©Alex Ishchenko/Fotolia
Styl życia

Zapalenie oskrzeli u dzieci leczy się zazwyczaj objawowo

Przyczyną zapalenia oskrzeli u dzieci są zazwyczaj wirusy, rzadziej bakterie. Chore dziecko ma problemy z oddychaniem, gorączkuje i męczy je kaszel, a także doskwiera mu brak apetytu. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci polega na łagodzeniu objawów, a gdy jest wynikiem działalności bakterii – stosuje się antybiotykoterapię.

Przyczyną zapalenia oskrzeli u dzieci są zazwyczaj wirusy, rzadziej bakterie. Chore dziecko ma problemy z oddychaniem, gorączkuje i męczy je kaszel, a także doskwiera mu brak apetytu.

Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci polega na łagodzeniu objawów, a gdy jest wynikiem działalności bakterii – stosuje się antybiotykoterapię.

Przyczyny zapalenia oskrzeli u dzieci – wirusy, bakterie, inne choroby

Zapalenie oskrzeli u dzieci najczęściej powodują wirusy. Przeważnie są to wirus RSV, adenowirusy i rhinowirusy. Zdarza się jednak, że zapalenie oskrzeli u dzieci wywołuje wirus grypy, paragrypy bądź odry. Innym powodem powstawania stanu zapalnego w oskrzelach są bakterie. Przeważnie ten typ choroby występuje po zapaleniu wirusowym. Zapalenie oskrzeli u dzieci mogą powodować także inne choroby. Szczególnie sprzyjają temu astma, alergie oraz mukowiscydoza.

Kasia gotuje z Polki.pl: wigilijne śledzie

Zapalenie oskrzeli u dzieci poznaje się po katarze, kaszlu, gorączce i braku apetytu

Pierwszym symptomem zapalenia oskrzeli u dzieci jest katar, po kilku dniach dołącza do niego suchy kaszel, a następnie gorączka, apatia, brak apetytu i trudności w oddychaniu. Kaszel z czasem ewoluuje z suchego w mokry, ale jest on tak silny, że może wywoływać wymioty. Dziecko cierpiące na zapalenie oskrzeli ma gorączkę i jest przez to osowiałe oraz niespokojne. Dolegliwości te sprawią, że malec traci apetyt. Starsze dzieci skarżą się też na ból i pieczenie przy oddychaniu. Jeśli zapalenie oskrzeli u dzieci wywołał wirus odry, symptomami będą również światłowstręt i zapalenie spojówek.

Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci objawowe lub antybiotykami

Jeśli przyczyną choroby są wirusy, nie ma innego sposobu leczenia, jak łagodzenie objawów. Kiedy zapalenie zatok u dzieci powodują natomiast bakterie, są wskazania do antybiotykoterapii. Inne schorzenia skutkujące zapaleniem oskrzeli, w tym astma czy alergia, wymagają odrębnego leczenia. Choremu malcowi podaje się leki obniżające gorączkę i uśmierzające ból, a także leki ułatwiające wykrztuszanie. Gdy dziecko choruje na zapalenie oskrzeli, należy często podawać mu płyny i wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywa – powietrze powinno mieć odpowiednią wilgotność i nie być zbyt ciepłe. Nie wolno malca przegrzewać. Pomóc dziecku można też przez oklepywanie pleców, wspomagając odkrztuszanie wydzieliny. W leczeniu zapalenia oskrzeli u dzieci sprawdzą się także inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych.


dziecko pijące lek na kaszel
©Picture-Factory/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie oskrzeli u dzieci – jakie są jego przyczyny? Objawy towarzyszące chorobie. Leczenie zapalenia oskrzeli
Zapalenie oskrzeli u dzieci zwykle ma przebieg ostry i trwa około tygodnia. Rozwija się na skutek infekcji górnych dróg oddechowych. U dziecka pojawia się suchy kaszel, który po kilku dniach przekształca się w kaszel mokry z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny.

Zapalenie oskrzeli u dzieci zwykle ma przebieg ostry i trwa około tygodnia. Rozwija się na skutek infekcji górnych dróg oddechowych. U dziecka pojawia się suchy kaszel, który po kilku dniach przekształca się w kaszel mokry z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny. Zapalenie oskrzeli jest częstą chorobą wieku dziecięcego o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Pierwszymi objawami zapalenia oskrzeli u dzieci są: katar, podrażnione gardło oraz uporczywy, suchy kaszel. Jakie są przyczyny zapalenie oskrzeli u dzieci? Zapalenie oskrzeli u dzieci najczęściej ma przebieg ostry, a jego przyczyną jest infekcja górnych dróg oddechowych. W większości przypadków wywoływane jest przez wirusy, zwłaszcza grypy, paragrypy, adenowirusy oraz rynowirusy. Jedynie 10% wszystkich zachorowań stanowi infekcja bakteryjna. Mikroorganizmy chorobotwórcze wnikają do organizmu i wywołują stan zapalny, który powoduje uszkodzenie nabłonka. Drugą postacią choroby jest przewlekłe zapalenie oskrzeli , znacznie rzadziej występujące wśród dzieci. Wywoływane jest najczęściej przez zanieczyszczenia powietrza oraz dym tytoniowy. Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u dziecka – objawy choroby Zapalenie oskrzeli u dzieci rozpoczyna się od nieżytu nosa i podrażnienia gardła. Po około 3 -4 dniach infekcji pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka oraz kaszel – początkowo suchy i męczący, który niekiedy prowokuje wymioty. Szczególnie nasila się w nocy, utrudniając zasypianie i prawidłowy sen, co sprawia, że dziecko jest zmęczone, niewyspane i marudne. U malucha obserwuje się nadmierne pocenie i ogólne osłabienie. Na skórze twarzy może pojawić się czerwona wysypka. U niemowląt często występuje przyspieszony i świszczący oddech. Po 2-3 dniach kaszel zmienia swój...

©andriano_cz/Fotolia
Styl życia
Wymioty u niemowlaka mogą oznaczać zatrucie pokarmowe
Przeważnie wymioty u niemowlaka nie oznaczają od razu niedrożności jelit ani innych groźnych chorób. Zazwyczaj są wynikiem zatrucia pokarmowego albo alergii, tym bardziej podczas rozszerzania diety. Gdy dziecko zwraca, trzeba pilnować, by się nie odwodniło.

Przeważnie wymioty u niemowlaka nie oznaczają od razu niedrożności jelit ani innych groźnych chorób. Zazwyczaj są wynikiem zatrucia pokarmowego albo alergii, tym bardziej podczas rozszerzania diety. Gdy dziecko zwraca, trzeba pilnować, by się nie odwodniło. Zatrucie i alergia – najczęstsze przyczyny wymiotów u niemowlaka Jeśli dziecko zwraca po posiłku, możliwą tego przyczyną jest uczulenie na któryś ze składników dania. Dlatego szczególnie podczas rozszerzania diety dziecka należy bacznie obserwować, które składniki malec lubi, a po których czuje się źle. Zatrucie pokarmowe także może wywoływać wymioty u niemowlaka. Tym bardziej że jego układ pokarmowy ciągle jest wrażliwy. Wystarczy że do brzuszka dostaną się bakterie albo wirusy albo toksyny (np. z nawożonych sztucznie jarzyn). Przy zatruciu wymiotom zazwyczaj towarzyszy biegunka. Zapalenie żołądka a wymioty u niemowlaka Wirusy, które dostaną się do układu pokarmowego dziecka, np. rotawirusy, powodują wymioty . Przeważnie ostremu wirusowemu zapaleniu żołądka i jelit towarzyszą biegunka i gorączka, a także ból żołądka. Jedynym sposobem radzenia sobie w takich przypadkach jest przeczekanie, aż choroba minie, ciągle uzupełniając płyny i elektrolity w organizmie dziecka. Wymioty u niemowlaka mogą spowodować odwodnienie, zwłaszcza jeśli towarzyszy im biegunka, a jest ono szczególnie niebezpieczne dla małego dziecka. Zwężenie odźwiernika powoduje wymioty u niemowlaka Gdy pokarm nie może przedostać się z żołądka do dwunastnicy z powodu niedrożności odźwiernika, jest zwracany. Wymioty u niemowlaka z tą wadą w budowie układu pokarmowego są chlustające i pojawiają się za każdym razem po spożyciu przez dziecko pokarmu. Malec ma jednocześnie zwiększony apetyt, ale nie przybiera na wadze, a nawet chudnie , poza tym...

© JorgeAlejandro/Fotolia
Styl życia
Zgrzytanie zębami u dzieci – znajdź przyczynę i podejmij leczenie
Dziecko zgrzytające zębami wymaga leczenia niezależenie od tego, co wywołuje objaw. Jeśli jest to wynik zarażenia owsikami, leczy się je farmakologicznie, by wyeliminować źródło. Natomiast gdy zgrzytanie zębami wywołują wady zgryzu albo stres, o pomoc należy zwrócić się do odpowiedniego specjalisty.

Dziecko zgrzytające zębami wymaga leczenia niezależenie od tego, co wywołuje objaw. Jeśli jest to wynik zarażenia owsikami, leczy się je farmakologicznie, by wyeliminować źródło. Natomiast gdy zgrzytanie zębami wywołują wady zgryzu albo stres,  o pomoc należy zwrócić się do odpowiedniego specjalisty . Choroba pasożytnicza skutkuje zgrzytaniem zębów u dzieci Dzieci zgrzytają zębami wówczas, gdy zaraziły się pasożytami – owsikami. W takim wypadku zgrzytaniu towarzyszą inne charakterystyczne objawy, w tym swędzenie w okolicach odbytu . Owsiki to nicienie, które żyją w jelicie grubym, co noc samica składa nowe jaja (wychodzi i robi to na zewnątrz organizmu). Ta choroba pasożytnicza objawia się także brakiem apetytu, niepokojem, nerwowością, bólem brzucha i głowy, kłopotami ze skupieniem uwagi i podekscytowaniem . Najczęściej chorują dzieci, zwłaszcza gdy nie przestrzegają zasad higieny, zwłaszcza jeśli chodzi o mycie rąk. Owsicę leczy się farmakologicznie. Przyczynami zgrzytania zębami mogą być wada zgryzu albo stres Bruksizm to określenie zgrzytania zębami jako choroby samej w sobie. Jej przyczynami mogą być wady zgryzu albo silny stres. Zgrzytanie zębami u dzieci wywołane wadami zgryzu leczy się u stomatologa-ortodonty. Przeważnie objaw ten występuje wówczas, gdy nieprawidłowa budowa zgryzu utrudnia prawidłowe i wygodne zwarcie zębów bądź efektywne żucie pokarmów. Zgrzytanie zębów u dzieci można w takim wypadku wyeliminować, stosując odpowiednią terapię, włączającą nakładki na zęby na noc czy specjalne szyny. Gdy bruksizm powodowany jest stresem , konieczna może być interwencja psychologa. Często dorosłym wydaje się, że dzieci nie mają powodów do stresu, dlatego bagatelizują ten problem. Jednak dla bardzo młodego człowieka wszelkie porażki, kłótnie...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik