zakochani na molo
©XtravaganT/Fotolia
Styl życia

Pierwsza pomoc dla związku – jak go uratować

Kryzysy zdarzają się w każdym związku. Tak naprawdę nawet księżniczka Walta Disneya po napisach końcowych musi pracować nad swoim małżeństwem z uroczym księciem z bajki. Niekiedy problemy zaczynają nas przerastać na tyle, że pojawia się widmo rozstania – jak uratować związek?

Kryzysy zdarzają się w każdym związku. Tak naprawdę nawet księżniczka Walta Disneya po napisach końcowych musi pracować nad swoim małżeństwem z uroczym księciem z bajki. Niekiedy problemy zaczynają nas przerastać na tyle, że pojawia się widmo rozstania – jak uratować związek?

1. Zdiagnozujcie problem

Żaden dobry lekarz nie zaczyna leczenia, zanim nie postawi właściwej diagnozy. Z leczeniem relacji jest identycznie – zanim zaczniecie na chybił trafił próbować coś naprawić, sprawdźcie najpierw, co dokładnie się zepsuło. Określenie „wszystko” albo „coś jest nie tak” jest pewnie zgodne z waszymi uczuciami, ale te z kolei wywołane są przez jakieś konkretne rzeczy. Czy chodzi o to, że nie rozmawiacie ze sobą lub rozmawiacie o nieistotnych rzeczach? A może chodzi o zawiedzione zaufanie. A może o niewierność. A może nałożyło się dużo rzeczy. Usiądźcie razem i na spokojnie zastanówcie się nad tym. Nie zawsze jest to proste – może potrzebujecie pomocy z zewnątrz?

2. Dlaczego jesteście razem

Coś Was do siebie przyciągnęło, coś zafascynowało. Co to było? Zastanówcie się wspólnie, dlaczego postanowiliście być razem – czy mieliście wspólne plany, myśleliście o wspólnej przyszłości? Dzięki temu będziecie bardziej zmotywowani do tego, żeby pracować nad relacją i szukać sposobów jak uratować wasz związek.

Kasia gotuje z Polki.pl: omlet owsiany

3. Ustalcie zasady

Jeśli już wiecie, co jest nie tak i chcecie to zmienić, ustalcie jak to zrobić. Ważne, by ustalonych przez siebie zasad przestrzegać – jeśli ustaliliście, że np. soboty spędzacie razem, róbcie to, chyba że naprawdę powstrzymuje was coś, na co nie macie wpływu. Starajcie się jednak nie szukać wymówek – to jak bardzo się staracie to też wyznacznik tego, jak bardzo wam zależy.

5. Poproście o pomoc

Czasami trudno samemu ustalić w czym tkwi problem lub nawet spokojnie o tym porozmawiać. Być może potrzebujecie wsparcia? Może to być wasz wspólny przyjaciel, ale istnieje ryzyko, że nie będzie obiektywny lub po prostu w waszych oczach będzie trzymał czyjąś stronę. Poza tym mimo najszczerszych chęci może nie mieć właściwych kompetencji do tego. Rozważcie wspólną wizytę u terapeuty par, terapeuty małżeńskiego lub po prostu psychologa, którzy będą obiektywni i przede wszystkim dysponują odpowiednią wiedzą jak uratować związek.

6. Zacznijcie od początku

Gdzie byliście na pierwszej randce? Gdzie po raz pierwszy się pocałowaliście? Spróbujcie iść śladami przeszłości – odwiedźcie ważne dla was miejsca, przeżyjcie to jeszcze raz. Może ta magia ciągle gdzieś tam jest i musicie po prostu znów ją odnaleźć? Nie poddawajcie się.

 

Jeśli udało się wam zażegnać kryzys, czego szczerze życzę, to wspaniale. Pamiętajcie jednak, że to nie koniec walki o związek – bycie razem to ciągła praca nad relacją, budowanie zaufania, intymności i otwarta komunikacja. Rzeczy, które robiliście, by uratować związek, powinny wam towarzyszyć przez cały czas.

East News
Newsy
Sylwia i Mikołaj z "Love Island" nie są już razem!? Sylwia ze łzami w oczach opowiedziała jaka jest prawda
Sylwia i Mikołaj z "Love Island" nie są już razem!? Sylwia ze łzami w oczach opowiedziała jaka jest prawda

Czy Sylwia i Mikołaj się rozstali? Ich wczorajsze Instastory bardzo zaniepokoiło fanów. Okazuje się, że w związku zwycięzców "Love Island" nie dzieje się najlepiej. Para postanowiła zrobić wspólnego live'a, aby wytłumaczyć fanom co się dzieje pomiędzy nimi. Nie brakowało łez. Sylwia nie potrafiła nie zareagować emocjonalnie na to, co aktualnie przeżywa. Relacja Sylwii i Mikołaja się popsuła ale starają się zrobić wszystko aby uratować swoją miłość. Zwrócili się także o pomoc do specjalistów.  Zobacz także:  Sylwia i Mikołaj z "Love Island" rozstali się?! Jest zaskakujący komentarz zwycięzcy show Polsatu! Sylwia i Mikołaj z "Love Island" nie są już razem?  Sylwia i Mikołaj z "Love Island" spędzali razem każdą wolną chwilę. Wiosną, gdyby nie koronawirus walczyli by razem o kryształową kulę w "Tańcu z Gwiazdami". Niestety okazało się, że kwarantanna i przymusowa izolacja w domu nie wpłynęła dobrze na ich związek. Fani szybko zorientowali się, że coś jest nie tak, kiedy przestali pojawiać się na swoich wspólnych Instastory.  Sylwia i Mikołaj postanowili wytłumaczyć fanom, co się u nich dzieje. Okazuje się, że para się nie rozstała ale przeżywają poważny kryzys.  Zawsze byliśmy z wami szczerzy na nadal chcemy. Zauważyliście, że było nas mniej na story i że nie było wspólnych zdjęć. Na początku nie chcieliśmy się tym dzielić i tak sporo naszego życia macie na social mediach ale pytania nas przerosły. Kwarantanna obostrzenia teraz znikają ale byliśmy zamknięci w naszej kawalerce. Było to dla nas nowe doświadczenie, które w pewnym momencie nas poróżniło. - powiedzieli podczas transmisji na żywo Sylwia i Mikołaj przyznali, że zapisali się na terapię dla par. Chcą z pomocą specjalisty...

kobieta pokazuje mężczyźnie czerwony stanik
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Czy powinnam wybaczyć zdradę? Najpierw trzeba odbudować zaufanie
Niewierność partnera lub partnerki jest największą próbą, jaka może spotkać związek. Bywa, że jest powodem do rozstania – i to jak najbardziej uzasadnionym. Niejednokrotnie jednak podejmujemy mimo wszystko walkę o to, by związek przetrwał – jak wybaczyć zdradę i odbudować zaufanie?

Niewierność partnera lub partnerki jest największą próbą, jaka może spotkać związek. Bywa, że jest powodem do rozstania – i to jak najbardziej uzasadnionym. Niejednokrotnie jednak podejmujemy mimo wszystko walkę o to, by związek przetrwał – jak wybaczyć zdradę i odbudować zaufanie? Jak wybaczyć zdradę? Niestety nie można po prostu powiedzieć sobie „wybaczam” i pozbyć się wszystkich negatywnych emocji, które wywołała niewierność. Wybaczanie zdrady to o wiele bardziej skomplikowany proces.   Terapeuci małżeńscy wskazują na konieczność przejścia przez cztery etapy uzdrawiania relacji, które powinny następować kolejno po sobie: Osobiste uzdrowienie – zdrada to nie tylko cios dla związku, ale i dla partnera, który został zdradzony. Mogą nim targać różne uczucia – poczucie braku wartości, złość, smutek, rozżalenie… lista może być bardzo długa i pełna sprzeczności, dlatego najpierw należy zacząć od uporządkowania swojego wnętrza. Odbudowa relacji – dopiero wtedy następuje moment na to, by z uporządkowanymi własnymi emocjami uporządkować to, co jest między wami . Nierzadko zdarza się, że jeszcze przed zdradą związek przeżywał kryzys, a niewierność była konsekwencją psującej się relacji. Ponowna nauka tego, jak znów być razem i cieszyć się tym, prowadzi do kolejnego kroku; Odbudowa zaufania – nie można powiedzieć, jak długo potrwa, ponieważ wiele zależy od tego, jak wyglądała wasza relacja wcześniej. Jeśli już wcześniej mieliście problem z zaufaniem, czeka was jeszcze dłuższa droga; Wybaczenie – to ostatni krok, a nie jak wielu by chciało – pierwszy. Wybaczenie zdrady jest długim procesem, nie można go przyspieszać. Nie można wybaczyć partnerowi, gdy związek jest wciąż niepewny, a partnerzy nie są zaangażowani w jego naprawę.   Wybaczenie zdrady oznacza powstrzymywanie się od tego,...

Miłość przez internet
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Internetowa miłość ma sens, tylko rozegrajcie to dobrze
W dzisiejszych czasach, gdy bez problemu możemy w ułamku sekundy połączyć się z kimś z drugiego końca świata, coraz częściej budujemy różnego typu relacje online. Często zdarza się także i miłość przez internet – czasem spotyka nas dzięki portalom randkowym, a czasem spada jak grom z jasnego nieba w sytuacji, gdy się jej nie spodziewamy. Tak jak w życiu. Czy jednak ma szanse na to, by przeobrazić się w trwały związek?

W dzisiejszych czasach, gdy bez problemu możemy w ułamku sekundy połączyć się z kimś z drugiego końca świata, coraz częściej budujemy różnego typu relacje online. Często zdarza się także i miłość przez internet – czasem spotyka nas dzięki portalom randkowym, a czasem spada jak grom z jasnego nieba w sytuacji, gdy się jej nie spodziewamy. Tak jak w życiu. Czy jednak ma szanse na to, by przeobrazić się w trwały związek? Miłość przez internet – dlaczego może nie przetrwać Związek przez internet już na wejściu ma jeden ogromny mankament – opiera się właśnie na świecie wirtualnym. W związku z tym ma mnóstwo ograniczeń: sfera fizyczna – nawet jeśli łączy was czysto platoniczne uczucie, nadejdzie taki moment, że zechcecie się do siebie przytulić czy potrzymać za ręce, nie mówiąc już o czymś więcej. Kontakt fizyczny jest bardzo ważny w związku i nie ma sensu udawać, że jest inaczej; brak wsparcia – nie chodzi tu o emocjonalny brak wsparcia, z którym zresztą z pewnością też może być różnie, ale o tzw. prozę życia . Czasami potrzeba po prostu żeby ktoś pomógł nam nawet w czymś tak banalnym jak wymiana koła w samochodzie czy zaparzenie herbaty z cytryną, gdy złapaliśmy przeziębienie. Oczywiście może to zamiast ukochanego zrobić ktoś inny, ale... to od ukochanej osoby oczekuje się takiego wsparcia; luki w wiedzy na swój temat – to prawda, że to dotyczy nie tylko miłości przez internet , ale i stacjonarnych związków, ale opierając relację na łączach internetowych nie zobaczysz, jak druga osoba zachowuje się np. wśród swoich znajomych czy ogólnie wobec innych osób. Nie chodzi tu nawet o kwestię zdrady czy braku zaufania, ale o usposobienie, jakim jest człowiekiem – przed Skypem można się spiąć w sobie i odegrać oskarową rolę. Niewykluczone też, że druga osoba wcale nie udaje, ale samemu stworzyliście jej wizję i...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik