kobieta w ciąży leży na łóżku
©Photographee.eu/fotolia
Styl życia

Leczenie zapalenia oskrzeli w ciąży. Bezpieczne inhalacje i syropy

Zapalenie oskrzeli w ciąży wymaga szczególnej ostrożności w doborze leków. Kobiety w ciąży nie mogą zażywać dowolnych środków, każdy lek powinien być skonsultowany z lekarzem.

Zapalenie oskrzeli w ciąży wymaga szczególnej ostrożności w doborze leków. Kobiety w ciąży nie mogą zażywać dowolnych środków, każdy lek powinien być skonsultowany z lekarzem.

 

Zapalenie oskrzeli to choroba układu oddechowego. Mogą wywołać ją wirusy lub kontakt z drażniącymi układ oddechowy substancjami. Zapaleniu oskrzeli towarzyszy uczucie kłucia w klatce piersiowej i kaszel – początkowo suchy, a potem mokry oraz odkrztuszanie wydzieliny. Kaszel może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Często w trakcie zapalenia oskrzeli słychać charakterystyczny świszczący oddech.

Kasia gotuje z Polki.pl: kurczak w sosie słodko-kwaśnym

Leczenie zapalenia oskrzeli w ciąży

Leczenie zapalenia oskrzeli odbywa się w domu. Jeżeli choroba ma łagodny przebieg, a jej przyczyną jest infekcja wirusowa, wystarczy kilkudniowe leżenie w łóżku i stosowanie syropów rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających odkrztuszanie. W leczeniu kaszlu towarzyszącego zapaleniu oskrzeli kobiety w ciąży mogą wykonywać inhalacje z tymianku lub prawoślazu. Jeżeli inhalacje nie pomagają należy zgłosić się do lekarza, ponieważ silny kaszel może wywołać przedwczesne skurcze macicy. Kaszel suchy leczony jest środkami przeciwkaszlowymi, a kaszel mokry wykrztuśnymi. Przy kaszlu mokrym zaleca się inhalacje z wody i soli fizjologicznej. Bezpiecznie działają także niektóre syropy ziołowe (np. z prawoślazu lub babki lancetowatej) oraz niektóre syropy dla dzieci. Kobiety w ciąży nie powinny leczyć kaszlu syropami z guajakolem i kodeiną, gdyż mogą one uszkodzić płód. Nie wskazane jest także zażywanie środków hamujących kaszel. W przypadku bakteryjnego zapalenia oskrzeli i koniecznej antybiotykoterapii, lekarz przypisze bezpieczny dla kobiet w ciąży antybiotyk. Antybiotyki, które mogą być stosowane przez kobiety w ciąży to np. antybiotyki z grupy penicylin, z grupy cefalosporyn oraz niektóre makrolidy.


 

©Alex Ishchenko/Fotolia
Styl życia
Zapalenie oskrzeli u dzieci leczy się zazwyczaj objawowo
Przyczyną zapalenia oskrzeli u dzieci są zazwyczaj wirusy, rzadziej bakterie. Chore dziecko ma problemy z oddychaniem, gorączkuje i męczy je kaszel, a także doskwiera mu brak apetytu. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci polega na łagodzeniu objawów, a gdy jest wynikiem działalności bakterii – stosuje się antybiotykoterapię.

Przyczyną zapalenia oskrzeli u dzieci są zazwyczaj wirusy, rzadziej bakterie. Chore dziecko ma problemy z oddychaniem, gorączkuje i męczy je kaszel, a także doskwiera mu brak apetytu. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci polega na łagodzeniu objawów, a gdy jest wynikiem działalności bakterii – stosuje się antybiotykoterapię. Przyczyny zapalenia oskrzeli u dzieci – wirusy, bakterie, inne choroby Zapalenie oskrzeli u dzieci najczęściej powodują wirusy. Przeważnie są to wirus RSV, adenowirusy i rhinowirusy. Zdarza się jednak, że zapalenie oskrzeli u dzieci wywołuje wirus grypy , paragrypy bądź odry. Innym powodem powstawania stanu zapalnego w oskrzelach są bakterie. Przeważnie ten typ choroby występuje po zapaleniu wirusowym . Zapalenie oskrzeli u dzieci mogą powodować także inne choroby. Szczególnie sprzyjają temu astma, alergie oraz mukowiscydoza. Zapalenie oskrzeli u dzieci poznaje się po katarze, kaszlu, gorączce i braku apetytu Pierwszym symptomem zapalenia oskrzeli u dzieci jest katar, po kilku dniach dołącza do niego suchy kaszel, a następnie gorączka, apatia, brak apetytu i trudności w oddychaniu. Kaszel z czasem ewoluuje z suchego w mokry, ale jest on tak silny, że może wywoływać wymioty . Dziecko cierpiące na zapalenie oskrzeli ma gorączkę i jest przez to osowiałe oraz niespokojne. Dolegliwości te sprawią, że malec traci apetyt . Starsze dzieci skarżą się też na ból i pieczenie przy oddychaniu. Jeśli zapalenie oskrzeli u dzieci wywołał wirus odry, symptomami będą również światłowstręt i zapalenie spojówek. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci objawowe lub antybiotykami Jeśli przyczyną choroby są wirusy, nie ma innego sposobu leczenia, jak łagodzenie objawów. Kiedy zapalenie zatok u dzieci powodują natomiast bakterie, są wskazania do antybiotykoterapii. Inne schorzenia skutkujące zapaleniem...

Chłopiec pije syrop na kaszel
© ulianna19970/Fotolia.com
Styl życia
Jak pomóc dziecku, gdy męczy je mokry kaszel?
Mokry kaszel u dziecka może świadczyć o groźnej infekcji. Ważne jest, żeby pomagać maluchowi w odkrztuszaniu. Flegma łatwiej się oderwie dzięki oklepywaniu dziecku plecków. Trzeba też pamiętać, żeby nie podawać leków wykrztuśnych na noc ani późnym popołudniem.

Mokry kaszel u dziecka może świadczyć o groźnej infekcji. Ważne jest, żeby pomagać maluchowi w odkrztuszaniu. Flegma łatwiej się oderwie dzięki oklepywaniu dziecku plecków. Trzeba też pamiętać, żeby nie podawać leków wykrztuśnych na noc ani późnym popołudniem. Co powoduje mokry kaszel u dziecka? Mokry kaszel u dziecka, które nie gorączkuje jest przeważnie skutkiem kataru. Wydzielina z nosa spływa do gardła po jego tylnej ścianie i tam zalega, zmuszając dziecko do kasłania. Gdy kaszel mokry u dziecka utrzymuje się przez kilka dni, warto odwiedzić lekarza. Można również samemu pomagać maluchowi w odkrztuszaniu. Sprawdzą się w tym maści rozgrzewające (u dzieci, które skończyły pół roku), wykrztuśne syropy bądź krople i oklepywanie klatki piersiowej. Jeśli dziecko gorączkuje, mokry kaszel może świadczyć o: zapaleniu oskrzelików, zapaleniu oskrzeli , zapaleniu płuc , gruźlicy, obrzęku płuc. Na kaszel mokry u dziecka pomogą inhalacje i oklepywanie Inhalacje z dodatkiem olejków eukaliptusowego lub tymiankowego albo napary z ziół złagodzą mokry kaszel u dziecka i ułatwią odkrztuszanie. Wystarczy doprowadzić do wrzenia ok. 5,5 l wody i dodać po łyżce ziół: tymianku, rumianku i szałwii, a potem jeszcze chwilę gotować. Powstanie para, którą kierujemy na twarz dziecka (większe dziecko może się pochylić nad garnkiem), dla mniejszego dziecka wystarczy umieścić garnek w pobliżu łóżeczka. Należy uważać, aby nie poparzyć malucha parą. Skuteczne w walce w mokrym kaszlem u dziecka jest oklepywanie. Pochylamy dziecko, tak aby główka było trochę niżej niż pupa, składamy dłoń „w łódkę” i wykonujemy oklepywanie – od środka pleców, kierując się ku ramionom. Pomaga to fizycznie oderwać wydzielinę i ją odkrztusić. Domowe syropy w leczeniu mokrego kaszlu u dziecka Jeśli nie chcesz podawać dziecku...

kobieta pije z filiżanki
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Zapalenie krtani – co robić, gdy ból gardła utrudnia oddychanie?
Na zapalenie krtani podatne są zwłaszcza dzieci poniżej 5 roku życia i ci, którzy często nadwerężają głos. Leczenie zależy od stopnia nasilenia objawów zapalenia oraz od czynnika, który wywołał chorobę. Zapalenie krtani o podłożu wirusowym zazwyczaj można wyleczyć w domu, ale ciężkie przypadki z ostrym obrzękiem krtani mogą wymagać hospitalizacji.

Na zapalenie krtani podatne są zwłaszcza dzieci poniżej 5 roku życia i ci, którzy często nadwerężają głos. Leczenie zależy od stopnia nasilenia objawów zapalenia oraz od czynnika, który wywołał chorobę. Zapalenie krtani o podłożu wirusowym zazwyczaj można wyleczyć w domu, ale ciężkie przypadki z ostrym obrzękiem krtani mogą wymagać hospitalizacji. Zapalenie krtani – przyczyny, przebieg Zapalenie krtani jest chorobą błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Mogą je powodować: zakażenie wirusowe lub bakteryjne, nadwerężenie strun głosowych , podrażnienie gardła , np. dymem lub zimnymi napojami, a także choroba refluksowa przełyku. Ostre zapalenie miejscowo uszkadza nabłonek krtani , ale jeśli infekcja zostanie szybko wykryta, leczenie nie powinno przebiegać dłużej niż kilka dni. Przedłużający się stan zapalny może powodować zmiany przewlekłe, które przenoszą się na gardło i tchawicę . Zapalenie krtani czy zwykłe przeziębienie? Choroby krtani zwykle rozpoznaje się późno, bo ich pierwsze objawy pokrywają się z objawami infekcji gardła. Chrypka i drapanie w gardle są często lekceważone i traktowane jako symptom zwykłego przeziębienia.   Zapalenie krtani można rozpoznać po takich objawach, jak: dyskomfort w gardle: ból, uczucie suchości i swędzenia, wrażenie blokady, trudności w przełykaniu; kaszel: suchy, „szczekający”, duszący, napadowy; trudności w kontrolowaniu głosu: chrypka, zmiana tonu głosu lub całkowita jego utrata, męczliwość; duszności. Nawilżanie krtani – para wodna i inhalacje Najważniejsze w leczeniu zapalenia krtani jest odpowiednie nawilżenie, które przyspiesza regenerację błony śluzowej , a także zapobiega nawracającym dusznościom i uczuciu suchości oraz drapania w gardle. Trzeba wypijać duże ilości...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik