©Martinan/Fotolia
Styl życia

Jakie zwierzątko wybrać dla dziecka ?

Gdy rodzice ulegną prośbom dziecka i wyrażą zgodę na zakup zwierzątka, muszą gruntownie przemyśleć decyzję. Należy liczyć się z tym, że żywe stworzenie wymaga uwagi i opieki, dlatego lepiej mieć pewność, że dziecko nie znudzi się nowym lokatorem po kilku dniach czy tygodniach.

Gdy rodzice ulegną prośbom dziecka i wyrażą zgodę na zakup zwierzątka, muszą gruntownie przemyśleć decyzję. Należy liczyć się z tym, że żywe stworzenie wymaga uwagi i opieki, dlatego lepiej mieć pewność, że dziecko nie znudzi się nowym lokatorem po kilku dniach czy tygodniach.

Wybierając zwierzątko dla dziecka, należy wziąć pod uwagę również jego ewentualną inwazyjność, w tym zniszczenia, jakie może spowodować. Podrapane meble, obgryzione rośliny doniczkowe, poprzegryzane kable, jeśli znajdą się w zasięgu, czy odchody na dywanie – z tym trzeba się liczyć. 

Zwierzątko w klatce dla dziecka

Nawet w niezbyt dużym mieszkaniu zmieści się klatka ze świnką morską (kawią domową), królikiem, szczurem, chomikiem czy myszką. Te zwierzęta są mniejsze od kota czy psa, ale mają futerko, więc nadal będą dla dziecka atrakcyjne. Miękkie i ciepłe futerko sprawi, że malec chętniej będzie się bawił z nowym przyjacielem. Najlepszym wyborem jest kawia domowa, do niedawna zwana świnką morską. Nie gryzie, jest puchata i bardziej kontaktowa niż np. królik czy chomik. Mogą się nią opiekować dzieci w wieku od około 5 lat, a nawet nieco młodsze. Ponadto świnka morska nie ma silnie rozwiniętego instynktu ucieczki i  żyje długo. 

Kasia gotuje z Polki.pl: sos grzybowy

Rybki i gady – żywe, ciekawe, ale nie do przytulania

Warto dziecko zainteresować hodowlą rybek – nie trzeba ich ani wyprowadzać na spacer, nie zostawiają sierści wszędzie w domu ani nie niszczą mebli. Jednak nie można ich przytulić ani się z nimi pobawić, dlatego dziecko może odrzucić rybki już na początku. Rybki wymagają jedynie karmienia i tego, by czyścić akwarium, dlatego są najwygodniejsze z punktu widzenia rodzica. Dobrą opcją jest też żółw jako zwierzątko dla dziecka. Podobnie jak rybki – jest on dozwolony nawet dla alergików. Dla malca lepszy będzie żółw lądowy – stepowy lub grecki, ponieważ wodny przez cały czas musi przebywać w wodzie i podobnie jak rybki może nie być uznany przez dziecko za atrakcyjnego towarzysza zabaw. Żółw lądowy porusza się powoli, je z ręki i jest odporny na niedelikatne pieszczoty dziecka. Nie jest to oczywiście zwierzę do zabawy, i należy wytłumaczyć dziecku, że także odczuwa ból i dyskomfort. 

Kot jako zwierzątko dla dziecka

Kot sprawdzi się jako zwierzątko dla dziecka, które lubi pieszczoty. Z drugiej strony koty to indywidualiści, dlatego malec będzie musiał nauczyć się też poszanowania dla pewnych zwyczajów. Pod względem pielęgnacji jest wymagający – odpowiednie karmienie, wizyty u weterynarza, czyszczenie kuwety czy obcięcie pazurków. Kot jednak bardzo przywiązuje się do człowieka, w zależności od usposobienia – okazuje anielską cierpliwość i czułość lub chęć do zabawy. Kot w domu uczy dziecko tolerancji,  obowiązkowości, sprzyja okazywaniu uczuć. 

Pies jako zwierzątko dla dziecka

Gdy dziecko chce psa, rodzice powinni wiedzieć, że najczęściej sami będą musieli zajmować się tym zwierzakiem. Pies to zwierzątko dla dziecka wytrwałego i opiekuńczego. Ma chyba największe wymagania spośród zwierząt hodowanych w domu, ale z czasem staje się członkiem rodziny i przyjacielem dziecka. Psa trzeba codziennie wyprowadzać na spacer, szczepić, regularnie karmić i pielęgnować w zależności od rasy, a także odpowiednio wychować, by nie sprawiał problemów i nie był agresywny. Szczeniak będzie dobrym wyborem dla starszego dziecka, natomiast młodsze dzieci lepiej zajmą się dorosłym psem. 


©Alex Ishchenko/Fotolia
Styl życia
Zapalenie oskrzeli u dzieci leczy się zazwyczaj objawowo
Przyczyną zapalenia oskrzeli u dzieci są zazwyczaj wirusy, rzadziej bakterie. Chore dziecko ma problemy z oddychaniem, gorączkuje i męczy je kaszel, a także doskwiera mu brak apetytu. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci polega na łagodzeniu objawów, a gdy jest wynikiem działalności bakterii – stosuje się antybiotykoterapię.

Przyczyną zapalenia oskrzeli u dzieci są zazwyczaj wirusy, rzadziej bakterie. Chore dziecko ma problemy z oddychaniem, gorączkuje i męczy je kaszel, a także doskwiera mu brak apetytu. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci polega na łagodzeniu objawów, a gdy jest wynikiem działalności bakterii – stosuje się antybiotykoterapię. Przyczyny zapalenia oskrzeli u dzieci – wirusy, bakterie, inne choroby Zapalenie oskrzeli u dzieci najczęściej powodują wirusy. Przeważnie są to wirus RSV, adenowirusy i rhinowirusy. Zdarza się jednak, że zapalenie oskrzeli u dzieci wywołuje wirus grypy , paragrypy bądź odry. Innym powodem powstawania stanu zapalnego w oskrzelach są bakterie. Przeważnie ten typ choroby występuje po zapaleniu wirusowym . Zapalenie oskrzeli u dzieci mogą powodować także inne choroby. Szczególnie sprzyjają temu astma, alergie oraz mukowiscydoza. Zapalenie oskrzeli u dzieci poznaje się po katarze, kaszlu, gorączce i braku apetytu Pierwszym symptomem zapalenia oskrzeli u dzieci jest katar, po kilku dniach dołącza do niego suchy kaszel, a następnie gorączka, apatia, brak apetytu i trudności w oddychaniu. Kaszel z czasem ewoluuje z suchego w mokry, ale jest on tak silny, że może wywoływać wymioty . Dziecko cierpiące na zapalenie oskrzeli ma gorączkę i jest przez to osowiałe oraz niespokojne. Dolegliwości te sprawią, że malec traci apetyt . Starsze dzieci skarżą się też na ból i pieczenie przy oddychaniu. Jeśli zapalenie oskrzeli u dzieci wywołał wirus odry, symptomami będą również światłowstręt i zapalenie spojówek. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci objawowe lub antybiotykami Jeśli przyczyną choroby są wirusy, nie ma innego sposobu leczenia, jak łagodzenie objawów. Kiedy zapalenie zatok u dzieci powodują natomiast bakterie, są wskazania do antybiotykoterapii. Inne schorzenia skutkujące zapaleniem...

©andriano_cz/Fotolia
Styl życia
Wymioty u niemowlaka mogą oznaczać zatrucie pokarmowe
Przeważnie wymioty u niemowlaka nie oznaczają od razu niedrożności jelit ani innych groźnych chorób. Zazwyczaj są wynikiem zatrucia pokarmowego albo alergii, tym bardziej podczas rozszerzania diety. Gdy dziecko zwraca, trzeba pilnować, by się nie odwodniło.

Przeważnie wymioty u niemowlaka nie oznaczają od razu niedrożności jelit ani innych groźnych chorób. Zazwyczaj są wynikiem zatrucia pokarmowego albo alergii, tym bardziej podczas rozszerzania diety. Gdy dziecko zwraca, trzeba pilnować, by się nie odwodniło. Zatrucie i alergia – najczęstsze przyczyny wymiotów u niemowlaka Jeśli dziecko zwraca po posiłku, możliwą tego przyczyną jest uczulenie na któryś ze składników dania. Dlatego szczególnie podczas rozszerzania diety dziecka należy bacznie obserwować, które składniki malec lubi, a po których czuje się źle. Zatrucie pokarmowe także może wywoływać wymioty u niemowlaka. Tym bardziej że jego układ pokarmowy ciągle jest wrażliwy. Wystarczy że do brzuszka dostaną się bakterie albo wirusy albo toksyny (np. z nawożonych sztucznie jarzyn). Przy zatruciu wymiotom zazwyczaj towarzyszy biegunka. Zapalenie żołądka a wymioty u niemowlaka Wirusy, które dostaną się do układu pokarmowego dziecka, np. rotawirusy, powodują wymioty . Przeważnie ostremu wirusowemu zapaleniu żołądka i jelit towarzyszą biegunka i gorączka, a także ból żołądka. Jedynym sposobem radzenia sobie w takich przypadkach jest przeczekanie, aż choroba minie, ciągle uzupełniając płyny i elektrolity w organizmie dziecka. Wymioty u niemowlaka mogą spowodować odwodnienie, zwłaszcza jeśli towarzyszy im biegunka, a jest ono szczególnie niebezpieczne dla małego dziecka. Zwężenie odźwiernika powoduje wymioty u niemowlaka Gdy pokarm nie może przedostać się z żołądka do dwunastnicy z powodu niedrożności odźwiernika, jest zwracany. Wymioty u niemowlaka z tą wadą w budowie układu pokarmowego są chlustające i pojawiają się za każdym razem po spożyciu przez dziecko pokarmu. Malec ma jednocześnie zwiększony apetyt, ale nie przybiera na wadze, a nawet chudnie , poza tym...

© JorgeAlejandro/Fotolia
Styl życia
Zgrzytanie zębami u dzieci – znajdź przyczynę i podejmij leczenie
Dziecko zgrzytające zębami wymaga leczenia niezależenie od tego, co wywołuje objaw. Jeśli jest to wynik zarażenia owsikami, leczy się je farmakologicznie, by wyeliminować źródło. Natomiast gdy zgrzytanie zębami wywołują wady zgryzu albo stres, o pomoc należy zwrócić się do odpowiedniego specjalisty.

Dziecko zgrzytające zębami wymaga leczenia niezależenie od tego, co wywołuje objaw. Jeśli jest to wynik zarażenia owsikami, leczy się je farmakologicznie, by wyeliminować źródło. Natomiast gdy zgrzytanie zębami wywołują wady zgryzu albo stres,  o pomoc należy zwrócić się do odpowiedniego specjalisty . Choroba pasożytnicza skutkuje zgrzytaniem zębów u dzieci Dzieci zgrzytają zębami wówczas, gdy zaraziły się pasożytami – owsikami. W takim wypadku zgrzytaniu towarzyszą inne charakterystyczne objawy, w tym swędzenie w okolicach odbytu . Owsiki to nicienie, które żyją w jelicie grubym, co noc samica składa nowe jaja (wychodzi i robi to na zewnątrz organizmu). Ta choroba pasożytnicza objawia się także brakiem apetytu, niepokojem, nerwowością, bólem brzucha i głowy, kłopotami ze skupieniem uwagi i podekscytowaniem . Najczęściej chorują dzieci, zwłaszcza gdy nie przestrzegają zasad higieny, zwłaszcza jeśli chodzi o mycie rąk. Owsicę leczy się farmakologicznie. Przyczynami zgrzytania zębami mogą być wada zgryzu albo stres Bruksizm to określenie zgrzytania zębami jako choroby samej w sobie. Jej przyczynami mogą być wady zgryzu albo silny stres. Zgrzytanie zębami u dzieci wywołane wadami zgryzu leczy się u stomatologa-ortodonty. Przeważnie objaw ten występuje wówczas, gdy nieprawidłowa budowa zgryzu utrudnia prawidłowe i wygodne zwarcie zębów bądź efektywne żucie pokarmów. Zgrzytanie zębów u dzieci można w takim wypadku wyeliminować, stosując odpowiednią terapię, włączającą nakładki na zęby na noc czy specjalne szyny. Gdy bruksizm powodowany jest stresem , konieczna może być interwencja psychologa. Często dorosłym wydaje się, że dzieci nie mają powodów do stresu, dlatego bagatelizują ten problem. Jednak dla bardzo młodego człowieka wszelkie porażki, kłótnie...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik