Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

listek czerwonych tabletek
Pixabay/jarmoluk/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Antykoncepcja mechaniczna, chemiczna czy hormonalna – jak się zabezpieczać?

Żadne środki antykoncepcyjne nie dają całkowitej gwarancji – wskaźnik Pearla to nie wyrocznia. Oprócz skuteczności, warto zwrócić uwagę na inne kryteria wyboru antykoncepcji, bo niechciana ciąża nie jest największym zagrożeniem płynącym ze źle zabezpieczonego seksu.

Żadne środki antykoncepcyjne nie dają całkowitej gwarancji – wskaźnik Pearla to nie wyrocznia. Oprócz skuteczności, warto zwrócić uwagę na inne kryteria wyboru antykoncepcji, bo niechciana ciąża nie jest największym zagrożeniem płynącym ze źle zabezpieczonego seksu.

Czym się kierować przy wyborze antykoncepcji?

Dla większości partnerów najważniejsza jest skuteczność antykoncepcji, czyli prawdopodobieństwo, że stosunek seksualny nie doprowadzi do ciąży. Określa ją wskaźnik Pearla, który przedstawia liczbę niepożądanych ciąż na sto par stosujących daną metodę. Jeśli wartość nie przekracza 2, mamy do czynienia z prawie niezawodnym środkiem antykoncepcyjnym. Prawie, bo żaden nie daje stuprocentowej pewności. Są pary, które nie akceptują pewnych metod ze względów religijno-światopoglądowych. Odrzucają wszelkie nienaturalne sposoby zapobiegania ciąży, bazujące na zabijaniu plemników i ingerowaniu w biologiczne procesy, które zachodzą w organizmie. Kolejną grupę stanowią ci, dla których najważniejsze jest zdrowie. Nie będą oni sięgać po środki obciążone jakimkolwiek ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Są też tacy, którzy decydując się na antykoncepcję, będą kierować się przede wszystkim ceną.

Antykoncepcyjne środki mechaniczne

Najczęściej stosowaną grupą środków antykoncepcyjnych są metody mechaniczne. Mają one tworzyć barierę uniemożliwiającą plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Najpopularniejsze są prezerwatywy, na które stawia aż 65% Polaków. Wskaźnik Pearla tej formy zabezpieczenia waha się od 3 do 7. Zaletą tej metody jest fakt, iż nie zakłóca ona płodności w trwały sposób. Stanowi także ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niczyich możliwości nie powinna przekraczać również cena – prezerwatywę można kupić już za niecałe 2 zł. Metodą mechaniczną jest też spirala (wskaźnik Pearla 1–3). W porównaniu do prezerwatywy stanowi ona jednak metodę nieporównanie groźniejszą dla zdrowia. Może powodować dolegliwości bólowe w okolicach podbrzusza, a w skrajnych przypadkach może być nawet przyczyną przebicia macicy. Poza tym nie daje żadnej ochrony przed chorobami zakaźnymi, a nawet zwiększa ryzyko zakażenia. Do mechanicznych metod zapobiegania ciąży należą też błony pochwowe i kapturki naszyjkowe, które muszą być stosowane w połączeniu ze środkiem plemnikobójczym.

Kasia gotuje z Polki.pl: faworki na piwie

Antykoncepcyjne środki chemiczne

Właśnie na substancjach plemnikobójczych opiera się działanie chemicznych środków antykoncepcyjnych, do których zaliczają się specjalne żele, pianki, kremy, globulki i gąbki dopochwowe. Ich skuteczność nie jest jednak oceniania zbyt wysoko – wahania wskaźnika Pearla są w przypadku metod chemicznych największe (2–30). Nie zachęca też fakt, że sprzyjają infekcjom pochwy i powodują reakcje alergiczne. Największą zaletę środków chemicznych stanowi łatwość użycia.

Antykoncepcyjne środki hormonalne

Hormonalne metody antykoncepcji są zdecydowanie najskuteczniejsze i coraz częściej wybierane. Wskaźnik Pearla zamyka się w przedziale 0,1–1 (wyjątkiem są pigułki przyjmowane po stosunku – wskaźnik wynosi 2–5). Tabletki antykoncepcyjne, zastrzyki, implanty, plastry, chipy i pigułki „po” dostarczają kobiecie różne dawki hormonów. Wszystko po to, żeby oszukać organizm i sprawić, żeby zachowywał się tak, jak podczas menopauzy (jeśli przyjmujemy same estrogeny) lub ciąży (jeżeli wybieramy środki estrogenowo-progesteronowe), a – jak wiemy – te dwa stany kobiecego organizmu wywołują w błonie śluzowej macicy zmiany uniemożliwiające zagnieżdżenie się komórki jajowej. Na tę metodę trzeba jednak szczególnie uważać. Istnieje cała lista bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej, np. karmienie piersią, palenie papierosów, migrena, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek. Każdy ze środków ma własny pakiet możliwych skutków ubocznych. Niektóre z nich są bardzo poważne i mogą prowadzić nawet do trwałej niepłodności.


Środki antykoncepcyjne
© euthymia/Fotolia.com
Styl życia
Krążki antykoncepcyjne hamują owulację
Krążki antykoncepcyjne działają, uwalniając hormony i hamując owulację. Nie trzeba o nich pamiętać każdego dnia, nie obciążają wątroby tak jak pigułki, mają dużą skuteczność w zapobieganiu ciąży. Wystarczy, by krążek miał styczność ze śluzówką pochwy.

Krążki antykoncepcyjne działają, uwalniając hormony i hamując owulację. Nie trzeba o nich pamiętać każdego dnia, nie obciążają wątroby tak jak pigułki, mają dużą skuteczność w zapobieganiu ciąży. Wystarczy, by krążek miał styczność ze śluzówką pochwy. Działanie krążków antykoncepcyjnych – hormony hamujące jajeczkowanie Skuteczność, jaką mają krążki antykoncepcyjne, jest bardzo duża, bo wartość wskaźnika Pearla dla tej metody waha się od 0,2 do 1,7. Krążek umieszczony w pochwie uwalnia hormony, omijając układ trawienny, dzięki czemu nie obciąża wątroby tak jak np. pigułki antykoncepcyjne . Hormony wnikające przez śluzówkę pochwy do organizmu hamują owulację. W porównaniu do pigułek krążki antykoncepcyjne zawierają mniej estrogenów, a więc skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nudności, spadek libido i wzrost wagi, występują rzadziej i są słabiej odczuwalne. Przeciwwskazaniami do stosowania tej metody zapobiegania ciąży są: choroba wątroby, migreny, zakrzepica żył głębokich, nadciśnienie i nałóg nikotynowy. Prawidłowe stosowanie krążków antykoncepcyjnych jest proste i mało absorbujące Krążki antykoncepcyjne są wygodną metodą antykoncepcji, ponieważ jeden krążek umieszczony w pochwie powinien zostać usunięty po 3 tygodniach, a kolejny zaaplikowany po 7 dniach przerwy. Zakładanie krążka jest proste, ponieważ nie musi on ułożyć się w żadnej konkretnej pozycji. Skuteczność tej metody zapobiegania ciąży opiera się na stałym uwalnianiu hormonów i wchłanianiu ich do organizmu przez błonę śluzową pochwy. Zatem krążek musi mieć ciągle z nią styczność, to jedyny warunek. Działanie nie zostanie zaburzone, jeśli krążek nie będzie poza pochwą dłużej niż 3 godziny. Można stosować go razem z tamponami, a podczas stosunku jego obecność jest niezauważalna.   Cena krążków antykoncepcyjnych...

czerwone prezerwatywy
Pixabay/Anqa/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Antykoncepcja bez recepty – którą metodę wybrać?
Antykoncepcja bez recepty to metoda między innymi dla osób, które obawiają się efektów ubocznych związanych ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Bez recepty można dostać prezerwatywy oraz globulki, żele i pianki plemnikobójcze.

Antykoncepcja bez recepty to metoda między innymi dla osób, które obawiają się efektów ubocznych związanych ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Bez recepty można dostać prezerwatywy oraz globulki, żele i pianki plemnikobójcze. Prezerwatywy Prezerwatywy są najłatwiej dostępnym środkiem antykoncepcyjnym. Można kupić je w niemal każdym kiosku, każdej aptece i drogerii, a także na stacjach benzynowych. Ich skuteczność antykoncepcyjna zależy między innymi od tego, czy nie mają wad jakościowych i czy są właściwie stosowane. Prezerwatywa musi zostać prawidłowo założona, tak, żeby nie było w niej powietrza i żeby ściśle przylegała do członka, prawidłowo zdejmowana, tak, żeby nasienie nie wydostało się z prezerwatywy. Należy pamiętać, że każdej prezerwatywy można użyć tylko raz. Prezerwatywy w około 98 procentach przypadków okazują się skutecznym zabezpieczeniem przed ciążą . Ich stosowanie zmniejsza ponadto ryzyko zarażenia się chorobą weneryczną. Niektórzy skarżą się jednak na to, że brak bezpośredniego kontaktu ciała z ciałem osłabia doznania. Globulki, żele i pianki plemnikobójcze Globulki antykoncepcyjne zaliczane są do chemicznych metod antykoncepcji. Po wprowadzeniu do pochwy rozpuszczają się, tworząc piankę plemnikobójczą. Globulka powinna zostać zaaplikowana około 15 minut przed stosunkiem. Plemnikobójcze działanie mają też inne spermicydy: żele i pianki antykoncepcyjne. Sposób ich aplikacji jest nieco inny niż w przypadku globulek, ponieważ nie wkłada się ich do pochwy, a wlewa do niej za pomocą specjalnego aplikatora. Środki te również należy zastosować na około 15 minut przed stosunkiem. Jednorazowa aplikacja wystarcza tylko na jeden stosunek zakończony ejakulacją. Niestety u niektórych kobiet chemiczna antykoncepcja wywołuje nieprzyjemne pieczenie lub...

lista tabletek z dniami tygodnia
Flickr/Sarah C/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Czy tabletki antykoncepcyjne to najlepsza metoda antykoncepcji?
Tabletki antykoncepcyjne uważane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Jednak już sam rzut oka na ulotkę wystarczy, żeby nabrać obaw, czy stosowanie ich jest bezpieczne. Tabletki antykoncepcyjne stanowią bowiem poważną ingerencję w sposób funkcjonowania układu hormonalnego. Przeanalizujmy zatem zalety i wady tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne uważane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Jednak już sam rzut oka na ulotkę wystarczy, żeby nabrać obaw, czy stosowanie ich jest bezpieczne. Tabletki antykoncepcyjne stanowią bowiem poważną ingerencję w sposób funkcjonowania układu hormonalnego. Przeanalizujmy zatem zalety i wady tabletek antykoncepcyjnych. krążki antykoncepcyjne Zalety tabletek antykoncepcyjnych Zacznijmy od zalet, bo to one z pewnością sprawiły, że zainteresowałaś się tą metodą antykoncepcji. Najważniejszą z nich jest wysoka skuteczność . Jeśli tabletki przyjmowane są regularnie, to ryzyko zajścia w ciążę jest znikome. Wiele kobiet zażywających tabletki zauważa u siebie wyraźną poprawę wyglądu cery i włosów. Pigułki antykoncepcyjne regulują też cykl, co może mieć znaczenie dla kobiet, których cykle są zbyt długie lub u których krwawienie pojawia się nieregularnie. Wady tabletek antykoncepcyjnych Niestety antykoncepcja hormonalna ma też swoje ciemne strony. Przede wszystkim jej skuteczność zależy od tego, czy tabletki są przyjmowane regularnie. Codziennie rano musisz więc przyjmować tabletkę, a jeśli przynajmniej raz o tym zapomnisz, będziesz musiała do końca cyklu dodatkowo zabezpieczać się przed ciążą. Po drugie dawka hormonów, którą będziesz dostarczała sobie regularnie, może poważnie odbić się na twoim zdrowiu.   Do najczęściej wymienianych zagrożeń należą: spadek libido, przybieranie na wadze, zaburzenia nastroju, zakrzepica żył.   Tabletek nie powinny przyjmować kobiety, które mają cukrzycę, nadwagę, nadciśnienie, problemy z układem krążenia, wątrobą, nerkami.   Jeśli zamierzasz zacząć brać tabletki antykoncepcyjne, powinnaś też rzucić palenie i ograniczyć alkohol, ponieważ połączenie pigułek i alkoholu bardzo obciąża wątrobę....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik