Party Stories
Kobieta w ciąży układa serce z dłoni.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego, czyli dla kogo in vitro

Zapłodnienie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Wskazaniami do podjęcia próby zapłodnienia in vitro są m.in. endometrioza, zaburzenia hormonalne w cyklu miesiączkowym, niedrożne jajniki lub obniżona jakość nasienia.

Zapłodnienie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Wskazaniami do podjęcia próby zapłodnienia in vitro są m.in. endometrioza, zaburzenia hormonalne w cyklu miesiączkowym, niedrożne jajniki lub obniżona jakość nasienia.

Czynnik jajowodowy, czynnik męski i endometrioza – wskazania do zapłodnienia in vitro

Problem z płodnością należy stwierdzić, gdy para po roku systematycznego współżycia ma problem ze spłodzeniem dziecka. Wskazania do leczenia in vitro (metodą pozaustrojową) to:

 

1. Czynnik jajowodowy – dotyczy kobiet, u których uszkodzenie jajowodów jest trwałe; kobiet, które mają ograniczoną funkcję jajowodów, ale ich drożność jest zachowana lub pań po operacji mikrochorurgicznej, które nie zaszły w ciążę przez okres 2 lat od zabiegu. Warunkiem do rozpoczęcia zapłodnienia metodą in vitro jest brak innych czynników, które mogą uniemożliwić zajście w ciążę (wiek kobiety powyżej 35 lat, czas trwania niepłodności poniżej trzech lat, zaburzone jajeczkowanie, endometrioza, obniżona jakość nasienia).

 

2. Niepłodność niewyjaśnionego pochodzenia – wskazaniem do zapłodnienia in vitro jest niepłodność niewyjaśnionego pochodzenia, która trwa powyżej trzech lat, jeśli wiek kobiety wynosi powyżej 35 lat.

 

3. Czynnik męski – wskazaniem do in vitro jest obniżona jakość nasienia – liczba plemników ruchomych wynosi mniej niż jeden milion; w przypadku niepłodności dłuższej niż dwa lata liczba ruchomych plemników plasuje się pomiędzy 1-10 mln; u mężczyzn z niepłodnością idiopatyczną (brak jednoznacznej przyczyny niepłodności) liczba plemników wynosi >10 mln.

 

4. Endometrioza – w przypadku I i II stopnia endometriozy wskazania do podjęcia próby zapłodnienia in vitro są takie jak w przypadku niepłodności niewyjaśnionego pochodzenia. Przy III i IV stopniu endometriozy wskazania są takie jak przy czynniku jajowodowym.

 

5. Zaburzenia hormonalne – warunkiem zapłodnienia in vitro jest przeprowadzenie 12 cykli stymulowanych, które nie przyniosły oczekiwanego efektu.

 

6. Próby inseminacji domacicznej (sztuczne unasienianie – polega na wstrzyknięciu nasienia do szyjki macicy), które nie zostały zakończone powodzeniem – u kobiet poniżej 35 roku życia należy wykonać maksymalne 6 prób; w przypadku pań po 35 roku życia – max. 4 próby inseminacji domacicznej.

 

7. In vitro wykonywane jest także u par płodnych, u których mężczyzna jest nosicielem wirusa HIV lub HCV (a kobieta nie jest zarażona); u par, które są nosicielami zmian genetycznych powodujących ciężkie zmiany u przyszłego potomstwa; u kobiet rozpoczynających leczenie przeciwnowotworowe, które może uszkodzić jajniki.

 

Decyzja o zastosowaniu metody in vitro powinna być podjęta po wcześniejszym przeprowadzeniu analizy: przyczyn niepłodności, szansy na zajście w ciążę, wieku kobiety, czasu trwania prób zapłodnienia oraz czas trwania związku, sposobów leczenia niepłodności, z jakich para korzystała dotychczas i sytuacji rodzinnej.  

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta sprawdzająca test ciążowy
©BlueSkyImages/Fotolia
Styl życia
Czy niepłodność to bezpłodność?
Bezpłodność i niepłodność to pojęcia które błędnie traktuje się jako synonimy. W profesjonalnym języku medycznym funkcjonuje tylko pojęcie niepłodności, która dzieli się na dwie odmiany: niepłodność względną (uleczalną) i bezwzględną (nieuleczalną). Potocznie bezpłodnością można nazwać tylko niepłodność bezwzględną.

Bezpłodność i niepłodność to pojęcia które błędnie traktuje się jako synonimy. W profesjonalnym języku medycznym funkcjonuje tylko pojęcie niepłodności, która dzieli się na dwie odmiany: niepłodność względną (uleczalną) i bezwzględną (nieuleczalną). Potocznie bezpłodnością można nazwać tylko niepłodność bezwzględną. Niepłodność: przyczyny, objawy, leczenie O niepłodności można mówić wówczas, gdy ponadroczne starania o potomstwo pary współżyjącej regularnie (3–4 razy w tygodniu) i nie stosującej antykoncepcji, są bezowocne. Problem niepłodności pojawia się w 25% związków i odsetek ten stale rośnie. Główną przyczyną jest styl życia – złe odżywianie, stres, zmęczenie i używki prowadzą do zaburzeń owulacji i pogorszenie jakości nasienia. Bezpośredni związek z powszechnym dziś stylem życia, w którym pierwszeństwo przyznaje się zdobywaniu pozycji zawodowej, mają późne starania o dziecko. Zmniejszają one szansę na zajście w ciążę, zwłaszcza kiedy kobieta przekroczy 35. rok życia. Nie bez wpływu na płodność pozostają też przebyte zabiegi i operacje, głównie te przeprowadzane w okolicach podbrzusza, np. wycinanie wyrostka robaczkowego. Nie zawsze jednak da się ustalić czynnik odpowiadający za trudności z zajściem w ciążę. Można wtedy mówić o tzw. niepłodności idiopatycznej. Niepłodność, w przeciwieństwie do bezpłodności, może być zaburzeniem o charakterze przemijającym. Aż 15% spośród 25% par bezskutecznie starających się o dziecko po kilku latach doczekuje się potomstwa bez podejmowania leczenia. Pomocy specjalisty potrzebuje pozostałe 10%. Metoda leczenia zależna jest od przyczyny niepłodności – konieczne może być farmakologiczne wspomaganie owulacji, udrożnianie jajowodów czy inseminacja (wprowadzanie plemników bezpośrednio do macicy). Jeśli te metody zawodzą, pozostaje jeszcze możliwość zapłodnienia drogą...

Zapłodnienie in vitro
© koya979/Fotolia.com
Styl życia
Wykorzystanie komórki innej kobiety – in vitro z KD
Zabieg in vitro z komórką dawczyni przeprowadza się zazwyczaj u kobiet, które z różnych powodów nie produkują same komórek jajowych. Wskazaniem jest też ryzyko przeniesienia na dziecko choroby genetycznej czy nieskuteczność metod in vitro z własnymi komórkami jajowymi.

Zabieg in vitro z komórką dawczyni przeprowadza się zazwyczaj u kobiet, które z różnych powodów nie produkują same komórek jajowych. Wskazaniem jest też ryzyko przeniesienia na dziecko choroby genetycznej czy nieskuteczność metod in vitro z własnymi komórkami jajowymi. Kiedy kobieta nie ma własnych komórek jajowych – in vitro z KD Wskazaniem do zabiegu in vitro z komórką dawczyni (KD) jest brak możliwości wytworzenia własnej komórki przez kobietę, która chce zostać matką. Kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, dlatego z czasem ich liczba spada – w miarę jak są uwalniane. Z metody zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem komórki dawczyni mogą korzystać te kobiety, które same nie wytwarzają jajeczek , np. w wyniku leczenia choroby nowotworowej czy przedwczesnej menopauzy . In vitro z KD stosuje się też u kobiet, u których inne sposoby leczenia niepłodności nie przyniosły skutku. Wskazaniem do in vitro z komórką dawczyni jest też niepłodność o nieznanej przyczynie. Dawczyni i biorczyni – przekazanie komórki jajowej Dawczyni to kobieta, która zgadza się na pobranie od niej komórki jajowej i zapłodnienie jej, a następnie transferu do macicy biorczyni. Przechodzi ona obowiązkowo badania medyczne, genetyczne (w tym wywiad, badania i kariotyp) oraz psychologiczne. Zapłodnienia można dokonać nasieniem partnera biorczyni albo dawcy. Dawczyni musi przejść stymulację hormonalną , by wyprodukować w jednym cyklu większą liczbę komórek. Gdy pęcherzyki są odpowiednio duże, robi się zastrzyk z hCG, który powoduje dojrzewanie jajeczek. Po minimum 24 godzinach pobiera się gotowe do zapłodnienia komórki jajowe. Procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym albo ogólnym. Jajnik jest nakłuwany i pobiera się z niego komórki. Biorczyni także musi poddać się terapii hormonalnej przed przyjęciem embrionu. Dzięki temu organizm będzie w...

Inseminacja pod mikroskopem
© papsk525/Fotolia.com
Styl życia
Przeciwciała zwalczające plemniki są powodem do przeprowadzenia inseminacji
Niepłodność można leczyć metodą inseminacji. Polega ona na wprowadzeniu nasienia bezpośrednio do macicy, dzięki czemu plemniki omijają przeszkody w postaci np. przeciwciał wytwarzanych przez kobietę oraz skraca ich drogę do jajeczka. Wskazaniami do zabiegu są też m.in. zbyt słabe nasienie mężczyzny lub problemy z wytryskiem.

Niepłodność można leczyć metodą inseminacji. Polega ona na wprowadzeniu nasienia bezpośrednio do macicy, dzięki czemu plemniki omijają przeszkody w postaci np. przeciwciał wytwarzanych przez kobietę oraz skraca ich drogę do jajeczka. Wskazaniami do zabiegu są też m.in. zbyt słabe nasienie mężczyzny lub problemy z wytryskiem. Kiedy zdecydować się na inseminację? Wskazania do zabiegu Gdy pojawia się problem z zajściem w ciążę, należy ustalić jego przyczynę – wówczas można rozpocząć leczenie niepłodności. Inseminacja jest dobrą opcją dla tych par, u których przeszkodą jest wytwarzanie przez kobietę przeciwciał, które uniemożliwiają plemnikom dostanie się do macicy i zapłodnienie komórki jajowej. Wprowadzenie nasienia bezpośrednio do macicy znacznie zwiększy szansę poczęcia. Inseminację wykonuje się też w przypadku zaburzeń owulacji. Przed zabiegiem podaje się preparaty stymulujące jajeczkowanie , a gdy pęcherzyki są gotowe, wywołuje się owulację farmakologicznie i wtedy przeprowadza inseminację. Wskazaniem do zabiegu jest też niska jakość nasienia mężczyzny – gdy plemników jest bardzo mało albo gdy są mało ruchliwe. Przed wprowadzeniem nasienia jest ono płukane i poddawane selekcji, tak by tylko najsilniejsze plemniki uczestniczyły w procedurze. Z ejakulatu usuwa się bakterie i wirusy, a także słabe plemniki i dodaje się substancje zwiększające ruchliwość oraz ułatwiające zapłodnienie. Wskazaniem do inseminacji są też problemy z wytryskiem o różnym podłożu. Nie zawsze można przeprowadzić inseminację – przeciwwskazania do zabiegu W leczeniu bezpłodności niezależnie od metody należy przede wszystkim wykluczyć chorobę nowotworową . Zmiany zachodzące w organizmie podczas ciąży mogą powodować szybszy postęp choroby, a obecność zarodka uniemożliwia skuteczne leczenie – mogłoby zaszkodzić płodowi. Przeciwwskazaniami do...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner