Brad Pitt
East News
Styl życia

Pamiętaj o akcji „Movember” i przypomnij swojemu ukochanemu, by jak przystojniacy z Hollywood zapuścił... wąsy!

Rak gruczołu krokowego to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy u mężczyzn. Każdego roku w Polsce na tę chorobę umiera prawie 6 tysięcy pacjentów. Jak mu przeciwdziałać? Namów swojego partnera, aby wziął udział w międzynarodowej akcji Movember. Bowiem listopad to czas, w którym każdy facet powinien nosić wąsy!

Listopad – od przeszło dwóch dekad – na całym świecie jest miesiącem solidarności z mężczyznami chorującymi na nowotwór gruczołu krokowego i raka jąder. Akcja społeczna Movember (tzw. wąsopad) przypomina, jak ważny jest temat badań profilaktycznych. Niech każdy mężczyzna właśnie teraz przyjrzy się kondycji swojego organizmu i wykona pełną diagnostykę w kierunku wykluczenia rozwoju raka narządów płciowych! Szczególnie, że w listopadzie przypada także inna ważna dla zdrowia i prewencji nowotworów data – Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Skąd pomysł na akcję Movember?

Ta akcja społeczna narodziła się w 1999 roku w Australii. Termin Movember pochodzi ze zlepku dwóch słów – moustache (wąsy) i November (listopad). Jej celem było zwrócenie uwagi na problem zaniedbywania profilaktyki przeciwnowotworowej wśród mężczyzn. Rak gruczołu krokowego i rak jąder niestety był i wciąż jest przez wielu traktowany jak temat tabu. Symbolem akcji Movember stały się wąsy, które mają przypominać o konieczności zrobienia badań w kierunku wykluczenia rozwoju tych chorób. Akcja w ciągu zaledwie kilku lat stała się tak popularna, że – przy wsparciu serwisów społecznościowych – objęła swoim zasięgiem cały glob.

Idea Movember jest bardzo prosta. Panowie przez cały miesiąc zapuszczają wąsy na znak solidarności z chorymi, a także po to, by zmianą wizerunku zwrócić uwagę otoczenia i zapoczątkować dyskusję na temat objawów nowotworu narządów płciowych oraz sposobu ich wczesnego wykrywania i leczenia. Co roku przystępuje do niej także wiele gwiazd, m.in. Brad Pitt, Ashton Kutcher, David Beckham czy Liam Payne. Wśród znanych i lubianych nie brakuje również kobiet, które aktywnie promują tę ideę. Między innymi piosenkarka Nicole Scherzinger co roku angażuje się w tę inicjatywę.

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa szczawiowa

Nicole Scherzinger
East News

Statystyki raka prostaty w Polsce i na świecie

Według ekspertów co trzeci mężczyzna znajdujący się w przedziale wiekowym między 50. a 80. rokiem życia oraz 80% panów po 80-tce zachoruje na raka prostaty. Co roku w Polsce z jego powodu umiera prawie 6 tysięcy osób. Nowotwór ten zajmuje drugie miejsce pod względem śmiertelności mężczyzn w naszym kraju. To więcej niż wynosi średnia europejska. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, dlatego tak ważna jest profilaktyka przeciwnowotworowa. Niestety rak prostaty jest najczęściej wykrywany w bardzo późnym stadium, choć wczesna diagnoza daje w 90% szansę na całkowite wyleczenie!

Co zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty?

Wśród czynników ryzyka podaje się m.in. obciążenie genetyczne oraz wiek. Szczyt zachorowań przypada pomiędzy 60. a 70. rokiem życia, choć bardzo często diagnozę tę słyszą mężczyźni tuż po 50-tce. Geny nie są tu również obojętne. Wskazuje się, że ryzyko raka prostaty wzrasta dwu-, a nawet trzykrotnie u mężczyzn, których ojcowie lub bracia zmagali się z tym schorzeniem. Im większa liczba chorych w rodzinie, tym wyższe obciążenie genetyczne. Ryzyko zachorowania może sięgnąć nawet 10-krotności w porównaniu do mężczyzn, u których w rodzinie nie było przypadków tego typu nowotworu.

Kolejną niepokojącą kwestią jest brak świadomości, jak ważna jest profilaktyka przeciwnowotworowa. Tak jak w przypadku kobiet mammografia, cytologia szyjki macicy i USG piersi są popularnymi badaniami, tak w przypadku mężczyzn wizyty u urologa do częstych nie należą. Lekarze zbyt rzadko zlecają również badania przesiewowe wśród osób z grup ryzyka (chociażby na poziom białka PSA, które jest wytwarzane przez komórki prostaty). Brak skoordynowanych działań, a także niechęć pacjentów do badań – sprawia, że nowotwory te często mają otwartą drogę do rozwoju poza jakąkolwiek kontrolą.

Ryzyko rozwoju raka narządów płciowych u mężczyzn zwiększa także otyłość, dieta obfitująca w białko zwierzęce, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Jak więc zminimalizować ryzyko zachorowania? Duże ilości mięsa w jadłospisie swojego faceta lub taty zastąp warzywami strączkowymi. Zrezygnuj też z kupowania słodzonych napojów gazowanych, a na kolację – zamiast grzanek lub pizzy – zjadajcie pożywne sałatki z dodatkiem białkowym (np. tuńczykiem, serem feta lub kulką mozzarelli). 

Jeśli chodzi zaś o rzucenie palenia papierosów, pomocne mogą okazać się terapie nikotynozastępcze, do których zaliczamy np. gumy do żucia i plastry z nikotyną. Niestety może zdarzyć się i tak, że żadne metody nie przyniosą oczekiwanego rezultatu i wtedy konieczne jest spotkanie ze specjalistą, który może zarekomendować leki na lub bez recepty. A jeśli i to nie zadziała? Włoskie Towarzystwo Andrologii i Medycyny Seksualnej (SIAMS) doradziło lekarzom, aby podczas konsultacji z palącymi pacjentami (którym nie udaje się rzucić papierosów), zalecali im przejście na przebadane medycznie podgrzewacze tytoniu (takie jak IQOS) lub na wystandaryzowane papierosy elektroniczne. Dlaczego? Ponieważ mogą być one mniej szkodliwe dla ich zdrowia, w tym dla ich sprawności seksualnej, niż dalsze wdychanie dymu ze spalającego się papierosa. 

Dzieje się tak, bowiem w tego typu urządzeniach na żadnym etapie nie dochodzi do spalania – te pierwsze podgrzewają wkłady z tytoniem, te drugie – specjalny płyn. Bez spalania nie ma dymu, substancji smolistych, popiołu, a nawet tej dokuczliwej woni typowej dla palaczy papierosów – wytwarza się prawie bezzapachowy aerozol z nikotyną, który nie osiada na dłoniach, włosach czy ubraniu. Ale pamiętajmy, że zawsze metą w wyścigu o bezdymne życie powinno być pełne uwolnienie się od tego nałogu. Tylko to przyniesie największe korzyści dla zdrowia. 

Gwiazdy, które wygrały z rakiem prostaty

Rak prostaty dotyka również gwiazd. W 2016 roku do choroby wykrytej dwa lata wcześniej przyznał się Ben Stiller. Dla komika diagnoza była szokiem. Aktor zwrócił jednak uwagę, że gdyby nie testy przesiewowe, które wykonał w wieku 46 lat, prawdopodobnie do dziś nie wiedziałby, że wewnątrz jego ciała rozwija się nowotwór. Stiller nie wstydził się opowiadać także o problemach, z którymi borykał się w trakcie leczenia. Wspominał o kłopotliwym nietrzymaniu moczu czy impotencji. Dziś jest całkowicie zdrowy. Wszystko dzięki wykryciu choroby na bardzo wczesnym etapie. 

 Ben Stiller
East News

Aktor Roger Moore również usłyszał taką diagnozę w 1993 roku. Odtwórca roli Agenta 007 miał szczęście, ponieważ także w jego przypadku choroba została wykryta na wczesnym etapie. Aktor zmarł w wieku 89 lat, 24 lata po stwierdzeniu raka prostaty, a jego śmierć nie miała związku z tą chorobą.

Nowotwór prostaty dotknął także Roda Stewarta i Roberta De Niro. W przypadku wokalisty była to druga tak dotkliwa diagnoza – Stewart w 2000 roku przeszedł operację guza tarczycy. Na szczęście z obu chorób wyszedł obronną ręką. De Niro z kolei został zdiagnozowany w 2003 roku po rutynowym badaniu przesiewowym. Aktor kulisy leczenia trzyma w tajemnicy, ale wiadomo, że dziś po jego chorobie nie ma nawet śladu. 

Rod Stewart
East News

Te wszystkie przykłady pokazują, jak ważne jest wykrycie choroby na wczesnym etapie rozwoju. Historie gwiazd i akcje społeczne takie jak Movember mają na celu zmotywowanie wszystkich mężczyzn do aktywnej profilaktyki przeciwnowotworowej, w którą wpisuje się nie tylko zmiana stylu życia i rzucenie palenia papierosów, ale również regularne wykonywanie badań!

Dlatego drogie Panie, zachęcajcie Panów do zapuszczania wąsów w listopadzie. Zainspiruj swojego faceta stylem Justina Timberlake’a, Chrisa Hemswortha czy Brada Pitta. Dziś dodają one nie tylko seksapilu, ale i przypominają, jak ważne jest zdrowie każdego mężczyzny! Lepiej zapobiegać, niż mierzyć się z chorobą, dlatego wspólnie sprawmy, by listopad stał się okazją do wykonania badań i zerwania z toksycznymi nałogami.

Chris Hemsworth
East News

Jarosław Bieniuk na meczu Juventus Turyn-Lechia Gdańsk
ONS
Newsy
Jarosław Bieniuk już tak nie wygląda. Swoim nowym wyglądem wspiera pewną akcję
Jarosław Bieniuk już tak nie wygląda. Swoim nowym wyglądem wspiera pewną akcję

Jarosław Bieniuk postanowił zmienić trochę swój image na zimę. Były piłkarz zapuścił wąsy i brodę!   Nowa moda? Może trochę, ale chodzi o modę na zdrowie . Jarosław Bieniuk, jak sam napisał na swoim Instagramie obok zdjęcia, na którym prezentuje piękne wąsy, swoim nowym wyglądem wspiera akcję Movember.  O co w niej chodzi? Dlaczego Jarosław Bieniuk zapuścił wąsy? Movember to trwająca przez miesiąc akcja, która polega na tym, że mężczyźni zapuszczają w listopadzie wąsy. Powód? W ten symboliczny sposób zachęca się mężczyzn do badań i nagłaśnia się temat ich problemów zdrowotnych. Przede wszystkim raka prostaty i innych rodzajów raka, na które częściej zapadają mężczyźni. Movember to połączenie słów moustache (wąsy) i november (listopad). Jarosław Bieniuk i partner zmarłej na raka Anny Przybylskiej  w ten symboliczny sposób przyłączył się do ważnej akcji. Słyszeliście wcześniej o niej? Zobacz:  Jarosław Bieniuk pierwszy raz po śmierci Przybylskiej. Dziś mijają dokładnie dwa miesiące   Jarosław Bieniuk na zdjęciu z Instagrama, na którym widać wąsy: Jarosław Bieniuk bez wąsów: Jarosław Bieniuk jako ambasador Avonu:

Załamany mężczyzna na łóżku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przyczyny i objawy przerostu prostaty
Powiększenie gruczołu krokowego może mieć postać łagodną lub złośliwą. Do łagodnego przerostu dochodzi w wyniku namnażania się komórek prostaty. Złośliwy przerost, czyli rak prostaty, to rozrost komórek nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Obie postacie mają podobne objawy, którymi są przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu.

Powiększenie gruczołu krokowego może mieć postać łagodną lub złośliwą. Do łagodnego przerostu dochodzi w wyniku namnażania się komórek prostaty. Złośliwy przerost, czyli rak prostaty, to rozrost komórek nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Obie postacie mają podobne objawy, którymi są przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu. Objawy powiększenia prostaty O przeroście prostaty mogą świadczyć następujące objawy : oddawanie jednorazowo niewielkiej ilości moczu, dłuższy czas potrzebny, aby opróżnić pęcherz, słabszy niż wcześniej strumień moczu, powracające krótko po oddaniu moczu uczucie pełnego pęcherza, częsta potrzeba oddania moczu w nocy. Pojawienie się tych objawów może świadczyć o przeroście prostaty . Należy niezwłocznie zgłosić je lekarzowi, który zleci lub przeprowadzi odpowiednie badania , aby właściwie rozpoznać charakter choroby i rozpocząć leczenie .   Należy zauważyć, że wymienione powyżej objawy są także objawami zaawansowanego stadium rozwoju raka prostaty. Początkowa faza na ogół przebiega bezobjawowo. Z tego względu istotne jest regularne poddawanie się badaniom lekarskim, szczególnie po 40 roku życia. Wczesne rozpoznanie raka prostaty znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.   Nawet jeśli przerost prostaty nie ma charakteru złośliwego, należy go leczyć. Nieleczony może prowadzić do infekcji i kamicy dróg moczowych. Przyczyny przerostu prostaty Przyczyną przerostu prostaty, zarówno w jego postaci złośliwej, jak i łagodnej, jest oddziaływanie dihydrotestosteronu na tkankę prostaty. Pod wpływem tego hormonu komórki prostaty namnażają się i zaczynają uciskać cewkę moczową.   Prawdopodobieństwo zachorowania na przerost gruczołu krokowego wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej dochodzi do niego ok. 70 roku życia. W przypadku raka prostaty duże znaczenie ma...

starszy mężczyzna czyta gazetę
©ArtFamily/fotolia
Styl życia
Nowotwór prostaty – poznaj przyczynę guza gruczołu krokowego
Rak prostaty, czyli gruczołu krokowego, jest spowodowany nagłym rozrostem zmienionych nowotworowo komórek, które wywodzą się z tkanek prostaty.

Rak prostaty, czyli gruczołu krokowego, jest spowodowany nagłym rozrostem zmienionych nowotworowo komórek, które wywodzą się z tkanek prostaty. Rak prostaty – przyczyny Rak prostaty najczęściej atakuje starszych mężczyzn, po czterdziestym i po pięćdziesiątym roku życia. Nowotwór prostaty dotyka 60% panów po sześćdziesiątce i aż 95% panów po osiemdziesiątce . Przyczyny raka prostaty nie są do końca znane. Większość przypadków tej choroby spowodowana jest przez zaburzenia hormonalne i jest uzależniona od męskich hormonów płciowych – androgenów, a przede wszystkim od testosteronu , który jest wytwarzany przez jądra.   Badania wskazują, że rak prostaty może mieć również podłoże genetyczne . Obecność nowotworu gruczołu krokowego u ojca wpływa na wzrost ryzyka zachorowania na raka sześciokrotnie. Jeśli bracia chorowali na raka stercza, ryzyko zachorowania na tę dolegliwość także jest większe niż u panów, w których rodzinie rak prostaty nie występował.   Z rakiem prostaty borykają się przeważnie krewni pierwszego stopnia, a to oznacza, że syn dziedziczy chorobę po ojcu. Jeszcze innymi czynnikami, które przyczyniają się do powstania choroby są czynniki środowiskowe i dieta , która jest bogata w kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego, a uboga w owoce i warzywa . Do innych przyczyn powstania raka zalicza się promieniowanie rentgenowskie, zażywanie narkotyków , picie alkoholu i palenie papierosów . Nowotwór mogą przypuszczalnie wywołać także sztuczne barwniki i konserwanty znajdujące się w żywności.  Dowiedz się, co wskazuje na raka prostaty i kiedy zgłosić się do lekarza .  Zgłoś się natychmiast do urologa jeśli zauważysz częste oddawanie moczu. To jeden z objawów raka prostaty...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik