Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Krzyczące dziecko
©taramara78/Fotolia
Styl życia

Czy agresja u dzieci to objaw złego wychowywania?

Agresja u dzieci jest częstym zjawiskiem, mimo że patologicznym i dysfunkcyjnym. Wiele osób postrzega ją przez prymat złego wychowywania lub nadmiernego „rozpieszczania”. W rzeczywistości problem agresji jest nabywany przez dzieci od otoczenia, w którym się znajduje.

Agresja u dzieci jest częstym zjawiskiem, mimo że patologicznym i dysfunkcyjnym. Wiele osób postrzega ją przez prymat złego wychowywania lub nadmiernego „rozpieszczania”. W rzeczywistości problem agresji jest nabywany przez dzieci od otoczenia, w którym się znajduje.

 

Agresję dzieci nabywają – to najważniejsza wiedza, którą powinien mieć rodzic czy opiekun. Po drugie – agresywne zachowanie nie musi być skierowane intencjonalne w drugą osobę, może być m.in. wyładowaniem napięcia emocjonalnego. Wprawdzie z encyklopedycznego punktu widzenia agresja jest zamierzonym działaniem mającym na celu wyrządzenie krzywdy komuś lub czemuś, ale niekiedy pomaga obniżyć poziom frustracji u dziecka.

Skąd bierze się agresja u dzieci, czyli gdzie jest agresor?

Największy wpływ na dziecko ma rodzina i najbliżsi znajomi – koledzy ze szkoły czy przedszkola. Relacja rodzic-dziecko ma wpływ na kształtowanie się tożsamości dziecka, które uczy się konstruktywnie rozładowywać nieprzyjemne emocje czy rozwiązywać problemy. Ponadto formy agresji u rodziców bardzo łatwo wyłapać w zachowaniu ich dziecka, co jest szczególnie widocznie w przeklinaniu. Używanie „brzydkich słów” to nic innego jak agresja słowna, której dziecko uczy się od najbliższego otoczenia.

 

Agresywność to również cecha wywodząca się z samego stylu wychowania. Jeżeli dziecko traktowane jest niekonsekwentnie, a nagradzanie i karanie bywa egzekwowane różnorodnie i zależnie od humoru rodzica, wtedy w dziecku może narosnąć poziom frustracji, który ostatecznie objawi się agresywnym zachowaniem.

 

Ostatnim czynnikiem, który może stać się przyczyną agresji u dzieci jest stres. Przebywanie przez długi czas w sytuacji stresowej (np. nieprawidłowa atmosfera w domu) spowodować może, że dziecko w szkole będzie reagować agresywnie. Przenoszenie emocji z domu do szkoły (lub na odwrót) jest jedną z głównych przyczyn patologicznych zachowań wśród uczniów podstawówki i gimnazjum.

Jak objawia się agresja u dzieci, czyli szkolne zaczepki i szturchańce

Należy pamiętać, że agresja objawia się intencjonalnie i pod różnymi postaciami:

  • czynu: bicie, popychanie, szturchanie, zabieranie rzeczy, podstawianie nogi;
  • słowa: wyśmiewanie się, kłócenie się, przeklinanie;
  • autoagresji: bicie się przedmiotami lub uderzanie głową w ścianę.

 

Agresja u dzieci to najczęściej wynik nagromadzenia negatywnych emocji, które nie mają ujścia. Dziecko nie wie, jak radzić sobie z własnymi problemami, dlatego zaczyna zachowywać się agresywnie.  


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Dziecko na placu zabaw
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Agresja u dzieci, czyli jak okiełznać małego złośnika?
Agresja u dzieci staje się coraz powszechniejszą formą wyrażania negatywnych emocji, z którymi nie umieją sobie poradzić. Może, ale nie musi być oznaką rozpieszczenia – jej podłoże przede wszystkim tkwi w środowisku, w którym się wychowuje. To rodzice powinni brać odpowiedzialność za zachowania agresywne u ich dzieci – w wielu przypadkach to ich niekonsekwentny system nagród i kar oraz bark wyznaczonych granic prowadzą do wysokiego poziomu frustracji u malucha, a co za tym idzie – agresji.

Agresja u dzieci staje się coraz powszechniejszą formą wyrażania negatywnych emocji, z którymi nie umieją sobie poradzić. Może, ale nie musi być oznaką rozpieszczenia – jej podłoże przede wszystkim tkwi w środowisku, w którym się wychowuje. To rodzice powinni brać odpowiedzialność za zachowania agresywne u ich dzieci – w wielu przypadkach to ich niekonsekwentny system nagród i kar oraz bark wyznaczonych granic prowadzą do wysokiego poziomu frustracji u malucha, a co za tym idzie – agresji.   Agresja u dzieci objawia się w trzech formach: czynność – bicie, szarpanie, podstawianie nogi; słowo – wyzywanie, wyśmiewanie, przeklinanie; autoagresji – szczególny rodzaj agresji, gdzie nadawcą i adresatem agresywnych zachowań jest ten sam człowiek i występuje często przy zaburzeniach lub chorobach osobowościowych. Jak radzić sobie z agresją u dzieci? Jest wiele sposobów na okiełznanie małego złośnika. Najważniejsze, aby dostosować metody do jego poziomu intelektualnego, sposobu uczenia się i postrzegania otoczenia. Oto kilka wskazówek: 1. Wyznacz granice – jeżeli trzymasz się konsekwentnie granic postępowania dziecka i jest ono świadome, co może zrobić, a czego unikać, to z małym prawdopodobieństwem będzie robić to z premedytacją. Unikniesz wywoływania frustracji u malucha. 2. Stabilny system nagród i kar – tylko konsekwencja w nagradzaniu i karaniu wywoła u dziecka pewne i stabilne pojmowanie zasad w domu i poza nim. Świadome „robienie na złość” to nie jest już zachowanie agresywne, a technika manipulacyjna bądź wywieranie wpływu. 3. Rozmowa – wyrażanie uczuć (szczególnie negatywnych) i dyskutowanie o nich to klucz do sukcesu. Dziecko, które jest bardziej świadome własnych odczuć, nie będzie od razu reagować agresywnie. Gdy pomożemy dziecku bardziej refleksyjnie spojrzeć na własne przeżycie, to...

Agresywny chłopiec
©annadanilkova22/Fotolia
Styl życia
Problemy wychowawcze – mały agresor, duży sadysta
Problem wychowawczy, jakim jest agresja, wynika często z błędów wychowawczych. Rodzic, który jako karę stosuje z pozoru niewinne klapsy oraz używa przemocy słownej, uczy tym samym dziecko, że jeśli coś mu się nie podoba, może zareagować agresją. Wówczas pojawia się wtórny problem wychowawczy – dziecko zaczyna stosować przemoc wobec rówieśników.

Problem wychowawczy, jakim jest agresja, wynika często z błędów wychowawczych. Rodzic, który jako karę stosuje z pozoru niewinne klapsy oraz używa przemocy słownej, uczy tym samym dziecko, że jeśli coś mu się nie podoba, może zareagować agresją. Wówczas pojawia się wtórny problem wychowawczy – dziecko zaczyna stosować przemoc wobec rówieśników. Problemy wychowawcze – prawo dziobania W socjologii zjawisko, kiedy silniejsze dziecko wybiera sobie słabsze i znęca się nad nim – psychicznie lub fizycznie, określa się terminem – „prawo dziobania”. Nazwa problemu wychowawczego powstała na skutek obserwacji kurzego stada – jest jeden ptak silniejszy od wszystkich pozostałych oraz jeden najsłabszy – dziobany przez wszystkich. Silniejsze kury dziobią słabszych od siebie, a same są z kolei dziobane przez silniejszych od siebie. „Dziobanie” to rodzaj zemsty za otrzymane ciosy. Problemy wychowawcze – 6 sposobów radzenia sobie z agresywnym dzieckiem Dziecko w wieku przedszkolnym jest doskonałym obserwatorem – naśladuje to, co robią rodzice i inne dzieci. Dlatego, tak ważny jest dobry przykład – problemy wychowawcze wynikają często z bagatelizowania agresji we wczesnym dzieciństwie. Na ataki przemocy przedszkolaka należy reagować w następujący sposób: 1. Jeśli jesteś świadkiem aktu agresji, złap dziecko za ręce i powiedz stanowczym głosem, że przemoc jest niedopuszczalna. 2. Stwórz dziecku „kącik przemyśleń”. Jeśli zachowa się agresywnie, posadź je na krzesełku w odosobnionym miejscu np. na 5 minut i wytłumacz, że jest to czas na przemyślenie niewłaściwego zachowania. 3. Naucz dziecko odreagowywać złe emocje w sposób niekrzywdzący innych ludzi – może np. skakać po podłodze, uderzać pięścią w poduszkę. Warto przemyśleć zakup worka bokserskiego. 4. Nie pozwalaj oglądać dziecku filmów, w których stosuje się...

mężczyzna po alkoholu
©sdecoret/Fotolia
Styl życia
Przemoc po alkoholu – gdzie szukać pomocy
Agresja po alkoholu jest niestety dość powszechnym zjawiskiem – stała się niemal społecznym problemem, który dotyka coraz więcej polskich domów. Na szczęście pojawia się także coraz więcej miejsc, do których mogą zgłosić się osoby doświadczające przemocy. Takich zachowań nie można bagatelizować i gdy tylko partner podniesie na ciebie po raz pierwszy rękę, powinnaś zareagować.

Agresja po alkoholu jest niestety dość powszechnym zjawiskiem – stała się niemal społecznym problemem, który dotyka coraz więcej polskich domów. Na szczęście pojawia się także coraz więcej miejsc, do których mogą zgłosić się osoby doświadczające przemocy. Takich zachowań nie można bagatelizować i gdy tylko partner podniesie na ciebie po raz pierwszy rękę, powinnaś zareagować. Agresja po alkoholu w badaniach Peter R. Giancola, profesor psychologii Uniwersytetu Kentucky, przeprowadził badanie, mające sprawdzić czy i jak duży wpływ ma spożywanie alkoholu na poziom agresji (link: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140813182205.htm ). Wyniki nie były zaskoczeniem, ale potwierdziły to, co z codziennej obserwacji było wiadome od dawna – po alkoholu ludzie stają się o wiele bardziej agresywni. Dotyczy to obu płci, jednak poziom agresji u mężczyzn jest o wiele wyższy niż u kobiet. Co robić, gdy jest się ofiarą przemocy Nadużywanie alkoholu i stosowanie przemocy wobec bliskich niestety często idą ze sobą w parze. Osoby, które doświadczają w rodzinie przemocy, mogą liczyć na wsparcie Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy „Niebieska Linia”. Oferują wsparcie w różnej formie.   Poradnia telefoniczna Niebieskiej Linii jest czynna w dni powszednie w godzinach 12-18, a w soboty i niedziele 10-16 . Dyżury pełnią specjaliści – psycholodzy i prawnicy, którzy nie tylko poinstruują, w jaki sposób reagować w konkretnej sytuacji, ale także jakie dalsze kroki w związku z trudną sytuacją domową można przedsięwziąć. Telefon Niebieskiej Linii: 22 668-70-00.   Oprócz kontaktu telefonicznego można skontaktować się także z poradnią internetową pod adresem pogotowie@niebieskalinia.pl . Specjaliści, odpowiadając na maile, udzielają takich samych informacji jak telefonicznie, czyli mówią o możliwościach prawnych, prawach ofiary ,...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner