Opuchlizna na twarzy może pojawiać się z różnych powodów. Czasami to reakcja alergiczna, innym razem jest wynikiem różnego rodzaju urazów lub nawet chorób. Opuchnięta twarz nie musi wiązać się z poważnymi dolegliwościami, ale potrafi skutecznie zepsuć nastrój, bo nie wygląda zbyt estetycznie.

Reklama

Przyczyny opuchniętej twarzy

Obrzęk w obrębie twarzy, bo tym jest w rzeczywistości opuchnięta twarz, może mieć różne przyczyny, których czasami nie jesteśmy nawet świadomi. Opuchlizna może wynikać z:

 • urazów mechanicznych – akurat to nietrudno zauważyć. Towarzyszą im często otarcia i rany. Może wynikać po prostu z uderzenia się lub pobicia;
 • alergii – wtedy opuchliźnie towarzyszy świąd. Może wynikać z uczulenia na leki, pokarm, kosmetyki i inne alergeny;
 • stanu zapalnego – objawami towarzyszącymi są: podwyższona temperatura, ból i wyraźny obrzęk. Przyczyną zapalenia i opuchlizny może być np. bolący ząb, leczenie kanałowe;
 • chorób ogólnoustrojowych – np. zapalenia nerek lub niedoczynności tarczycy. Ewentualne problemy z tarczycą i nerkami, które mogą objawiać się opuchlizną twarzy i całego ciała, zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Niektóre przyczyny można leczyć objawowo, stosując zabiegi, które zmniejszą opuchliznę, np. w przypadku stłuczenia musimy dać sobie czas na regenerację. Gdy opuchlizna wynika np. z działania alergenów, należy jak najszybciej ustalić, które konkretnie zadziałały i zaprzestać ich stosowania. W ciężkich przypadkach należy zgłosić się do lekarza.

Małe grzeszki – duża opuchlizna

Opuchlizna na twarzy może wynikać nie tylko problemów zdrowotnych, ale również małych, często kulinarnych, grzeszków. Zatrzymywaniu wody w organizmie sprzyja:

 • picie alkoholu;
 • picie zbyt małej ilości wody – organizm zaczyna magazynować substancje, których potrzebuje, a nie są one regularnie dostarczane;
 • nadmiar soli i węglowodanów prostych;
 • zbyt mała ilość białka i tłuszczów omega-3.

Dlatego przyjrzyj się swojej diecie – być może to ona jest winna opuchniętym oczom, twarzy i szyi. Jeśli masz zamiar pofolgować sobie pod względem kulinarnym, lepiej od razu nastaw się na to, że rano czeka cię walka z opuchlizną.

Zobacz także

Domowe sposoby na opuchliznę twarzy

Na szczęście z tymczasową opuchlizną, która jest efektem niezdrowego trybu życia, można sobie poradzić domowymi sposobami. Na opuchniętą twarz najlepiej stosować masaże i okłady:

 • okład z surowego ziemniaka – zetrzyj jednego ziemniaka, nałóż na twarz i pozostaw na kwadrans;
 • okład z czarnej herbaty – zaparz herbatę w woreczkach i poczekaj, aż ostygnie. Woreczki połóż na twarz lub opuchnięte miejsca (np. opuchnięte oczy) i pozostaw na 15 minut;
 • masaż twarzy – zwiąż trzy patyczki z wacikami, a następnie rytmicznie opukuj nimi całą twarz. Wyrówna poziom limfy pod skórą;
 • okład z zimnej łyżeczki – zimną łyżkę (najlepiej zanurzoną w wodzie z lodem) przyłóż do górnej powieki i przytrzymaj kilka sekund. Powtórz pięć razy, a następnie zrób to samo z dolną powieką;
 • masaż ciepłą łyżeczką – łyżką, zanurzoną w ciepłym oleju, rób masaż całej twarzy, masując najpierw wzdłuż żuchwy, a następnie po czole w kierunku od nosa do nasady włosów. Każdy ruch wykonuj przynajmniej dziesięć razy. Następnie umyj twarz.
Reklama

Ponieważ opuchlizna twarzy najbardziej jest widoczna z samego rana, dobrze mieć przygotowany mały zestaw ratunkowy, czyli np. gotową żelową maseczkę, którą włożymy wieczorem do lodówki, by rano ją nałożyć na twarz podczas parzenia kawy.

Reklama
Reklama
Reklama