Załoga Polskie Linie Lotnicze LOT
LOT
Styl życia

ABC pracy stewardessy

Marzysz o pracy, która umożliwi podróże w najodleglejsze zakątki świata i nieograniczony rozwój? Jeśli dodatkowo jesteś energiczna i mierzysz wysoko, to praca stewardessy jest dla ciebie! Dowiedz się więcej o obowiązkach załogi podczas lotu i… aplikuj na stanowisko w zespole LOT Cabin Crew.

Właśnie teraz możesz na własnej skórze przekonać się, jak wygląda życie stewardessy. Wystarczy wziąć udział w rekrutacji i przesłać CV, aby dołączyć do zespołu LOT Cabin Crew. Możesz współtworzyć historię jednej z najstarszych linii lotniczych na świecie, która ma już ponad 90 lat! Zastanawiasz się, czy to dla ciebie? Poniżej opisujemy, jak wygląda praca w przestworzach i podpowiadamy, jak zostać stewardessą.

Stewardessa – opis zawodu. Jak właściwie wygląda praca na pokładzie samolotu?

Zadaniem Personelu Pokładowego jest zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i komfortu pasażerów na pokładzie samolotu. W związku z tym personel pokładowy odpowiada m.in. za dbanie o dobre samopoczucie nierzadko zestresowanych pasażerów, boarding pasażerów, serwis pokładowy, przedstawienie instrukcji bezpieczeństwa, a także przygotowanie samolotu oraz pasażerów do startu i lądowania.

Należy też pamiętać, że praca stewardessy obejmuje również wiele obowiązków, które należy wykonać przed wylotem samolotu. Załoga musi stawić się na tzw. briefing, podczas którego m.in. rozdzielane są obowiązki poszczególnych członków personelu pokładowego, omawiana są procedury bezpieczeństwa, jak i procedury serwisowe, a także kwestie związane z trasą lotu, ilością pasażerów i czasem trwania podróży.

Tym samym, praca jako stewardessa będzie idealna dla osób, które kochają podróże, uwielbiają kontakt z ludźmi, a także nie lubią rutyny. Nie ma tu stałych dni i godzin pracy, rzadko lata się w tych samych zespołach oraz na tych samych trasach. Ponadto personel pokładowy musi sprostać nierzadko niespodziewanym sytuacjom, dlatego też musi być nie tylko empatyczny, ale również energetyczny i pozytywnie nastawiony do rozwiązywania niestandardowych zadań.  

Polskie Linie Lotnicze LOT
LOT

Mundur stewardessy – dlaczego wielu zachwyca?

W pracy na pokładzie samolotu istotny jest także mundur stewardessy. Świetnie skrojone ubranie, piękne apaszki i okrycia głowy pomagają personelowi wyglądać nienagannie w stroju służbowym. Trzeba przyznać, że mundur stewardessy fascynuje, a wszystko dzięki ściśle określonym zasadom, których nosząc go, należy się trzymać. Piękny i schludny wygląd stewardessy dopełnia zawsze perfekcyjny makijaż, który sprawia, że personel pokładowy prezentuje się elegancko nawet podczas wielogodzinnych lotów.

Zastanawiasz się, jak zostać stewardessą? Czytaj dalej!

Praca jako stewardessa – wymagania formalne

Aby zostać częścią LOT Cabin Crew, trzeba posiadać świadectwo dojrzałości (maturę). Współracownikami są także osoby studiujące – wielu załogantów doskonale łączy pracę zawodową z edukacją. Ponadto zespół LOT Cabin Crew tworzą osoby, które ukończyły 18 lat – nie ma przy tym górnej granicy wieku.

Polskie Linie Lotnicze LOT
LOT, fot. Kamil Andrukowicz

Inne wymagania na stanowisku: stewardessa – znajomość języków, zdrowie

Jeśli marzysz o tym, aby pracować jako stewardessa, musisz znać język angielski na poziomie min. B2. Ponadto znajomość innych języków, szczególnie orientalnych, jest mile widziana. Oprócz tego osoba pracująca na pokładzie samolotu musi przejść pozytywnie badania medyczne, podczas których specjalista potwierdzi, że jest zdolna do wykonywania obowiązków służbowych.

Obalimy też kilka mitów, które związane są z wymaganiami rekrutacyjnymi w związku z ubieganiem się o posadę stewardessy, czyli personelu pokładowego. I tak pierwszy z nich – na pokładzie pracują zarówno kobiety, jak i mężczyźni – tym samym rekrutowane są nie tylko stewardessy, ale również stewardzi.

Istotne jest także to, że można mieć tatuaże, ważne tylko, by nie znajdowały się w widocznych miejscach.

Jak zostać stewardessą LOT? Gdzie szukać ofert pracy?

To prostsze niż się wydaje! Wystarczy sprawdzić oferty tutaj: www.lot.com/pl/pl/kariera/praca-w-samolocie/personel-pokladowy i wysłać swoje zgłoszenie.

Następnie wybrane osoby zapraszane są do procesu rekrutacyjnego, który składa się z kilku etapów, w tym m.in. stacjonarnej rozmowy rekrutacyjnej w Warszawie, podczas której sprawdzana jest m.in. znajomość języka angielskiego, praca w grupie, a także dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Po pomyślnym przejściu rekrutacji odbywa się 6-tygodniowe szkolenie poprzedzające rozpoczęcie pracy na pokładzie samolotu.

I tyle – już wiesz, jak dołączyć do fantastycznego zespołu LOT Cabin Crew i rozpocząć pracę, która dodaje skrzydeł!

Materiał powstał z udziałem Polskich Linii Lotniczych LOT i LOT Cabin Crew

Stewardessa w pracy w samolocie.
©kasto/Fotolia
Styl życia
Zawód stewardessy – wymogi i zarobki
Zawód stewardessy polega na obsłudze i zapewnianiu bezpieczeństwa pasażerów samolotu lub statku. Do zadań zawodowych stewardessy należy także sprawdzanie dokumentów pokładowych, obsługa bufetu i prowadzenie sprzedaży.

Zawód stewardessy polega na obsłudze i zapewnianiu bezpieczeństwa pasażerów samolotu lub statku. Do zadań zawodowych stewardessy należy także sprawdzanie dokumentów pokładowych, obsługa bufetu i prowadzenie sprzedaży.   Do obowiązków stewardessy należy powitanie i rozmieszczenie pasażerów na pokładzie, wygłaszanie zapowiedzi, opieka nad dziećmi i pasażerami niepełnosprawnymi. Praca stewardessy odbywa się w zrównoważonym czasie pracy, do którego należą: praca na ziemi przed wylotem oraz po wylądowaniu, czas lotu, dyżury oraz inne czynności zlecone przez pracodawcę . Stewardessa powinna umieć opanować emocje i nie okazywać strachu. Niezbędna jest orientacja w tym, jak postępować w sytuacjach awaryjnych i jak udzielać pierwszej pomocy. Zawód stewardessy: wymogi Osoby, które decydują się na zawód stewarda lub stewardessy będą musiały stale dbać o swój wygląd i przestrzegać dyscypliny mundurowej. Warunkiem bezwzględnym jest dobry stan zdrowia (szczególnie ważny jest układ oddechowy i układ krwionośny). Osoby chore na cukrzycę , epilepsję lub astmę , a także kandydaci i kandydatki z lękiem wysokości zostaną zdyskwalifikowani. Zwykle dyskwalifikowane są także osoby z wadą wzroku powyżej 3 dioptrii. Dopuszczalne jest noszenie przez stewardessę szkieł kontaktowych, ale nie okularów. Każdy kandydat powinien biegle posługiwać się dwoma językami obcymi. Zwykle wymóg dotyczy języka angielskiego oraz innego dodatkowego języka np. hiszpańskiego, francuskiego lub niemieckiego. Osoby rekrutujące zwracają uwagę na kulturę osobistą kandydata, dykcję, otwartość i nastawienie. Wymogiem każdej firmy jest umiejętność pływania oraz brak kolczyków na twarzy i tatuaży na ciele. Firmy dopuszczają niewielkie kolczyki w uszach u stewardess. Zależnie od firmy zatrudniającej do wymogów należy także wiek ( od 18 lub od 21 lat ) oraz wymiary...

Nowe procedury odnośnie podróży samolotem
East News
Newsy
Linie lotnicze wznawiają loty, ale na zupełnie nowych zasadach! Jak będzie wyglądała podróż samolotem?
Zasady latania po koronawirusie. Jak będzie wyglądało latanie po koronawirusie?

Linie lotnicze powoli wracają do życia. Przewoźnicy przedstawiają procedury jakie będą obowiązywać na pokładach samolotów. Jak będzie wyglądać podróżowanie w pierwszych miesiącach po wznowieniu lotów? Szykuje się sporo zmian.  Zobacz także:  Co ze szczytem zachorowań w Polsce? Niepokojąca opinia epidemiologa Jeżeli lot w maseczce nie jest dla Ciebie przeszkodą, wykorzystaj oferowany przez Booking rabat i zarezerwuj wymarzone wakacje! Latanie w obliczu pandemii koronawirusa. Linie lotnicze zabierają głos  KLM i Air France  Francuskie i holenderskie linie lotnicze planują wznowić loty z i do Polski już na początku maja. Na razie plany dotyczą jedynie połączenia do Warszawy. Loty KLM do Amsterdamu planowane są już na 3 maja a Air France do Paryża na 10 maja. Jednak ostateczna decyzja będzie należała do władz państwowych w zależności od poziomu epidemii.  Obie linie wprowadzają mnóstwo środków ostrożności, aby zapewnić podróżnym oraz załodze najwyższą ochronę. Nowe procedury będą zgodne z instrukcjami międzynarodowych organizacji ochrony zdrowia m. in. WHO. Będzie to m. in. blokada miejsc, dystans społeczny, higiena na pokładzie, uproszczony serwis pokładowy oraz nowe procedury na lotniskach. Czym jest dystans społeczny?  Oznacza to odpowiednie rozsadzenie pasażerów, aby wokół każdego pozostało możliwie najwięcej przestrzeni i pustych foteli. Jest to możliwe, jeśli tylko obłożenie lotu jest niskie, co aktualnie jest bardziej powszechne. Przy wejściu do samolotu Air France rozdaje maseczki pasażerom w przypadku, gdy na rejsie jest więcej osób” – informuje przewoźnik francuskich linii lotniczych Czy uproszczony serwis pokładowy oznacza brak przekąsek ? Obecnie serwis pokładowy i oferta gastronomiczna zostały...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik