Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
mężczyzna po alkoholu
©sdecoret/Fotolia
Styl życia

Przemoc po alkoholu – gdzie szukać pomocy

Agresja po alkoholu jest niestety dość powszechnym zjawiskiem – stała się niemal społecznym problemem, który dotyka coraz więcej polskich domów. Na szczęście pojawia się także coraz więcej miejsc, do których mogą zgłosić się osoby doświadczające przemocy. Takich zachowań nie można bagatelizować i gdy tylko partner podniesie na ciebie po raz pierwszy rękę, powinnaś zareagować.

Agresja po alkoholu jest niestety dość powszechnym zjawiskiem – stała się niemal społecznym problemem, który dotyka coraz więcej polskich domów. Na szczęście pojawia się także coraz więcej miejsc, do których mogą zgłosić się osoby doświadczające przemocy. Takich zachowań nie można bagatelizować i gdy tylko partner podniesie na ciebie po raz pierwszy rękę, powinnaś zareagować.

Agresja po alkoholu w badaniach

Peter R. Giancola, profesor psychologii Uniwersytetu Kentucky, przeprowadził badanie, mające sprawdzić czy i jak duży wpływ ma spożywanie alkoholu na poziom agresji (link: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140813182205.htm). Wyniki nie były zaskoczeniem, ale potwierdziły to, co z codziennej obserwacji było wiadome od dawna – po alkoholu ludzie stają się o wiele bardziej agresywni. Dotyczy to obu płci, jednak poziom agresji u mężczyzn jest o wiele wyższy niż u kobiet.

Co robić, gdy jest się ofiarą przemocy

Nadużywanie alkoholu i stosowanie przemocy wobec bliskich niestety często idą ze sobą w parze. Osoby, które doświadczają w rodzinie przemocy, mogą liczyć na wsparcie Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy „Niebieska Linia”. Oferują wsparcie w różnej formie.

 

Poradnia telefoniczna Niebieskiej Linii jest czynna w dni powszednie w godzinach 12-18, a w soboty i niedziele 10-16. Dyżury pełnią specjaliści – psycholodzy i prawnicy, którzy nie tylko poinstruują, w jaki sposób reagować w konkretnej sytuacji, ale także jakie dalsze kroki w związku z trudną sytuacją domową można przedsięwziąć. Telefon Niebieskiej Linii: 22 668-70-00.

 

Oprócz kontaktu telefonicznego można skontaktować się także z poradnią internetową pod adresem pogotowie@niebieskalinia.pl. Specjaliści, odpowiadając na maile, udzielają takich samych informacji jak telefonicznie, czyli mówią o możliwościach prawnych, prawach ofiary, podają informacje ogólnie nt. przemocy, motywują do działania i zmiany zaistniałej sytuacji, a także podają adresy instytucji z regionu, które mogą pomoc w sytuacji przemocy w rodzinie. Na stronie Niebieskiej Linii znajduje się także wyszukiwarka, z której można korzystać samodzielnie, by znaleźć instytucję z danego regionu, do której można się zgłosić z prośbą o pomoc (link: http://www.niebieskalinia.pl/?option=com_instytucje ).

 

W nagłych sytuacjach nie należy zwlekać z zadzwonieniem pod numer alarmowy (112) w celu wezwania policji czy pogotowia.

Gdzie jeszcze można szukać pomocy?

Agresji po alkoholu nie można bagatelizować nawet, gdy zdarza się sporadycznie. Nie powinno się usprawiedliwiać ataków złości po alkoholu – jeśli to robisz, być może dopadł się syndrom sztokholmski (link: https://party.pl/porady/zwiazki-i-seks/psychologia/syndrom-sztokholmski-na-czym-polega-89717-r1/) i potrzebujesz pomocy, by wyjść z toksycznej relacji.

 

Jeśli w twoim domu jest problem agresji po alkoholu, masz prawo domagać się pomocy od:

  • Ośrodków Pomocy Społecznej (GOPS lub MOPS), które m.in. pomagają wyjść z trudnej sytuacji, udzielają poradnictwa psychologicznego, prowadzą tzw. Niebieską kartę czy też udzielają pomocy w załatwianiu spraw urzędowych;
  • Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, które może wezwać partnera na rozmowę ostrzegawczą i wnioskować o zastosowanie wobec osoby uzależnionej od alkoholu poddania się leczeniu;
  • Służby Zdrowia, ponieważ obowiązkiem lekarza jest nie tylko udzielenie pomocy, ale także bezpłatne wystawienie na prośbę pacjenta zaświadczenia o doznanych obrażeniach i podjętym leczeniu. Obdukcja jest już płatna (koszt to około 100 złotych) i wykonują ją jedynie lekarze sądowi, których aktualne listy znajdziesz na stronie każdego sądu okręgowego;
  • Ośrodka Interwencji Kryzysowej – który oferuje specjalistyczne indywidualne konsultacje, całodobowe schronienie (OIK powinien być czynne całą dobę).

Lista kontaktów:

Niebieska Linia 22 668 70 00 , pon.-pl. 12-18, sob.-ndz. 10-16.

Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - 801 12 00 02 (płatny pierwszy impuls). Czynny pon.-sob. 10-22, niedz. i święta 8-16.

Kryzysowy Telefon Zaufania - 116 123 (połączenie bezpłatne)

Telefon zaufania 0 800 100 100 (połączenie bezpłatne) / helpline@helpline.org.pl . Czynny pon.-pt. 11-17.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Smutna kobieta
Flickr/攝影家9號 - Photographer No.9/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Przemoc psychiczna – sposoby na toksycznych ludzi
Przemoc psychiczna jest trudna do wykrycia – nie zostawia śladów na ciele, tylko na duszy. Jak sobie poradzić w toksycznym związku?

Przemoc psychiczna jest trudna do wykrycia – nie zostawia śladów na ciele, tylko na duszy. Jak sobie poradzić w toksycznym związku?   Przemoc psychiczna, zwana też przemocą emocjonalną, jest trudna do rozpoznania z zewnątrz. Czasami nawet trudno się przyznać przed samą sobą, że stałyśmy się ofiarą. Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest uświadomienie go sobie. Może się zdawać, że jest to bardzo proste, jednak w rzeczywistości to najtrudniejszy krok. Agresja słowna pod postacią kpin, wyzwisk, pogróżek nie może być wytłumaczona tylko zdenerwowaniem, tym bardziej, gdy zdarza się notorycznie. Również szantaż emocjonalny, należy do tego repertuaru zachowań. Powtarzalność i niezmienność to dwie podstawowe cechy, po których możemy rozpoznać, czy to jeszcze incydent, czy już stałyśmy się ofiarą przemocy. Powiedz „nie” przemocy psychicznej Trzeba powiedzieć jasno i dobitnie osobie, która stosuje wobec nas przemoc psychiczną, że nie zgadzamy się na takie traktowanie. Ważna jest konsekwencja – jeśli raz zwrócimy uwagę na zachowanie, a innym razem przymkniemy na nie oko, nie zostaniemy potraktowane poważnie. Walka polega na wydobyciu i pokazaniu swojej siły. Nie trzymaj przemocy psychicznej w tajemnicy! Jeśli trudno jest poradzić sobie z przemocą emocjonalną w pojedynkę, warto zwrócić się o pomoc z zewnątrz. Szczera rozmowa z bliskimi osobami pomoże znaleźć nowe pomysły na rozwiązanie sytuacji, a także zmniejsza poczucie izolacji i osamotnienia. Nie powinnaś się wstydzić – to nie twoja wina i to nie twoje zachowanie jest nie do przyjęcia. Może się okazać, że koleżanka miała podobny problem i podpowie ci, jak go rozwiązała. Dzięki wsparciu przyjaciół i rodziny mamy energię do dokonywania zmian. Świadomość, że ktoś oczekuje od nas działania, dodatkowo...

CucChallenge - Basia Kurdej-Szatan i Julia Wieniawa
Newsy
Gwiazdy zwracają uwagę na problem przemocy domowej. O co chodzi z "CucChallenge"?
Gwiazdy zwracają uwagę na problem przemocy domowej. O co chodzi z "CucChallenge"?

W sieci pojawił się kolejny na pozór zabawny challenge, w którym wzięła udział cała plejada gwiazd. "CucChallenge" ma zwrócić uwagę na problem przemocy domowej. Wyzwanie polega na zamieszczeniu w sieci montażu, pokazującego uczestników wykonujących niemalże kaskaderskie ciosy, a całość zmontowanego wideo ma sprawiać wrażenie, jakby poszczególni  uczestnicy   toczyli ze sobą zaciętą walkę.   Jak wyszło?  Zobacz także:  O co chodzi w #Hot16Challenge2? Rapują piosenkarze, dziennikarze, nawet pisarze! Zobaczcie sami CucChallenge z Basią Kurdej-Szatan, Klaudią Halejcio, Rafałem Maślakiem i innymi - o co chodzi?  CucChallenge to kolejne wyzwanie, w które zaangażowały się gwiazdy. Jednym z najpopularniejszych obecnie wyzwań jest #hot16challenge2, kierowane do raperów i reprezentantów świata muzyki oraz #brzydka16challenge2, w której udział biorą twórcy, którzy nie mają na co dzień nic wspólnego z muzyką. Wyzwanie polega na stworzeniu 16 wersów utworu, zachęcenia do wpłacenia pieniędzy na zbiórkę oraz nominowania kolejnych osób. Cały zysk kierowany jest na pomoc medykom w walce z koronawirusem.  Wczoraj w sieci pojawiło się kolejne wyzwanie, które ma zwrócić uwagę na przemoc domową. W wyzwaniu wzięli udział: Basia Kurdej-Szatan , Rafał Maślak,  Julia Wieniawa, Anna Markowska z "Top Model", Joanna Opozda, Danny Ferreri, Maciej Dowbor, Klaudia Halejcio, Julia Wieniawa, Patricia Kazadi, Sebastian Chłodnicki, Piotr Gruszka, Łukasz Jurkowski, Marcelina Zawacka, Ola Kot, Victor Borsuk, Andrzej Wierzbicki, Emilian Gankowski, Kacper Król oraz Adam Zdrójkowski. Wyzwanie polega na zamieszczeniu w sieci montażu, pokazującego uczestników wykonujących niemalże kaskaderskie...

kobieta z wyciągniętą pięścią
© vadymvdrobot/Fotolia.com
Styl życia
Powstrzymaj agresję, zanim przejmie kontrolę nad twoim zachowaniem
Agresja to celowe działanie, które ma na celu wyrządzenie szkody materialnej lub skrzywdzenie drugiej osoby. Z agresją można sobie radzić m.in. dzięki skupieniu się na zadaniu, a nie na emocjach, oraz stosowaniu asertywnej komunikacji w sytuacji konfliktu.

Agresja to celowe działanie, które ma na celu wyrządzenie szkody materialnej lub skrzywdzenie drugiej osoby. Z agresją można sobie radzić m.in. dzięki skupieniu się na zadaniu, a nie na emocjach, oraz stosowaniu asertywnej komunikacji w sytuacji konfliktu.   Napad agresji na chwilę rozładowuje napięcie psychiczne. Jego skutki bywają jednak bardzo poważne: mogą obejmować szkody materialne, pogorszenie relacji z drugą osobą, a także poważne urazy fizyczne. Często, aby uniknąć wybuchu agresji, złość najlepiej jest rozładować lub zdusić w zarodku. Czym jest agresja psychologiczna i fizyczna Agresja psychologiczna polega na sprawieniu przykrości drugiej osobie za pomocą słów i zachowań, które nie wyrządzają jej fizycznego bólu. Może to być obrażanie tej osoby, krzyczenie na nią, ale także prowokacyjne łamanie ustalonych przez nią zasad. Agresja fizyczna to natomiast działania prowadzące do zniszczenia lub uszkodzenia pewnych przedmiotów (np. tłuczenie talerzy) oraz sprawienia fizycznego bólu drugiej osobie (np. uderzenie jej). Źródła agresji fizycznej i psychologicznej Skłonność do zachowań agresywnych jest prawdopodobnie wypadkową cech temperamentu, wychowania oraz nabytych w ciągu życia schematów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Pierwsza grupa czynników jest trudna do zmodyfikowania, cechy temperamentu są wrodzonymi i względnie stałymi predyspozycjami danej osoby do reagowania w określony sposób. Osoby, które na bodźce z zewnątrz reagują silnym pobudzeniem, są potencjalnie bardziej skłonne do zachowań agresywnych niż osoby, w których takie same bodźce wywołują mniejsze pobudzenie. Wiele zależy od sposobu, w jaki pobudzenie to jest interpretowane i wyrażane przez daną osobę.   Wyobraźmy sobie na przykład, że na pół godziny przed...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner