Dwa koty jedzą karmę z misek.
@dmitrimaruta/Fotolia.com
Styl życia

Miski dla kota: plastikowe, ceramiczne, metalowe i podwójne - którą wybrać?

Miski dla kota są wykonane z różnych tworzyw: plastiku, metalu lub np. ceramiki. Warto zwrócić uwagę na to, czy mają antypoślizgową podkładkę pod spodem. Istotna jest też łatwość czyszczenia misek.

Miski dla kota są wykonane z różnych tworzyw: plastiku, metalu lub np. ceramiki. Warto zwrócić uwagę na to, czy mają antypoślizgową podkładkę pod spodem. Istotna jest też łatwość czyszczenia misek.

 

Miska dla kota powinna zmieścić dzienną porcję karmy - suchej lub mokrej. Pojemnik na wodę musi być dość szeroki i najlepiej płaski. Koty nie lubią bowiem dotykać wrażliwymi wibrysami (wąsami) brzegów miski.

Kasia gotuje z Polki.pl: smażone krewetki

Plastikowe miski dla kota

Zaletą plastikowych misek dla kota jest to, że nie można ich stłuc. Są lekkie i łatwo dostępne. Można je kupić w bardzo wielu kolorach. Niektóre plastikowe miski mają pod spodem gumową część, dzięki czemu się nie ślizgają. Miski bez gumowej podkładki łatwo przesuwają się po podłodze i utrudniają kotu jedzenie Zwierzę może przez to wyjmować jedzenie poza miskę i brudzić podłogę. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, z jak mocnego tworzywa są wykonane miski. Ważne jest też, czy plastik został przebadany pod kątem toksyczności i czy został dopuszczony do kontaktu z żywnością. Informacja o rodzaju plastiku wykorzystanego do produkcji opakowania znajduje się na misce. Do przechowywania żywności można używać pojemników z cyfrą 2 (wykonanych z HDPE) i 5 (zrobionych z PP). Plastikowe miski są bardzo tanie – znajdziemy je w cenie poniżej 10 zł.

Ceramiczna miski dla kota

Miski ceramiczne są cięższe i stabilniejsze w porównaniu z plastikowymi, dzięki czemu kot nie przesunie ich tak łatwo. Można ich użyć nie tylko do podawania jedzenia, ale też do nalewania wody. Są łatwe do czyszczenia. Niestety łatwo się tłuką i mogą być niebezpieczne dla małych kotów, które przesuwają naczynia w trakcie jedzenia. Potłuczona miska może skaleczyć zwierzę. Kolejnym niebezpieczeństwem w przypadku misek porcelanowych jest to, że same się kruszą z biegiem czasu. Dodatkowo ślizgają się po podłodze. Ceramiczne miski lepiej kupować dla starszych kotów. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że je zbiją. Warto też do miski dokupić podstawkę antypoślizgową. Miski z ceramiki kosztują w granicach 10-20 zł.

Metalowa miski dla kota

Metalowe miski mają zwykle jeden kolor. Są łatwe w czyszczeniu i lekkie. Są również trwałe, nie można ich zbić i trudno wyszczerbić ich brzegi. Woda w metalowej misce dłużej pozostaje świeża. To zachęci do picia wody koty, które za tym nie przepadają. Można kupić naczynia z gumową podstawką, która zapobiega przesuwaniu się. W sprzedaży są też dostępne miski, które można przykręcić do podłogi. Koszt metalowej miski to 7-30 zł. Większe miski mają wyższą cenę.

Metalowo-plastikowe miski dla kota

Miski dla kota wykonane z metalu i plastiku mają obudowę wykonaną z plastiku i wyjmowany środek. Kot je z metalowej części. Są lekkie, łatwe do wyczyszczenia i trudno je uszkodzić. Dwuczęściowe miski dla kota kosztują w granicach 20 zł.

Podwójne miski dla kota

Podwójna miska to dwa połączone na stałe pojemniki na jedzenie. Można ją przeznaczyć na suchą i mokrą karmę. Nie należy natomiast nakładać karmy do jednej komory, a do drugiej wlewać wody. Koty chętniej piją z miski, która nie stoi przy naczyniu z karmą. Podwójne miski można kupić za około 30 zł.

Automatyczny podajnik na jedzenie dla kota

Automatyczny podajnik na jedzenie sprawdzi się w domach, w których właścicieli zwierzęcia nie ma w domu przez wiele godzin. Dzięki takiej misce kotu nie zabraknie jedzenia podczas nieobecności domowników. Pojemniki tego typu mogą zmieścić nawet 3 kg karmy. Podajnik na jedzenie to wydatek rzędu od 150 do nawet 500 zł. Cena zależy od wielkości urządzenia i ilości znajdujących się w nim komór, do których trafia jedzenie.

 

Brązowy młody kot leży na talerzu.
©Mara Zemgaliete/Fotolia.com
Styl życia
Co powinno się znajdować w wyprawce dla kota?
W wyprawce dla kota, oprócz misek na pożywienie czy kuwety, powinien znaleźć się również transporter. Jest on niezbędny, jeśli musimy bezpiecznie przetransportować pupila do weterynarza, czy też chcemy wybrać się z nim do rodziny lub na wakacje.

W wyprawce dla kota, oprócz misek na pożywienie czy kuwety, powinien znaleźć się również transporter. Jest on niezbędny, jeśli musimy bezpiecznie przetransportować pupila do weterynarza, czy też chcemy wybrać się z nim do rodziny lub na wakacje.   Kupując kota do domu , trzeba zadbać o to, by czuł się w nim jak najlepiej. Wyprawka dla małego czworonoga powinna przede wszystkim zaspokoić jego podstawowe potrzeby – musi mieć on z czego jeść i gdzie się załatwić. Warto również zapewnić mu zabawki i akcesoria do pielęgnacji. Podstawowa wyprawka – miska i kuweta Zanim kot trafi do naszego domu, powinniśmy zaopatrzyć się w miskę i kuwetę dla niego. Miska na pokarm nie powinna być większa niż 0,3 l, zaś miska na płyny nie przekraczać pół litra pojemności. Ważne, żeby nie przekarmiać czworonoga oraz dbać, by otrzymywał karmy bogate w wartości odżywcze i witaminy . Z kolei podając płyny, należy pamiętać, że mleko krowie dla kota jest niezdrowe i powoduje biegunkę oraz rozstrojenie jego układu pokarmowego.   Kuwetę można kupić krytą lub otwartą. Zdecydowanie wygodniejsza i bezpieczniejsza dla kota jest ta z daszkiem. Główną zaletą kuwety krytej jest to, że rzadziej wysypuje się z niej żwirek, a mały czworonóg czuje się w niej swobodnie. Niektóre koty nie lubią jednak obudowanych przestrzeni, dlatego dla nich lepsza będzie kuweta otwarta. Zabawki dla kota Młode koty uwielbiają zabawę. Zabawki dla nich powinny rozbudzać ciekawość i rozwijać ich kondycję fizyczną. Koty z natury są łowcami, dlatego najlepsze dla nich mogą okazać się różnego rodzaju piłeczki czy przedmioty w kształcie myszek. Należy pamiętać, aby materiały, z jakich są wykonane były jak najmocniejsze i najtrwalsze (najlepiej z poliestru) – pozwoli to na długą i bezpieczną zabawę...

Kot siedzi na zewnątrz.
©Photo-SD/Fotolia.com
Styl życia
Witaminy dla kota: jaką karmę wybrać, by ich dostarczyć, jak rozpoznać objawy niedoborów i wybrać suplementy
Witaminy dla kota należy kupić w przypadku niedoborów składników odżywczych bądź przy podawaniu karmy zawierającej niewielką ilość mięsa. Kupując witaminy, warto zwrócić uwagę na wiek, masę i stan zdrowia kota.

Witaminy dla kota należy kupić w przypadku niedoborów składników odżywczych bądź przy podawaniu karmy zawierającej niewielką ilość mięsa. Kupując witaminy, warto zwrócić uwagę na wiek, masę i stan zdrowia kota.   Podając kotu karmę z dużą ilością wypełniaczy, zazwyczaj zbóż, ale także popiołu i soi, warto sięgnąć po suplementy witaminowe . Lepiej wybierać chrupki lub konserwy, w których to ziemniaki stanowią substancję wypełniającą. Jak wybierać karmę dla kota, by dostarczyła mu witamin? Decydując o zakupie karmy dla kota, trzeba koniecznie sprawdzić jej skład i nie kupować karm z dużą ilością zbóż. Są to bowiem wypełniacze, które nie dostarczają kotu substancji odżywczych. Cena niekoniecznie świadczy o jakości karmy. Karma dla kociąt powinna natomiast mieć większą wartość kaloryczną niż dla dorosłych zwierząt.  Należy zwrócić uwagę na źródło białka zwierzęcego w jedzeniu dla kota. Najlepiej wybrać pokarm z kukurydzą i np. mączką z kurczaka. Karmy dla kotów zawierają też tłuszcz z kurczaka uzupełniający dietę zwierzęcia w ten składnik. W skład tłuszczu drobiowego wchodzi witamina E oraz ekstrakt z rozmarynu, który pełni rolę substancji konserwującej. Karma dobrej jakości nie zawiera barwników. Ile razy dziennie karmić kota? Małe koty w wieku do 5 miesięcy powinny dostawać 3 posiłki dziennie. 7-8 miesięczne kociaki oraz kotki w ciąży muszą jeść 2-3 razy na dzień. Kocice, które karmią jedzą najczęściej, bo aż 4 razy na dobę . Natomiast zdrowym, dorosłym kotom wystarczą 1-2 posiłki w ciągu dnia. Jakie witaminy powinny znaleźć się w diecie kota? W diecie kota powinny się znajdować następujące witaminy: witamina A - ma wpływ na wzrok kota oraz jego skórę i sierść, witaminy z...

Leżący kot, który jest czesany przez człowieka.
©Konstantin Aksenov/fotolia
Styl życia
Najważniejsze zasady pielęgnacji kota: czesanie, przycinanie pazurów, czyszczenie oczu i uszu, kąpiel
Pielęgnacja kota obejmuje obcinanie pazurów, czesanie i ewentualną kąpiel. Do tego należy czyścić uszy i dbać o oczy zwierzęcia.

Pielęgnacja kota obejmuje obcinanie pazurów, czesanie i ewentualną kąpiel. Do tego należy czyścić uszy i dbać o oczy zwierzęcia.   Przedmioty potrzebne do pielęgnacji kota Do pielęgnacji każdego mruczka będą potrzebne: gęsty grzebień, w przypadku kota długowłosego - rzadki grzebień do wyczesywania poplątanego futra, cążki do obcinania pazurów, waciki do przemywania oczu, patyczki do czyszczenia uszu, preparat przeciw pchłom, ewentualnie szampon dla zwierząt i ręcznik do osuszania kota. Pielęgnacja kocich pazurów Zapewnij swojemu kotu drapak, aby na bieżąco mógł ścierać swoje pazury. Oprócz tego zwierzęciu regularnie skracaj pazury . Aby to zrobić, należy unieruchomić kota i wysunąć mu pazur przez naciśnięcie na dół i górę palca. Obetnij białą/przezroczystą część paznokcia. Uważaj na różową część pazura. To żywa, ukrwiona i unerwiona tkanka, która będzie krwawić po przecięciu.   Przyzwyczajaj kota do obcinania pazurków już od małego . Zwierzęta nie lubią tego momentu pielęgnacji, dlatego dobrze jest je oswoić jak najszybciej. Przed pierwszym obcięciem pazurów warto zobaczyć, jak robi to osoba doświadczona, np. lekarz weterynarii. Pielęgnacja oczu u kota Sprawdzaj codziennie lub co kilka dni, jak wyglądają kocie oczy. Zwróć uwagę na obecność wydzieliny – jeśli ją zauważysz, usuń ją wacikiem zwilżonym ciepłą wodą, solą fizjologiczną bądź herbatą. W razie pojawienia się zaczerwienienia, łzawienia bądź dużej ilości wydzieliny, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Czyszczenie uszu u kota Uszy możesz wyczyścić kotu , kiedy zauważysz dużą ilość woskowiny w ich wnętrzu. Nie rób tego jednak zbyt często, ponieważ możesz zwiększyć produkcję wydzieliny.  ...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik