Party Stories
Woda
© Giuseppe Porzani/Fotolia.com
Styl życia

Czy woda jonizowana wpływa korzystnie na zdrowie?

Zgodnie z obietnicami producentów jonizatorów woda jonizowana opóźnia proces starzenia się, przeciwnicy uważają, że to jedynie zabiegi marketingowe.

Zgodnie z obietnicami producentów jonizatorów woda jonizowana opóźnia proces starzenia się, przeciwnicy uważają, że to jedynie zabiegi marketingowe.

 

Producenci jonizatorów wody wymieniają długą listę korzyści, jakie niesie ze sobą picie jonizowanej wody. Jej przeciwnicy uważają, że jest to jedynie chwyt marketingowy, który ma napędzić biznes.

Zalety wody jonizowanej według producentów jonizatorów

Według producentów woda jonizowana bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka.

 

Spośród jej zalet wymieniają m.in.:

Pomimo wielu zalet sami producenci zalecają, aby wody jonizowanej nie piły kobiety w ciąży ani w trakcie karmienia piersią. Również osoby starsze i dzieci powinny zachować ostrożność.

Krytyczne spojrzenie na wodę jonizowaną

Według przeciwników wody jonizowanej sama jej nazwa jest już sprzedażową fikcją i z punktu widzenia chemika jest pustym sloganem. Ponieważ proces jonizacji wody zachodzi w oparciu o elektrolizę, to według przeciwników wody jonizowanej dyskusyjna jest efektywność elektrolizy zachodzącej w jonizatorze, gdyż sam proces elektrolizy wymaga czasu i energii. Zatem zmiany, jakie zachodzą w jonizatorze nie przynoszą tak spektakularnych efektów, jakie obiecują producenci. Natomiast zadowolenie konsumentów i ich relacje z poprawy stanu zdrowia krytycy przypisują działaniu efektu placebo. Innymi słowy to wiara w to, że woda jonizowana tak korzystnie wpływa na zdrowie, poprawia kondycję osób z niej korzystających, nie sama woda.

 

Jonizator wody jest niemałym wydatkiem, gdyż takie urządzenie to koszt od 1000 do 1700 złotych.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
©anidimi/Fotolia
Styl życia
8 powodów, dla których warto pić wodę z cytryną na czczo
Cytryna odtruwa organizm, normalizuje poziom cholesterolu, daje zastrzyk energii, bardzo potrzebny po przebudzeniu. Do wody można wrzucić plaster cytryny lub – jeszcze lepiej – wycisnąć sok z cytryny. Należy pamiętać, aby wcześniej dokładnie umyć cytrynę.

Cytryna odtruwa organizm, normalizuje poziom cholesterolu, daje zastrzyk energii, bardzo potrzebny po przebudzeniu. Do wody można wrzucić plaster cytryny lub – jeszcze lepiej – wycisnąć sok z cytryny. Należy pamiętać, aby wcześniej dokładnie umyć cytrynę. Woda z cytryną – dla zdrowia i urody Picie wody z cytryną odtruwa organizm, dzięki czemu czujemy się i wyglądamy lepiej – cytryna poprawia kondycję skóry, wygładza zmarszczki, rozjaśnia cerę , działa bakteriobójczo . Wodę z cytryną warto pić z następujących powodów: Picie wody z cytryną wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego – usprawnia trawienie. Cytryna pomoże na dolegliwości żołądkowe, np. zgagę i wzdęcia. Woda z cytryną pomaga pozbyć się toksyn z organizmu – oczyszcza jelita i działa moczopędnie. Działanie odtruwające jest wzmożone, jeśli wypijemy ciepłą wodę z cytryną. Woda z cytryną jest bardzo pomocna przy odchudzaniu – szklanka wody z cytryną wypita około 30-40 minut przed posiłkiem, sprawia, że jemy mniej. Cytryna jest sprzymierzeńcem osób na diecie – przyspiesza przemianę materii, zmniejsza uczucie głodu. Wodę z cytryną powinny pić rano wszystkie osoby, które mają zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Woda z cytryną obniża poziom złego cholesterolu (LDL). Woda z cytryną doskonale gasi pragnienie. Woda z cytryną nawadnia skutecznie i zdrowo – w przeciwieństwie do np. kawy czy słodkich napojów. Cytryna ma orzeźwiający smak i w dodatku bardzo dobrze smakuje . Aby zwiększyć walory smakowe, można dodatkowo wrzucić do wody np. liść mięty czy żurawinę – aromatycznie i zdrowo. W okresie jesienno-zimowym do wody z cytryną warto dodać imbir, który dodatkowo rozgrzeje organizm.   Cytryna to naturalne źródło witaminy C (kwasu askorbinowego). Bardzo dobrze sprawdzi się w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ m.in. dzięki...

Woda leje się z butelki do szklanki
©winston/Fotolia
Styl życia
Woda zasadowa a równowaga zasadowo-kwasowa w organizmie
Woda zasadowa zwana również jonizowaną wodą alkaliczną, żywą wodą, ma odczyn zasadowy o wartości pH 9,2-9,3. Uznawana jest za środek prozdrowotny, pozwalający odkwasić organizm oraz naturalny przeciwutleniacz.

Woda zasadowa zwana również jonizowaną wodą alkaliczną, żywą wodą, ma odczyn zasadowy o wartości pH 9,2-9,3. Uznawana jest za środek prozdrowotny, pozwalający odkwasić organizm oraz naturalny przeciwutleniacz. Woda zasadowa, czyli woda jonizowana Można kupić wodę zasadową w butelkach, saszetkach (do bezpośredniego wypicia) lub urządzenie do jonizowania wody, tzw. jonizator , który oddziela odczyn kwaśny od zasadowego – w jednym naczyniu jonizatora woda ma ujemny ładunek elektryczny i alkaliczny odczyn pH (10-12) (woda alkaliczna), w drugim - lekki ładunek dodatni i kwasowy odczyn pH (2-4) (woda kwasowa). Woda zasadowa pozyskiwana jest z wody głębinowej i poddawana wielogodzinnemu procesowi jonizacji. 240 ml wody zasadowej kosztuje średnio 3,50 złotych. Jonizator wody to koszt około 1000 złotych. Woda zasadowa – reklama a fakty Producenci twierdzą, że woda zasadowa to lek na wszystkie problemy: otyłość , cukrzycę, miażdżycę, astmę, alergie , choroby układu nerwowego, a nawet nowotwory . Fakt jest jednak taki, że jonizowana woda alkaliczna może bardziej zapobiegać tym chorobom, niż je leczyć. W dodatku nie ma badań naukowych, które potwierdzałyby, że można jednocześnie pić wodę zasadową i przyjmować medykamenty, więc osoby przewlekle chore powinny konsultować przyjmowanie wody alkalicznej z lekarzem.   Nie ma badań naukowych, które jednoznacznie potwierdzałyby dobroczynny wpływ wody zasadowej na zdrowie . Poprawa zdrowia u osób pijących wodę alkaliczną może następować na skutek zmiany stylu życia – zdrowego odżywiania, aktywności ruchowej, do czego zachęcają producenci wód jonizowanych. Wiesz wszystko o piciu wody?  Woda a organizm człowieka - ile wody należy pić : obalamy mity! Słyszałaś o zatruciu wodnym? Oto  przyczyny, objawy, leczenie zatrucia wodnego . Jak poprawić stan zdrowia?  Czy woda jonizowana jest zdrowa ?...

mężczyzna pijący wodę
© ivanko80/Fotolia.com
Styl życia
Ile wody należy pić? Rola i znaczenie nawadniania organizmu
Woda jest niezbędnym elementem procesów życiowych. Oczyszcza, bierze udział w odżywianiu, reguluje temperaturę ciała.

Woda jest niezbędnym elementem procesów życiowych. Oczyszcza, bierze udział w odżywianiu, reguluje temperaturę ciała.    Woda rozpuszcza składniki pożywienia, produkty przemiany materii, hormony i enzymy. Reguluje również poziom ciepła organizmu. Rola wody w organizmie Woda w organizmie człowieka ma przede wszystkim cztery funkcje : Tworzy życie - człowiek nawet w 70% składa się z wody. Na jej ilość w organizmie wpływa wiek, płeć, czy masa ciała. Bez wody człowiek może przeżyć maksymalnie do pięciu dni. Oczyszcza - pochłania zbędne produkty przemiany materii . Usuwa je za pomocą krwi i limfy (płynu tkankowego). Ważne jest więc picie wody czystej. Reguluje – umożliwia pocenie się organizmu, co pozwala na utrzymanie ciała w stałej temperaturze. Transportuje – rozpuszcza pokarm i dostarcza go całemu organizmowi. Normy dziennego spożycia wody – ile należy pić w zależności od wieku Dzienne normy wody zależą od wieku i stanu w jakim znajduje się człowiek: niemowlęta – 0,8 l, dzieci – 1,7 l, dziewczęta – 2,2 l, chłopcy – 3 l, kobiety – 2,7 l, mężczyźni – 3,7 l, kobiety w ciąży – 2,7 l, osoby starsze – 3,5 l. Skutki niedoboru wody Organizm człowieka nie potrafi magazynować wody w większych ilościach, dlatego należy jej stale dostarczać. Jej niedobór może prowadzić do odwodnienia , co może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych: zawrotów głowy, bólów głowy, zaburzeń mowy, zaburzeń wydalania moczu, zaburzeń rytmu serca, zaparć, spadku masy ciała, upośledzenia wydzielania śliny, suchości skóry, omamów. Jeśli wody w ciele jest za mało, człowiek odczuwa pragnienie. Dodatkowo dochodzi do...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner