biegnący pies rasy border collie
© ksuksa/Fotolia.com
Styl życia

Ranking najmądrzejszych ras psów

Przez lata krzyżowano ze sobą różne gatunki psów, żeby stworzyć rasy o najbardziej pożądanych cechach wyglądu, temperamentu, a także inteligencji. Pojęcie psiej inteligencji różni się jednak od sposobu, w jaki rozumiemy je w odniesieniu do ludzi. Najmądrzejsze psy to zdaniem behawiorystów te, które najłatwiej wytresować. Do takich należą m.in. pudle.

Przez lata krzyżowano ze sobą różne gatunki psów, żeby stworzyć rasy o najbardziej pożądanych cechach wyglądu, temperamentu, a także inteligencji. Pojęcie psiej inteligencji różni się jednak od sposobu, w jaki rozumiemy je w odniesieniu do ludzi. Najmądrzejsze psy to zdaniem behawiorystów te, które najłatwiej wytresować. Do takich należą m.in. pudle.

 

Lista najmądrzejszych psich ras – na jakiej podstawie została ułożona

Amerykański neuropsycholog, Stanley Coren uszeregował psy należące do 110 ras pod względem inteligencji. Stosowanym przez niego kryterium była liczba powtórzeń danego polecenia, jakiej psy potrzebowały, żeby je przyswoić i procent poprawności wykonania danego polecenia. Psy należące do czołowej dziesiątki rozumiały polecenie powtórzone mniej niż 5 razy i poprawnie wykonywały je przynajmniej w 95% przypadków. Oto te rasy.

Interesujesz się psami, chcesz dowiedzieć się która rasa jest najmądrzejsza? Wykorzystaj Aros kody rabatowe i kup książkę o psach!

Border Collie

Pierwsze miejsce na liście Corena zajmuje border collie, wysoki na ok. 50 cm pies o biało-czarnym lub biało-czekoladowym umaszczeniu, najczęściej długowłosy. Jest to pies pasterski, bardzo aktywny, a jednocześnie przyjazny człowiekowi i uległy.

Pudel

Drugie miejsce na liście najinteligentniejszych psów zajmuje pudel. Jest to pies towarzyski i aktywny. Rasa ta została stworzona do polowań na wodne ptactwo. Pudle miniaturowe potrafią też wyszukiwać trufle.

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki często jest „zatrudniany” jako pies policyjny i wojskowy, doskonale pełni też rolę psa obronnego. Jest przy tym łagodny dla dzieci. Najczęściej spotyka się owczarki niemieckie o umaszczeniu czarnym podpalanym i sierści krótkiej lub długiej.

Golden Retriever

Goldeny są dość dużymi psami aportującymi i płoszącymi. Psy z linii europejskiej najczęściej mają umaszczenie kremowozłote. Odmiana amerykańska jest nieco ciemniejsza, bursztynowa, czekoladowa, niekiedy czarna. Oprócz inteligencji psy tej rasy cechuje posłuszeństwo i łagodne usposobienie. Są doskonałymi psimi przewodnikami, dobrze dogadują się także z dziećmi.

Doberman Pinscher

Ta rasa psów pochodzi z Niemiec. Dobermany są psami o szlachetnym wyglądzie, smukłej sylwetce i czarnym umaszczeniu. Są typowymi psami obronnymi, stróżującymi, sprawdzają się też doskonale jako psy policyjne, m.in. ze względu na siłę fizyczną i szybkość poruszania się. Choć przywiązuje się do ludzi, kontakty dziecka z dobermanem powinny być nadzorowane przez właściciela psa.

Owczarek szetlandzki

Owczarek szetlandzki przypomina wyglądem owczarka collie, jest jednak nieco od niego niższy. Jest to pies pasterski, ale sprawdza się także jako pies stróżujący. Ma wesoły charakter, przywiązuje się do właściciela, jest przyjazny dla dzieci, szybko się uczy.

Labrador

Labradory to dość duże i masywne psy myśliwskie, aportujące. Mogą mieć kremowe, czekoladowe lub czarne umaszczenie. Są ruchliwe i energiczne, uwielbiają zabawy i potrzebują dużo ruchu. Doskonale współpracują z człowiekiem, są bardzo przyjazne dla dzieci.

Papillon

Choć psy tej rasy nie są w Polsce zbyt często spotykane, jest to jedna z najstarszych ras psów. Można zobaczyć je na obrazach XVI i XVII-wiecznych mistrzów, np. van Dycka i Goi. Papillony są nieduże (mają ok. 20-28 cm wzrostu i od 2 do 5 kg wagi), ich uszy przypominają skrzydła motyla, od francuskiego słowa papillon, czyli motyl, pochodzi zresztą nazwa tej rasy. Papillony są pogodnymi, energicznymi, ale posłusznymi i mało szczekliwymi psami.

Rottweiler

Te masywne i silne psy są doskonałymi pomocnikami policjantów. Przywiązują się do właściciela i członków rodziny, ale w stosunku do obcych wykazują dużą nieufność. Mają skłonność do uporu i dominacji. Potrzebują dużo ruchu i zdecydowanego prowadzenia.

Australian Cattle Dog

Australian cattle dog to rasa, która została wyhodowana, aby pomagać pasterzom w zaganianiu bydła. Psy tej rasy mają ok. 40-50 cm wzrostu i dość masywną budowę ciała. Ich krótka sierść może mieć błękitne lub rude umaszczenie, czasem z łatami. Psy te są ruchliwe, mało szczekliwe, mają silny instynkt obronny. 


Pies rasy Rottweiler leży na ławce.
©rgbspace/Fotolia.com
Styl życia
Agresywne psy w Polsce. Wykaz ras uznanych za niebezpieczne
Wykaz ras psów uznanych za agresywne znajduje się w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku. Spis powstał na podstawie ustawy o ochronie zwierząt.

Wykaz ras psów uznanych za agresywne znajduje się w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku. Spis powstał na podstawie ustawy o ochronie zwierząt.   Właściciel chcący trzymać w domu psa uznanego za rasę agresywną, musi otrzymać na to pozwolenie od gminy. Amerykański pit bull terrier – żywiołowy, zwinny i bardzo silny Pitbull jest agresywny, ale najczęściej w stosunku do innych zwierząt , choć są i od tego wyjątki. Są to bardzo żywiołowe i inteligentne psy , stworzone do pilnowania terenu. Pies z Majorki, czyli pies na byki Pies z Majorki ma charakterystyczny sposób obrony – uderza w głowę lub gryzie w brzuch. Pierwotnie wykorzystywany był do walk z bykami. Nazywany, Ca de Bou, jest na ogół pogodnym i przyjaznym psem. Jednak w chwilach zagrożenia szybko potrafi stać się groźnym obrońcą. Buldog amerykański o dominującym charakterze Buldog amerykański, pomimo groźnego wyglądu, jest przyjazny . Domowników traktuje jak członków swojego stada i w ich obronie może stać się bardzo agresywny. Buldogi pierwotnie były wykorzystywane do pilnowania gospodarstw , a z racji walecznego charakteru także do psich walk. Dog argentyński, czyli urodzony myśliwy o doskonałym węchu Dog argentyński pierwotnie wykorzystywany był do polowania na drapieżniki. Rasa ma bardzo dobry węch i umiejętność poruszania się po trudnym terenie. Pies ma głęboko zakorzenioną naturę łowcy , dlatego, najlepiej już od małego uczyć go , by nie atakował innych zwierząt. Pies kanaryjski – odważny i silny Pies kanaryjski, nazywany psem bojowym, wykorzystywany kiedyś, oprócz stróżowania i obrony, do walk z ludźmi. Hiszpanie używali tej rasy do walki z Indianami. Psy są odważne i bardzo silne . Tosa inu – psy walczące bez używania głosu...

Owczarek niemiecki biegnie po trawie
©macgyverhh/Fotolia.com
Styl życia
Przegląd 12 najpopularniejszych ras psów: małych i dużych
Najpopularniejsze rasy psów są jednocześnie najinteligentniejsze – najłatwiejsze do wyszkolenia, tak jak owczarek niemiecki długowłosy czy labrador. Jeśli zapewni im się wystarczającą dawkę ruchu i rozrywek poza domem, w mieszkaniu nie będą sprawiały problemów czy głośno szczekały.

Najpopularniejsze rasy psów są jednocześnie najinteligentniejsze – najłatwiejsze do wyszkolenia, tak jak owczarek niemiecki długowłosy czy labrador. Jeśli zapewni im się wystarczającą dawkę ruchu i rozrywek poza domem, w mieszkaniu nie będą sprawiały problemów czy głośno szczekały.   Przy wyborze psa dla rodziny warto kierować się jego aktywnością . Ważna jest także zwierzęca potrzeba kontaktów towarzyskich oraz łagodność. Najpopularniejsze rasy dużych psów Do najbardziej rozpowszechnionych ras dużych psów na świecie należą przede wszystkim: Owczarek niemiecki długowłosy – najczęściej spotykana rasa psa na świecie, dobrze odnajdująca się w każdym otoczeniu. Jego silny charakter i inteligencja w połączeniu z posłuszeństwem oraz uległością wobec właściciela sprawiają, że owczarek jest idealnym psem policyjnym, wojskowym i stróżującym. Szybko się uczy, dobrze dogaduje się z dziećmi, przywiązuje się do człowieka, z którym chętnie współpracuje. Wymaga dużo ruchu i przebiegania kilku kilometrów dziennie. Labrador – potrzebujący dużo ruchu, energiczny pies myśliwski. Doskonale pływa, aportuje i jest posłuszny. Żywiołowy, skłonny do zabawy z innymi psami i dziećmi, w stosunku do których jest niezwykle cierpliwy. Jest inteligentny, wierny, tolerancyjny , kontaktowy, przyjazny – doskonały pies przewodnik. Border Collie (owczarek szkocki długowłosy) to najmądrzejsza, czyli najłatwiejsza do wytresowania rasa psa. Jako pies pasterski jest niezwykle aktywny poza domem, a we wnętrzach towarzyski. Posłusznie wykonuje polecenia, uwielbia kontakt z ludźmi i wspólne zabawy. Jest  łagodny, przywiązuje się do dzieci i nie znosi długiej samotności. Seter irlandzki – rodzinny i kontaktowy pies, łagodny, cierpliwy, dobrze dogaduje...

©YakobchukOlena/Fotolia
Styl życia
Przyjazne człowiekowi rasy psów: labrador, golden retriever, buldog
Pies do domu powinien dobrze znosić ograniczenia przestrzeni i nie być zbyt głośny, aby np. nie irytować sąsiadów. Dodatkowo musi być łatwy do wyszkolenia. Najlepiej postawić na jedną z bardziej przyjaznych człowiekowi ras: labradora, golden retrievera, buldoga angielskiego, beagle, collie, pudla czy nowofundlanda.

Pies do domu powinien dobrze znosić ograniczenia przestrzeni i nie być zbyt głośny, aby np. nie irytować sąsiadów. Dodatkowo musi być łatwy do wyszkolenia. Najlepiej postawić na jedną z bardziej przyjaznych człowiekowi ras: labradora, golden retrievera, buldoga angielskiego, beagle, collie, pudla czy nowofundlanda.   Rodzinny, towarzyski, aktywny i przywiązany do domowników pies to członek rodziny i towarzysz codziennych zabaw . Istnieje kilka ras łagodnych i mało hałaśliwych psów, idealnie nadających się do niewielkich mieszkań i życia pod jednym dachem z innymi zwierzętami. Pies do domu: jaka rasa jest najlepsza Przy wyborze psa do domu lub mieszkania należy kierować się: Metrażem powierzchni mieszkalnej . Na niewielkich powierzchniach duże rasy psów, takie jak owczarek niemiecki, dog czy bernardyn nie będą czuć się komfortowo. Ograniczenia przestrzeni mogą negatywnie wpłynąć na ich zachowanie, spowodować apatię bądź nadpobudliwość i niszczenie przedmiotów. Posiadaniem dzieci. Najbardziej wytrzymałe i cierpliwe na okazywanie miłości przez dzieci są labradory, spaniele, maltańczyki, golden retrievery, buldogi angielskie, beagle, collie, pudle i owczarki niemieckie. Lubią zabawę , są wesołe, przywiązują się do opiekunów, są uległe, posłuszne i opiekuńcze. Bliskością sąsiadów. Najgłośniejsze rasy psów to jamniki, sznaucery, terriery, pinczery. Natomiast jedne z najcichszych to najmniej szczekliwy bloodhound, nieuciążliwy rottweiler (duży pies obronny, agresywny wobec intruzów), mało hałaśliwy akita, dorosły golden retriever bądź zrównoważony nowofundland. Dobrze wyszkolone oszczędnie używają swoich strun głosowych, a zostawione same w domu nie sprawiają problemów. Ilością czasu, jaki można psu poświęcić. Jeśli zapewnisz czworonogowi...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner