Karolina Korwin Piotrowska, Andrzej Wajda
Newsy

"Brak słów. Oczy mokre, był Pan ze mną całe moje świadome życie" Karolina Korwin Piotrowska bardzo osobiście o Wajdzie

"Brak słów. Oczy mokre, był Pan ze mną całe moje świadome życie" Karolina Korwin Piotrowska bardzo osobiście o Wajdzie

Karolina Korwin Piotrowska jest załamana tym, że tak wielki artysta jak Andrzej Wajda zmarł. Dla dziennikarka jak dowiedziała się, że reżyser zmarł miała oczy mokre od łez. Korwin Piotrowska wspomina, że jeszcze dwa tygodnie temu widziała go w Gdyni.

Zobacz: "Panna Nikt", "Popioły", a może "Wałęsa. Człowiek z nadziei"? Wybierz najlepszy film Andrzeja Wajdy PLEBISCYT

Panie Andrzeju, Mistrzu… Ostatni raz widziałam Pana w pociągu do Warszawy, kiedy wracał Pan z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Starszy pan, z gazetą w ręku, uważnie obserwujący otaczający go świat. Tak, to robił Pan doskonale. Obserwował. Inspirował. Zachwycał - napisała w swoim festiwalu dla portalu o2.pl.

Karolina Korwin Piotrowska bardzo osobiście opisała jak wiele znaczył dla niej Andrzej Wajda.

Panie Andrzeju, choć pewnie Pan tego nie wiedział, był Pan ze mną całe moje świadome życie. Ukształtował Pan moje wyobrażenie kina, moją wrażliwość i emocje. Kiedy myślę „Polska”, to myślę konkretnymi kadrami z Pana filmów. Twarzami Pana aktorów, z którymi miał Pan tak cudowną i autentyczną więź. Myślę cytatami z Pana filmów. Dyryguje Pan moimi emocjami.

Zobacz: Jaki naprawdę był Andrzej Wajda? "Przyjdą aktorzy i wszystko spieprzą" Janda, Olbrychski opowiadają anegdoty z planu

Pytam sama siebie, nie wierząc do końca w informacje o Pana śmierci, u kogo będą teraz marzyć, by zagrać polscy aktorzy? (...) Wieli z polskich aktorów u Pana zagrało swoje największe role, przeszło do historii, na zawsze zagościło w naszych sercach i pamięci. Co będzie teraz? - pyta dziennikarka w swoim felietonie dla o2.pl.

Karolina Korwin Piotrowska opisuje też, które filmy w twórczości Wajdy i dlaczego były dla niej najważniejsze. Andrzej Wajda miał 90 lat. Ostatnio chorował i kilka dni temu trafił do szpitala, z którego już nie wyszedł. Do kin wchodzi niebawem jego najnowszy i ostatni film "Powidoki" (Zobacz ZWIASTUN filmu "Powidoki")

 

Zobacz także: Wszystkie kobiety Andrzeja Wajdy. Wiedzieliście, że miał 4 żony? Andrzej Wajda prywatnie... GALERIA

 

Andrzej Wajda za całokształt twórczości dostał w 2000 roku Oscara.

Andrzej Wajda, Jane Fonda, Oscary 2000
East News

 

Andrzej Wajda ostatni raz publicznie widziany wył na festiwalu w Gdyni.

Andrzej Wajda uśmiech

 

Andrzej Wajda miał 90 lat, w marcu obchodził 90 urodziny.

Andrzej Wajda w okularach

Polskie gwiazdy zwariowały na punkcie psów! Zobacz, kto ma ich najwięcej!

Andrzej Wajda, Jane Fonda Oscary 2000
East News
Newsy
"Będę mówił po polsku, bo zawsze myślę po polsku", pamiętacie słynne przemówienie Wajdy na gali Oscarów? WIDEO
"Będę mówił po polsku, bo zawsze myślę po polsku", pamiętacie słynne przemówienie Wajdy na gali Oscarów? WIDEO

Andrzej Wajda zmarł 9 października. Reżyser miał 90 lat. Znany z takich filmów i klasyków kina jak "Wesele", "Panny z Wilka", "Człowiek z żelaza", "Pan Tadeusz", "Człowiek z marmuru", "Katyń", "Brzezina", "Kanał" czy "Pokój i diament" i "Ziemia obiecana". W 2000 roku przyznano mu Oscara za całokształt twórczości. Była to podniosła chwila. Andrzej Wajda zamiast podziękować po angielsku, chciał wszystko przekazać po polsku - padły mocne słowa, które zapamiętał cały świat. Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku. Przyjmuję tę zaszczytną nagrodę jako wyraz uznania, nie tylko dla mnie, ale dla całego polskiego kina. Tematem wielu naszych filmów były okrucieństwa nazizmu, nieszczęścia, jakie niesie komunizm. Dlatego teraz chcę podziękować amerykańskim przyjaciołom Polski i moim rodakom, którym kraj nasz zawdzięcza powrót do rodziny demokratycznych narodów, do zachodniej cywilizacji i instytucji i struktur bezpieczeństwa. Gorąco pragnę, aby jedynym ogniem, którego doświadcza człowiek, był ogień wielkich uczuć - miłości, wdzięczności i solidarności. Andrzej Wajda otrzymał Oscara z rąk Jane Fondy, która była wzruszona, że może go wręczyć tak wielkiemu reżyserowi.  Andrzej Wajda nakręcił koło 50 filmów!   Zobacz także: Andrzej Wajda na Festiwalu Filmowym w Gdyni. To wtedy widzieliśmy go ostatni raz ZDJĘCIA   Zobaczcie przemowę Andrzeja Wajdy na gali Oscarów.   Andrzej Wajda i Jane Fonda w 2000 na gali rozdania Oscarów.   Andrzej Wajda ostatni raz był widziany na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2 tygodnie temu.   Andrzej Wajda nakręcił swój ostatni film niedawno pod tytułem "Powidoki".

Andrzej Wajda
EastNews
Newsy
Jaki naprawdę był Andrzej Wajda? "Przyjdą aktorzy i wszystko spieprzą" Janda, Olbrychski opowiadają anegdoty z planu
Jaki naprawdę był Andrzej Wajda? "Przyjdą aktorzy i wszystko spieprzą" Janda, Olbrychski opowiadają anegdoty z planu

Wczoraj w wieku 90 lat zmarł Andrzej Wajda. A jeszcze niedawno aktorzy i twórcy, którzy z nim pracowali i są jego przyjaciółmi na 90 urodziny reżysera, które były 6 marca wypowiadali się o prac z nim i jakie rzeczy najbardziej z nim im się kojarzą. Przeczytajcie te zabawne anegdotki.   Zobacz:  Gwiazdy żegnają Andrzeja Wajdę! "Dziękuję Mistrzu za filmy, za mądrość, za humanizm..."   Krystyna Janda zdradziła jak Wajda dzielił aktorów. Andrzej Wajda uważa, że tworzenie filmów jest bardzo proste. Że górę się fotografuje z dołu, a morze z góry. I aktorzy dzielą się na aktorów wiejskich i miejskich. Miejscy to są tacy, którzy grają szybko i dobrze się fotografują w mieście, a wiejscy to tacy, którzy dobrze fotografują się w zieleni i grają wolno. A poza tym kradnij i kochaj aktora swego. Andrzej Wajda to najważniejszy człowiek w moim życiu zawodowym, i nie tylko bo żyć się do niego nauczyłam. Właściwie cały czas mam uczucie, że jest koło mnie i coś mnie podpowiada - powiedziała Janda Wojciech Pszoniak opowiedział jak Wajda tłumaczył sceny aktorom. Kiedy grałem Biesy - Dostojewskiego, to nie było dla mnie takie proste, więc zadałem pytanie Andrzejowi, jak on tę scenę widzi. Zastanowił się i mówi: "Wiesz co tak myślę, że ta scena ma tak wyglądać - t u jest tak ciemno, a tak jasno i znowu ciemno i ciemni i wiesz i jasno." Więc ja po tej odpowiedzi poszedłem do domu i zacząłem próbować… Ta scena udała się dlatego, że Andrzej wymyślił lampę z czujnikiem i kiedy mówiłem szeptem to było ciemno, a kiedy głośno to jasno - wspomniał Pszoniak. Daniel Olbrychski opowiedział, że Wajda kochał filmować przyrodę, ale nie koniecznie aktorów. Wajda jak zaczynał "Ziemię obiecaną" bał się aktorów, tego co zrobią. Dlatego na początku zaczął od tego, co kochał filmować - przemarsze wojsk,...

Andrzej Wajda
ONS
Newsy
Znana jest już przyczyna śmierci Andrzeja Wajdy. Na co zmarł wybitny reżyser?
Zaczęło się od przeziębienia...

Jak była przyczyna śmierci Andrzeja Wajdy? Reżyser w ostatnich dniach trafił do szpitala z powodu poważnego przeziębienia, którego miał się nabawić podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni - czytamy na łamach "Super Expressu".   Przyczyna śmierci Andrzeja Wajdy Przeziębienie jednak nie ustępowało i przeszło w zapalenie płuc, które stało się bezpośrednią przyczyną śmierci Andrzeja Wajdy. Reżyser  do końca swoich dni cieszył się świetną formą. Cały czas był aktywny zawodowo i towarzysko.  Andrzej Wajda zmarł w szpitalu w niedzielę, 9 października 2016 roku . Reżyser nie doczekał premiery swojego najnowszego filmu "Powidoki", który jest polskim kandydatem do Oscara. Premierę "Powidoków" zaplanowano na styczeń 2017 roku. Andrzeja Wajdę opłakuje nie tylko polskie środowisko filmowe i kulturalne, ale również politycy i gwiazdy show-biznesu. Śmierć polskiego reżysera odnotowały również zagraniczne media.  Polecamy:  Ślub, rozwód, śmierć: co nas najbardziej stresuje   Pogrzeb Andrzeja Wajdy - kiedy i gdzie? Andrzej Wajda zostanie pochowany na cmentarzu na krakowskim Salwatorze. Na razie nie jest znana dokładana data pogrzebu reżysera. Wiadomo jedynie, że ma się on odbyć na początku przyszłego tygodnia. Uroczystość będzie miała charakter prywatny.   Zobacz też: Mój ojciec Andrzej Wajda. Jego jedyna córka Karolina opowiada nam o dzieciństwie   Andrzej Wajda zmarł 9 października 2016 roku. Przyczyną śmierci reżysera było przeziębienie, które przeszło w zapalenie płuc.

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik