Nabiał
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Choroby, nietolerancja składników pokarmu czy stres powodują poranne biegunki

Poranne biegunki mogą być objawem chorób takich jak zespół jelita drażliwego czy grzybica ogólnoustrojowa. Często wynikają również z nietolerancji składnika pokarmowego – laktozy bądź glutenu. A często właśnie te substancje spożywane są na śniadanie jako mleko, serek czy chociażby chleb. Poranne biegunki mogą być także objawem przewlekłego stresu.

Poranne biegunki mogą być objawem chorób takich jak zespół jelita drażliwego czy grzybica ogólnoustrojowa. Często wynikają również z nietolerancji składnika pokarmowego – laktozy bądź glutenu. A często właśnie te substancje spożywane są na śniadanie jako mleko, serek czy chociażby chleb. Poranne biegunki mogą być także objawem przewlekłego stresu.

Zespół jelita drażliwego i silne emocje powodują poranne biegunki

Poranne biegunki mogą występować jako objaw zespołu jelita nadwrażliwego. Mimo że układ trawienny nie jest uszkodzony, jelita reagują wzmożoną perystaltyką na niektóre pokarmy, silne emocje czy stres. Gdy poranne biegunki się nasilają i zaczyna im towarzyszyć ból, konieczna jest wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia. Silne emocje i stres często objawiają się w taki sposób, zwłaszcza jeśli tego dnia ma się odbyć ważny egzamin, prezentacja, spotkanie czy np. wyjazd.

Grzybica ogólnoustrojowa a poranne biegunki

Gdy poranne biegunki trwają od dłuższego czasu i nie wywołuje ich przewlekły stres, mogą być objawem grzybicy ogólnoustrojowej. Powodujące ją drożdżaki występują w przewodzie pokarmowym dużej części populacji naturalnie, ale w określonych warunkach potrafią bardzo szybko się namnażać i powodować grzybicę nawet całego organizmu. Candida albicans – rodzaj grzyba odpowiedzialny za chorobę – najpierw zasiedla jelito grube, dlatego kandydoza najpierw daje objawy ze strony układu pokarmowego. Są to nie tylko poranne biegunki, ale też nudności, wymioty, gazy, wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia i nieprzyjemny zapach z ust. Zwykle grzybica rozprzestrzenia się po całym organizmie, ponieważ jest trudna do zdiagnozowania.

Nietolerancja glutenu i laktozy – dwóch częstych składników śniadania – wywołuje poranne biegunki

Śniadania bardzo często zawierają zarówno laktozę, jak i gluten, chociażby w postaci mleka czy serka i chleba. Osoby cierpiące na celiakię lub nietolerujące laktozy nie zawsze wiedzą o swoim problemie, chociaż za każdym razem po spożyciu produktów zawierających te składniki odczuwają dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mogą to być także poranne biegunki. Dlatego ważne jest, by sprawdzić, czy przyczyną rozwolnienia nie są te produkty, których organizm nie jest w stanie strawić i przyswoić. Być może konieczna będzie zmiana diety, by pozbyć się przykrych porannych dolegliwości.

 

Miseczki z przyprawami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Terapia ziołami w leczeniu zespołu jelita drażliwego
Najlepsze zioła na jelita to te, które regulują i usprawniają pracę całego układu trawiennego niwelując przykre w skutkach dolegliwości. Zespół jelita drażliwego to choroba dotycząca układu trawiennego oraz nerwowego.

Najlepsze zioła na jelita to te, które regulują i usprawniają pracę całego układu trawiennego niwelując przykre w skutkach dolegliwości. Zespół jelita drażliwego to choroba dotycząca układu trawiennego oraz nerwowego. Zespół jelita drażliwego – co to jest? Zespół jelita drażliwego to choroba o nieznanej etiologii. Wiadomo natomiast jakie czynniki powodują nasilenie objawów. Uczucie przepełnienia, zgaga, wzdęcia, nudności, zaparcia występujące naprzemiennie z biegunkami wzmagają przede wszystkim niewłaściwe odżywianie oraz stres . Spożywanie pokarmów wysokoprzetworzonych, ciężkostrawnych, powodujących nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach, stresujący tryb życia, częste podróże oraz alkohol i papierosy są przyczyną zaostrzania symptomów charakterystycznych dla zespołu jelita drażliwego. Zespół jelita drażliwego – leczenie Ponieważ jest to schorzenie mające swe podłoże również w kondycji psychicznej człowieka, leczenie zespołu jelita drażliwego , oprócz niwelowania objawów (za pomocą leków lub ziół) i zapobiegania nawrotom choroby, dzięki stosowaniu indywidualnie dobranej lekkostrawnej diety , obejmuje psychoterapię. Diagnoza jest dosyć trudna i polega przede wszystkim na wyeliminowaniu innych przebiegających w podobny sposób chorób (np. hemoroidów, chorób trzustki, wątroby czy nowotworów). W tym celu wykonywane są badania takie jak: kolonoskopia, USG jamy brzusznej oraz badania laboratoryjne. Zioła na jelita – fitoterapia i przyprawy W zespole jelita drażliwego bardzo ważne jest łagodzenie objawów ze strony układu pokarmowego, tj. kurczliwe bóle brzucha, wzdęcia , uporczywe biegunki i/lub zatwardzenia, nudności, zgaga . Pomocne w tym są zioła uspokajające , np. melisa, imbir, szyszki chmielu, kozłek lekarski (waleriana), żeń-szeń, zioła działające rozkurczowo i usprawniające trawienie , np. rumianek, brzoza,...

Nadmiar serotoniny
© vladimirfloyd/Fotolia.com
Styl życia
Nadmiar serotoniny - czy zbyt wysoki poziom hormonu szczęścia może być groźny?
Objawy nadmiaru serotoniny mogą obejmować problemy z układem pokarmowym, np. biegunki bądź zespół jelita drażliwego. Przyczyną wysokiego poziomu serotoniny bywa np. przyjęcie zbyt dużej dawki leków przeciwdepresyjnych.

Objawy nadmiaru serotoniny mogą obejmować problemy z układem pokarmowym, np. biegunki bądź zespół jelita drażliwego. Przyczyną wysokiego poziomu serotoniny bywa np. przyjęcie zbyt dużej dawki leków przeciwdepresyjnych.   Serotonina jest przenoszona przez receptory serotoninowe. Odpowiada ona m.in. za funkcjonowanie układu nerwowego i pokarmowego. Uzupełniać poziom serotoniny można za pomocą potraw lub leków SSRI (Selektywnych Inhibitorów Zwrotnego Wychwytu Serotoniny) stosowanych np. przy depresji. Co powoduje wysoki poziom serotoniny? Nadmiar serotoniny to sytuacja o wiele rzadsza niż jej niedobór. Zbyt wysokie stężenie serotoniny może być wywołane poprzez przedawkowanie lub spożycie zbyt dużej dawki leków na depresję . Pojawia się także wtedy, gdy zostaną połączone dwa preparaty na depresję.   Leki na zaburzenia depresyjne w połączeniu z suplementami diety z 5-hydroksytryptofanem (5-HTP) również mogą niebezpiecznie podnieść poziom serotoniny. Zioła takie jak żeń-szeń i dziurawiec, będące w suplementach diety i przyjmowane razem z lekami na depresję, działają podobnie.   Groźny zespół serotoninowy bywa wywoływany nadużyciem narkotyków : ecstasy, LSD lub kokainy. Poziom serotoniny: co się dzieje, gdy jest zbyt wysoki? Podwyższony poziom serotoniny powoduje pojawienie się napadowego zaczerwienienia skóry oraz biegunki. To objawy tzw. rakowiaka, jednego z najczęściej występujących nowotworów neuroendokrynnych. Rakowiak wywołuje również brak apetytu, bóle brzucha i uszkadza mięsień sercowy.   Ta zmiana pojawia się najczęściej w jelicie krętym, jelicie ślepym, płucach lub żołądku. Problem z jego rozpoznaniem polega na tym, że nowotwór ten nie wytwarza hormonów. Z tego powodu nie działają na niego standardowe metody diagnozowania raka. Można go rozpoznać np. w badaniu próbki krwi lub moczu.  ...

Bolący brzuch
©Robert Kneschke/Fotolia
Styl życia
Czy nadmiar gazów w jelitach świadczy o chorobie?
Nadmiar gazów w jelitach jest wstydliwym problemem. Obecność gazów jest naturalna – spowodowana fermentacją spożywanego pokarmu oraz połykaniem powietrza w trakcie jedzenia, mówienia czy spania z otwartymi ustami.

Nadmiar gazów w jelitach jest wstydliwym problemem. Obecność gazów jest naturalna – spowodowana fermentacją spożywanego pokarmu oraz połykaniem powietrza w trakcie jedzenia, mówienia czy spania z otwartymi ustami. Przyczyny nadmiaru gazów w jelitach Nadmiar gazów może być spowodowany wieloma czynnikami związanymi w dużej mierze z pracą układu trawiennego. Może to być niemożność właściwego trawienia roślin strączkowych czy nadmiernego żucia gumy odświeżającej oddech. Czasami wynika również z przyczyn fizjologicznych: zbyt wiele powietrza połykanego w trakcie mówienia przez osoby znerwicowane może spowodować gromadzenie się gazów w jelitach , a co skutkuje późniejszymi wzdęciami. Kiedy nadmiar gazów oznacza chorobę? Nadmiar gazów może być jednym z objawów choroby. Dlatego nie powinno się bagatelizować tego problemu, tym bardziej, że powoduje dyskomfort. Nadmiar gazów może sygnalizować choroby: choroba refluksowa przełyku , zespół jelita nadwrażliwego , torbiel trzustki , marskość wątroby , zapalenie otrzewnej . Jak walczyć z nadmiarem gazów w jelitach? Czasami niedobór enzymów trzustkowych może wywołać nadmiar gazów w jelicie czy niewłaściwa dieta, bogata w fasolę. Dlatego gdy dotyka nas ten problem, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu ustalenia przyczyny tych dolegliwości. Jeżeli badania nie potwierdzą choroby, powinniśmy zaobserwować, kiedy szczególnie odczuwamy nadmiar gazów w organizmie. Czego unikać: picie przez słomkę gazowanych napojów, szybkie mówienie, rozmawianie podczas posiłku, zbyt szybkie spożywanie posiłków , nerwowe, szybkie oddychanie, spanie z otwartymi ustami.   Nadmiar gazów w organizmie nie musi oznaczać od razu poważnych schorzeń. Ale zawsze lepiej upewnić się w gabinecie lekarskim, że nie jest objawem...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner