osoba nalewająca wodę do dzbanka
© amenic181/Fotolia.com
Styl życia

Zatrucie wodne – efekt nadmiernego nawadniania organizmu

Zatrucie wodne nazywane jest również przewodnieniem hipotonicznym. Przyczyną zatrucia wodnego jest dostarczanie dużych ilości płynów bezelektrolitowych do organizmu. Przewodnienie hipotoniczne obciąża pracę serca, powoduje obrzęki i wymioty.

Zatrucie wodne nazywane jest również przewodnieniem hipotonicznym. Przyczyną zatrucia wodnego jest dostarczanie dużych ilości płynów bezelektrolitowych do organizmu. Przewodnienie hipotoniczne obciąża pracę serca, powoduje obrzęki i wymioty.

 

Woda odpowiada za właściwe tempo metabolizmu, ma funkcję transportującą i reguluje temperaturę ciała.

Zatrucie wodne, czyli przewodnienie hipotoniczne

Dorosły człowiek w ciągu dnia powinien pić od 1,5 do 2 litrów wody. Zatrucie wodne to efekt wprowadzenia do organizmu w krótkim czasie ilości wody przekraczającej zdolność wydalniczą nerek – powyżej 4 litrów. Taka podaż wody sprawia, że nerki nie nadążają z jej wydaleniem i dochodzi do przesunięcia części płynu zewnątrzkomórkowego do komórek. Zatruciu wodnemu towarzyszy hiponatremia (niskie stężenie sodu w osoczu krwi), a siła objawów przewodnienia hipotonicznego zależy od stopnia niedoboru sodu.

Przyczyny zatrucia wodnego – niewydolność kory nadnerczy, ostre choroby nerek

Przyczyną zatrucia wodnego jest nadmierna podaż płynów bezelektrolitowych. Przewodnienie hipotoniczne może być spowodowane urazami czaszki, nadmierną produkcją wazopresyny (hormon zwiększający gęstość moczu) i niewydolnością kory nadnerczy. Zaburzeniom gospodarki wodnej sprzyja:

Objawy zatrucia wodnego: obrzęki, skąpomocz, drgawki

Najczęstsze objawy zatrucia wodnego to skąpomocz i zwolnienie czynności serca.

 

Inne objawy to:

  • drgawki,
  • wymioty,
  • drżenia mięśni,
  • uczucie niepokoju,
  • nudności,
  • przesięki do jam ciała,
  • bóle głowy,
  • obrzęki,
  • wzrost ciśnienia tętniczego,
  • śpiączka.

Leczenie zatrucia wodnego

Leczenie zależy od czasu trwania, stopnia i obrazu klinicznego zatrucia wodnego. Podstawą leczenia jest przerwanie nawadniania organizmu i wyrównanie gospodarki sodowej, jeżeli stężenie sody we krwi spadło poniżej 125mmol/l. W ciężkich przypadkach stosuje się dializę otrzewnej.


Pierwiastki - sód
© vchalup/Fotolia.com
Styl życia
Co to jest hiponatremia? Jak rozpoznać i leczyć niedobór sodu
Sód odpowiada za gospodarkę wodną organizmu. Jego niedobór, czyli hiponatremia, występuje rzadko i może być skutkiem silnego odwodnienia, choroby nerek, niedoczynności tarczycy, a nawet wypicia za dużej ilości wody źródlanej. Pierwsze objawy hiponatremii to osłabienie, ból głowy i nudności.

Sód odpowiada za gospodarkę wodną organizmu. Jego niedobór, czyli hiponatremia, występuje rzadko i może być skutkiem silnego odwodnienia, choroby nerek, niedoczynności tarczycy, a nawet wypicia za dużej ilości wody źródlanej. Pierwsze objawy hiponatremii to osłabienie, ból głowy i nudności.   Prawidłowy poziom sodu w organizmie to 135-145 milimoli na litr (mmol/l). Zarówno nadmiar, jak i niedobór sodu jest niebezpieczny dla zdrowia. Rola sodu w organizmie Sód odgrywa ważną rolę w stabilizowaniu gospodarki wodnej organizmu. Utrzymuje równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową , reguluje objętość wszystkich płynów ustrojowych i zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Bierze też udział w transporcie aminokwasów i cukrów. Wraz z potasem reguluje napięcie mięśniowe i ma wpływ na przewodzenie bodźców w komórkach nerwowych. Przyczyny niedoboru sodu Niedobór sodu jest bardzo rzadkim zjawiskiem, ponieważ ten pierwiastek występuje w powszechnie spożywanej soli kuchennej . Hiponatremia następuje najczęściej na skutek odwodnienia organizmu, na przykład po długotrwałym wysiłku fizycznym, przy wymiotach, biegunce, rozległych oparzeniach czy przedawkowaniu środków moczopędnych. Przyczyną niedoboru sodu mogą też być choroby i schorzenia , takie jak niedoczynność tarczycy, niedoczynność kory nadnerczy, zespół nieadekwatnego wydzielania hormonu antydiuretycznego, niewydolność serca, marskość wątroby i choroby nerek. Niski poziom sodu może być też skutkiem przewodnienia hipotonicznego, czyli zatrucia wodnego . Może do niego dojść w szpitalu (na przykład przy płukaniu pęcherza), lub na skutek przyjęcia dużej ilości płynów o niskiej zawartości sodu (na przykład wody podczas biegu maratońskiego ). Objawy niedoboru sodu Objawy hiponatremii nie są charakterystyczne, dlatego można ją pomylić z innymi schorzeniami. Na początku...

szklanka wody
© imagesbyhope/Fotolia.comDmitry Naumov
Styl życia
Czy odwodnienie organizmu zawsze wygląda tak samo?
Wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia organizmu: hipertoniczne, hipotoniczne i izotoniczne. Różnią się one między sobą przyczynami występowania oraz proporcjami utraconych składników.

Wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia organizmu: hipertoniczne, hipotoniczne i izotoniczne. Różnią się one między sobą przyczynami występowania oraz proporcjami utraconych składników.   Najczęstsze konsekwencje odwodnienia to zawroty i bóle głowy, zaburzenia mowy i funkcji poznawczych. Zbyt mała ilość wody w organizmie może też doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, zmiany ciśnienia krwi i spadku masy ciała. Odwodnienie hipertoniczne: podczas upału i przy wysiłku Do odwodnienia hipertonicznego, czyli hiperosmolarnego, dochodzi kiedy utrata wody z organizmu jest większa niż utrata elektrolitów (jonów sodu znajdujących się w płynach organizmu). Na skutek odwodnienia hipertonicznego wzrasta stężenie sodu w osoczu oraz zmniejsza się objętość płynów wewnątrzkomórkowych i pozakomórkowych. Przyczyną odwodnienia hipertonicznego może być : niewystarczające spożycie wody, utrata wody przez skórę, na przykład podczas upału lub przy wysiłku fizycznym, utrata wody przez nerki: przy przewlekłych chorobach i niewydolności nerek, brak pragnienia w skutek upośledzenia tego fizjologicznego odruchu. Przy odwodnieniu hipertonicznym należy uzupełniać niedobory wody płynami bez elektrolitów. W poważniejszych przypadkach konieczne może być podanie roztworu glukozy. Odwodnienie hipotoniczne: skutek wymiotów i biegunki O odwodnieniu hipotonicznym (hipoosmolarnym) mówi się, jeśli ilość utraconych elektrolitów jest większa niż niedobór wody. Spada wtedy poziom sodu w organizmie, a woda z wnętrza pozakomórkowego przemieszcza się do wnętrza komórki. Odwodnienie hipotoniczne jest spowodowane : utratą elektrolitów z przewodu pokarmowego: wymiotami, biegunkami, przetokami pooperacyjnymi i jelitowymi, utratą...

mężczyzna uzupełniający płyny
© Drobot Dean/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie niedoborów wody i elektrolitów w organizmie
Objawami zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej są: ból głowy, senność, osłabienie, nudności i omdlenia. Do niedoborów wody i elektrolitów w organizmie dochodzi na skutek odwodnienia, cukrzycy i infekcji.

Objawami zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej są: ból głowy, senność, osłabienie, nudności i omdlenia. Do niedoborów wody i elektrolitów w organizmie dochodzi na skutek odwodnienia, cukrzycy i infekcji.   W organizmie dorosłego człowieka woda stanowi od 70 do 80 procent masy ciała. U dzieci jest to 80 procent, a u osób starszych 50 procent wagi organizmu. Niedobór wody i elektrolitów oznacza odwodnienie. Przyczyny zaburzeń wodno-elektrolitowych Woda i elektrolity (czyli jony soli, znajdujące się w płynach organizmu) umożliwiają sprawne funkcjonowanie narządów wewnętrznych, regulują temperaturę ciała i wspierają przemianę materii. Odwodnienie organizmu prowadzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i utraty wapnia, potasu, sodu i magnezu. Najczęstszymi przyczynami utraty wody i elektrolitów przez organizm są : intensywna aktywność fizyczna, wymioty, biegunki, niedobór snu, krwotoki, cukrzyca, częste oddawanie moczu (ponad 2 litry na dobę), stany zapalne organizmu, stosowanie diet odchudzających, jadłospis ubogi w owoce, warzywa, nabiał, mięso, sól i wodę, zaburzenia funkcjonowania nerek (na przykład niewydolność nerek), nieprawidłowa praca tarczycy (na przykład niedoczynność lub nadczynność tarczycy), zaburzenia działania przytarczyc, przyjmowanie preparatów moczopędnych i przeczyszczających, stosowanie niektórych leków (na przykład leczących marskość wątroby). Jakie są objawy zaburzeń wodno-elektrolitowych? Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej prowadzą do złego samopoczucia i objawiają się: uczuciem pragnienia, zmęczeniem, osłabieniem, sennością, omdleniami, nadciśnieniem, gorączką, bólami głowy i mięśni , suchością ust i...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner