Mężczyzna i kobieta bawią się z psem na plaży
©Drobot Dean/Fotolia
Styl życia

Jak psy i koty widzą kolory – widzenie barwne u zwierząt a widzenie barwne u ludzi

Widzenie barwne oraz postrzeganie kształtów w dzień i w nocy możliwe jest dzięki fotoreceptorom obecnym w siatkówce oka: pręcikom i czopkom. Paleta rozpoznawanych barw przez zwierzęta, takie jak psy i koty, jest uboższa niż zakres barw rozpoznawanych przez człowieka. Wynika to z różnic w liczbie tych fotoreceptorów.

Widzenie barwne oraz postrzeganie kształtów w dzień i w nocy możliwe jest dzięki fotoreceptorom obecnym w siatkówce oka: pręcikom i czopkom. Paleta rozpoznawanych barw przez zwierzęta, takie jak psy i koty, jest uboższa niż zakres barw rozpoznawanych przez człowieka. Wynika to z różnic w liczbie tych fotoreceptorów.

 

Podczas gdy ludzie mają w oku więcej czopków, odpowiadających za widzenie barw, oczy psów i kotów wyposażone są w większą liczbę pręcików, umożliwiających widzenie peryferyczne (dostrzeganie obiektów znajdujących się w skrajnych granicach pola widzenia).

Kasia gotuje z Polki.pl: jak zrobić popcorn

Czopki to fotoreceptory odpowiedzialne za widzenie barw

Kolory obiektów, które nas otaczają, zależą od rodzaju fal elektromagnetycznych pochodzących z wiązki światła białego (dziennego lub sztucznego), które są przez te obiekty pochłaniane lub odbijane. W skład wiązki światła białego wchodzą fale elektromagnetyczne o różnej długości, odpowiadające poszczególnym kolorom. Przedmioty białe odbijają wszystkie fale, przedmioty czarne wszystkie pochłaniają. Przedmioty niebieskie odbijają falę niebieską, a czerwone czerwoną. Postrzeganie pozostałych kolorów zależy od specyficznej mieszaniny fal odbijanych przez obiekt. Za odbiór tych fal odpowiadają czopki, fotoreceptory znajdujące się w siatkówce ludzkiego oraz zwierzęcego oka. Ludzkie oko wyposażone jest w trzy rodzaje czopków. Czopków w ludzkim oku jest ponadto więcej niż w oku kota czy psa (na jeden pręcik u człowieka przypadają 4 czopki, u kota – 25). Odbierają one fale odpowiadające kolorom: czerwonemu, niebieskiemu i zielonemu. Barwy obiektów postrzegane przez człowieka są wypadkową długości tych fal, odbitych przez dany przedmiot. Kolory, które postrzegają zwierzęta, zależą od tego, jakie rodzaje czopków znajdują się w siatkówce oka zwierząt danego gatunku.

Jak psy widzą kolory

Badania naukowców z Laboratorium Przetwarzania Zmysłowego Rosyjskiej Akademii Nauk wykazały, że kolory mają dla psów bardzo duże znaczenie informacyjne, i potrafią je one rozróżniać. Choć paleta barw postrzeganych przez psy jest nieco uboższa niż u ludzi, wbrew obiegowej opinii nie widzą one świata wyłącznie w czerni i bieli. W psim oku znajdują się dwa rodzaje czopków. Psy rozróżniają kolory błękitny i żółty, ale nie rozpoznają czerwonego i zielonego. Paleta widzianych przez psy kolorów jest przez to uboższa niż u ludzi, występują w niej przede różne odcienie żółci i błękitu.

Jak koty widzą kolory

Koty, podobnie jak psy, mają w oku tylko czopki wychwytujące fale elektromagnetyczne o długości odpowiadającej kolorom żółtemu i niebieskiemu. Od 83 do 88% wszystkich czopków stanowią te, które umożliwiają dostrzeganie koloru żółtego. Widzą zatem podobnie do ludzi, którzy nie rozróżniają kolorów czerwonego i zielonego.

 

Mężczyzna trzyma w dłoni okulary
©ronstik/Fotolia
Styl życia
Widzenie barwne zawdzięczamy czopkom, czyli komórkom światłoczułym oka
Za postrzeganie barw obiektów występujących w naszym otoczeniu odpowiadają czopki, receptory światła znajdujące się w siatkówce oka. Niezdolność do widzenia barw lub nierozróżnianie ich, często związane jest z całkowitym brakiem tych komórek lub brakiem jednego ich rodzaju.

Za postrzeganie barw obiektów występujących w naszym otoczeniu odpowiadają czopki, receptory światła znajdujące się w siatkówce oka. Niezdolność do widzenia barw lub nierozróżnianie ich, często związane jest z całkowitym brakiem tych komórek lub brakiem jednego ich rodzaju.   Przyczyny zaburzeń widzenia barw często są genetyczne, wrodzone. W niektórych przypadkach mogą jednak być spowodowane przez mechaniczne lub chorobowe uszkodzenie struktur mózgu . Światło białe a kolory przedmiotów Światło słoneczne, a także stosowane we wnętrzach sztuczne oświetlenie, to światło białe, które zawiera w sobie wszystkie inne kolory (a dokładnie wiązkę fal elektromagnetycznych o różnych długościach). Przedmioty, które nas otaczają, w różnym stopniu pochłaniają padające na nie światło, częściowo też rozpraszają je i odbijają. To, jakie promienie zostaną wchłonięte, a jakie rozproszone, decyduje o tym, w jakim kolorze będziemy widzieli dany przedmiot. Przedmioty, które widzimy jako białe, odbijają całą wiązkę światła, przedmioty czarne w całości ją pochłaniają. Niebieskie przedmioty natomiast pochłaniają prawie całą wiązkę, a odbijają tylko falę niebieską. Mieszanki fal odpowiadających za postrzeganie barw prostych (czerwonej, pomarańczowej, żółtej, zielonej, cyjanowej, niebieskiej, indygo i fioletowej) tworzą barwy złożone, np. brązową. Budowa ludzkiego oka a widzenie barwne Ludzkie oko odbiera fale świetlne odbijane przez przedmioty, a mózg interpretuje je jako konkretne kolory. Za odbiór wrażeń wzrokowych odpowiadają dwa rodzaje komórek znajdujących się w siatkówce oka. Są nimi pręciki i czopki, fotoreceptory które absorbują fale świetlne o różnej długości. Pręciki odpowiadają za postrzeganie ruchu i kształtu...

Mężczyzna z lunetą
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Widzenie peryferyjne – ćwiczenia na zwiększenie pola widzenia
Widzenie peryferyjne umożliwia dostrzeganie szczegółów obiektów, które nie są bezpośrednio przed nami. Widzenie peryferyjne jest przeciwieństwem widzenia centralnego. Widzenie peryferyjne pozwala rozluźnić napięcie w mięśniach twarzy, szczególnie czole i szczękach oraz zwiększa nasze – i innych – bezpieczeństwo na drodze.

Widzenie peryferyjne umożliwia dostrzeganie szczegółów obiektów, które nie są bezpośrednio przed nami. Widzenie peryferyjne jest przeciwieństwem widzenia centralnego. Widzenie peryferyjne pozwala rozluźnić napięcie w mięśniach twarzy, szczególnie czole i szczękach oraz zwiększa nasze – i innych – bezpieczeństwo na drodze. Ćwiczenie numer 1 Stań w odległości 10 metrów od auta. Skieruj oczy na obiekt znajdujący się o jedną szerokość auta w prawo lub w lewo. Odczytaj numery rejestracyjne pojazdu znajdującego się po lewej lub prawej stronie. Wykonaj to samo ćwiczenie z odległości 5 metrów. Ćwiczenie numer 2 Wybierz dowolny obiekt, który znajduje się przed tobą. Wpatrując się cały czas w niego, staraj się objąć wzrokiem także to, co znajduje się po bokach. Rozszerz pole widzenia o to, co znajduje się na górze oraz na dole. Skoncentruj się na całym polu widzenia. Wyobraź sobie, że widzisz także to, co znajduje się za tobą. W swojej wyobraźni dostrzeż to, co jest nad tobą i pod tobą. Wyobraź sobie, że pole widzenia otacza cię z każdej strony.   Im częściej będziesz wykonywać ćwiczenia, tym bardziej zwiększy się obszar widzenia peryferyjnego. Widzenie peryferyjne – zalety Widzenie peryferyjne jest bardzo ważne dla wszystkich, ponieważ każdy jest uczestnikiem ruchu drogowego. Kierowca samochodu, rowerzysta, pieszy – umiejętność dostrzegania obiektów kątem oka może uchronić nas przed wypadkiem . Ponadto rozszerzanie pola widzenia jest kluczowym elementem nauki szybkiego czytania . Aby sprawniej czytać, należy ograniczyć ruchy oka w zakresie jednego wersu (tzw. przeskakiwanie po każdym pojedynczym wyrazie), ponieważ proces wychwytania i rozumienia słów odbywa się tylko podczas spoczynku oka – tzw. fiksacji . Kursy szybkiego czytania opierają się na zwiększeniu liczby dostrzeganych...

oko
Pixabay/spiele5/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Poznaj objawy jaskry
Jaskra to choroba nerwu optycznego, który jest odpowiedzialny za widzenie. Choroba nasila się stopniowo, a często bezobjawowo. Objawy jaskry zależą od postaci choroby, gdzie szczególne znaczenie ma szerokość kąta przesączenia. Nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku.

Jaskra to choroba nerwu optycznego, który jest odpowiedzialny za widzenie. Choroba nasila się stopniowo, a często bezobjawowo. Objawy jaskry zależą od postaci choroby, gdzie szczególne znaczenie ma szerokość kąta przesączenia. Nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku. Objawy jaskry zamkniętego kąta przesączenia 1. Mocny ból oka – podstawowym objawem jaskry jest kłujący ból oka, który występuje zwykle przy poruszaniu się (przy wstawaniu z łóżka czy z krzesła). Oko z czasem może się zaczerwienić. Pojawia się też ból głowy nad łukiem brwiowym i promieniuje aż na tył głowy. Często też dokuczają bóle żołądkowe. 2. Ubytki pola widzenia – pole widzenia zawęża się, a osoba chora z czasem widzi jedynie w taki sposób, jakby spoglądała przez lunetę (tzw. „widzenie lunetowe”). Nie wolno tego ignorować i jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem. 3. Nagły spadek ostrości wzroku i zamglenie obrazu – to tzw. widzenie za mgłą. Objawy te pojawiają się we wczesnym stadium jaskry. Nie powinno się lekceważyć tych objawów tylko skierować się do specjalisty, w celu postawienia właściwej diagnozy. 4. Migrena – jest także objawem jaskry. Występuje w czasie choroby bądź jest jej następstwem. Bóle głowy są silne i dokuczliwe. 5. Nudności – jeśli widzenie pogorszyło się, pojawia się ból głowy i związane z nim wymioty, należy udać się do lekarza. 6. Częste łzawienie oczu – to kolejny objaw jaskry, gdzie oczy zaczynają łzawić i nie można patrzeć na światło. Objawy jaskry szerokiego kąta przesączenia Jeśli chodzi o objawy otwartego kąta są one trudne do rozpoznania, bo ciśnienie w oku wzrasta powoli, przez miesiące, a nawet lata. Ta postać jaskry jest bezbolesna i dotyka około 80% chorych. W tym...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik