Wścieklizna, zwana również wodowstrętem, to choroba odzwierzęca (zoonoza). Oznacza to, że chorują na nią również ludzie. Wścieklizna u psa objawia się najczęściej nagłym brakiem apetytu i pragnienia, połykaniem i gryzieniem niejadalnych przedmiotów, zmianą dotychczasowych nawyków i agresją.

Reklama

Wścieklizny nie da się wyleczyć, jest to choroba śmiertelna. Jedynym sposobem na ochronę pupila przed zakażeniem (a także ludzi zagrożonych chorobą) jest szczepienie. W Polsce szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe i powinno być przeprowadzane rokrocznie.

Jak dochodzi do zakażenia wścieklizną u psa

Wirus wywołujący wściekliznę, to Lyssavirus (rodzina Rhabdoviridae). Atakując układ nerwowy, prowadzi do zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego.

Zobacz także

Ślina zarażonego wścieklizną zwierzęcia jest silnie zakaźna na długo przed wystąpieniem u niego objawów choroby. Okres wylęgania trwa, od dwóch tygodni do trzech miesięcy u zwierząt mięsożernych oraz od 20 do 150 dni u roślinożerców.

Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek ugryzienia przez zainfekowane zwierzę lub w wyniku dostania się jego śliny do organizmu zdrowego osobnika przez ranę czy zadrapanie.

Na wściekliznę chorują wszystkie ssaki, w tym człowiek.

Gady, płazy i ptaki są na nią odporne.

Przebieg i objawy wścieklizny u psów

Objawy wścieklizny u psa, ze względu na dwie postaci choroby, dzieli się na grupy: gwałtowną (szałową) i porażenną (cichą).

Od momentu wystąpienia pierwszych symptomów wścieklizny aż do śmierci zwierzęcia, choroba trwa najczęściej od 1 do 7 dni w fazie gwałtownej i 2 – 4 dni w fazie cichej.

1. Gwałtowną postać wścieklizny cechują:

  • diametralna zmiana zachowania pupila. Jeżeli był aktywny – staje się bardzo spokojny a wręcz osowiały. Zwierzęta ciche zaczynają być agresywne i nadpobudliwe.
  • Pojawienie się napadów szału polegających na atakowaniu innych zwierząt i ludzi, pies szczeka bez przyczyny i często ucieka.
  • Pobudzenie seksualne.
  • Połykanie i gryzienie przedmiotów niejadalnych.
  • Zahamowanie łaknienia i pragnienia.
  • Rozszerzone źrenice.
  • Porażenia różnych układów objawiające się, m. in.: zezem, opadaniem żuchwy, ślinotokiem, krztuszeniem oraz niedowładami kończyn.
  • Ostatnie stadium fazy gwałtownej to skrajne wyczerpanie zwierzęcia i śmierć.

2. Cicha postać wścieklizny u psa przebiega podobnie jak gwałtowna, jedyną różnicą jest brak agresywnych zachowań czworonoga. Ostatnie stadium, porażenne kończy się również śmiercią.

Szczepienie psa przeciwko wściekliźnie

Szczepienie psa na wściekliznę w Polsce jest obowiązkowe. Powinno być wykonywane co roku. Szczepi się zawsze zdrowe i wcześniej odrobaczone zwierzę.

Ile kosztuje szczepienie psa na wściekliznę? W zależności od miasta (w większych ośrodkach jest droższe) - szczepionka kosztuje od 35 do 50 zł.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama