Owczarek niemiecki leży przed budą.
©Roman Milert/Fotolia.com
Styl życia

Jak wybrać idealną budę dla psa? Modele, wymiary, projektowanie oraz budowa domków dla czworonogów

Buda dla psa powinna być dostosowana do wielkości, potrzeb i preferencji pupila. Można wybrać różne wymiary i modele domków, na przykład klasyczny, z przedsionkiem, z tarasem lub luksusowy. Budę warto samodzielnie zaprojektować i zbudować lub – jeśli nie ma się wystarczających umiejętności - zlecić pracę specjaliście.

Buda dla psa powinna być dostosowana do wielkości, potrzeb i preferencji pupila. Można wybrać różne wymiary i modele domków, na przykład klasyczny, z przedsionkiem, z tarasem lub luksusowy. Budę warto samodzielnie zaprojektować i zbudować lub – jeśli nie ma się wystarczających umiejętności - zlecić pracę specjaliście.

 

Każdy pies powinien mieć własne legowisko (w domu) bądź budę (na zewnątrz). Dzięki temu zwierzę nie przemarznie i przyzwyczai się do odpoczywania w jednym miejscu. Jest to szczególnie ważne w przypadku czworonogów, które chcą spać na kanapie albo w łóżku z właścicielem.

Migdałowe ciasteczka świąteczne

Buda dla psa – wymiary i sposób doboru

Rozmiar budy dla psa zależy od wielkości zwierzęcia. Domki są przeznaczone dla zwierząt, które na co dzień przebywają na zewnątrz i nie marzną nawet przy niskich temperaturach. Są idealne dla psów obronnych, które strzegą własnego terytorium (posesji) lub lubią niezależność. Najczęściej produkuje się psie budy o wymiarach:

  • 115 centymetrów długości na 115 centymetrów szerokości na 75 centymetrów wysokości – są idealne dla małych psów, na przykład jamników, beagle'i i spanieli;
  • 170 centymetrów długości na 115 centymetrów szerokości na 130 centymetrów wysokości – sprawdzą się w przypadku średnich zwierząt, na przykład sznaucerów i labradorów;
  • 200 centymetrów długości na 140 centymetrów szerokości na 140 centymetrów wysokości – stanowią doskonałą skrytkę dla największych ras, na przykład owczarków niemieckich i kaukaskich oraz bernardynów.

Najpopularniejsze modele bud dla psa

Do najpopularniejszych modeli bud dla psów należą:

  • klasyczne - mają kształt prostokąta z otworem na środku przedniej ściany;
  • z przedsionkiem – są dłuższe niż klasyczne domki. Otwór znajduje się bliżej jednej z bocznych ścian. Przedsionek zatrzymuje zimno, więc w budzie jest cieplej niż w klasycznym modelu;
  • z tarasem – przed wejściem do budy znajduje się zadaszony podest, czyli rodzaj tarasu. Dzięki niemu pies może wypoczywać na świeżym powietrzu bez obawy, że zmoknie;
  • luksusowe – mają kształt litery L. Domek jest większy i wygodniejszy od pozostałych. Pies może schować się w głąb, jeśli ma taką potrzebę.

 

Budy najczęściej są robione z drewna oraz materiałów izolacyjnych. Domki składają się z czterech ścian, skośnego dachu, wejścia, nóżek oraz, opcjonalnie, podestów. Cena psich bud waha się od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

Buda dla psa – projekt i budowa

Oprócz produktów dostępnych na rynku można samodzielnie zaprojektować i zbudować budę dla psa. Wystarczy zgłosić się do stolarza, producenta domków dla zwierząt bądź altanek ogrodowych. Koszt inwestycji to około tysiąc złotych - cena zależy od modelu oraz wielkości budy, a także wykorzystanych materiałów. Można ją zaprojektować samodzielnie lub poprosić o to specjalistę. Cena budy będzie niższa, jeśli dostarczy się wykonawcy niezbędnych materiałów, na przykład drewna, gontów, papy, styropianu, wełny mineralnej, gwoździ, impregnatu, lakieru, farby lub podestu. Psi domek można zbudować również samodzielnie, o ile ma się takie umiejętności.

 

Pies czeka na karmienie.
©khaneeros/Fotolia.com
Styl życia
Dowiedz się, ile powinien jeść pies, czego nie wolno mu podawać i czy może pić mleko
Czego nie mogą jeść psy? Między innymi przyprawionych wędlin i kiełbas. Pies powinien zjadać dziennie około 1-2 dkg mięsa i warzyw na każdy kilogram ciała. Jeśli toleruje mleko i nie ma po nim biegunki, można mu je podawać.

Czego nie mogą jeść psy? Między innymi przyprawionych wędlin i kiełbas. Pies powinien zjadać dziennie około 1-2 dkg mięsa i warzyw na każdy kilogram ciała. Jeśli toleruje mleko i nie ma po nim biegunki, można mu je podawać.   Pies, jak każde zwierzę, powinien mieć zbilansowaną dietę , nieważne czy dajemy mu gotową karmę czy jedzenie przygotowane w domu . Można pozwolić sobie na odstępstwa od diety, jak np. smakołyki, ale niezbyt często. Ile powinien jeść pies? Karmiąc zwierzę należy wziąć pod uwagę jego temperament i chęć na jedzenie. Warto też pamiętać o ilości ruchu, który mu zapewniamy i dostosować do tego ilość pożywienia. Pies powinien dostawać 1 dkg mięsa w przeliczeniu na 1 kg masy . To dzienna dawka mięsa dla dużych psów . Małe psy mogą zjeść 2 dkg mięsa na 1 kg ciała. Średnie dobowe zapotrzebowanie psa o wadze 10 kg na warzywa to 10 dkg. Powinien też otrzymywać 10 dkg warzyw. Czy pies może pić mleko? Mleko to źródło laktozy , białka i tłuszczu. Niektóre psy nie tolerują laktozy już po 2. miesiącu życia. Objawia się to u nich biegunką po wypiciu produktu zawierającego mleko. Takie psy nie powinny go otrzymywać w swojej diecie. Mleko jest też zabronione przez tydzień po biegunce z innego powodu niż spożycie go. Psy dobrze tolerujące mleko, jak najbardziej mogą je dostawać. Warto jednak zadbać o to, aby nie stało w misce dłużej niż 15 minut, bowiem szybko się psuje. Przetwory mleczne takie jak jogurt, kwaśne mleko, maślanka, kefir i ser biały praktycznie nie mają laktozy. Mogą zastąpić mleko w diecie zwierzęcia. Czego pies nie może jeść? Układając dietę psa należy unikać: mieszania karm gotowych i jedzenia domowego - posiłki przeznaczone dla zwierząt dostępne w sklepach mają zbilansowany skład; dodając do nich mięso lub większą ilość węglowodanów,...

Biały piesek śpi na brązowym legowisku
©Leah-Anne Thompson/Fotolia
Styl życia
Legowiska dla psów: wybór rozmiaru i rodzaju, np. materaca, budki, leżanki w kształcie oponki bądź maty
Legowisko dla psa powinno mieć ścianki bądź oparcia, szczególnie z tyłu. Psy mają często potrzebę ukrycia się przed światem. Do wyboru są m.in.. budki dla psów, materace, legowiska w kształcie oponki, a nawet kanapy.

Legowisko dla psa powinno mieć ścianki bądź oparcia, szczególnie z tyłu. Psy mają często potrzebę ukrycia się przed światem. Do wyboru są m.in. budki dla psów, materace, legowiska w kształcie oponki, a nawet kanapy. Legowisko dla psa może mieć oparcie bądź składać się z samego materaca . Mniejsze psy bardzo lubią budki, takie jak dla kotów. Rodzaj posłania należy dostosować do wielkości psa i swojego budżetu. Rozmiar legowiska dla psa Aby dobrać odpowiedni rozmiar legowiska dla psa, trzeba zmierzyć zwierzę od głowy do podstawy ogona . Do tej długości należy dodać 20 cm, a nawet 3-4 cm więcej. Pies powinien mieć miejsce na to, aby wyciągnąć się na całą swoją długość. Musi też mieć możliwość przekręcenia się . Wybierając legowisko dla szczeniaka, należy dopasować je do rozmiaru zwierzęcia. Piesek wprawdzie urośnie, ale już teraz potrzebuje miejsca, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Leżanka najlepiej z oparciem i ściankami po bokach, powinna mu to zapewnić. Dla małych psów wystarczy raz kupione legowisko. Dla dużych ras psów prawdopodobnie trzeba będzie kupić większe posłanie, gdy pies osiągnie docelowe rozmiary. Kanapy dla psów Kanapa w kształcie prostokąta to najczęściej wybierany model legowiska dla psa. Jest wygodna zarówno dla małych, jak i dużych psów. Kanapy mają oparcie wokół całej swojej powierzchni . Dostępne są takie, w których można zdjąć pokrowiec. To ułatwia zachowanie legowiska w czystości. Ceny kanap dla psów zaczynają się od 100 zł za podstawowe modele. Duże, usztywniane kanapy z materacem i poduszkami kosztują nawet około 2000 zł. Budki do spania dla psów Budki, zwane też domkami, na początku były przeznaczone jedynie dla kotów. Małe psy, podobnie jak kociaki, lubią jednak zwinąć się w kłębek i...

Owczarek niemiecki jest na spacerze z właścicielem.
©V&P Photo Studio/Fotolia.com
Styl życia
Żywienie owczarka niemieckiego: jakie warzywa i mięso podawać, źródła węglowodanów, zabronione pokarmy
Żywienie owczarka niemieckiego powinno obejmować pokarmy mięsne, węglowodany, zawarte np. w kaszy i ryżu, oraz warzywa. Należy zapewnić psu odpowiednią ilość witamin, m.in. D3, A i witamin z grupy B. Ważny jest też stały dostęp do wody.

Żywienie owczarka niemieckiego powinno obejmować pokarmy mięsne, węglowodany, zawarte np. w kaszy i ryżu, oraz warzywa. Należy zapewnić psu odpowiednią ilość witamin, m.in. D3, A i witamin z grupy B. Ważny jest też stały dostęp do wody.   Owczarki niemieckie mają wrażliwe żołądki i nie powinny dostawać bardzo tłustych pokarmów. Specjalne zasady karmienia dotyczą także ciężarnych suk. Czym karmić owczarka niemieckiego? Owczarki niemieckie w wieku szczenięcym potrzebują witamin A, B1, B2, B6, B12, D3 i E. Niezbędna w ich diecie jest duża ilość białka. Owczarki przybierają na wadze nawet 1 kg tygodniowo, dlatego muszą dostawać zbilansowane posiłki. Zbyt mała ilość np. witaminy D3 może skutkować schorzeniami kostnymi.   Żywienie owczarka niemieckiego powinno opierać się na potrawach mięsnych z dodatkiem kaszy i makaronu. Do tego należy podawać warzywa i owoce. Psa najlepiej przyzwyczajać do pokarmów, które będzie otrzymywał, już od wieku szczenięcego. Dorosłe psy niechętnie przekonują się np. do owoców lub warzyw, jeśli wcześniej ich nie dostawały. Z diety owczarka powinno się wykluczyć bardzo tłuste pokarmy . Mogą one niekorzystnie wpływać na pracę trzustki. Psy tej rasy mają niestety skłonność do zapadania na schorzenia trawienne. Bardzo istotny w diecie każdego psa jest stały dostęp do świeżej wody. Częstotliwość karmienia owczarka niemieckiego Owczarka niemieckiego należy karmić jedzeniem w odpowiedniej temperaturze : nie wyższej niż 36 stopni Celsjusza. Posiłki powinno się podawać o stałych porach . Psu, który nie chce jeść, trzeba zabrać miskę po 5 minutach. Po posiłku nie należy planować dla niego żadnych aktywności. Co można podawać owczarkowi niemieckiemu? Owczarki niemieckie mogą jeść: warzywa, np. marchew i resztę włoszczyzny, szpinak,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik