Monika Olejnik

Dziennikarstwo nie było marzeniem Moniki Olejnik od dziecka. Jeszcze na studiach wybrała zootechnikę, dopiero studia podyplomowe dały jej umiejętności niezbędne do pracy dziennikarskiej. Kariera Moniki Olejnik trwa od wczesnych lat 80. Obecnie ta dziennikarka polityczna jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w kraju. Zajmuje się nie tylko polityką, występowała również w Teatrze Telewizji, w filmie czy w programie satyrycznym. Poznaj więcej informacji o Monice Olejnik.

Imię: Monika Ewa

Nazwisko: Wasowska

Nazwisko panieńskie: Olejnik

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 11 lipca 1956 roku

Znak zodiaku: Rak

Zawód: dziennikarka telewizyjna, prasowa i radiowa

Osoby - związki: 
- małżeństwo z Grzegorzem Wasowskim, zakończone rozwodem,
- mąż Tomasz Ziółkowski, dziennikarz sportowy (od 1996-obecnie).

Rodzice: Ojcem Moniki Olejnik był Tadeusz Olejnik, pułkownik Milicji Obywatelskiej. Matka to Elżbieta Olejnik.

Dzieci: syn Jerzy (ur. 1985)

Rodzeństwo: brat Jacek (ur. 1954), kapitan żeglugi wielkiej

BIO: Praca w charakterze dziennikarki nie była marzeniem Moniki Olejnik od zawsze. Po ukończeniu warszawskiego liceum ogólnokształcącego dostała się na zootechnikę w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Dopiero po skończeniu studiów zdecydowała się na studia podyplomowe na kierunku dziennikarskim na Uniwersytecie Warszawskim.
Staż zawodowy, który odbyła w 1981 roku, łączył obie jej wyuczone specjalizacje – pracowała bowiem w redakcji rolnej Programu I Polskiego Radia. Już rok później znalazła zatrudnienie w radiowej Trójce, z którą związana była aż do 2000 roku. Wtedy to zdecydowała się na zmianę profilu swojej kariery dziennikarskiej i zajęła się prowadzeniem wywiadów z postaciami ze świata polityki w audycji „Salon Polityczny Trójki”. Wraz ze swoim ówczesnym mężem Grzegorzem Wasowskim współtworzyła satyryczną audycję w Trójce „Nie tylko dla Orłów”.
W latach 2001–2016 pracowała w Radiu Zet, gdzie prowadziła audycję „Gość Radia Zet”. Kariera telewizyjna Moniki Olejnik rozpoczęła się w 1997 roku w programie „Kropka nad i” na antenie TVN, który prowadzi do dziś. Miała jednak przerwę w latach 2004–2006, kiedy to w TVP była gospodynią audycji „Prosto w oczy”.
Poza tym dziennikarka w „Gazecie Wyborczej” publikuje felietony na aktualne tematy polityczne. Na swoim koncie Monika Olejnik ma również kilka ról filmowych. Zadebiutowała w 1993 roku w obrazie „Pora na czarownice”, w którym zagrała, co nie jest zaskoczeniem, dziennikarkę. Podobnie w filmie „Volta”. Sił spróbowała w rolach dubbingach oraz na scenie, a w 2005 roku zagrała tytułową rolę w spektaklu „Kopciuszek” w Teatrze Telewizji.

Znana z: Monika Olejnik przede wszystkim znana jest z prowadzenia wywiadów z politykami, a konkretnie ze swojej bezkompromisowości. Do wywiadów jest zawsze znakomicie przygotowana i potrafi precyzyjnie znaleźć nieścisłości w wypowiedziach gości.

Funkcja w filmie:
- rola drugoplanowa w filmie „Pora na czarownice” (1993);
- rola dubbingowa w filmie „Rybki z ferajny” (2004);
- rola dubbingowa w filmie „Jeż Jerzy” (2010, 2011);
- rola drugoplanowa w filmie „Volta” (2017);
- rola drugoplanowa w filmie „Juliusz” (2018).

Płyty: brak

Książki: w 2005 roku ukazała się książka „Dwie na jednego”, która jest zbiorem wywiadów przeprowadzonych przez Monikę Olejnik i Agnieszkę Kublik.

Nagrody: Monika Olejnik była wielokrotnie nagradzana, a najważniejszym odznaczeniem w jej dorobku jest na pewno Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymała w 2000 roku.
Inne nagrody to:
- nagroda Wiktora (1995);
- nagroda Grand Press (1998);
- Kobieta Roku miesięcznika „Twój Styl” (1999);
- nagroda Fundacji im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich (2000);
- nagroda Wiktora (2000);
- nagroda SuperWiktora (2001);
- nagroda Telekamery za program „Prosto w oczy” (2005);
- laureatka plebiscytu miesięcznika „Machina” na Syrenkę Warszawską (2009);
- nagrody Złotej Wagi, przyznawanej przez Naczelną Radę Adwokacką (2009);
- nagroda „MediaTory” za całokształt pracy dziennikarskiej (2011).

Instagram: @monikaolejnik_official

Facebook: @Monika-Olejnik
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index