mężczyzna pijący wodę
© ivanko80/Fotolia.com
Styl życia

Ile wody należy pić? Rola i znaczenie nawadniania organizmu

Woda jest niezbędnym elementem procesów życiowych. Oczyszcza, bierze udział w odżywianiu, reguluje temperaturę ciała.

Woda jest niezbędnym elementem procesów życiowych. Oczyszcza, bierze udział w odżywianiu, reguluje temperaturę ciała. 

 

Woda rozpuszcza składniki pożywienia, produkty przemiany materii, hormony i enzymy. Reguluje również poziom ciepła organizmu.

Rola wody w organizmie

Woda w organizmie człowieka ma przede wszystkim cztery funkcje:

 • Tworzy życie - człowiek nawet w 70% składa się z wody. Na jej ilość w organizmie wpływa wiek, płeć, czy masa ciała. Bez wody człowiek może przeżyć maksymalnie do pięciu dni.
 • Oczyszcza - pochłania zbędne produkty przemiany materii. Usuwa je za pomocą krwi i limfy (płynu tkankowego). Ważne jest więc picie wody czystej.
 • Reguluje – umożliwia pocenie się organizmu, co pozwala na utrzymanie ciała w stałej temperaturze.
 • Transportuje – rozpuszcza pokarm i dostarcza go całemu organizmowi.

Normy dziennego spożycia wody – ile należy pić w zależności od wieku

Dzienne normy wody zależą od wieku i stanu w jakim znajduje się człowiek:

 • niemowlęta – 0,8 l,
 • dzieci – 1,7 l,
 • dziewczęta – 2,2 l,
 • chłopcy – 3 l,
 • kobiety – 2,7 l,
 • mężczyźni – 3,7 l,
 • kobiety w ciąży – 2,7 l,
 • osoby starsze – 3,5 l.

Skutki niedoboru wody

Organizm człowieka nie potrafi magazynować wody w większych ilościach, dlatego należy jej stale dostarczać. Jej niedobór może prowadzić do odwodnienia, co może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych:

 • zawrotów głowy,
 • bólów głowy,
 • zaburzeń mowy,
 • zaburzeń wydalania moczu,
 • zaburzeń rytmu serca,
 • zaparć,
 • spadku masy ciała,
 • upośledzenia wydzielania śliny,
 • suchości skóry,
 • omamów.

Jeśli wody w ciele jest za mało, człowiek odczuwa pragnienie. Dodatkowo dochodzi do zmniejszenia wydzielania moczu z 2 l na dobę nawet do 300 mililitrów. Gdy przez dłuższy czas stan ten się utrzymuje, organizm może zostać zatruty przez produkty metaboliczne, takie jak mocznik czy kreatynina.

Jak uzupełniać braki wody w organizmie?

Wodę należy pić powoli, małymi łykami. Ilość uzupełnionej wody powinna być odpowiednia do jej niedoboru. Gdy temperatura otoczenia w którym przebywamy jest wysoka lub jesteśmy po intensywnym wysiłku fizycznym, powinniśmy pić więcej. Warto pamiętać, że woda nie wchłania się natychmiast. Do pełnego nawodnienia dochodzi zazwyczaj dopiero na drugi dzień.


osoba nalewająca wodę do dzbanka
© amenic181/Fotolia.com
Styl życia
Zatrucie wodne – efekt nadmiernego nawadniania organizmu
Zatrucie wodne nazywane jest również przewodnieniem hipotonicznym. Przyczyną zatrucia wodnego jest dostarczanie dużych ilości płynów bezelektrolitowych do organizmu. Przewodnienie hipotoniczne obciąża pracę serca, powoduje obrzęki i wymioty.

Zatrucie wodne nazywane jest również przewodnieniem hipotonicznym. Przyczyną zatrucia wodnego jest dostarczanie dużych ilości płynów bezelektrolitowych do organizmu. Przewodnienie hipotoniczne obciąża pracę serca, powoduje obrzęki i wymioty.   Woda odpowiada za właściwe tempo metabolizmu, ma funkcję transportującą i reguluje temperaturę ciała. Zatrucie wodne, czyli przewodnienie hipotoniczne Dorosły człowiek w ciągu dnia powinien pić od 1,5 do 2 litrów wody. Zatrucie wodne to efekt wprowadzenia do organizmu w krótkim czasie ilości wody przekraczającej zdolność wydalniczą nerek – powyżej 4 litrów. Taka podaż wody sprawia, że nerki nie nadążają z jej wydaleniem i dochodzi do przesunięcia części płynu zewnątrzkomórkowego do komórek. Zatruciu wodnemu towarzyszy hiponatremia (niskie stężenie sodu w osoczu krwi), a siła objawów przewodnienia hipotonicznego zależy od stopnia niedoboru sodu. Przyczyny zatrucia wodnego – niewydolność kory nadnerczy, ostre choroby nerek Przyczyną zatrucia wodnego jest nadmierna podaż płynów bezelektrolitowych. Przewodnienie hipotoniczne może być spowodowane urazami czaszki, nadmierną produkcją wazopresyny (hormon zwiększający gęstość moczu) i niewydolnością kory nadnerczy. Zaburzeniom gospodarki wodnej sprzyja: ostre i przewlekłe choroby nerek , którym towarzyszy skąpomocz (np. ostre kłębuszkowe zapalenie nerek), niedoczynność przysadki mózgowej, niedobór hormonów tarczycy , przyjmowanie niektórych leków, np. leków moczopędnych, winkrystyny i cyklofosfamidu. Objawy zatrucia wodnego: obrzęki, skąpomocz, drgawki Najczęstsze objawy zatrucia wodnego to skąpomocz i zwolnienie czynności serca.   Inne objawy to: drgawki, wymioty, drżenia mięśni,...

©anidimi/Fotolia
Styl życia
8 powodów, dla których warto pić wodę z cytryną na czczo
Cytryna odtruwa organizm, normalizuje poziom cholesterolu, daje zastrzyk energii, bardzo potrzebny po przebudzeniu. Do wody można wrzucić plaster cytryny lub – jeszcze lepiej – wycisnąć sok z cytryny. Należy pamiętać, aby wcześniej dokładnie umyć cytrynę.

Cytryna odtruwa organizm, normalizuje poziom cholesterolu, daje zastrzyk energii, bardzo potrzebny po przebudzeniu. Do wody można wrzucić plaster cytryny lub – jeszcze lepiej – wycisnąć sok z cytryny. Należy pamiętać, aby wcześniej dokładnie umyć cytrynę. Woda z cytryną – dla zdrowia i urody Picie wody z cytryną odtruwa organizm, dzięki czemu czujemy się i wyglądamy lepiej – cytryna poprawia kondycję skóry, wygładza zmarszczki, rozjaśnia cerę , działa bakteriobójczo . Wodę z cytryną warto pić z następujących powodów: Picie wody z cytryną wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego – usprawnia trawienie. Cytryna pomoże na dolegliwości żołądkowe, np. zgagę i wzdęcia. Woda z cytryną pomaga pozbyć się toksyn z organizmu – oczyszcza jelita i działa moczopędnie. Działanie odtruwające jest wzmożone, jeśli wypijemy ciepłą wodę z cytryną. Woda z cytryną jest bardzo pomocna przy odchudzaniu – szklanka wody z cytryną wypita około 30-40 minut przed posiłkiem, sprawia, że jemy mniej. Cytryna jest sprzymierzeńcem osób na diecie – przyspiesza przemianę materii, zmniejsza uczucie głodu. Wodę z cytryną powinny pić rano wszystkie osoby, które mają zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Woda z cytryną obniża poziom złego cholesterolu (LDL). Woda z cytryną doskonale gasi pragnienie. Woda z cytryną nawadnia skutecznie i zdrowo – w przeciwieństwie do np. kawy czy słodkich napojów. Cytryna ma orzeźwiający smak i w dodatku bardzo dobrze smakuje . Aby zwiększyć walory smakowe, można dodatkowo wrzucić do wody np. liść mięty czy żurawinę – aromatycznie i zdrowo. W okresie jesienno-zimowym do wody z cytryną warto dodać imbir, który dodatkowo rozgrzeje organizm.   Cytryna to naturalne źródło witaminy C (kwasu askorbinowego). Bardzo dobrze sprawdzi się w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ m.in. dzięki...

mężczyzna uzupełniający płyny
© Drobot Dean/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie niedoborów wody i elektrolitów w organizmie
Objawami zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej są: ból głowy, senność, osłabienie, nudności i omdlenia. Do niedoborów wody i elektrolitów w organizmie dochodzi na skutek odwodnienia, cukrzycy i infekcji.

Objawami zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej są: ból głowy, senność, osłabienie, nudności i omdlenia. Do niedoborów wody i elektrolitów w organizmie dochodzi na skutek odwodnienia, cukrzycy i infekcji.   W organizmie dorosłego człowieka woda stanowi od 70 do 80 procent masy ciała. U dzieci jest to 80 procent, a u osób starszych 50 procent wagi organizmu. Niedobór wody i elektrolitów oznacza odwodnienie. Przyczyny zaburzeń wodno-elektrolitowych Woda i elektrolity (czyli jony soli, znajdujące się w płynach organizmu) umożliwiają sprawne funkcjonowanie narządów wewnętrznych, regulują temperaturę ciała i wspierają przemianę materii. Odwodnienie organizmu prowadzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i utraty wapnia, potasu, sodu i magnezu. Najczęstszymi przyczynami utraty wody i elektrolitów przez organizm są : intensywna aktywność fizyczna, wymioty, biegunki, niedobór snu, krwotoki, cukrzyca, częste oddawanie moczu (ponad 2 litry na dobę), stany zapalne organizmu, stosowanie diet odchudzających, jadłospis ubogi w owoce, warzywa, nabiał, mięso, sól i wodę, zaburzenia funkcjonowania nerek (na przykład niewydolność nerek), nieprawidłowa praca tarczycy (na przykład niedoczynność lub nadczynność tarczycy), zaburzenia działania przytarczyc, przyjmowanie preparatów moczopędnych i przeczyszczających, stosowanie niektórych leków (na przykład leczących marskość wątroby). Jakie są objawy zaburzeń wodno-elektrolitowych? Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej prowadzą do złego samopoczucia i objawiają się: uczuciem pragnienia, zmęczeniem, osłabieniem, sennością, omdleniami, nadciśnieniem, gorączką, bólami głowy i mięśni , suchością ust i...

Nasze akcje
Newsy

Poznaj legendy miejskiego stylu w nowej kolekcji CCC

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner