Dzbanek z jagodami
Pixabay/jill111/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Domowe metody na biegunkę: czekolada, jagody, koniczyna i pierwiosnek

Biegunka to oddawanie płynnego stolca co najmniej trzy razy na dobę. Biegunka może prowadzić do odwodnienia i utraty elektrolitów (soli mineralnych), dlatego trzeba ją jak najszybciej zwalczyć.

Biegunka to oddawanie płynnego stolca co najmniej trzy razy na dobę. Biegunka może prowadzić do odwodnienia i utraty elektrolitów (soli mineralnych), dlatego trzeba ją jak najszybciej zwalczyć.

1. Czekolada na problemy z wypróżnianiem

Jeśli masz problemy z biegunką, pomóc może ci czekolada. Najlepiej wybrać wyrób o znacznej zawartości kakao (minimum 50%). Związki polifenolowe zawarte w ziarnie kakaowym, takie jak garbniki, mają działanie zapierające. Tłuszcz, cukier i brak błonnika nie usprawniają pracy jelit. Na biegunkę może pomóc również wypicie kakao (z mlekiem i cukrem).

Czarne jagody na biegunkę

Jeśli masz możliwość, jedz jagody świeże lub suszone. Sok z jagód jest niezastąpiony w domowej walce z biegunką. Oczywiście, najlepszy jest sok domowy, jeśli jednak nie masz takiego, kupując produkt, przeczytaj dokładnie skład – jagody powinny być na pierwszym miejscu (będzie to oznaczało, że jest ich najwięcej w produkcie). Zaopatrzyć możesz się również w napar z jagód suszonych. Zawarte w owocach antocyjany utrudniają wchłanianie szkodliwych substancji w jelitach.

Kasia gotuje z Polki.pl: roladki ze szparagami

Produkty o niskiej zawartości błonnika pomogą pozbyć się biegunki

Na czas biegunki zrezygnuj z pełnoziarnistego pieczywa, ryżu, makaronu. Wybierz pieczywo pszenne, suchary, krakersy, biały ryż. Jedz również galaretki owocowe, budyń, kisiel, a także gotowane warzywa: ziemniaki, marchew, pietruszkę, seler.

Pierwiosnek zwyczajny i koniczyna w walce z biegunką

  • 50 gramów suszonych liści pierwiosnka zwyczajnego zalej litrem wrzącej wody. Ostudź, odcedź i pij trzy razy dziennie. Napar z pierwiosnka zwyczajnego codziennie należy przygotowywać świeży.
  • 50 gramów suszonej koniczyny zalej litrem zimnej wody. Zagotuj i odstaw na pięć minut. Pij tak często jak napar z pierwiosnka.

 

Jeśli pomimo zastosowanych sposobów po trzech dniach biegunka nadal cię meczy, koniecznie wybierz się do lekarza.

 

Herbata ziołowa
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co należy pić podczas biegunki, żeby uniknąć odwodnienia?
Biegunka może doprowadzić do odwodnienia i zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu. Z tego względu podczas biegunki należy regularnie pić. Odwodnienie może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Dlatego należy dbać o to, by w czasie biegunki przyjmowały płyny, nawet w małej ilości, ale często.

Biegunka może doprowadzić do odwodnienia i zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu. Z tego względu podczas biegunki należy regularnie pić. Odwodnienie może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Dlatego należy dbać o to, by w czasie biegunki przyjmowały płyny, nawet w małej ilości, ale często. Co pić podczas biegunki? Podczas biegunki wraz ze stolcem w dużej ilości wydalana jest z organizmu woda. Odwodnienie może doprowadzić do poważnej niewydolności psychicznej i fizycznej, a nawet do śmierci. Z tego względu w czasie biegunki należy uzupełniać płyny. Najlepiej przyjmować je regularnie, np. pić co godzinę szklankę wody. Do picia podczas biegunki najlepsza będzie woda wysoko zmineralizowana. Pozwoli ona uzupełnić płyny i utracone wraz z wodą elektrolity. Oprócz niej do picia w czasie biegunki odpowiednie są herbatki ziołowe, np. z rumianku i pierwiosnka lekarskiego. Elektrolity warto uzupełnić też napojami dostępnymi w aptekach. Zazwyczaj dostępne są one w postaci proszku, który trzeba rozpuścić w wodzie.   Pierwszego dnia po ustaniu biegunki warto zadbać o odtworzenie prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Pomoże w tym picie jogurtu naturalnego lub kefiru, soku z kiszonych warzyw i dodawanie do potraw błonnika owsianego. Czego nie pić podczas biegunki? Podczas biegunki nie należy natomiast pić gorących napojów: kawy, herbaty, kakao, alkoholu, soków i napojów owocowych, soków warzywnych, słodkich napojów gazowanych. Co podczas biegunki powinny pić dzieci? Dzieciom, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia, należy podawać wodę o niskiej zawartości minerałów oraz herbatki, np. z rumianku. Nie można ich słodzić. Napoje powinny mieć temperaturę pokojową. W aptece można kupić przeznaczone dla dzieci napoje, które uzupełnią utracone podczas biegunki elektrolity.   Nawet jeśli dziecko nie chce pić,...

dziecko płacze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ból brzucha u dziecka – zwalcz go naturalnymi metodami
Ból brzucha u dziecka można załagodzić kilkoma domowymi sposobami. Wybór metody zależy przede wszystkim od przyczyny dolegliwości. Bóle brzucha u dziecka mogą mieć różnorodny charakter, od łagodnych po ostre dolegliwości.

Ból brzucha u dziecka można załagodzić kilkoma domowymi sposobami. Wybór metody zależy przede wszystkim od przyczyny dolegliwości. Bóle brzucha u dziecka mogą mieć różnorodny charakter, od łagodnych po ostre dolegliwości. Ból brzucha można złagodzić domowymi sposobami Przyczyny bólu brzucha mogą leżeć w niewłaściwej diecie, zatruciu pokarmowym, czy stresie .    1. Herbata imbirowa i cytrynowa – herbata imbirowa zawiera w sobie gingerol, który zapobiega aktywności mikroorganizmów chorobotwórczych odpowiedzialnych za zatrucie pokarmowe. Należy zetrzeć imbir i przygotować z niego wywar . Następnie gorącym naparem z imbiru należy zaparzyć herbatę i podać dziecku. Możesz też zaparzyć zwykłą herbatkę dodając do niej soku z cytryny i kilka kropel miodu. Herbata spowoduje, że zaciśnięte mięśnie brzucha rozluźnią się.   2. Mięta – jest popularnym zielem, które łagodzi dolegliwości żołądkowe. Torebkę mięty zalej wrzątkiem i gdy ostygnie, daj dziecku do wypicia.   3. Jagody – napar z suszonych jagód działa zapierająco, dlatego warto go używać przy biegunce, natomiast świeże jagody działają rozluźniająco i można je stosować przy zaparciach. Aby przygotować napar z suszonych jagód, gotuj garść jagód w szklance wody około 10 minut. Przestudzony podaj dziecku do picia kilka razy dziennie.   4. Jogurt – jogurt zawiera probiotyki, które chronią żołądek przed zatruciem. Mogą również zredukować ból brzucha.   5. Okłady – jeśli masz w domu termofor, napełnij go ciepłą wodą i połóż na brzuszku dziecka. Po kilkunastu minutach maluch poczuje ulgę.   6. Masaż – masaż pomoże przede wszystkim przy wzdęciach. Masuj brzuszek...

kompot z truskawek
©ilietus/Fotolia.com
Styl życia
Przepis krok po kroku na domowy kompot z truskawek na zimę
Kompot z truskawek można zrobić w około pół godziny. Smakuje znakomicie z dodatkiem jagód lub rumu (tylko dla dorosłych).

Kompot z truskawek można zrobić w około pół godziny. Smakuje znakomicie z dodatkiem jagód lub rumu (tylko dla dorosłych).   Kompot to napój z gotowanych owoców – zarówno świeżych, jak i suszonych. Przygotowywane są z dodatkiem cukru, słodzików i przypraw np. cynamonu i goździków. Kompot można przyrządzić m.in. z czereśni, truskawek, rabarbaru, jabłek, wiśni czy gruszek. Wartości odżywcze i właściwości truskawek Jedzenie truskawek obniża poziom złego cholesterolu i utrudnia wchłanianie przez organizm tłuszczu. Dodatkowo owoce te bogate są w wapń, żelazo, magnez, potas, sód, cynk, witaminy grupy C, A, E, oraz B (B1, B2, B3, B6). Zawarte w truskawkach pektyny pobudzają prace jelit i regulują trawienie . Kompot z truskawek idealny na zimowe wieczory Kompot z truskawek z dodatkiem rozgrzewającego rumu ociepli każdy mroźny, jesienno-zimowy wieczór. Można go przygotować także z dodatkiem pysznych jagód . Kompot wersja z rumem Składniki na jeden dzbanek kompotu: pół kilograma truskawek (jesienią/zimą mogą być mrożone), 50 ml rumu, 1/4 szklanki cukru, 1 l wody, sok z jednej cytryny.   Czas przygotowania: 30 minut Stopień trudności: łatwe   Sposób przygotowania: Truskawki rozmróź, jeśli masz mrożone. Obierz je z szypułek i pokrój w kawałki. Pokrojone owoce wrzuć do miski i zalej dużym kieliszkiem rumu. W rondelku zagotuj cukier z wodą na syrop. Gdy syrop będzie gotowy, dodaj truskawki. Doprowadź ponownie do wrzenia zawartości rondelka. Kompot ostudź lub podawaj na gorąco. Gotowe. Kompot wersja z jagodami Składniki na jeden dzbanek kompotu: 1 kg truskawek, 300 g jagód, 1/2 szklanki cukru, 1 l wody.  ...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik