Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

listek czerwonych tabletek
Pixabay/jarmoluk/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Antykoncepcja mechaniczna, chemiczna czy hormonalna – jak się zabezpieczać?

Żadne środki antykoncepcyjne nie dają całkowitej gwarancji – wskaźnik Pearla to nie wyrocznia. Oprócz skuteczności, warto zwrócić uwagę na inne kryteria wyboru antykoncepcji, bo niechciana ciąża nie jest największym zagrożeniem płynącym ze źle zabezpieczonego seksu.

Żadne środki antykoncepcyjne nie dają całkowitej gwarancji – wskaźnik Pearla to nie wyrocznia. Oprócz skuteczności, warto zwrócić uwagę na inne kryteria wyboru antykoncepcji, bo niechciana ciąża nie jest największym zagrożeniem płynącym ze źle zabezpieczonego seksu.

Czym się kierować przy wyborze antykoncepcji?

Dla większości partnerów najważniejsza jest skuteczność antykoncepcji, czyli prawdopodobieństwo, że stosunek seksualny nie doprowadzi do ciąży. Określa ją wskaźnik Pearla, który przedstawia liczbę niepożądanych ciąż na sto par stosujących daną metodę. Jeśli wartość nie przekracza 2, mamy do czynienia z prawie niezawodnym środkiem antykoncepcyjnym. Prawie, bo żaden nie daje stuprocentowej pewności. Są pary, które nie akceptują pewnych metod ze względów religijno-światopoglądowych. Odrzucają wszelkie nienaturalne sposoby zapobiegania ciąży, bazujące na zabijaniu plemników i ingerowaniu w biologiczne procesy, które zachodzą w organizmie. Kolejną grupę stanowią ci, dla których najważniejsze jest zdrowie. Nie będą oni sięgać po środki obciążone jakimkolwiek ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Są też tacy, którzy decydując się na antykoncepcję, będą kierować się przede wszystkim ceną.

Antykoncepcyjne środki mechaniczne

Najczęściej stosowaną grupą środków antykoncepcyjnych są metody mechaniczne. Mają one tworzyć barierę uniemożliwiającą plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Najpopularniejsze są prezerwatywy, na które stawia aż 65% Polaków. Wskaźnik Pearla tej formy zabezpieczenia waha się od 3 do 7. Zaletą tej metody jest fakt, iż nie zakłóca ona płodności w trwały sposób. Stanowi także ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niczyich możliwości nie powinna przekraczać również cena – prezerwatywę można kupić już za niecałe 2 zł. Metodą mechaniczną jest też spirala (wskaźnik Pearla 1–3). W porównaniu do prezerwatywy stanowi ona jednak metodę nieporównanie groźniejszą dla zdrowia. Może powodować dolegliwości bólowe w okolicach podbrzusza, a w skrajnych przypadkach może być nawet przyczyną przebicia macicy. Poza tym nie daje żadnej ochrony przed chorobami zakaźnymi, a nawet zwiększa ryzyko zakażenia. Do mechanicznych metod zapobiegania ciąży należą też błony pochwowe i kapturki naszyjkowe, które muszą być stosowane w połączeniu ze środkiem plemnikobójczym.

Antykoncepcyjne środki chemiczne

Właśnie na substancjach plemnikobójczych opiera się działanie chemicznych środków antykoncepcyjnych, do których zaliczają się specjalne żele, pianki, kremy, globulki i gąbki dopochwowe. Ich skuteczność nie jest jednak oceniania zbyt wysoko – wahania wskaźnika Pearla są w przypadku metod chemicznych największe (2–30). Nie zachęca też fakt, że sprzyjają infekcjom pochwy i powodują reakcje alergiczne. Największą zaletę środków chemicznych stanowi łatwość użycia.

Antykoncepcyjne środki hormonalne

Hormonalne metody antykoncepcji są zdecydowanie najskuteczniejsze i coraz częściej wybierane. Wskaźnik Pearla zamyka się w przedziale 0,1–1 (wyjątkiem są pigułki przyjmowane po stosunku – wskaźnik wynosi 2–5). Tabletki antykoncepcyjne, zastrzyki, implanty, plastry, chipy i pigułki „po” dostarczają kobiecie różne dawki hormonów. Wszystko po to, żeby oszukać organizm i sprawić, żeby zachowywał się tak, jak podczas menopauzy (jeśli przyjmujemy same estrogeny) lub ciąży (jeżeli wybieramy środki estrogenowo-progesteronowe), a – jak wiemy – te dwa stany kobiecego organizmu wywołują w błonie śluzowej macicy zmiany uniemożliwiające zagnieżdżenie się komórki jajowej. Na tę metodę trzeba jednak szczególnie uważać. Istnieje cała lista bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej, np. karmienie piersią, palenie papierosów, migrena, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek. Każdy ze środków ma własny pakiet możliwych skutków ubocznych. Niektóre z nich są bardzo poważne i mogą prowadzić nawet do trwałej niepłodności.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Środki antykoncepcyjne
© euthymia/Fotolia.com
Styl życia
Krążki antykoncepcyjne hamują owulację
Krążki antykoncepcyjne działają, uwalniając hormony i hamując owulację. Nie trzeba o nich pamiętać każdego dnia, nie obciążają wątroby tak jak pigułki, mają dużą skuteczność w zapobieganiu ciąży. Wystarczy, by krążek miał styczność ze śluzówką pochwy.

Krążki antykoncepcyjne działają, uwalniając hormony i hamując owulację. Nie trzeba o nich pamiętać każdego dnia, nie obciążają wątroby tak jak pigułki, mają dużą skuteczność w zapobieganiu ciąży. Wystarczy, by krążek miał styczność ze śluzówką pochwy. Działanie krążków antykoncepcyjnych – hormony hamujące jajeczkowanie Skuteczność, jaką mają krążki antykoncepcyjne, jest bardzo duża, bo wartość wskaźnika Pearla dla tej metody waha się od 0,2 do 1,7. Krążek umieszczony w pochwie uwalnia hormony, omijając układ trawienny, dzięki czemu nie obciąża wątroby tak jak np. pigułki antykoncepcyjne . Hormony wnikające przez śluzówkę pochwy do organizmu hamują owulację. W porównaniu do pigułek krążki antykoncepcyjne zawierają mniej estrogenów, a więc skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nudności, spadek libido i wzrost wagi, występują rzadziej i są słabiej odczuwalne. Przeciwwskazaniami do stosowania tej metody zapobiegania ciąży są: choroba wątroby, migreny, zakrzepica żył głębokich, nadciśnienie i nałóg nikotynowy. Prawidłowe stosowanie krążków antykoncepcyjnych jest proste i mało absorbujące Krążki antykoncepcyjne są wygodną metodą antykoncepcji, ponieważ jeden krążek umieszczony w pochwie powinien zostać usunięty po 3 tygodniach, a kolejny zaaplikowany po 7 dniach przerwy. Zakładanie krążka jest proste, ponieważ nie musi on ułożyć się w żadnej konkretnej pozycji. Skuteczność tej metody zapobiegania ciąży opiera się na stałym uwalnianiu hormonów i wchłanianiu ich do organizmu przez błonę śluzową pochwy. Zatem krążek musi mieć ciągle z nią styczność, to jedyny warunek. Działanie nie zostanie zaburzone, jeśli krążek nie będzie poza pochwą dłużej niż 3 godziny. Można stosować go razem z tamponami, a podczas stosunku jego obecność jest niezauważalna.   Cena krążków antykoncepcyjnych...

tabletki białe w opakowaniu
Flickr/Iain Watson/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
„Pigułka po stosunku” – pierwsza pomoc w sytuacji awaryjnej
Antykoncepcja po stosunku może zapobiec ciąży po seksie bez zabezpieczenia lub w sytuacji, kiedy inne metody zawiodły, np. pękła prezerwatywa, zapomniałaś wziąć tabletkę antykoncepcyjną. Antykoncepcja awaryjna od pewnego czasu dostępna jest też bez recepty.

Antykoncepcja po stosunku może zapobiec ciąży po seksie bez zabezpieczenia lub w sytuacji, kiedy inne metody zawiodły, np. pękła prezerwatywa, zapomniałaś wziąć tabletkę antykoncepcyjną. Antykoncepcja awaryjna od pewnego czasu dostępna jest też bez recepty. Rodzaje pigułek po stosunku i ich skuteczność W aptekach można kupić dwa rodzaje „tabletek po stosunku”. Są nimi tabletki zawierające lewonorgestrel, np. Escapelle , Postinor Duo , oraz tabletki zawierające octan uliprystalu, EllaOne . Oba rodzaje „tabletek po” opóźniają owulację lub utrudniają zagnieżdżenie się jajeczka w macicy .   Żeby zdobyć tabletkę z lewonorgestrelem, należy udać się do lekarza, niekoniecznie ginekologa, po receptę. Tabletka kosztuje ok. 50 zł. Skuteczność antykoncepcyjna pigułek z lewonorgestrelem wynosi 95% .   Od stycznia 2015 roku osoby, które ukończyły 15 rok życia, mogą bez recepty kupić w aptece trochę droższe (ok. 100 zł) pigułki EllaOne, zawierające octan uliprystalu. Skuteczność antykoncepcyjna tej pigułki wynosi ok. 98%.   Antykoncepcja awaryjna jest tym bardziej skuteczna, im szybciej po stosunku zażyje się pigułkę. Choć teoretycznie tabletki powinny zapobiec ciąży nawet, jeśli zażyje się je po 72 godzinach od stosunku, to największą skuteczność zapewnia przyjęcie tabletki nie później niż 24 godziny po stosunku .   Skuteczność tabletki mogą osłabiać leki uspokajające, zawierające barbiturany, niektóre leki stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych, leki psychotropowe stosowane w leczeniu padaczki i depresji oraz leki ziołowe zawierające dziurawiec. Szczegółowy opis możliwych interakcji jest opisany w ulotce danego leku. Efekty uboczne pigułek po stosunku Do możliwych efektów ubocznych po zażyciu tabletki należą: nudności,...

lista tabletek z dniami tygodnia
Flickr/Sarah C/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Czy tabletki antykoncepcyjne to najlepsza metoda antykoncepcji?
Tabletki antykoncepcyjne uważane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Jednak już sam rzut oka na ulotkę wystarczy, żeby nabrać obaw, czy stosowanie ich jest bezpieczne. Tabletki antykoncepcyjne stanowią bowiem poważną ingerencję w sposób funkcjonowania układu hormonalnego. Przeanalizujmy zatem zalety i wady tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne uważane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Jednak już sam rzut oka na ulotkę wystarczy, żeby nabrać obaw, czy stosowanie ich jest bezpieczne. Tabletki antykoncepcyjne stanowią bowiem poważną ingerencję w sposób funkcjonowania układu hormonalnego. Przeanalizujmy zatem zalety i wady tabletek antykoncepcyjnych. krążki antykoncepcyjne Zalety tabletek antykoncepcyjnych Zacznijmy od zalet, bo to one z pewnością sprawiły, że zainteresowałaś się tą metodą antykoncepcji. Najważniejszą z nich jest wysoka skuteczność . Jeśli tabletki przyjmowane są regularnie, to ryzyko zajścia w ciążę jest znikome. Wiele kobiet zażywających tabletki zauważa u siebie wyraźną poprawę wyglądu cery i włosów. Pigułki antykoncepcyjne regulują też cykl, co może mieć znaczenie dla kobiet, których cykle są zbyt długie lub u których krwawienie pojawia się nieregularnie. Wady tabletek antykoncepcyjnych Niestety antykoncepcja hormonalna ma też swoje ciemne strony. Przede wszystkim jej skuteczność zależy od tego, czy tabletki są przyjmowane regularnie. Codziennie rano musisz więc przyjmować tabletkę, a jeśli przynajmniej raz o tym zapomnisz, będziesz musiała do końca cyklu dodatkowo zabezpieczać się przed ciążą. Po drugie dawka hormonów, którą będziesz dostarczała sobie regularnie, może poważnie odbić się na twoim zdrowiu.   Do najczęściej wymienianych zagrożeń należą: spadek libido, przybieranie na wadze, zaburzenia nastroju, zakrzepica żył.   Tabletek nie powinny przyjmować kobiety, które mają cukrzycę, nadwagę, nadciśnienie, problemy z układem krążenia, wątrobą, nerkami.   Jeśli zamierzasz zacząć brać tabletki antykoncepcyjne, powinnaś też rzucić palenie i ograniczyć alkohol, ponieważ połączenie pigułek i alkoholu bardzo obciąża wątrobę....

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner