Kobieta z zatkanym uchem
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Zatykanie uszu spowodowane zmianą ciśnienia, wodą, woskowiną czy przewianiem

Zatykanie uszu to dolegliwość, która skutkuje chwilowym niedosłuchem czy bólem ucha wewnętrznego. Spowodowane może być zmianą ciśnienia lub „przewianiem”. Może być oznaką choroby np. zapalenia ucha wewnętrznego.

Zatykanie uszu to dolegliwość, która skutkuje chwilowym niedosłuchem czy bólem ucha wewnętrznego. Spowodowane może być zmianą ciśnienia lub „przewianiem”. Może być oznaką choroby np. zapalenia ucha wewnętrznego.

Zatykanie uszu spowodowane zmianą ciśnienia

Gdy jedziesz kolejką szynową w wesołym miasteczku lub siedzisz w samolocie, który startuje, możesz czuć zatkanie uszu i dziwny szum. Tak właśnie się dzieje, gdy nagle zmieniasz gwałtowanie wysokość. Zmienia się ciśnienie (zwiększa lub zmniejsza), które zatyka uszy. W takiej sytuacji pomocne może okazać się żucie gumy, ssanie cukierków i ziewanie.

Zatykanie uszu spowodowane przewianiem

Porywisty wiatr potrafi „przewiać ucho”. To potoczne stwierdzenie określa po prostu zapalenie ucha, do którego dostało się nagle zimne powietrze. W takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza-laryngologa, ponieważ nieleczone zapalenie może spowodować znaczną utratę słuchu.

Zatykanie uszu spowodowane wodą

Nurkowanie – przebywanie pod wodą sprawia, ze uszy się zatykają. Dzieje się to również z powodu zmiany ciśnienia. Nawet zwykła kąpiel czy mycie włosów może spowodować, że do wnętrza ucha dostanie się woda. Może to skutkować poczuciem zatkania ucha.

Zatkanie uszu z powodu kataru

Zatkanie przewodów słuchowych jest często spowodowane katarem, a właściwie obrzękiem śluzówki nosa. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest pozbycie się infekcji.

Zatykanie uszu spowodowane nadmiarem woskowiny

Nadmiar wosku – niemycie uszu lub nadmierne wydzielanie woskowiny może spowodować zatkanie ucha. Dogłębnie oczyścić ucho może laryngolog za pomocą gruszki.

 

Zatykanie uszu powinno się zbadać, gdy występuje częściej niż 2-3 razy na tydzień. Łatwym sposobem na ich odetkanie jest nabranie powietrza, zatkanie nosa i próba wypuszczenia przez niego powietrza. W razie zalania ucha wodą dobrym sposobem jest skakanie na jednej nodze.  

ucho kobiety
Pixabay/Arno_M/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Zatkane ucho: czy występują metody na jego odetkanie? Jakie?
Z zatkanymi uszami możemy mieć do czynienia w każdej sytuacji, zaczynając od lotu samolotem, a kończąc na przeziębieniu, podczas którego mamy wrażenie, że uszy są napełnione wodą.

Z zatkanymi uszami możemy mieć do czynienia w każdej sytuacji, zaczynając od lotu samolotem, a kończąc na przeziębieniu, podczas którego mamy wrażenie, że uszy są napełnione wodą.   Metody na zatkane uszy sprawią, że ulegną one odetkaniu, a co więcej osłabią objawy takie jak szumy uszne, czy zawroty głowy. Sposoby na zatkane ucho Gdy ucho zatyka się podczas kataru , trzeba koniecznie przedmuchać drogi oddechowe. Obrzęk śluzówek nosa, występujący podczas przeziębienia, obejmuje przewody słuchowe i trąbkę Eustachiusza doprowadzając do ich zamknięcia. Skutkiem procesu są zatkane uszy. W tym wypadku należy zastosować krople do nosa, które zmniejszą obrzęk śluzówki. Inhalacje, czyli wziewanie ziół, np. herbatki rumiankowej i olejków eterycznych, np. eukaliptusowego jest również dobrym sposobem na odetkanie ucha. Należy wlać do miski litr wrzącej wody i dodać kilka kropli olejku. Po chwili zarzucić ręcznik na głowę i umieścić ją w taki sposób, aby móc wdychać opary.   Najczęstszym powodem zatkanych uszu jest nadmiar woskowiny . Wydzieliny nie należy usuwać przy pomocy patyczków higienicznych, ponieważ mogą one uszkodzić błonę bębenkową. Należy jednak zastosować krople, które służą do rozpuszczenia woskowiny.   Podczas jazdy windą lub lotu samolotem dochodzi do zatkania uszu, ponieważ zmienia się ciśnienie powietrza. Różnica ciśnień między środowiskiem zewnętrznym a trąbką Eustachiusza powoduje jej zwężenie. Można uniknąć tego kłopotu w prosty sposób, np. ssąc cukierka, czy żując gumę. Czynności te powodują większą produkcję śliny, którą częściej się połyka, a dzięki temu przewód słuchowy ulega odetkaniu.   Gdy zatka się ucho, zaleca się siedzenie w pozycji prostej, aby uefektywnić wylot...

uśmiechnięte dziecko w kapeluszu
Pixabay/Pezibear/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Dziecko płacze i krzyczy, czyli zapalenie ucha u dzieci
Zapalenie ucha środkowego może wystąpić w każdym wieku, ale cierpi na nie aż 50-85 % dzieci do 3. roku życia. Większość z nich to chłopcy. Zapalenie ucha może być ostre lub przewlekłe, wysiękowe (z uszu wydobywa się płyn) lub śluzowe (w uszach gromadzi się śluz).

Zapalenie ucha środkowego może wystąpić w każdym wieku, ale cierpi na nie aż 50-85 % dzieci do 3. roku życia. Większość z nich to chłopcy. Zapalenie ucha może być ostre lub przewlekłe, wysiękowe (z uszu wydobywa się płyn) lub śluzowe (w uszach gromadzi się śluz). Przyczyny zapalenia ucha środkowego u dzieci Kulminacja problemów z uszami u dzieci przypada na okres jesienno-zimowy. Zapalenie ucha jest bardzo często konsekwencją przebytej infekcji dróg oddechowych . Dzieci znacznie częściej niż dorośli zapadają na tę przypadłość, ponieważ ich trąbka słuchowa (łącząca ucho środkowe z górną częścią gardła) jest bardzo krótka. Budowa anatomiczna jest przyczyną zapalenia ucha aż u 90% chorych. Inne przyczyny są niezwykle różnorodne. Może to być na przykład niedostatecznie wykształcony układ odpornościowy, przerost migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdałka), przewlekłe zapalenia zatok, bierne palenie bądź też niewydolność trąbek słuchowych. Objawy dziecięcego zapalenia ucha Wśród podstawowych objawów zapalenia ucha środkowego trzeba wymienić gorączkę (dochodzącą nawet do 40 stopni), wymioty, zaburzenia snu, odczuwanie niepokoju, niechęć do ssania. Może pojawić się także biegunka. Wśród symptomów zapalenia ucha wymienia się również: wydostającą się z ucha wydzielinę, problemy ze słuchem oraz zaburzenia koordynacji ruchowej. Ból ucha jest przeszywający, dlatego nic dziwnego, że dziecko daje nam znać o chorobie, przeraźliwie płacząc, w szczególności nocą. Niemowlęta często sugerują ból uszu przez ich częste pocieranie. Leczenie zapalenia ucha Chorobę może zdiagnozować lekarz, badając narząd słuchu za pomocą wziernika (jest to tzw. badanie otoskopowe). W niektórych przypadkach zapalenia ucha ból mija samoistnie (dzieje się...

kobieta z bólem głowy
© Adiano/Fotolia.com
Styl życia
Domowe sposoby na ból ucha
Domowe sposoby na ból ucha

Domowe sposoby na ból ucha pomogą złagodzić nieprzyjemny ból. Nie zastąpią jednak wizyty u lekarza, często może się bowiem okazać, że niezbędne są antybiotyki i leki przeciwzapalne. Zanim lekarz postawi diagnozę, warto złagodzić nieprzyjemne objawy. Jak poradzić sobie z bólem ucha? Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby na przewiane ucho . Przyczyna bólu ucha Ból ucha może mieć wiele różnych przyczyn, stan zapalny może mieć pochodzenie bakteryjne, wirusowe i mieszane . Często również niepokojące objawy wynikają z nieprawidłowości narządów znajdujących się w okolicy ucha, takich jak: krtań, gardło, zęby, zatoki czy przełyk. Najczęściej występujące przyczyny bólu ucha to: zapalenie ucha środkowego lub zewnętrznego, uraz mechaniczny ucha, korek z woskowiny , poparzenie, przewianie, odmrożenie, zaburzenie czynności trąbki Eustachiusza, zapalenie narządów przylegających do ucha, stany zapalne w obrębie jamy ustnej . Domowe sposoby na ból ucha - czosnek Czosnek to naturalny antybiotyk, który działa antybakteryjnie i przeciwzapalne . Może znacząco złagodzić objawy bólowe zapalenia ucha zewnętrznego. Metoda ta polega na włożeniu do ucha czosnku zawiniętego w gazę lub smarowanie nim ścianek ucha. Sposób ten jest jednak bardzo ryzykowny - sok z czosnku może podrażnić błonę ucha i działać drażniąco, co spowoduje uszkodzenie przewodu słuchowego. Domowe sposoby na ból ucha - cebula Innym domowym sposobem na ból ucha jest stosowanie soku z cebuli . Ma on silne działanie bakteriobójcze, dzięki zawartości kwasów siarkowych i fenolowych. Pokrojoną cebulę należy zawinąć w gazę i poczekać aż puści sok. Taki okład przykładamy do ucha. Domowe sposoby na ból...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner