Biegunka to oddawanie płynnego stolca co najmniej trzy razy na dobę. Biegunka może prowadzić do odwodnienia i utraty elektrolitów (soli mineralnych), dlatego trzeba ją jak najszybciej zwalczyć.

Reklama

1. Czekolada na problemy z wypróżnianiem

Jeśli masz problemy z biegunką, pomóc może ci czekolada. Najlepiej wybrać wyrób o znacznej zawartości kakao (minimum 50%). Związki polifenolowe zawarte w ziarnie kakaowym, takie jak garbniki, mają działanie zapierające. Tłuszcz, cukier i brak błonnika nie usprawniają pracy jelit. Na biegunkę może pomóc również wypicie kakao (z mlekiem i cukrem).

Czarne jagody na biegunkę

Jeśli masz możliwość, jedz jagody świeże lub suszone. Sok z jagód jest niezastąpiony w domowej walce z biegunką. Oczywiście, najlepszy jest sok domowy, jeśli jednak nie masz takiego, kupując produkt, przeczytaj dokładnie skład – jagody powinny być na pierwszym miejscu (będzie to oznaczało, że jest ich najwięcej w produkcie). Zaopatrzyć możesz się również w napar z jagód suszonych. Zawarte w owocach antocyjany utrudniają wchłanianie szkodliwych substancji w jelitach.

Produkty o niskiej zawartości błonnika pomogą pozbyć się biegunki

Na czas biegunki zrezygnuj z pełnoziarnistego pieczywa, ryżu, makaronu. Wybierz pieczywo pszenne, suchary, krakersy, biały ryż. Jedz również galaretki owocowe, budyń, kisiel, a także gotowane warzywa: ziemniaki, marchew, pietruszkę, seler.

Pierwiosnek zwyczajny i koniczyna w walce z biegunką

  • 50 gramów suszonych liści pierwiosnka zwyczajnego zalej litrem wrzącej wody. Ostudź, odcedź i pij trzy razy dziennie. Napar z pierwiosnka zwyczajnego codziennie należy przygotowywać świeży.
  • 50 gramów suszonej koniczyny zalej litrem zimnej wody. Zagotuj i odstaw na pięć minut. Pij tak często jak napar z pierwiosnka.

Zobacz także

Jeśli pomimo zastosowanych sposobów po trzech dniach biegunka nadal cię meczy, koniecznie wybierz się do lekarza.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama