek po stosunku”. Są nimi tabletki zawierające lewonorgestrel, np. Escapelle , Postinor Duo , oraz tabletki zawierające octan uliprystalu, EllaOne . Oba rodzaje „tabletek po” opóźniają owulację lub utrudniają zagnieżdżenie się jajeczka w macicy .   Żeby zdobyć tabletkę z lewonorgestrelem, należy udać się do lekarza, niekoniecznie ginekologa, po receptę. Tabletka kosztuje ok. 50 zł. Skuteczność antykoncepcyjna pigułek z lewonorgestrelem wynosi 95% .   Od stycznia 2015 roku osoby, które ukończyły 15 rok życia, mogą bez recepty kupić w aptece trochę droższe (ok. 100 zł) pigułki EllaOne, zawierające octan uliprystalu. Skuteczność antykoncepcyjna tej pigułki wynosi ok. 98%.   Antykoncepcja awaryjna jest tym bardziej skuteczna, im szybciej po stosunku zażyje się pigułkę. Choć teoretycznie tabletki powinny zapobiec ciąży nawet, jeśli zażyje się je po 72 godzinach od stosunku, to największą skuteczność zapewnia przyjęcie tabletki nie później niż 24 godziny po stosunku .   Skuteczność tabletki mogą osłabiać leki uspokajające, zawierające barbiturany, niektóre leki stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych, leki psychotropowe stosowane w leczeniu padaczki i depresji oraz leki ziołowe zawierające dziurawiec. Szczegółowy opis możliwych interakcji jest opisany w ulotce danego leku. Efekty uboczne pigułek po stosunku Do możliwych efektów ubocznych po zażyciu tabletki należą: nudności,...

prezerwatywy w opakowaniach
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jakie środki antykoncepcyjne można stosować po porodzie?
Antykoncepcja po porodzie to coś, o czym powinnaś pomyśleć zanim jeszcze wróci ci okres. Na rynku dostępne są skuteczne, bezpieczne dla karmiącej mamy i jej dziecka środki antykoncepcyjne.

Antykoncepcja po porodzie to coś, o czym powinnaś pomyśleć zanim jeszcze wróci ci okres. Na rynku dostępne są skuteczne, bezpieczne dla karmiącej mamy i jej dziecka środki antykoncepcyjne. Kiedy po porodzie wraca płodność? Jeśli niedawno urodziłaś dziecko, prawdopodobnie masz teraz na głowie dużo innych spraw niż planowanie dalszego potomstwa. Tymczasem w kolejną ciążę możesz zajść wcześniej niż ci się wydaje. Po urodzeniu dziecka jeszcze przez pewien czas pozostajesz niepłodna. To, jak długo trwa ten okres, zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki karmisz swoje dziecko. Jeśli karmisz je wyłącznie piersią, często i regularnie, z dokładnością niemal co do minuty, a dobowy czas poświęcony na karmienie wynosi przynajmniej 100 minut, masz szansę na dosyć długo powstrzymać owulację. Płodność wraca jednak wraz z ograniczeniem karmienia piersią i włączeniem do diety dziecka innych pokarmów . Kiedy po porodzie zacząć stosować antykoncepcję? Owulacji, która pojawia się około dwóch tygodni przed okresem, możesz nie zauważyć. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że jesteś zabezpieczona przed kolejną ciążą, powinnaś rozpocząć stosowanie środków antykoncepcyjnych już na krótko po porodzie . Istnieje kilka metod antykoncepcji, które są bezpieczne dla matek karmiących piersią. Należą do nich: prezerwatywy, wkładki domaciczne, minipigułki oraz zastrzyki z progesteronu. Prezerwatywy Są najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym. Można kupić je bez recepty. Warunkiem ich skuteczności jest jednak prawidłowe stosowanie. Prezerwatywa musi być dokładnie założona na całą długość penisa. Nie może znajdować się w niej powietrze, musi zostać też trochę miejsca na nasienie. Prezerwatywa może być stosowana tylko raz, po użyciu należy zdjąć ją ostrożnie i wyrzucić do kosza na śmieci. Jej...

lista tabletek z dniami tygodnia
Flickr/Sarah C/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Czy tabletki antykoncepcyjne to najlepsza metoda antykoncepcji?
Tabletki antykoncepcyjne uważane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Jednak już sam rzut oka na ulotkę wystarczy, żeby nabrać obaw, czy stosowanie ich jest bezpieczne. Tabletki antykoncepcyjne stanowią bowiem poważną ingerencję w sposób funkcjonowania układu hormonalnego. Przeanalizujmy zatem zalety i wady tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne uważane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Jednak już sam rzut oka na ulotkę wystarczy, żeby nabrać obaw, czy stosowanie ich jest bezpieczne. Tabletki antykoncepcyjne stanowią bowiem poważną ingerencję w sposób funkcjonowania układu hormonalnego. Przeanalizujmy zatem zalety i wady tabletek antykoncepcyjnych. krążki antykoncepcyjne Zalety tabletek antykoncepcyjnych Zacznijmy od zalet, bo to one z pewnością sprawiły, że zainteresowałaś się tą metodą antykoncepcji. Najważniejszą z nich jest wysoka skuteczność . Jeśli tabletki przyjmowane są regularnie, to ryzyko zajścia w ciążę jest znikome. Wiele kobiet zażywających tabletki zauważa u siebie wyraźną poprawę wyglądu cery i włosów. Pigułki antykoncepcyjne regulują też cykl, co może mieć znaczenie dla kobiet, których cykle są zbyt długie lub u których krwawienie pojawia się nieregularnie. Wady tabletek antykoncepcyjnych Niestety antykoncepcja hormonalna ma też swoje ciemne strony. Przede wszystkim jej skuteczność zależy od tego, czy tabletki są przyjmowane regularnie. Codziennie rano musisz więc przyjmować tabletkę, a jeśli przynajmniej raz o tym zapomnisz, będziesz musiała do końca cyklu dodatkowo zabezpieczać się przed ciążą. Po drugie dawka hormonów, którą będziesz dostarczała sobie regularnie, może poważnie odbić się na twoim zdrowiu.   Do najczęściej wymienianych zagrożeń należą: spadek libido, przybieranie na wadze, zaburzenia nastroju, zakrzepica żył.   Tabletek nie powinny przyjmować kobiety, które mają cukrzycę, nadwagę, nadciśnienie, problemy z układem krążenia, wątrobą, nerkami.   Jeśli zamierzasz zacząć brać tabletki antykoncepcyjne, powinnaś też rzucić palenie i ograniczyć alkohol, ponieważ połączenie pigułek i alkoholu bardzo obciąża wątrobę....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik