Party Stories
Woda leje się z butelki do szklanki
©winston/Fotolia
Styl życia

Woda zasadowa a równowaga zasadowo-kwasowa w organizmie

Woda zasadowa zwana również jonizowaną wodą alkaliczną, żywą wodą, ma odczyn zasadowy o wartości pH 9,2-9,3. Uznawana jest za środek prozdrowotny, pozwalający odkwasić organizm oraz naturalny przeciwutleniacz.

Woda zasadowa zwana również jonizowaną wodą alkaliczną, żywą wodą, ma odczyn zasadowy o wartości pH 9,2-9,3. Uznawana jest za środek prozdrowotny, pozwalający odkwasić organizm oraz naturalny przeciwutleniacz.

Woda zasadowa, czyli woda jonizowana

Można kupić wodę zasadową w butelkach, saszetkach (do bezpośredniego wypicia) lub urządzenie do jonizowania wody, tzw. jonizator, który oddziela odczyn kwaśny od zasadowego – w jednym naczyniu jonizatora woda ma ujemny ładunek elektryczny i alkaliczny odczyn pH (10-12) (woda alkaliczna), w drugim - lekki ładunek dodatni i kwasowy odczyn pH (2-4) (woda kwasowa). Woda zasadowa pozyskiwana jest z wody głębinowej i poddawana wielogodzinnemu procesowi jonizacji. 240 ml wody zasadowej kosztuje średnio 3,50 złotych. Jonizator wody to koszt około 1000 złotych.

Woda zasadowa – reklama a fakty

Producenci twierdzą, że woda zasadowa to lek na wszystkie problemy: otyłość, cukrzycę, miażdżycę, astmę, alergie, choroby układu nerwowego, a nawet nowotwory. Fakt jest jednak taki, że jonizowana woda alkaliczna może bardziej zapobiegać tym chorobom, niż je leczyć. W dodatku nie ma badań naukowych, które potwierdzałyby, że można jednocześnie pić wodę zasadową i przyjmować medykamenty, więc osoby przewlekle chore powinny konsultować przyjmowanie wody alkalicznej z lekarzem.

 

Nie ma badań naukowych, które jednoznacznie potwierdzałyby dobroczynny wpływ wody zasadowej na zdrowie. Poprawa zdrowia u osób pijących wodę alkaliczną może następować na skutek zmiany stylu życia – zdrowego odżywiania, aktywności ruchowej, do czego zachęcają producenci wód jonizowanych.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Woda
© Giuseppe Porzani/Fotolia.com
Styl życia
Czy woda jonizowana wpływa korzystnie na zdrowie?
Zgodnie z obietnicami producentów jonizatorów woda jonizowana opóźnia proces starzenia się, przeciwnicy uważają, że to jedynie zabiegi marketingowe.

Zgodnie z obietnicami producentów jonizatorów woda jonizowana opóźnia proces starzenia się, przeciwnicy uważają, że to jedynie zabiegi marketingowe.   Producenci jonizatorów wody wymieniają długą listę korzyści, jakie niesie ze sobą picie jonizowanej wody. Jej przeciwnicy uważają, że jest to jedynie chwyt marketingowy, który ma napędzić biznes. Zalety wody jonizowanej według producentów jonizatorów Według producentów woda jonizowana bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka.   Spośród jej zalet wymieniają m.in.: właściwości odkwaszające wody jonizowanej, wpływ na opóźnienie procesu starzenia się (dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy ), wzmocnienie odporności organizmu , wspomaganie w procesie odchudzania, m.in. dzięki właściwościom detoksykacyjnym wody jonizowanej, podniesienie poziomu energii, dzięki temu, że woda jonizowana jest bardziej natlenowana, jej łagodniejszy smak w porównaniu do wody niejonizowanej. Pomimo wielu zalet sami producenci zalecają, aby wody jonizowanej nie piły kobiety w ciąży ani w trakcie karmienia piersią. Również osoby starsze i dzieci powinny zachować ostrożność. Krytyczne spojrzenie na wodę jonizowaną Według przeciwników wody jonizowanej sama jej nazwa jest już sprzedażową fikcją i z punktu widzenia chemika jest pustym sloganem. Ponieważ proces jonizacji wody zachodzi w oparciu o elektrolizę, to według przeciwników wody jonizowanej dyskusyjna jest efektywność elektrolizy zachodzącej w jonizatorze, gdyż sam proces elektrolizy wymaga czasu i energii . Zatem zmiany, jakie zachodzą w jonizatorze nie przynoszą tak spektakularnych efektów, jakie obiecują producenci. Natomiast zadowolenie konsumentów i ich relacje z poprawy stanu zdrowia krytycy przypisują działaniu efektu placebo . Innymi słowy to wiara w to, że woda jonizowana tak...

©anidimi/Fotolia
Styl życia
8 powodów, dla których warto pić wodę z cytryną na czczo
Cytryna odtruwa organizm, normalizuje poziom cholesterolu, daje zastrzyk energii, bardzo potrzebny po przebudzeniu. Do wody można wrzucić plaster cytryny lub – jeszcze lepiej – wycisnąć sok z cytryny. Należy pamiętać, aby wcześniej dokładnie umyć cytrynę.

Cytryna odtruwa organizm, normalizuje poziom cholesterolu, daje zastrzyk energii, bardzo potrzebny po przebudzeniu. Do wody można wrzucić plaster cytryny lub – jeszcze lepiej – wycisnąć sok z cytryny. Należy pamiętać, aby wcześniej dokładnie umyć cytrynę. Woda z cytryną – dla zdrowia i urody Picie wody z cytryną odtruwa organizm, dzięki czemu czujemy się i wyglądamy lepiej – cytryna poprawia kondycję skóry, wygładza zmarszczki, rozjaśnia cerę , działa bakteriobójczo . Wodę z cytryną warto pić z następujących powodów: Picie wody z cytryną wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego – usprawnia trawienie. Cytryna pomoże na dolegliwości żołądkowe, np. zgagę i wzdęcia. Woda z cytryną pomaga pozbyć się toksyn z organizmu – oczyszcza jelita i działa moczopędnie. Działanie odtruwające jest wzmożone, jeśli wypijemy ciepłą wodę z cytryną. Woda z cytryną jest bardzo pomocna przy odchudzaniu – szklanka wody z cytryną wypita około 30-40 minut przed posiłkiem, sprawia, że jemy mniej. Cytryna jest sprzymierzeńcem osób na diecie – przyspiesza przemianę materii, zmniejsza uczucie głodu. Wodę z cytryną powinny pić rano wszystkie osoby, które mają zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Woda z cytryną obniża poziom złego cholesterolu (LDL). Woda z cytryną doskonale gasi pragnienie. Woda z cytryną nawadnia skutecznie i zdrowo – w przeciwieństwie do np. kawy czy słodkich napojów. Cytryna ma orzeźwiający smak i w dodatku bardzo dobrze smakuje . Aby zwiększyć walory smakowe, można dodatkowo wrzucić do wody np. liść mięty czy żurawinę – aromatycznie i zdrowo. W okresie jesienno-zimowym do wody z cytryną warto dodać imbir, który dodatkowo rozgrzeje organizm.   Cytryna to naturalne źródło witaminy C (kwasu askorbinowego). Bardzo dobrze sprawdzi się w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ m.in. dzięki...

woda z cytrusami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czy woda smakowa jest zdrowa?
Duża butelka wody smakowej może zawierać nawet więcej kalorii niż pączek. Warto przeczytać etykietę i zapoznać się ze składem wody smakowej przed jej zakupem.

Duża butelka wody smakowej może zawierać nawet więcej kalorii niż pączek. Warto przeczytać etykietę i zapoznać się ze składem wody smakowej przed jej zakupem.   Woda źródlana lub mineralna kojarzy się z produktem zdrowym i niskokalorycznym. Producenci wód smakowych zabiegają o to, by taki wizerunek przylgnął również do wód smakowych, jednak należy wykazać się w tym przypadku dużą ostrożnością. Kaloryczność wody smakowej Często wody smakowe dostępne na rynku są dosładzane. Producenci tym samym chcą poprawić ich smak. Jednak efekt takiego zabiegu jest następujący:  naturalna woda źródlana lub mineralna w 100 ml ma 0 (słownie: zero) kcal , natomiast w wybranych wodach smakowych ta zawartość waha się w granicach od 10 do 25 kcal na 100 ml. Zatem butelka (1,5 litra) wody smakowej może zawierać nawet 375 kcal, czyli więcej niż sławny ze swej wysokiej kaloryczności pączek. Skład wody smakowej – na co jeszcze uważać Nie tylko cukier i substancje słodzące mogą zniechęcać do wód smakowych. Wielu producentów dodaje do nich również konserwanty, przez co woda kojarzona ze zdrowiem, niewiele ze  zdrowym żywieniem  może mieć wspólnego. Dobrze zatem przeczytać etykietę i zweryfikować, co jest w składzie wybranej wody smakowej: kwasek cytrynowy , który można znaleźć również w szerokiej gamie pozostałych produktów spożywczych ma na celu wydłużenie przydatności produktu do spożycia, ale spożywany w dużych dawkach przyczynia się do zakwaszenia organizmu i może zaburzyć wchłanianie wapnia; benzoesan sodu , dodatek korzystny z punktu widzenia producenta, niekoniecznie dobry dla konsumenta: w reakcji z witaminą C może nawet stworzyć związek rakotwórczy; sok z zagęszczonego soku z owoców , często w znikomych ilościach, a dodatkowo zagęszczony sok jest prawdopodobnie dosładzany i zawiera regulator kwasowości. Alternatywa...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner