Moda vintage to trend pojawiający się w kulturze już w XIX wieku, kiedy to zaczęto interesować się tym, co było kiedyś modne. To noszenie zarówno ubrań matek i babć, ale również kupowanie nowych ubrań, które są stylizowane na ubiegłe lata i dekady. Co dziś w modzie vintage jest modne? Z pewnością zwiewne sukienki w kwiatki i skórzane dodatki.

Reklama

Moda vintage opiera się na kilku bardzo prostych zasadach i aby wkomponować się w ten styl powinno się ich konsekwentnie przestrzegać:

  • Wszystko, co stare, jest modne. Staromodne ubrania, które wyciągamy z szaf naszych matek i babć mogą być określone mianem vintage. To styl przeszły, niecodzienny i bardzo odległy od współczesnych trendów. Jeżeli interesujemy się modą vintage niestety powinniśmy zapomnieć o stylizacjach glamour, street fashion czy sportowej elegancji.
  • Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień... Aby wpisać ubranie czy stylizacje do kanonu mody vintage należy pamiętać, że musi upłynąć co najmniej 20 lat, aby mogły być za takie uznane. Chodzi tutaj o podkreślenie różnicy w stylach: dzisiejszym i przeszłym.
  • Vintage nie oznacza zniszczone. Jeżeli decydujemy się sięgać do szafy mamy i babci i wyciągać ich ubrania z dawnej młodości, pierwsze, co powinno zwrócić uwagę to ich stan. Stare, zniszczone, a co gorsza przepocone i brudne elementy stylizacji to nie najlepszy wybór.
  • Konsekwencja w stylizacji vintage. Moda vintage to również zwrot ku jednemu stylowi w przeszłych trendach. Nie powinno się mieszać seksownego stylu z lat 50. i 60., którego symbolem są stylizacje Marylin Monroe z hipisowskimi sukienkami w kwiaty. Dobierz styl do swojego charakteru, stylu bycia.
  • Vintage tkwi w akcentach. Jedne z najlepszych stylizacji vintage to takie, w których pojawia się jeden lub maksymalnie dwa elementy z tego stylu. Nie muszą być mocnymi akcentami w tej stylizacji, ale zachowają równowagę i przykują uwagę – np. kolczyki klipsy, stare, skórzane torebki, stylizowane nakrycia głowy czy... nawet fryzury retro.

Do kanonu mody vintage na pewno możemy zaliczyć zwiewne, rozkloszowane sukienki, podcięte w pasie szerokim skórzanym paskiem oraz spódnice dopasowane do ciała sięgające aż do połowy łydki. To również małe torebki na krótkim, szerszym pasku, pantofle na niskim obcasie, głębokie kapelusze z małym rondlem czy pierścionki z dużym oczkiem. Aby stylizacja była spójna, należy pamiętać również o makijażu i fryzurze. Warto zdecydować się na:

Zobacz także
  • makijaże akcentujące oczy i usta, nie zapominając o sztucznych rzęsach i rysowanych kreskach nad oczami w stylu „kocie oko”,

fryzury retro, w których królują finezyjnie upięte fale, koki i natapirowane włosy.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama