młody, ciemnoszary kot stoi w kuwecie
©Africa Studio/Fotolia.com
Styl życia

Kuweta i żwirek dla kota – jak wybrać i usytuować w mieszkaniu kocią toaletę

Toaleta dla kota to niezbędne akcesorium, szczególnie gdy nasz pupil nie wychodzi na zewnątrz. W zależności od naszych oraz kocich preferencji możemy wybrać kuwetę odkrytą, zamkniętą, całkowicie zabudowaną, wentylowaną, bezżwirkową, a nawet samoczyszczącą.

Toaleta dla kota to niezbędne akcesorium, szczególnie gdy nasz pupil nie wychodzi na zewnątrz. W zależności od naszych oraz kocich preferencji możemy wybrać kuwetę odkrytą, zamkniętą, całkowicie zabudowaną, wentylowaną, bezżwirkową, a nawet samoczyszczącą.

 

Zamiast kuwety można kupić kotu specjalną nakładkę na deskę klozetową, która ma wgłębienie wypełniane żwirkiem. W momencie, gdy zwierzę przyzwyczai się do załatwiania potrzeb fizjologicznych w ten sposób, pojemnik ze żwirkiem się zdejmuje, a kot korzysta z ludzkiej toalety.

Jaką wybrać kuwetę dla kota

Kuwety otwarte – to zdecydowanie najtańsze i najpopularniejsze rozwiązanie. Ceny rozpoczynają się już od 20 zł. Mogą być wyposażone w specjalną ramkę zapobiegającą wysypywaniu przez kota żwirku na zewnątrz. Wśród kuwet odkrytych dostępne są również modele przesiewowe żwirkowe lub bezżwirkowe wyposażone w specjalną nakładkę, która ułatwia czyszczenie. Do kuwet odkrytych można dokupić budkę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, w momencie, gdy okazuje się, że nasz kot uwielbia długo i zamaszyście kopać w swojej toalecie.

Kuwety kryte – ich zaletą jest znaczne ograniczenie roznoszenia żwirku na kocich łapkach po całym domu. Kryte kuwety, posiadające węglowe wkłady, skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów. Ich wadą może być cena oraz to, że zajmują stosunkowo dużo miejsca. Za najtańszą, krytą kuwetę trzeba zapłacić około 40-50 zł.

 

Jeśli kot ma problem z forsowaniem uchylnych drzwiczek takiej kuwety, możemy mu pomóc, wymontowując je zupełnie lub tylko na jakiś czas - do momentu, gdy pupil przyzwyczai się do korzystania z tego typu toalety.

 

Kuwety samoczyszczące – to bardzo wygodne, ale niestety również kosztowne rozwiązanie. Taka kuweta jest podłączana do systemu kanalizacyjnego w łazience i sama odprowadza wszystkie znajdujące się w niej nieczystości. Istnieją również kuwety elektryczne, które 20 minut po wyjściu z niej kota odprowadzają nieczystości do specjalnego pojemnika. Taka kuweta musi być czyszczona co kilka tygodni. Cena, jaką trzeba zapłacić za tego typu luksus zaczyna się od około 900 zł.

 

Kuwety bezżwirkowe – to rozwiązanie dla kotów, które nie tolerują żwirku. Tego rodzaju kocie toalety posiadają wymienne wkłady, które ułatwiają sprzątanie.

 

Kuwety dla kociąt – kuweta dla małego kotka nie powinna mieć wysokich brzegów (maksymalnie 4-7 cm), gdy kotek podrośnie można, a nawet trzeba kupić mu większą kuwetę. Małemu kotkowi na początek wystarczy też pokrywka z pudełka po butach wysypana żwirkiem. Gdy maluch trochę podrośnie można mu wówczas kupić kuwetę w standardowym rozmiarze.

 

Kuwety ekologiczne – kartonowe, składane kuwety to dobre rozwiązanie dla kocich gości w naszym domu lub właścicieli, którym zależy, by pupil nie korzystał z toalety wykonanej z tworzywa syntetycznego. Tego typu kuwetę należy wymienić po około miesiącu użytkowania.

 

Kolor kociej toalety można dostosować do reszty wyposażenia pomieszczenia, w którym będzie stała. Mitem jest, że żywe i jaskrawe kolory zachęcają koty do korzystania z kuwety.

Łopatka do wybierania odchodów i przesiewania do żwirku

Wielkość oczek w łopatce najlepiej dobrać do rodzaju żwirku, na który się zdecydujemy. Nawet najtańsze łopatki plastikowe za kilkanaście złotych doskonale spełniają swoje zadanie.

Najlepszy żwirek dla kota

Wybierając żwirek, uważajmy na te mocno perfumowane. Mogą podrażniać łapki kota, spowodować u niego alergię lub po prostu zniechęcić do korzystania z kuwety.

  • Żwirki zbrylające, wykonane z bentonitu (rodzaj skały) lub wiórków drzewnych, pochłaniają wilgoć, zbijając się w zwartą strukturę. Dzięki temu, bez problemu usuniemy łopatką tylko zanieczyszczoną część, bez konieczności wysypywania całego żwirku z kuwety.
  • Żwirki uniwersalne, w postaci zbrylonych w krótkie pałeczki wiórów niekoniecznie dobrze sprawdzają jako żwirek dla kotów. Pod wpływem wilgoci rozpadają się w drobny pył, co uniemożliwia usunięcie nieczystości łopatką.
  • Żwirki silikonowe pochłaniają wilgoć i zapach. Często są jednak perfumowane.

Najlepiej wypróbować kilka rodzajów żwirków. Pamiętajmy, że niektóre koty przyzwyczajają się do jednego typu i na wszelkie zmiany źle reagują.

Na opakowaniu żwirku jest zamieszczana dokładna instrukcja jego utylizacji, nie każdy żwirek można wrzucać do toalety.

Dla kociąt warto wybrać żwirek o bardzo drobnych granulkach, które nie będą drażniły delikatnych poduszeczek na ich łapkach.

Gdzie postawić toaletę dla kota

Najlepszym miejscem na kocią kuwetę jest toaleta. W tym przypadku trzeba pamiętać o tym, że kot musi mieć do niej zawsze dostęp. Jednym z rozwiązań jest pozostawianie zawsze uchylonych drzwi do toalety. Jeżeli jest to niemożliwe, warto pomyśleć o wyjęciu z drzwi kratki wentylacyjnej lub wycięciu w nich otworu. Czasem gabaryty łazienki nie pozwalają na umieszczenie w niej kuwety. Pamiętajmy jednak, by nie ustawiać jej w kuchni lub pomieszczeniu, w którym śpimy. Jest to mało przyjemne i bardzo niehigieniczne. W okresie letnim kuweta może stać na balkonie. Najlepiej sprawdza się wtedy kryta kocia toaleta. Dobrym miejscem na kuwetę jest przedpokój.

 

Pamiętajmy, że kot potrzebuje spokoju, by załatwić swoje potrzeby, dlatego najlepiej postawić kuwetę w ustronnym miejscu. Na rynku dostępne są kuwety w rozmaitych rozmiarach i kształtach (w tym narożne) dlatego warto dobrze poszukać i wybrać tę najbardziej dopasowaną do wnętrza i potrzeb naszego pupila.

Czyszczenie kuwety

Koty nie lubią brudu i może się zdarzyć, że zaczną załatwiać swoje potrzeby w innym miejscu tylko dlatego, że ich toaleta nie jest wystarczająco często sprzątana. Najlepiej opróżniać ją po każdej wizycie zwierzęcia. Mycie całej kuwety, łopatki oraz całkowitą wymianę żwirku najlepiej przeprowadzić raz w tygodniu. Na rynku dostępne są specjalne preparaty dezynfekujące.

 

©annaav/Fotolia
Styl życia
Jak skompletować podstawową wyprawkę dla kota?
Drapak dla kota, kuweta, żwirek, miski i karma to elementy podstawowe, w które należy się zaopatrzyć, gdy w domu ma się pojawić koci lokator. Kuweta może nie być niezbędna, jeśli kot będzie miał możliwość załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz.

Drapak dla kota, kuweta, żwirek, miski i karma to elementy podstawowe, w które należy się zaopatrzyć, gdy w domu ma się pojawić koci lokator. Kuweta może nie być niezbędna, jeśli kot będzie miał możliwość załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz.   Z małym kociakiem lub dorosłym kotem, którego przeszłości nie znamy, trzeba będzie odwiedzić weterynarza w celu szczepienia, sprawdzenia stanu zdrowia i odrobaczenia. Konieczny będzie zakup transportera lub szelek ze smyczą. Miski dla kotów – jakie wybrać i gdzie je ulokować Najlepiej kupić trzy miski: na karmę suchą, mokrą oraz na wodę lub mleko. Niektóre koty zamiast z miski, wolą pić z wanny, zlewu, brodzika lub szklanek czy kubków domowników. Po kilku dniach nowy mieszkaniec określi swoje preferencje , dlatego na początek lepiej kupić tylko dwie miski. Mogą być plastikowe lub ceramiczne. Miski blaszane, stalowe czy metalowe często nie sprawdzają się – szczególnie do płynów. Kot nie widzi tafli wody, dlatego ma opory przed napiciem się z takiego naczynia.   Miski najlepiej ulokować w kuchni. Wygodne miejsce jest np. pod ścianą. Najlepiej ustawić je tam, gdzie rzadko się chodzi, ale kot ma do niego łatwy dostęp . Miski dla kotów (szczególnie  dorosłych) mogą stać np. na parapecie lub na szafce. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdy w domu jest też pies.   Kocie miski nie muszą być duże. Pojemność 0,3 ml będzie odpowiednia . Niektóre koty lubią jeść, wyjmując karmę łapką na podłogę. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas silikonowa lub plastikowa podkładka. Kuweta i żwirek dla kota Kot, pozostający przez cały czas w domu, będzie potrzebował kuwety. W zależności od tego, gdzie zostanie postawiona, można odpowiednio dobrać jej rozmiar. Koty potrafiące korzystać z...

Jaki żwirek dla kota wybrać? Rodzaje żwirków
© Andrey Kuzmin/Adobe Stock
Styl życia
Jaki żwirek dla kota wybrać? Rodzaje żwirków
Żwirek dla kota to konieczność dla każdej osoby chcącej posiadać to zwierzę w domu, zwłaszcza w małym mieszkaniu. Owszem, do kuwety można nasypać też zwykłego piasku, jednak nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie.

Żwirek dla kota to konieczność dla każdej osoby chcącej posiadać to zwierzę w domu, zwłaszcza w małym mieszkaniu. Owszem, do kuwety można nasypać też zwykłego piasku, jednak nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie.   Zamiłowanie kotów do czystości jest powszechnie znane. Dotyczy ono także kwestii korzystania z kuwety. Długo nieposprzątana kuweta zmusi mruczka do oddawania swojej potrzeby w innym miejscu. Mimo że w naturze koty korzystają z piasku, to w mieszkaniu kompletnie się on nie sprawdza. Czemu żwirek a nie zwykły piasek? Podstawową funkcją żwirków jest pochłanianie brzydkich zapachów , a koci mocz należy do naprawdę bardzo intensywnych - nawet jeśli zwierzę jest wykastrowane. Zwykły piasek trzeba wymieniać bardzo często i w całości. W przypadku żwirku wyrzuca się jedynie zużytą część. Łatwo, szybko, przy pomocy łopatki. Ze względu na swoje właściwości żwirek pozwala kotu na korzystanie z kuwety kilkukrotne bez konieczności każdorazowego sprzątania, choć to uzależnione jest także od charakteru pupila. Nic natomiast się nie stanie, jeśli posprzątamy po jakimś czasie. Stosując żwirek, nie spotka nas niemiły zapach po wejściu do domu z pracy. Ale jaki żwirek wybrać? Żwirki bentonitowe Żwirek to bardzo indywidualna sprawa i nie chodzi wcale o upodobania właściciela. Twój kot może nie tolerować danego zapachu czy materiału, z którego jest zrobiony żwirek, (dany rodzaj może go np. uczulać). Zatem jeśli jeden z poniższych rodzajów nie będzie dla niego odpowiedni, wypróbuj inny. Najpopularniejsze są żwirki bentonitowe . Wyglądają jak jasny żwir. Formułuje on z moczu kulki, które łatwo łopatką oddzielić od pozostałej części żwirku. Ich zalety to: dobre pochłanianie zapachów, wydajność, przystępna cena.   Wybierając ten rodzaj,...

Kot je karmę z miski.
©Cozy nook/Fotolia.com
Styl życia
Jak karmić i pielęgnować znalezione kocię
Z przyniesioną do domu kocią znajdą, jak najszybciej trzeba udać się do weterynarza. Najważniejsze jest ustalenie wieku kociaka, jego płci oraz określenie stanu zdrowia. Od wieku zależy sposób karmienia kota, określenie terminów odrobaczania i szczepień.

Z przyniesioną do domu kocią znajdą, jak najszybciej trzeba udać się do weterynarza.  Najważniejsze jest ustalenie wieku kociaka, jego płci oraz określenie stanu zdrowia. Od wieku zależy sposób karmienia kota, określenie terminów odrobaczania i szczepień.   Do 8. tygodnia życia kocięta są w tzw. siodle immunologicznym. Oznacza to, że prawie nie posiadają już odporności nabytej, a odporność własna dopiero się kształtuje . Małe kotki są wtedy szczególnie narażone na zakażenia i różnego rodzaju infekcje, dlatego trzeba na nie bardzo uważać. Karmienie kociąt  Przed wizytą u weterynarza najbezpieczniej dać maleństwu (na palcu lub małej plastikowej łyżeczce) odrobinę mleka lub serka. Mruczki przed 5. tygodniem życia nie potrafią żuć, dlatego trzeba je karmić mlekiem. Najlepsze do tego jest pozbawione laktozy mleko sprzedawane w drogeriach lub sklepach zoologicznych. Tam też musimy się zaopatrzyć w specjalne strzykawki, pipety lub butelki do karmienia. Pamiętajmy, że mleka nie wolno wtłaczać w pyszczek na siłę. Może to być przyczyną niebezpiecznych zadławień lub zachłystowego zapalenia płuc, które jest śmiertelne. Mały kociak musi jeść bardzo często, nawet co dwie godziny.   Mleko podane od razu po wyjęciu z lodówki może spowodować u mruczka bolesna kolkę, groźny koci katar żołądka lub biegunkę. Optymalna temperatura pożywienia to około 38 – 40 stopni Celsjusza, czyli minimalnie wyższa niż ciepłota kociego ciała. W przypadku kociąt przed 5. tygodniem życia perystaltyka jelit jest bardzo słaba, dlatego po każdym posiłku powinno się bardzo delikatnie, opuszkami palców, masować brzuszek malucha. Dzięki temu kociak nie będzie miał czkawki i problemów z wypróżnianiem. Po 5. tygodniu życia do jadłospisu kotka możemy powoli włączać karmę , zarówno...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak