Odciski tworzą się najczęściej na podeszwach stóp i na wewnętrznej części dłoni, zdarzają się jednak przypadki, że powstaną nad miejscami kostnymi palców nóg i rąk, jak i na zgięciu łokcia. Gdy są duże i bolą w dotyku, warto wybrać się w celu ich usunięcia do salonu kosmetycznego, a nawet do gabinetu chirurga. W większości przypadków odciski są małe i dają się zaleczyć domowymi sposobami.

Reklama

Jak rozpoznać odciski?

Odciski są łatwe do rozpoznania – jest to grubsza część naszej tkanki skórnej, która w dotyku przypomina szorstką skorupę. Miejsca, w których się pojawiają, są nieustannie narażone na nacisk – podeszwa stopy (nacisk ciała na ziemię), wewnętrzna warstwa dłoni (nacisk niesionych w rękach przedmiotów), na łokciu (przeniesienie ciężaru ciała na opartą rękę).

Pamiętajmy też, że na nogach najczęściej mamy do czynienia z modzelami (obszerne, płaskie skupiska zrogowaciałego naskórka, które wbrew pozorom pozostają miękkie, a powstają głównie u osób otyłych, sportowców i kobiet chodzących zbyt często w butach na wysokich obcasach). Całkowicie odwrotną sytuację mamy w przypadku odcisków na rękach – tam występują nagniotki (twarda ich postać najczęściej zauważalna jest na miejscach kostnych rąk czy łokcia, ale istnieje również jej miękka odmiana – występującą głównie pomiędzy palcami).

Domowe sposoby na odciski

Odciski, bez znaczenia czy na rękach czy nogach, przyjmują najczęściej barwę żółtą i gdy nie bolą, możemy spróbować domowych sposobów, aby się ich pozbyć:

Zobacz także

  • Moczenie stóp lub rąk w wodzie z sokiem z cytryny. Woda powinna być ciepła, jednak nie gorąca (zabije lecznicze właściwości cytryny). Jeżeli nie chcemy moczyć nóg w tym wywarze przez ok. 10 minut, możemy przyłożyć do odcisku na kilka minut skórkę z cytryny – alternatywą dla cytryny może być również kawałek świeżego ananasa.

  • Wcieranie olejku rycynowego. Zmiękczy zgrubiałą skórę w okolicy odcisku, co po kilku zabiegach może spowodować jego zniknięcie. Zabieg możemy powtarzać co wieczór przed snem. Dla lepszego efektu po masażu olejkiem rycynowym nałóżmy na nogi skarpety do snu – ciepło poprawi działanie regeneracyjne na stopach.

  • Przykładanie wilgotnej saszetki po herbacie na odcisk. Po zaparzeniu napoju odłóżmy torebkę na parę chwil, aby się nie popatrzyć. Następnie jeszcze wilgotną saszetkę herbaty przyłóżmy do odcisku i przytrzymajmy tak minutę lub dwie, aż saszetka zrobi się zupełnie zimna. Kilkakrotne powtarzanie tego zabiegu ukoi miejsce odcisku i pomoże w regeneracji naskórka.

  • Wywar z płatków owsianych. Ta metoda na pewno zmniejszy ból wywołany odciskami i jest bardzo prosta – wystarczy dwie szklanki płatków owsianych zagotować w 4 litrach wody, tak by pozostało tylko 3 litry. Nogi lub ręce moczymy ok. 10 minut, ale nie w gorącej wodzie, a ciepłej.

Stosowanie wszystkich wymienionych powyżej metod daje gwarancje skuteczności tylko przy drobnych odciskach, które po 2 tygodniowej kuracji powinny zniknąć. Jeżeli odcisk jest duży, boli przy dotyku, zmienił kolor na czerwony i przy normalnych czynnościach odczuwasz przez niego dyskomfort – zgłoś się do chirurga. Niestety w takim przypadku najlepiej odcisk usunąć chirurgicznie pod miejscowym znieczuleniem. Gdy dostaniesz skierowanie na taki zabieg, możesz wykonać go na koszt NFZ, w prywatnej klinice za taką usługę zapłacisz ok. 20-30 zł w obrębie mniejszego miasta, przy czym w renomowanej klinice w Warszawie koszt usunięcia może wynosić nawet 100 zł.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama