bio

 • Wiek:
  36 lat
 • Data urodzenia:
  17 lutego 1984
 • Zawód:
  sportowiec
 • Wzrost:
  211cm
 • Znak zodiaku:

Marcin Gortat – pochodzący z Łodzi koszykarz i reprezentant Polski. W 1994 roku rozpoczął treningi w Łódzkim Klubie Sportowym, a osiem lat później pojawił się po raz pierwszy na meczu z tego klubu. Jako reprezentant Polski po raz pierwszy zagrał w 2004 roku we Wrocławiu w meczu z Portugalią.

W NBA debiutował w 2008 roku w drużynie Orlando Magic w rozgrywkach przeciwko New York Knicks. W tym samym roku zaliczył pierwszy mecz w play-off NBA. W 2008 roku Gortat zagrał mecz w pierwszej piątce zespołu NBA i w ciągu 30 minut zdobył cztery punkty dla klubu.

W 2009 roku jako lider Reprezentacji Polski wystąpił w Mistrzostwach Europy w Polsce. Został przeniesiony do klubu Suns. W związku z praca na rzecz polskich żołnierzy na misjach wojskowych otrzymał Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”.

W 2014 roku podpisał pięcioletni kontrakt z Washington Wizards, który jest wart 60 mln dolarów.

Po Robercie Leandowskim jest drugim najlepiej zarabiającym polskim sportowcem. Wystąpił w kampanii reklamowej sieci telefonów komórkowych „Play” i w akcji „Pij mleko, będziesz wielki”. Według doniesień mediów, ostatnio spotyka się z aktorką Alicją Bachledą-Curuś.