NIemowlę
© airdone/Fotolia.com
Styl życia

Wysuwanie języka przez niemowlę – 5 najczęstszych powodów

Wysuwanie języka przez niemowlę – 5 najczęstszych powodów

Niemowlę może wysuwać język z powodu gorączki, uczucia głodu lub pragnienia oraz gdy zmaga się z problemami neurologicznymi. Dziecko w ten sposób ćwiczy też odruch ssania.

Wysuwanie języka przez niemowlę nie powinno budzić niepokoju, jeśli zdarza się sporadycznie - raz na kilka dni lub pojawia się w trakcie snu. Dziecko próbuje w ten sposób ochłodzić się, zakomunikować o uczuciu pragnienia lub głodu albo ćwiczy odruch ssania.

Wysuwanie języka - powodem może być gorączka 

Zdarza się, że niemowlę wysuwa język podczas snu. Dzieje się tak, ponieważ nie potrafi jeszcze zorientować się lub zakomunikować rodzicom, że doskwiera mu zbyt wysoka temperatura. Należy zwrócić uwagę, czy dziecko odkrywa kołderkę, przekręca się z boku na bok, a na jego twarzy występuje pot. W takich sytuacjach warto uchylić okno, zmniejszyć ogrzewanie, odkryć dziecko i dać mu wodę do picia. Można również zastosować chłodne kompresy na czoło.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z kolorowym makaronem, boczkiem i kukurydzą

Rodzic powinien również sprawdzić, czy główka maleństwa nie jest zbyt gorąca i zmierzyć mu temperaturę. Może się okazać, że niemowlę ma gorączkę i z tego powodu musi się ochładzać. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza.

Zastanawiasz się dlaczego Twojego dziecko wysuwa języczek? Wykorzystaj oferowany przez Smyk rabat i kup poradniki, gdzie znajdziesz na to odpowiedź!

Niemowlę wystawia język, kiedy jest głodne lub spragnione

Niemowlę może wysuwać język wtedy, gdy czuje pragnienie lub głód. W takiej sytuacji warto spróbować dać dziecku wodę, a dopiero potem jedzenie. Kolejność ta jest ważna, gdyż łatwo pomylić głód z uczuciem pragnienia. Warto pamiętać, że uporczywa potrzeba picia (co kilka lub kilkanaście minut), może oznaczać odwodnienie lub gorączkę.

Niemowlę wysuwa język, bo ćwiczy odruchu ssania

Dzieci przez sen wykonują różne odruchy, wśród których może się znaleźć wystawianie języka. Świadczy to o fantazjach sennych niemowlęcia. Jest to także rodzaj zabawy. Może być też tak, że maleństwo w ten sposób ćwiczy odruch ssania piersi lub podświadomie wykonuje ten ruch, by się uspokoić (pierś mamy oznacza dla dziecka poczucie bezpieczeństwa).

Obniżone napięcie mięśniowe - częste wysuwanie języka

W przypadku, gdy dziecko notorycznie wysuwa język i otwiera buzię, należy skontaktować się z logopedą. Taka sytuacja może świadczyć o obniżonym napięciu mięśniowym w obrębie twarzy. Warto też pamiętać, że wysuwanie języka negatywnie wpływa na późniejsze układanie się mięśnia podczas mówienia. Może skutkować to seplenieniem lub odwlekaniem prób mówienia.

Kiedy udać się do lekarza?

Należy udać się do lekarza, jeśli dziecko otwiera buzię i wysuwa język od kilkunastu do kilkudziesięciu razy na dobę, bez wyraźnego powodu (brak gorączki, brak uczucia pragnienia lub głodu, brak dyskomfortu w ustach).

Warto też zwrócić uwagę, czy niemowlęciu ulewa się mleko po posiłku. Tego typu objawy mogą świadczyć o problemach hormonalnych (np. niedoczynności tarczycy), zespole Downa lub refluksie żołądkowym. W takiej sytuacji warto skontaktować się z pediatrą. Być może konieczne będą ćwiczenia mięśni twarzy, butelka antyrefluksowa lub kuracja hormonalna.

 


Zobacz także
Jak przygotować się do długich wyjazdów z niemowlakiem?

Długie wyjazdy z niemowlakiem – jak się do tego przygotować?

płaczące niemowlę

Co robić w przypadku ropiejącego oka u niemowlaka?

zmartwiona mama

Co oznacza gorączka u niemowlaka?

 

Noworodek
© ivanko80/Fotolia.com
Styl życia
Cofnięta żuchwa u noworodka: skąd się bierze ta wada zgryzu i czy trzeba ją leczyć
Cofnięta żuchwa u noworodka to stan fizjologiczny. Wysuwa się ona zwykle po 6. miesiącu życia. Problemy z prawidłowym ułożeniem żuchwy mogą się pojawić m.in., kiedy dziecko zbyt często leży na płaskiej powierzchni.

Cofnięta żuchwa u noworodka to stan fizjologiczny. Wysuwa się ona zwykle po 6. miesiącu życia. Problemy z prawidłowym ułożeniem żuchwy mogą się pojawić m.in., kiedy dziecko zbyt często leży na płaskiej powierzchni.   Wada zgryzu to nieodpowiednie ułożenie szczęki w stosunku do żuchwy i odwrotnie. Żuchwa może być zbyt wysunięta do przodu, cofnięta lub przesunięta do boku. Nie wolno lekceważyć tego typu wad , ponieważ mogą prowadzić do problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym, a nawet deformacji twarzy. Przyczyny cofniętej żuchwy u noworodka Cofnięta żuchwa u noworodka po około pół roku życia powinna się wysunąć do przodu. Jest jednak kilka sytuacji, które mogą zakłócić ten proces i wpłynąć na pozostanie tyłozgryzu . Taki utrwalony układ szczęki względem żuchwy staje się wadą zgryzu.   Przeszkodą w wysunięciu żuchwy do przodu jest częste układanie dziecka na płaskim podłożu , np. w łóżeczku bez podparcia główki. Dziecko, gdy leży ma otwartą buzię, a wtedy jego żuchwa opada w tył. Tym samym fizjologicznie cofnięcie się żuchwy pogłębia się.   Położenie poduszki w łóżku noworodka może być niebezpieczne, np. spowodować uduszenie się dziecka , gdy przekręci się buzią w stronę poduszki. Lepiej jest wybrać twardy klin lub podnieść połowę materaca, na którym leży maleństwo.   Dziecko, które oddycha przez usta także może mieć problem z cofnięciem się fizjologicznego tyłozgryzu. W tym przypadku również pomoże podłożenie czegoś twardego pod główkę noworodka . Pomoże mu to w zamknięciu ust.   U trzylatka nie powinno być widać przestrzeni między górnymi a dolnymi zębami. Ten wiek to granica ramowa, kiedy można stwierdzić czy cofnięcie żuchwy nie stało się wadą zgryzu. Prawidłowy zgryz...

Adobe Stock
Newsy
Pierwsza gorączka malucha – jak się do niej przygotować?
Choroba dziecka to zawsze bardzo stresująca sytuacja. Zwłaszcza na początku rodzicielstwa często nie wiadomo, jakie kroki podjąć i w jaki sposób pomóc maluchowi i ograniczyć dyskomfort związany z gorączką. Sprawdź, co warto mieć pod ręką i jak działać, by skutecznie wesprzeć swoją pociechę.

Gorączka u niemowlęcia to niepokojący sygnał. Oznacza, że w jego organizmie rozpoczyna się reakcja obronna na chorobę, związana najczęściej z rozwijającą się infekcją, której przebieg, szczególnie w przypadku małego dziecka, może być bardzo dynamiczny. Co robić, gdy zauważymy u dziecka niepokojące objawy? O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała wzrośnie powyżej 38°C. Warto pamiętać jednak, że organizm niemowlęcia reaguje inaczej niż starszego dziecka czy dorosłego. Za stan podgorączkowy uznaje się 37°C, lecz u malucha temperatura w ciągu dnia zmienia się i niekoniecznie taka wartość musi oznaczać zapowiedź prawdziwej gorączki. Oczywiście warto obserwować dziecko, kiedy widzimy, że jego samopoczucie jest złe, a temperatura ciała wzrosła. Gdy przekroczy 38°C, można rozważyć jej zbijanie, chyba że dziecko czuje się dobrze i nie występują inne niepokojące objawy. Gorączce mogą towarzyszyć takie objawy, jak kaszel i katar (w przypadku infekcji wirusowych) ale także drgawki i wymioty. Warto obserwować dziecko, by mieć pełną wiedzę na wypadek wizyty u lekarza. Zbijanie gorączki należy zazwyczaj rozpocząć, gdy temperatura ciała przekroczy 38°C - wtedy można podać lek przeciwgorączkowy. Dla maluchów do 3. miesiąca życia optymalnym wyborem jest paracetamol. Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo i może być stosowany już od urodzenia, jednak przed skończeniem przez dziecko 3. miesiąca życia tylko po zaleceniu lekarza. Jaki lek z paracetamolem wybrać dla małego dziecka? W tej sytuacji nie ma miejsca na eksperymenty, warto sięgnąć po rozwiązania przeznaczone dla najmłodszych. APAP dla dzieci Forte APAP dla dzieci Forte to lek w zawiesinie, który można stosować od pierwszych dni życia, jednak...

niemowlak z zaciśniętymi pięściami
© haveseen/Fotolia.com
Styl życia
Czy zaciśnięte piąstki dziecka powinny martwić?
Zaciśnięte piąstki u niemowlaka mogą oznaczać zaburzenia napięcia mięśniowego. Prawidłowo wykonana rehabilitacja pozwoli skierować rozwój ruchowy dziecka na właściwe tory.

Zaciśnięte piąstki u niemowlaka mogą oznaczać zaburzenia napięcia mięśniowego. Prawidłowo wykonana rehabilitacja pozwoli skierować rozwój ruchowy dziecka na właściwe tory.   Układ motoryczny niemowlęcia jest tak skonstruowany, że dzięki regularnym ćwiczeniom i aktywności nadrobi wszelkie braki rozwojowe. Czasowe opóźnienia nie uniemożliwiają powrotu do sprawnie funkcjonującej motoryki. Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt Silnie zaciśnięte piąstki u niemowląt, nawet podczas zabawy czy kąpieli, mogą wskazywać na zaburzenia napięcia mięśniowego. Warto umówić się na wizytę u neurologia, jeżeli dodatkowo pojawiają się następujące objawy: miesięczne dziecko układa ciało w rożek, stale odchyla głowę w tył lub w bok, bardzo ciężko włożyć mu ubranko ze względu na ciężkie zginanie jego kończyn, płacz, nadmierną apatię, trzymiesięczne niemowlę nie podnosi głowy, leżąc na brzuchu, a w pozycji siedzącej opada mu ona do tyłu, u dziecka brak zainteresowania własnymi dłońmi oraz chęci manipulacji zabawkami, półroczne niemowlę samo nie zmienia pozycji leżenia, a na boku silnie wygina ciało w kształt litery C, stała apatia lub nadmierne pobudzenie, prężenie się, przykurcze, zaciskanie warg, zachłystywanie się pokarmem, asymetrycznie ułożone ciało, problemy z siadaniem.   Lekarz wykona specjalistyczne badania i przeprowadzi bezbolesne i szybkie przezciemiączkowe USG mózgu. Może zalecić rehabilitację, którą muszą wspierać rodzice, ćwiczący z dzieckiem w domu. Zaciśnięte piąstki u niemowlaka: najlepsze ćwiczenia Proste ćwiczenia na zbyt napięte mięśnie u niemowląt , wykonywane w formie zabawy, ucieszą zarówno dziecko, jak i jego rodziców. Oto najskuteczniejsze ćwiczenia: Dotykanie. Warto głaskać i dotykać dziecko dłonią, włosami, futerkiem kota, materiałami o różnych...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik