©nuzza11/Fotolia
Styl życia

„Mokre sny” czyli zmazy nocne u chłopców w okresie dojrzewania

Okres dojrzewania obfituje w zmiany zachodzące w organizmie, w tym zmiany dotyczące seksualności. Chłopcy wchodzący w ten okres i młodzi mężczyźni mogą doświadczać polucji, czyli mimowolnych wytrysków nasienia podczas snu.

Okres dojrzewania obfituje w zmiany zachodzące w organizmie, w tym zmiany dotyczące seksualności. Chłopcy wchodzący w ten okres i młodzi mężczyźni mogą doświadczać polucji, czyli mimowolnych wytrysków nasienia podczas snu.

Podczas snu w fazie REM dochodzi do polucji

Zmazy nocne to naturalne, choć nie zawsze występujące zjawisko związane z dojrzewaniem i nadmiarem spermy u mężczyzn, którzy świadomy wytrysk mają rzadko. W fazie snu REM mózg jest bardzo aktywny i to w niej pojawiają się sny. W okresie dojrzewania i u dojrzałych płciowo mężczyzn mogą mieć one charakter erotyczny i prowadzić do orgazmu. Orgazm i towarzyszący mu wytrysk często bywa przesypiany, a dopiero rano zauważalne są jego skutki (mokra bielizna czy pościel).

Zmazy nocne a napięcie seksualne

Gdy napięcie seksualne nie jest rozładowywane i w jądrach jest za dużo spermy, prawdopodobieństwo zmazów nocnych rośnie. Organizm usuwa nadmiar nasienia właśnie w ten sposób. Jeśli mężczyzna często się masturbuje lub uprawia seks, może nie mieć polucji. Nie jest to jednak warunkiem koniecznym. To, czy zmazy nocne będą występowały, zależy też od genów, poziomu hormonów, a nawet diety. Zatem równie normalne i naturalne jest występowanie polucji, jak i ich brak.

Kasia gotuje z Polki.pl: roladki z łososiem

Zbyt częste polucje mogą niepokoić

Dojrzewający chłopiec i młody mężczyzna miewają polucję średnio raz na 2 tygodnie do miesiąca. Nie ma powodów do obaw, jeśli zmazy nocne występują nawet dwa razy na tydzień. Jednak gdy ich częstotliwość u dojrzałego mężczyzny jest większa, należy skonsultować się ze specjalistą. Zbyt częste mimowolne wytryski podczas snu u dojrzałych mężczyzn mogą skutkować nawet niepłodnością. Wśród chłopców bardzo częste nocne zmazy nie wiążą się z koniecznością wizyty u lekarza.


© JorgeAlejandro/Fotolia
Styl życia
Zgrzytanie zębami u dzieci – znajdź przyczynę i podejmij leczenie
Dziecko zgrzytające zębami wymaga leczenia niezależenie od tego, co wywołuje objaw. Jeśli jest to wynik zarażenia owsikami, leczy się je farmakologicznie, by wyeliminować źródło. Natomiast gdy zgrzytanie zębami wywołują wady zgryzu albo stres, o pomoc należy zwrócić się do odpowiedniego specjalisty.

Dziecko zgrzytające zębami wymaga leczenia niezależenie od tego, co wywołuje objaw. Jeśli jest to wynik zarażenia owsikami, leczy się je farmakologicznie, by wyeliminować źródło. Natomiast gdy zgrzytanie zębami wywołują wady zgryzu albo stres,  o pomoc należy zwrócić się do odpowiedniego specjalisty . Choroba pasożytnicza skutkuje zgrzytaniem zębów u dzieci Dzieci zgrzytają zębami wówczas, gdy zaraziły się pasożytami – owsikami. W takim wypadku zgrzytaniu towarzyszą inne charakterystyczne objawy, w tym swędzenie w okolicach odbytu . Owsiki to nicienie, które żyją w jelicie grubym, co noc samica składa nowe jaja (wychodzi i robi to na zewnątrz organizmu). Ta choroba pasożytnicza objawia się także brakiem apetytu, niepokojem, nerwowością, bólem brzucha i głowy, kłopotami ze skupieniem uwagi i podekscytowaniem . Najczęściej chorują dzieci, zwłaszcza gdy nie przestrzegają zasad higieny, zwłaszcza jeśli chodzi o mycie rąk. Owsicę leczy się farmakologicznie. Przyczynami zgrzytania zębami mogą być wada zgryzu albo stres Bruksizm to określenie zgrzytania zębami jako choroby samej w sobie. Jej przyczynami mogą być wady zgryzu albo silny stres. Zgrzytanie zębami u dzieci wywołane wadami zgryzu leczy się u stomatologa-ortodonty. Przeważnie objaw ten występuje wówczas, gdy nieprawidłowa budowa zgryzu utrudnia prawidłowe i wygodne zwarcie zębów bądź efektywne żucie pokarmów. Zgrzytanie zębów u dzieci można w takim wypadku wyeliminować, stosując odpowiednią terapię, włączającą nakładki na zęby na noc czy specjalne szyny. Gdy bruksizm powodowany jest stresem , konieczna może być interwencja psychologa. Często dorosłym wydaje się, że dzieci nie mają powodów do stresu, dlatego bagatelizują ten problem. Jednak dla bardzo młodego człowieka wszelkie porażki, kłótnie...

©Alex Ishchenko/Fotolia
Styl życia
Zapalenie oskrzeli u dzieci leczy się zazwyczaj objawowo
Przyczyną zapalenia oskrzeli u dzieci są zazwyczaj wirusy, rzadziej bakterie. Chore dziecko ma problemy z oddychaniem, gorączkuje i męczy je kaszel, a także doskwiera mu brak apetytu. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci polega na łagodzeniu objawów, a gdy jest wynikiem działalności bakterii – stosuje się antybiotykoterapię.

Przyczyną zapalenia oskrzeli u dzieci są zazwyczaj wirusy, rzadziej bakterie. Chore dziecko ma problemy z oddychaniem, gorączkuje i męczy je kaszel, a także doskwiera mu brak apetytu. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci polega na łagodzeniu objawów, a gdy jest wynikiem działalności bakterii – stosuje się antybiotykoterapię. Przyczyny zapalenia oskrzeli u dzieci – wirusy, bakterie, inne choroby Zapalenie oskrzeli u dzieci najczęściej powodują wirusy. Przeważnie są to wirus RSV, adenowirusy i rhinowirusy. Zdarza się jednak, że zapalenie oskrzeli u dzieci wywołuje wirus grypy , paragrypy bądź odry. Innym powodem powstawania stanu zapalnego w oskrzelach są bakterie. Przeważnie ten typ choroby występuje po zapaleniu wirusowym . Zapalenie oskrzeli u dzieci mogą powodować także inne choroby. Szczególnie sprzyjają temu astma, alergie oraz mukowiscydoza. Zapalenie oskrzeli u dzieci poznaje się po katarze, kaszlu, gorączce i braku apetytu Pierwszym symptomem zapalenia oskrzeli u dzieci jest katar, po kilku dniach dołącza do niego suchy kaszel, a następnie gorączka, apatia, brak apetytu i trudności w oddychaniu. Kaszel z czasem ewoluuje z suchego w mokry, ale jest on tak silny, że może wywoływać wymioty . Dziecko cierpiące na zapalenie oskrzeli ma gorączkę i jest przez to osowiałe oraz niespokojne. Dolegliwości te sprawią, że malec traci apetyt . Starsze dzieci skarżą się też na ból i pieczenie przy oddychaniu. Jeśli zapalenie oskrzeli u dzieci wywołał wirus odry, symptomami będą również światłowstręt i zapalenie spojówek. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci objawowe lub antybiotykami Jeśli przyczyną choroby są wirusy, nie ma innego sposobu leczenia, jak łagodzenie objawów. Kiedy zapalenie zatok u dzieci powodują natomiast bakterie, są wskazania do antybiotykoterapii. Inne schorzenia skutkujące zapaleniem...

©kozorog/Fotolia
Styl życia
Podawanie aspiryny dziecku w wieku od 4 do 12 lat może wywołać groźny zespół Reye’a
Nie tylko aspiryna sprzyja wystąpieniu zespołu Reya, mogą się do tego przyczyniać także niektóre choroby, w tym grypa. Zespół Reya może nawet doprowadzić do śmierci, ponieważ dochodzi do obrzęku mózgu i uszkodzenia wątroby. Leczenie polega na walce z objawami i utrzymaniu dziecka przy życiu.

Nie tylko aspiryna sprzyja wystąpieniu zespołu Reya, mogą się do tego przyczyniać także niektóre choroby, w tym grypa. Zespół Reya może nawet doprowadzić do śmierci, ponieważ dochodzi do obrzęku mózgu i uszkodzenia wątroby. Leczenie polega na walce z objawami i utrzymaniu dziecka przy życiu. Zespół Reya najczęściej dotyka dzieci od 4 do 12 lat Nie bez powodu niektórych leków nie wolno podawać dzieciom poniżej pewnej granicy wiekowej, podobnie jest z salicylanami. Dowiedziono, że aspiryna może wywoływać u dzieci zespół Reya. Najczęściej występuje on u osób między 4. a 12. rokiem życia po podaniu aspiryny . Zachorowaniu sprzyjają też niektóre choroby: grypa, różyczka, świnka, ospa i infekcje rhinowirusami, reowirusami oraz adenowirusami . W nielicznych przypadkach zespół Reya u dzieci może wystąpić po kontakcie z toksycznymi chemikaliami, np. środkami ochrony roślin czy rozpuszczalnikiem do farb. Skutki zespołu Reya – obrzęk mózgu i uszkodzenie wątroby Pierwsze objawy zespołu Reya to wymioty i biegunka prowadzące do odwodnienia, a także symptomy nieprawidłowo działającego układu nerwowego. Dziecko cierpiące na zespół Reya ma problemy ze słuchem i zaburzenia mowy, jest senne i płaczliwe, a jego struktura myślenia jest zaburzona (splątanie). W konsekwencji obrzęku mózgu i encefalopatii wątrobowej (uszkodzenia wątroby) dochodzi do zatrucia organizmu toksynami, których nie może usuwać wątroba, a w konsekwencji do zaburzenia funkcjonowania centralnego układu nerwowego . Z tego powodu zespół Reya objawia się też drgawkami i ostatecznie utratą przytomności. Diagnoza i leczenie zespołu Reya Zespół Reya to choroba o dużej śmiertelności – według różnych szacunków nie przeżywa od 20 do nawet 50% osób nią...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik