Młoda dziewczyna pracuje na laptopie
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Test ciążowy online – tak czy nie?

Jeśli zdarzyło ci się szukać w internecie informacji na temat objawów ciąży, na pewno trafiłaś na testy ciążowe online. Sprawdziliśmy, czy można im zaufać.

Jeśli zdarzyło ci się szukać w internecie informacji na temat objawów ciąży, na pewno trafiłaś na testy ciążowe online. Sprawdziliśmy, czy można im zaufać.

 

Nie istnieje żadna domowa metoda zdobycia pewnej informacji o tym, czy jesteś w ciąży. Jedynie wizyta u specjalisty daje jednoznaczną odpowiedź. Zawodzić mogą nawet kupowane w aptekach testy, które bazują przecież na badaniu zawartości hormonów ciążowych w organizmie.

Kasia gotuje z Polki.pl: jak obrać granat

 

Co więc z testami, których wysyp można zauważyć ostatnio w sieci? Są to bardzo proste zestawy pytań, w których jedynymi możliwymi do udzielenia odpowiedziami są „tak” lub „nie”. Bazują one na potocznej wiedzy dotyczącej głównych objawów ciąży. Zwykle musisz odpowiedzieć na 10 takich pytań, a wynik wyliczany jest w dość prymitywny sposób. Po prostu, jeśli w większości pytań klikniemy na odpowiedź twierdzącą, program automatycznie gratuluje ciąży, natomiast jeśli zaznaczyliśmy „nie” więcej niż 5 razy, wynik jest negatywny.

 

Absolutnie nie można wierzyć testom ciążowym online. Każdy organizm jest indywidualny, a więc i ciąża u różnych kobiet przebiega inaczej. Czasem nawet najbardziej typowe symptomy w ogóle się nie pojawiają. Zamiast więc poszukiwać niepewnych źródeł informacji w internecie, warto wybrać się do apteki po profesjonalny test ciążowy. 


dwie kreski na teście ciążowym
Flickr/Esparta Palma/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Czy to jest ciąża? Test ciążowy nie zawsze miarodajny
Jeśli zamierzasz wykonać test ciążowy, musisz uzbroić się w cierpliwość. Dopiero kiedy zrobisz go w odpowiednim terminie, wynik będzie wiarygodny.

Jeśli zamierzasz wykonać test ciążowy, musisz uzbroić się w cierpliwość. Dopiero kiedy zrobisz go w odpowiednim terminie, wynik będzie wiarygodny.   Choć test ciążowy to bardzo szybki i tani sposób, aby poznać odpowiedź na pytanie, czy zaszłaś w ciążę, to niejednokrotnie dochodzi do pomyłek. Dlaczego? Głównie przez nieumiejętne stosowanie. Najważniejsze jest, w jakim czasie po odbytym stosunku podejmiemy próbę sprawdzenia stężenia hormonów ciążowych w organizmie. Jeśli się pospieszymy, żaden test nie da miarodajnego wyniku.   Wykrycie ciąży w warunkach domowych jest możliwe dzięki hormonowi beta-hCG, który w jej wyniku pojawia się w organizmie kobiety najwcześniej, ale nie od razu po zapłodnieniu. Wydzielanie beta-hCG rozpoczyna się dopiero w momencie zagnieżdżenia zarodka w macicy. Musisz więc dać komórce jajowej około 6 dni, aż tam dotrze, a potem mniej więcej 4, by zdążyła znaleźć sobie miejsce.   Najwcześniej po 10 dniach możesz sięgnąć po test , i to taki o jak największej czułości (niższej niż 500 IU/I). Czułość wahająca się od 500 do 800 IU/I gwarantuje miarodajność dopiero po 2 tygodniach od zapłodnienia, natomiast przekraczająca 1000 IU/I – aż po 21 dniach. Zwracaj więc uwagę na to, jaki produkt kupujesz.   Najbardziej wskazane jest wykonanie testu w pierwszym dniu spodziewanego okresu. Wtedy ryzyko pomyłki spada do minimum. Zawsze jednak jest obecne. Dlatego niezależnie od wyniku test warto powtórzyć kilkakrotnie (w odstępie około tygodnia), a ostateczne potwierdzenie ciąży musi paść z ust lekarza.  Nie powinnaś wierzyć testom ciążowym online , gdyż każdy organizm jest indywidualny.  Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Udaj się do apteki i zrób test ciążowy. Dowiedz się, ile kosztuje test ciążowy . 

Para sprawdza test ciążowy
© WavebreakMediaMicro/Fotolia
Styl życia
Test ciążowy, aby był wiarygodny, należy zrobić po minimum 10 dniach od współżycia
Test ciążowy można wykonać z moczu lub z krwi. W obu tych płynach bada się stężenie hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Po jakim czasie test ciążowy jest wiarygodny? Wskazujący na ciążę poziom hCG po 10 dniach od zapłodnienia powinien zostać wykryty przez test.

Test ciążowy można wykonać z moczu lub z krwi. W obu tych płynach bada się stężenie hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Po jakim czasie test ciążowy jest wiarygodny? Wskazujący na ciążę poziom hCG po 10 dniach od zapłodnienia powinien zostać wykryty przez test. Testy ciążowe wykonywane przed upływem 10 dni od współżycia są niewiarygodne Po około 9-10 dniach zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy i organizm zaczyna wydzielać większe ilości gonadotropiny kosmówkowej. Dlatego wcześniej wykonany test może być niewiarygodny i dać wynik fałszywie negatywny . Test ciążowy alarmuje o stężeniu hCG powyżej 10 mIU/ml, natomiast u zdrowych kobiet poza ciążą poziom tego hormonu nie przekracza 5 mIU/ml. Po jakim czasie test ciążowy da miarodajny wynik? Można go wykonać kilka dni po spodziewanej miesiączce , w zależności od tego, jak bardzo jest czuły. Dostępne na rynku testy płytkowe wykrywają ciążę już w drugim tygodniu, po minimum 10 dniach od zapłodnienia. Wynik testu może być fałszywie pozytywny lub fałszywie negatywny Jeśli test zostanie wykonany zbyt wcześnie po zapłodnieniu, może dać wynik fałszywie negatywny . Także test wykonany po 10 dniach od współżycia czasem może nie być wiarygodny, jeśli są wątpliwości co do tego, należy badanie powtórzyć po 14 dniach od stosunku. Fałszywie negatywny wynik daje także ciąża pozamaciczna na wczesnym etapie. Wynik testu ciążowego może być też fałszywie pozytywny. Czasem powodują to przyjmowane leki przeciwdepresyjne, choroby tarczycy albo nerek, jak również zaburzenia hormonalne związane z przekwitaniem. Fałszywie pozytywny test może wskazywać także na patologiczny rozrost w macicy zapłodnionych nieprawidłowych komórek – zaśniad groniasty. W takim wypadku stężenie hCG jest bardzo wysokie, o wiele wyższe niż w przypadku ciąży na jej początku. Gonadotropina...

Test ciążowy
© Georgiy Pashin/Fotolia.com
Styl życia
Jaki test ciążowy wybrać?
Ciążowe testy domowe przeprowadzisz na podstawie badania moczu. Możesz zrobić to ok. 14 dni po stosunku, a ich skuteczność wynosi ok. 90%. Testy laboratoryjne są dużo bardziej wiarygodne, a wykonasz je z krwi lub moczu.

Ciążowe testy domowe przeprowadzisz na podstawie badania moczu. Możesz zrobić to ok. 14 dni po stosunku, a ich skuteczność wynosi ok. 90%. Testy laboratoryjne są dużo bardziej wiarygodne, a wykonasz je z krwi lub moczu.   Testy ciążowe są dobrą metodą, by szybko przekonać się o zapłodnieniu. Niektóre z nich wykonasz w laboratorium (kontrola krwi i moczu), inne przeprowadzisz samodzielnie w domu. Wiarygodność testów domowych oscyluje w granicach 90%, zatem nigdy nie możesz być pewna wyniku. Stuprocentową gwarancję zajścia w ciążę lub jej wykluczenia może dać ci tylko test laboratoryjny, pełny wywiad lekarski oraz badanie USG. Jednak testy ciążowe są dobrym rozwiązaniem w podróży, gdy chcesz szybko sprawdzić wynik lub gdy nie masz zaplanowanej wizyty u ginekologa. Kiedy wykonać test ciążowy i jak on działa Test ciążowy najlepiej wykonać ok. dwóch tygodni po stosunku. Twoją czujność powinien wzbudzić brak miesiączki oraz gorsze samopoczucie (np. bóle głowy i brzucha, nudności, zmęczenie, brak apetytu). Testy ciążowe wykrywają istnienie hormonów wyprodukowanych przez zarodek, czyli HCG (gonadotropina kosmówkowa). Badanie najlepiej przeprowadzić rano, przy pierwszym moczu na czczo. W przypadku testów domowego użytku dokładnie zastosuj się do wskazówek producenta, by nie popełnić błędu. Test ciążowy nie może być używany dwukrotnie ani po zakończeniu terminu ważności. Laboratoryjny test krwi Laboratoryjny test krwi możesz wykonać już po tygodniu od stosunku. Jest wiarygodny i bardzo czuły, a wystarczy zwykłe pobranie krwi. Test daje niemal 100% pewność co do wyniku. Jeśli chcesz sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo, powtórz badanie po tygodniu. Przy zdrowym zarodku poziom HCG będzie rósł. Test krwi pomoże monitorować rozwój ciąży. Jest to...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik