Party Stories
kobieta w ciąży leży na łóżku
©Photographee.eu/fotolia
Styl życia

Leczenie zapalenia oskrzeli w ciąży. Bezpieczne inhalacje i syropy

Zapalenie oskrzeli w ciąży wymaga szczególnej ostrożności w doborze leków. Kobiety w ciąży nie mogą zażywać dowolnych środków, każdy lek powinien być skonsultowany z lekarzem.

Zapalenie oskrzeli w ciąży wymaga szczególnej ostrożności w doborze leków. Kobiety w ciąży nie mogą zażywać dowolnych środków, każdy lek powinien być skonsultowany z lekarzem.

 

Zapalenie oskrzeli to choroba układu oddechowego. Mogą wywołać ją wirusy lub kontakt z drażniącymi układ oddechowy substancjami. Zapaleniu oskrzeli towarzyszy uczucie kłucia w klatce piersiowej i kaszel – początkowo suchy, a potem mokry oraz odkrztuszanie wydzieliny. Kaszel może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Często w trakcie zapalenia oskrzeli słychać charakterystyczny świszczący oddech.

Leczenie zapalenia oskrzeli w ciąży

Leczenie zapalenia oskrzeli odbywa się w domu. Jeżeli choroba ma łagodny przebieg, a jej przyczyną jest infekcja wirusowa, wystarczy kilkudniowe leżenie w łóżku i stosowanie syropów rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających odkrztuszanie. W leczeniu kaszlu towarzyszącego zapaleniu oskrzeli kobiety w ciąży mogą wykonywać inhalacje z tymianku lub prawoślazu. Jeżeli inhalacje nie pomagają należy zgłosić się do lekarza, ponieważ silny kaszel może wywołać przedwczesne skurcze macicy. Kaszel suchy leczony jest środkami przeciwkaszlowymi, a kaszel mokry wykrztuśnymi. Przy kaszlu mokrym zaleca się inhalacje z wody i soli fizjologicznej. Bezpiecznie działają także niektóre syropy ziołowe (np. z prawoślazu lub babki lancetowatej) oraz niektóre syropy dla dzieci. Kobiety w ciąży nie powinny leczyć kaszlu syropami z guajakolem i kodeiną, gdyż mogą one uszkodzić płód. Nie wskazane jest także zażywanie środków hamujących kaszel. W przypadku bakteryjnego zapalenia oskrzeli i koniecznej antybiotykoterapii, lekarz przypisze bezpieczny dla kobiet w ciąży antybiotyk. Antybiotyki, które mogą być stosowane przez kobiety w ciąży to np. antybiotyki z grupy penicylin, z grupy cefalosporyn oraz niektóre makrolidy.


 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
©Alex Ishchenko/Fotolia
Styl życia
Zapalenie oskrzeli u dzieci leczy się zazwyczaj objawowo
Przyczyną zapalenia oskrzeli u dzieci są zazwyczaj wirusy, rzadziej bakterie. Chore dziecko ma problemy z oddychaniem, gorączkuje i męczy je kaszel, a także doskwiera mu brak apetytu. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci polega na łagodzeniu objawów, a gdy jest wynikiem działalności bakterii – stosuje się antybiotykoterapię.

Przyczyną zapalenia oskrzeli u dzieci są zazwyczaj wirusy, rzadziej bakterie. Chore dziecko ma problemy z oddychaniem, gorączkuje i męczy je kaszel, a także doskwiera mu brak apetytu. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci polega na łagodzeniu objawów, a gdy jest wynikiem działalności bakterii – stosuje się antybiotykoterapię. Przyczyny zapalenia oskrzeli u dzieci – wirusy, bakterie, inne choroby Zapalenie oskrzeli u dzieci najczęściej powodują wirusy. Przeważnie są to wirus RSV, adenowirusy i rhinowirusy. Zdarza się jednak, że zapalenie oskrzeli u dzieci wywołuje wirus grypy , paragrypy bądź odry. Innym powodem powstawania stanu zapalnego w oskrzelach są bakterie. Przeważnie ten typ choroby występuje po zapaleniu wirusowym . Zapalenie oskrzeli u dzieci mogą powodować także inne choroby. Szczególnie sprzyjają temu astma, alergie oraz mukowiscydoza. Zapalenie oskrzeli u dzieci poznaje się po katarze, kaszlu, gorączce i braku apetytu Pierwszym symptomem zapalenia oskrzeli u dzieci jest katar, po kilku dniach dołącza do niego suchy kaszel, a następnie gorączka, apatia, brak apetytu i trudności w oddychaniu. Kaszel z czasem ewoluuje z suchego w mokry, ale jest on tak silny, że może wywoływać wymioty . Dziecko cierpiące na zapalenie oskrzeli ma gorączkę i jest przez to osowiałe oraz niespokojne. Dolegliwości te sprawią, że malec traci apetyt . Starsze dzieci skarżą się też na ból i pieczenie przy oddychaniu. Jeśli zapalenie oskrzeli u dzieci wywołał wirus odry, symptomami będą również światłowstręt i zapalenie spojówek. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci objawowe lub antybiotykami Jeśli przyczyną choroby są wirusy, nie ma innego sposobu leczenia, jak łagodzenie objawów. Kiedy zapalenie zatok u dzieci powodują natomiast bakterie, są wskazania do antybiotykoterapii. Inne schorzenia skutkujące zapaleniem...

Chłopiec pije syrop na kaszel
© ulianna19970/Fotolia.com
Styl życia
Jak pomóc dziecku, gdy męczy je mokry kaszel?
Mokry kaszel u dziecka może świadczyć o groźnej infekcji. Ważne jest, żeby pomagać maluchowi w odkrztuszaniu. Flegma łatwiej się oderwie dzięki oklepywaniu dziecku plecków. Trzeba też pamiętać, żeby nie podawać leków wykrztuśnych na noc ani późnym popołudniem.

Mokry kaszel u dziecka może świadczyć o groźnej infekcji. Ważne jest, żeby pomagać maluchowi w odkrztuszaniu. Flegma łatwiej się oderwie dzięki oklepywaniu dziecku plecków. Trzeba też pamiętać, żeby nie podawać leków wykrztuśnych na noc ani późnym popołudniem. Co powoduje mokry kaszel u dziecka? Mokry kaszel u dziecka, które nie gorączkuje jest przeważnie skutkiem kataru. Wydzielina z nosa spływa do gardła po jego tylnej ścianie i tam zalega, zmuszając dziecko do kasłania. Gdy kaszel mokry u dziecka utrzymuje się przez kilka dni, warto odwiedzić lekarza. Można również samemu pomagać maluchowi w odkrztuszaniu. Sprawdzą się w tym maści rozgrzewające (u dzieci, które skończyły pół roku), wykrztuśne syropy bądź krople i oklepywanie klatki piersiowej. Jeśli dziecko gorączkuje, mokry kaszel może świadczyć o: zapaleniu oskrzelików, zapaleniu oskrzeli , zapaleniu płuc , gruźlicy, obrzęku płuc. Na kaszel mokry u dziecka pomogą inhalacje i oklepywanie Inhalacje z dodatkiem olejków eukaliptusowego lub tymiankowego albo napary z ziół złagodzą mokry kaszel u dziecka i ułatwią odkrztuszanie. Wystarczy doprowadzić do wrzenia ok. 5,5 l wody i dodać po łyżce ziół: tymianku, rumianku i szałwii, a potem jeszcze chwilę gotować. Powstanie para, którą kierujemy na twarz dziecka (większe dziecko może się pochylić nad garnkiem), dla mniejszego dziecka wystarczy umieścić garnek w pobliżu łóżeczka. Należy uważać, aby nie poparzyć malucha parą. Skuteczne w walce w mokrym kaszlem u dziecka jest oklepywanie. Pochylamy dziecko, tak aby główka było trochę niżej niż pupa, składamy dłoń „w łódkę” i wykonujemy oklepywanie – od środka pleców, kierując się ku ramionom. Pomaga to fizycznie oderwać wydzielinę i ją odkrztusić. Domowe syropy w leczeniu mokrego kaszlu u dziecka Jeśli nie chcesz podawać dziecku...

kobieta pije z filiżanki
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Zapalenie krtani – co robić, gdy ból gardła utrudnia oddychanie?
Na zapalenie krtani podatne są zwłaszcza dzieci poniżej 5 roku życia i ci, którzy często nadwerężają głos. Leczenie zależy od stopnia nasilenia objawów zapalenia oraz od czynnika, który wywołał chorobę. Zapalenie krtani o podłożu wirusowym zazwyczaj można wyleczyć w domu, ale ciężkie przypadki z ostrym obrzękiem krtani mogą wymagać hospitalizacji.

Na zapalenie krtani podatne są zwłaszcza dzieci poniżej 5 roku życia i ci, którzy często nadwerężają głos. Leczenie zależy od stopnia nasilenia objawów zapalenia oraz od czynnika, który wywołał chorobę. Zapalenie krtani o podłożu wirusowym zazwyczaj można wyleczyć w domu, ale ciężkie przypadki z ostrym obrzękiem krtani mogą wymagać hospitalizacji. Zapalenie krtani – przyczyny, przebieg Zapalenie krtani jest chorobą błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Mogą je powodować: zakażenie wirusowe lub bakteryjne, nadwerężenie strun głosowych , podrażnienie gardła , np. dymem lub zimnymi napojami, a także choroba refluksowa przełyku. Ostre zapalenie miejscowo uszkadza nabłonek krtani , ale jeśli infekcja zostanie szybko wykryta, leczenie nie powinno przebiegać dłużej niż kilka dni. Przedłużający się stan zapalny może powodować zmiany przewlekłe, które przenoszą się na gardło i tchawicę . Zapalenie krtani czy zwykłe przeziębienie? Choroby krtani zwykle rozpoznaje się późno, bo ich pierwsze objawy pokrywają się z objawami infekcji gardła. Chrypka i drapanie w gardle są często lekceważone i traktowane jako symptom zwykłego przeziębienia.   Zapalenie krtani można rozpoznać po takich objawach, jak: dyskomfort w gardle: ból, uczucie suchości i swędzenia, wrażenie blokady, trudności w przełykaniu; kaszel: suchy, „szczekający”, duszący, napadowy; trudności w kontrolowaniu głosu: chrypka, zmiana tonu głosu lub całkowita jego utrata, męczliwość; duszności. Nawilżanie krtani – para wodna i inhalacje Najważniejsze w leczeniu zapalenia krtani jest odpowiednie nawilżenie, które przyspiesza regenerację błony śluzowej , a także zapobiega nawracającym dusznościom i uczuciu suchości oraz drapania w gardle. Trzeba wypijać duże ilości...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner